• Ogólnopolski Tydzień Bibliotekarza i Bibliotek 📖

          • Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotekarza i Bibliotek Malwinka, Kacperek i Michałek przygotowali jakże finezyjne zakładki do książek, przy których z zaaferowaniem chce się pochłaniać kolejne strony niejednej frapującej fabuły, po które dzieci sięgnęły w bibliotece szkolnej, gdzie kordialnie przyjęte, otrzymały pamiątkowe dyplomy od pani bibliotekarki 📖

          • Prawdziwy sekret przyjaźni 🐘

          • W dniu 9 maja naszą szkołę odwiedził objazdowy Teatr Lalkowy Pinokio ze spektaklem opowiadającym o Kruszynce – cyrkowej słonicy. Przedszkolaczki Biedroneczki 🐞 z zapartym tchem śledziły losy tytułowej bohaterki edukacyjnego przedstawienia teatralnego opartego na fragmentach sztuki Izabeli Degórskiej, z którego dowiedziały się, jak Kruszynka odkrywa, że prawdziwy sekret przyjaźni polega na wzajemnej pomocy oraz bezwarunkowej akceptacji samego siebie i innych, emfazując uniwersalne i ponadczasowe wartości przyjaźni, zrozumienia, akceptacji i pomocy potrzebującym 🐘

          • Niepokonane!

          • Cztery uczennice naszej szkoły, Julia Łukaszewska, Antonina Zych, Aleksandra Karbowska i Zuzanna Misiak, brały udział w Ogólnopolskim Turnieju Badmintona w Solcu Kujawskim. W grze podwójnej w finale spotkała się cała nasza czwórka. Natomiast w grze pojedynczej Julia i Antonina rozegrały finał. Każda z dziewcząt wraca z turnieju z podwójnymi medalami. Gratulujemy dziewczętom, ich rodzicom i trenerom!!!

          • Zwycięstwo po królewsku

          • Uczennice klasy czwartej naszej szkoły, Aleksandra Karbowska i Zuzanna Misiak, w ukoronowaniu ambitnych treningów zasłużenie stanęły na podium podczas Ogólnopolskiego Turnieju Badmintona w Solcu Kujawskim w dniu 6 maja 2023 roku. Gratulujemy!!! P.S. Jako, że organizatorzy nie przewidzieli dwóch pierwszych miejsc ex aequo, dziewczęta zajęły miejsca odpowiednio pierwsze i drugie.

          • Pan żubr we własnej osobie

          • "Pozwólcie przedstawić sobie:
            Pan żubr we własnej osobie.
            No, pokaż się, żubrze. Zróbże
            Minę uprzejmą, żubrze".

            "Żubr", Jan Brzechwa, "Zoo", "Tańcowała igła z nitką", 1938 rok

            Przedszkolaczki Tygryski z żarliwością, bez żachnięcia dotarły do ostatniej literki alfabetu "Ż, ż", tymczasem poznając globus modelujący Ziemię, wszystkie kontynenty, łącznie z naszym rodzimym, by następnie żądne wiedzy układać, czytać i dzielić na głoski wyrazy związane z kontynentami.

            Dzieci dowiedziały się także, na jakim kontynencie żyją ich przewodnicy tygrysy, oraz wyruszyły na spotkanie z największymi ssakami w Europie, żyjącymi w najstarszym w Polsce, utworzonym w roku 1921, Białowieskim Parku Narodowym, mogąc poszczycić się dostojną symboliką tej krainy, bez zażenowania pozwoliły się dokładnie poznać dociekliwym maluchom, darzącymi zwrotnie z życzliwą wdzięcznością swoimi pracami plastycznymi w postaci żubrzych postur plastelinowo wyklejanych, zarazem znakomicie ćwiczących motorykę małą.

          • Dzień Strażaka

          • Dzień Strażaka Malwinka i Michałek uhonorowali pracami plastycznymi w różnych technikach wykonawczych, efektywnie wpisując w pamięć kolorami numer alarmowy do Straży Pożarnej 998.

          • Zadania godne zapamiętania

          • Malwinka i Michałek z zaciekawieniem dopasowywali obrazki do odpowiadających im kształtami cieni, a w grze "Memory" dobierali parami identyczne symbole, trenując wytrwale spostrzegawczość, percepcję i pamięć.

          • Największy instrument świata

          • W dniu 28 kwietnia 2023 roku w naszej szkole odbyła się prezentacja muzyczna dla uczniów i przedszkolaków w ramach spotkań z muzyką. Uczestnicy poznali różne instrumenty dęte blaszane.

            Najmniejszy z nich to kazoo, mały, poręczny instrument dęty, na którym bez trudu zagra  każdy. Jego charakterystyczne, brzęczące brzmienie sprawdzi się jako akompaniament do utworów muzycznych. Usłyszeliśmy na kazoo motyw muzyczny z filmu "Gang Olsena" w wykonaniu artystów oraz spontaniczne improwizacje melodyczne autorstwa naszych uczniów.

            Baryton zwany też rogiem to kolejny ciekawy instrument, poznaliśmy jego budowę, niskie brzmienie, używany był w wojsku, na polowaniach, wykonywało się na nim sygnały na zbiórkę, pobudkę. Piękną dla ucha melodię "Moon River” wykonał artysta na barytonie.

            Następnie z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych, takich jak shakera i marakasy, dzieci akompaniowały w rytmie cha-cha do utworu muzycznego.

            Przyszła pora na największy dęty blaszany instrument – suzafon. Posiada on bardzo dużą czarę głosową, która znajduje się nad głową grającego i waży około 15 kg. Instrument ten używany jest w wielkich orkiestrach dętych oraz w orkiestrach tanecznych. Usłyszeliśmy dobywające się z niego melodie "Marszu Imperialnego" z filmu "Star Wars" oraz polki bawarskiej, przy której odbyły się improwizacje taneczne uczestników spotkania.

            Dziękujemy artystom za kolejną, ciekawą odsłonę instrumentalną i interesującą lekcję muzyki!

          • Mali Polacy wielcy sercem

          • Wszystko co wielkie, jest wielkie przez serce łagodne, mądre i wdzięczne, dlatego przedszkolaczki Rybki przy majowym święcie pozowały dziecięcym entuzjazmem, zapałem i szczęściem.

          • Nasza Ojczyzna

          • W Polsce jest morze, są góry, jeziora
            Lasy i łąki, sady i pola
            I duże miasta, i małe wioski
            To krajobraz naszej pięknej Polski

            Polska to nasza ojczyzna
            A my jesteśmy Polakami
            I jesteśmy tacy dumni
            I jesteśmy tacy dumni
            Że w takim kraju mieszkamy

            Znamy legendy o Gnieźnie, Krakowie
            Wiemy, jak śpiewać hymn narodowy
            Że Orzeł Biały jest w polskim herbie
            A na naszej fladze biel i czerwień

            Polska to nasza ojczyzna
            A my jesteśmy Polakami
            I jesteśmy tacy dumni
            I jesteśmy tacy dumni
            Że w takim kraju mieszkamy

          • Postawy patriotyczne podczas obchodów świąt narodowych

          • Przedszkolaczki Biedroneczki urozmaicenie pną się w górę wzrostem fizycznym oraz umysłowym, biorąc udział  w rozwojowych aktywnościach w naszej szkole, jak choćby kształtowanie postaw patriotycznych w pracach plastycznych, uwrażliwiająca słuchowo i ruchowo audycja muzyczna czy oprawa artystyczno-erudycyjna do obchodów świąt uchwalenia konstytucji oraz dnia flagi narodowej. 

          • Orzeł matematyczny najwyższych lotów

          • W dniu 20 kwietnia 2023 roku w naszej szkole odbył się ogólnopolski konkurs "Orzeł Matematyczny" dla szkół podstawowych, w którym w uskrzydleniu wzięła udział grupa 20 uczniów z klas II - VIII, oczekując na pozytywne rozstrzygnięcie i podniesienie sprawności dedukcyjnej.

          • Puzzlane dzielenie ułamków dziesiętnych

          • Nowatorskie metody nauczania na lekcjach matematyki inspirują do pilnego zgłębiania przydatnej wiedzy, jak w klasie piątej podczas dzielenia ułamków dziesiętnych z wykorzystaniem puzzli, dostępnych na platformach wordwall oraz spinner. Uczniowie za pomocą spinnera losowali poszczególne przykłady, rozwiązywali je na tablicy, a następnie łączyli działanie i wynik. 

          • Drzwi szeroko otwarte

          • Uczniowie klasy ósmej odbyli rozpoznawczą wycieczkę do Zespołu Szkół Technicznych im. gen. prof. S. Kaliskiego w Turku, gdzie kierunki kształcenia i oferta szkoły kluczowo skupiły ich uwagę w przeddzień ważkich życiowo wyborów.

          • Ojczyste godło i flaga

          • W związku z obchodami świąt majowych Malwinka i Kacperek w skupieniu i zaangażowaniu wykonali ojczyste godło oraz flagę. Prace plastyczno-techniczne celowały intencyjnie w zapamiętanie i utrwalenie barw oraz symboli narodowych.

          • Mieszkam w Polsce

          • Przedszkolaczki Tygryski z małą i dużą literką "H, h" oddały honor narodowym symbolom, hożo studiowały mapę Polski, poznając jej geograficzne położenie i wszystkich sąsiadów, hartem ducha zgłębiły, co jest stolicą Polski oraz skąd wywodzi się jej nazwa. Ponadto z ochoczością przywołały symbolikę największych miast, takich jak Kraków, Poznań, Toruń czy Warszawa, a z nią legendę o złotej kaczce.

            Chwackie maluchy poznały zapis cyfrowy liczby 10 i ku chwale ojczyzny tematycznie trafiły w dziesiątkę pracami plastycznymi, intonując nowo poznaną pieśń "Nasza ojczyzna", gdy harmonijnie nastroiła ich audycja muzyczna: "Największy instrument świata".

          • Kto nie jadł na uczcie z płaskiego talerza?

          • (...) "Gdy postawiono przed nim płaski talerz, przyjrzał mu się z obudzoną nagle ciekawością.
            - ..."Nigdy nie jadał na uczcie z płaskiego talerza..." - gadał sam do siebie.
            - Panie profesorze! - rzekł głośno. - Coś mi świta...
            - Ejże! - uradował się profesor.
            - Kto to nie jadł na uczcie z płaskiego talerza?
            - Lis zaprosił raz na ucztę bociana...
            - I dał mu jedzenie na talerzu - krzyknął profesor.
            - Lis nie mógł jeść z flaszki, a bocian z talerza. Bocian!
            - Tak mi się zdaje... A kto "wkrótce powróci z Egiptu"?
            - Panie profesorze!" (...)

            Kornel Makuszyński "Szatan z siódmej klasy", 1937

            Zapraszając wiosnę w gościnne progi naszej szkoły, jej uzdolnieni plastycznie uczniowie, Malwina i Michał, na wyjątkowe powitanie wykonali równie nietuzinkowe prace techniczne pod tytułem "Bociany".

          • Mali strażnicy przyrody

          • Przedszkolaczki Tygryski zastosowały nowo poznaną literę "f, F" jako farbę do jej kolorowania, łącząc barwy w celu uzyskania nowych odcieni, niczym w przypadku czerwieni z niebieskim w fiołkowy fiolet, którym dzieci finezyjnie wykropkowały powielane poznawczo literki. 

            Maluszki zapoznały się z ekologicznym terminem "recykling", z botaniczną konstrukcją drzewa, dociekły, dlaczego należy troszczyć się o roślinność, a niektóre gatunki roślin znajdują się pod częściową lub całkowitą ochroną. Następnie na tę znamienną, co znamienitą, okoliczność posegregowały śmieci, wpajając ideę eliminowania ich poprzez zastąpienie biodegradowalnymi ekwiwalentami, przyjaznymi naturze w chwalebnym poszanowaniu naszej żywicielki Matki Ziemi.

            W brulionach małego rysownika przyjaźnie zawitała cyferka 9, a także powstały dwie prace plastyczne w postaci plakatu z okazji Dnia Ziemi oraz wizerunku żywej natury we wdzięcznym kształcie objętego ochroną gatunkową krokusa, któremu zawdzięczamy szlachetną przyprawę szafran, pozyskiwaną ze słupków tego nobliwego kwiatuszka.

          • Zdrowie to środek do życia

          • Z werwą przedszkolaczków Biedroneczek wiedz, że:

            „Zdrowie nie jest przedmiotem życia, lecz środkiem do życia” – Arystoteles.

            „Najważniejszym i największym triumfem człowieka jest zwycięstwo nad samym sobą” – Platon.

            „Nigdy nie jesteś za stary ani za młody, aby być zdrowym” – John F. Kennedy.

            „Uncja profilaktyki jest warta funta lekarstw” – Benjamin Franklin.

            „Zdrowi obywatele to największy kapitał, jaki może mieć każdy kraj” – Winston Churchill.

            „Człowiek, który ma zdrowie, to człowiek, który ma nadzieję” – Victor Hugo.

            „Zdrowe ciało, pogodny umysł i radosny duch to trzy składniki szczęścia” – Avul Pakir Jainulabdeen Abdul Kalam.

            „Brak aktywności niszczy dobrą kondycję każdego człowieka, natomiast ruch i metodyczne ćwiczenia fizyczne ratują ją i zachowują” – Platon.

          • W zdrowym ciele zdrowy duch

          • Przedszkolaczki Biedroneczki 🐞 oraz Rybki 🐟 ruchem oraz dziecięcą erudycją włączyły się aktywnie w akcję Światowego Dnia Zdrowia, wykonując dziarsko ćwiczenia ruchowe oraz śmiało biorąc udział w pogadankach, uświadamiających zachowania, które pozwolą mickiewiczowskiej inwokacji dość wybrzmiewać jeno poetycką nutą: "Litwo, Ojczyzno moja! Ty jesteś jak zdrowie. Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, kto cię stracił. Dziś piękność twą w całej ozdobie widzę i opisuję, bo tęsknię po Tobie".