Tatarak jest byliną, która rośnie nad brzegami jezior i stawów, a także wolno płynących rzek. Występuje w całej Europie, w Azji i Ameryce Północnej. Jest rośliną leczniczą.
Tatarak zwyczajny (Acorus calamus L.) to wieloletnia bylina z rodziny tatarakowatych (Acoraceae), znana także jako ajer, szuwar, kalmus czy tatarskie ziele. Pochodzi z Azji Środkowej, rośnie również w Europie, Ameryce Północnej i Azji. Do Europy sprowadzili go prawdopodobnie Tatarzy w połowie XVI wieku. W Polsce ten gatunek jest pospolity na całym terenie z wyjątkiem Karpat. Porasta brzegi rzek, jezior i stawów, szuwary i moczary, a także wilgotne łąki i rowy. Tatarak można tez uprawiać, sadząc go na podmokłym terenie.
Tatarak ma grube, rozgałęzione i pełzające kłącza oraz długie, szablowate liście oraz drobne, zielonkawożółte kwiaty. Wyróżnia się wysoką, dorastającą do metra trójboczną łodygą. Na jej końcu znajduje się gruby i kolbowaty kwiatostan. Tatarskie ziele kwitnie w maju i czerwcu. Kłącze jest bardzo aromatyczne. Po przełamaniu wydziela zapach cynamonowo-kamforowy.
Ajer to roślina jadalna, olejkodajna, lecznicza i kosmetyczna, dlatego znajduje szerokie zastosowanie. Ziele stosuje się zarówno zewnętrznie, jak również wewnętrznie. Surowcem zielarskim jest kłącze tataraku z korą (Calami rhizona crudum) oraz kłącze okorowane (Calami rhizona mundatum).
Kłącze tataraku można kupić w sklepach zielarskich i aptekach lub pozyskać je samodzielnie. Wystarczy wydobyć je wiosną, następnie odciąć części naziemne i korzonki. Kłącze trzeba umyć, pociąć nieduże kawałki i wysuszyć w przewiewnym i zacienionym miejscu. Wysuszony tatarak trzeba przechować w szczelnym pojemniku.
Kłącze tataraku zawiera do 5,5 % olejku eterycznego, w którym znajduje się wiele substancji. To garbniki, kadinen, kalamen, akoron, β-iα-azaron, kariofilen, akoryna, cholina, witamina C, kwasy organiczne, sole mineralne, kwasy tłuszczowe (palmitynowy, linolenowy, arachidonowy, stearynowy), a także śluzy, skrobia i cukry (fruktoza, maltoza, glukoza). To im zawdzięcza swoje cenne właściwości.
Tatarak ma działanie antyseptyczne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Działa też rozkurczowo na mięśnie gładkie układu pokarmowego, dróg żółciowych i moczowych. To dlatego napary i odwary z tatarskiego ziela zalecane są przy stanach zapalnych pęcherza i w kamicy nerkowej.
Kłącze tataraku może być lekiem na dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak wzdęcia, biegunki, bóle brzucha, bezkwaśność, brak łaknienia, kolka jelitowa czy dolegliwości jelitowe. Jest polecany na poprawę trawienia, ponieważ pobudza wydzielanie soku żołądkowego. Pokrywa również błonę śluzową żołądka warstwą ochronną. Wskazaniem do stosowania byliny są przewlekłe zaburzenia trawienne i zaburzenia przepływu żółci do dwunastnicy, a także choroba wrzodowa.
Niegdyś tatarskie ziele uznawano za środek przeciw pasożytom, które wspiera oczyszczanie organizmu oraz go wzmacnia. Ale to nie wszystko. Zawarte w tataraku związki czynne pobudzają szpik kostny do produkcji krwinek czerwonych. Ponadto roślina wykazuje działanie uspokajające i wyciszające. Stosuje się go w stanach wyczerpania nerwowego, niepokoju i trudnościach w zasypianiu.
Kłącze pomaga na zapalenie jamy ustnej i gardła, niektóre dermatozy, łupież, wypadanie włosów. Olejek sprawdza się w nerwobólach, rwie kulszowej i bólach gośćcowych. Z kolei płukanki wykorzystuje się przy nieżytach jamy ustnej i gardła. Kąpiele działają zaś uspokajająco, a także przeciwzapalnie, bakteriobójczo oraz przeciwświądowo w chorobach skóry.
Korzystne działanie ma także herbatka z tataraku. Aby przygotować napar, wystarczy łyżkę suszonego korzenia zalać szklanką letniej wody, przykryć i odstawić na noc.
Tatarskie ziele może być stosowane także w kuchni czy kosmetyce. Odnajduje się jako przyprawa, którą dodaje się do napojów, ciast i cukierków. Wchodzi nawet w skład mieszanek ziołowych typu curry.
Tatarak znalazł szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym. Świetnie działa na włosy. Znajduje się między innymi w szamponach i mieszankach ziołowych. Można go również wykorzystywać w celu odstraszenia różnych insektów, takich jak komary, kleszcze czy muchy (przydaje się zarówno wywar, jak i liście oraz korzeń tataraku).
Pierwsze wzmianki o stosowaniu tataraku w formie leczniczej pochodzą z Indii. W tamtejszym obszarze wykorzystywany był w tzw. medycynie ajurwedyjskiej. Substancje, które odpowiadają za właściwości lecznicze tataraku:
olejek eteryczny,
garbniki,
cholina,
akoryna,
skrobia,
witamina C i kwasy organiczne,
sole mineralne,
kwasy tłuszczowe i cukry.
Ze względu na wysoką zawartość substancji goryczkowych kłącze tataraku pobudza wydzielanie soku trawiennego i żółci. Roślinę wyróżnia działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie, przez co stosowana jest ona na szereg schorzeń układu pokarmowego. Tatarak zwyczajny stosowany jest nie tylko na dolegliwości fizyczne. Kłącza rośliny znane są z pozytywnego wpływu na stan emocjonalny i kondycję psychiczną. Acorus calamus wykazuje również właściwości:
moczopędne,
przeciwzapalne,
przeciwbólowe,
krwiotwórcze,
napotne.
Roślina zalecana jest przede wszystkim na dolegliwości układu pokarmowego. Tatarak reguluje pracę jelit i żołądka, pobudza trawienie i działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Przywraca on również prawidłowe ruchy perystaltyczne, przeciwdziałając wzdęciom i zaleganiu pokarmu. Tatarak zwiększa wydzielanie mukopolisacharydów, powlekających błonę śluzową żołądka warstwą ochronną.
Wskazaniem do stosowania tataraku zwyczajnego jest podwyższony poziom cholesterolu, kamica nerkowa, pasożyty i stany zapalne pęcherza. Żucie kłączy rośliny może również pomóc osobom palącym w pozbyciu się nałogu.
Tatarak zwyczajny znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce. Wyciągi z kłącza są częstym składnikiem kosmetyków do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Związki aktywne rośliny nadają włosom pożądaną miękkość i puszystość. Olejek tatarakowy nakładany na skórę wykazuje przeciwgrzybicze i antybakteryjne właściwości. Z tego względu preparat zalecany jest szczególnie w przypadku cery trądzikowej.
Napar z kłącza tataraku przygotowywany jest z 0,5 łyżeczki rozdrobnionych kłączy zalanych wrzątkiem (ok. 250 ml). Całość należy zaparzać przez 1 godzinę, odcedzić, a następnie spożywać 2-3 razy dziennie w ilości 1/4-1/3 szklanki. Napar stosowany przed posiłkiem ułatwi trawienie i zadziała uspokajająco.
W kosmetyce i ziołolecznictwie stosowany jest również olejek tatarakowy o słodkim, ziemisto-korzennym aromacie. Preparat można stosować w formie kąpieli, masażu, płukanki bądź inhalacji. Olejek stanowi również częsty dodatek do kremów i szamponów.
Tatarak charakteryzuje kolba w kształcie stożka, którą tworzą ją małe, żółte kwiatki. Roślina ta pochodzi z Azji wraz z tatarską inwazją, co tłumaczy jej nazwę. Charakteryzuje się wysoką odpornością na mróz. Każda część rośliny wydaje charakterystyczny zapach. Warto pamiętać o licznych funkcjach leczniczych i pielęgnacyjnych. Z tataraku otrzymać można wiele rodzajów olejków, przydatnych przy zmaganiu się z wieloma dolegliwościami przejściowymi oraz poważnymi chorobami. Wszystkie preparaty otrzymuje się z kłączy. Po zebraniu trzeba je dokładnie oczyścić i wysuszyć. Z racji tego, że zapachy z olejków z tataraku oraz innych preparatów na jego bazie szybko wietrzeją, warto wszystkie specjały pielęgnacyjne przechowywać w zamkniętych opakowaniach.
Tatarak do swojego rozwoju nie potrzebuje zbyt wiele, poza dużą ilością wody. Kłącza rozmnażają się poprzez podział. Wszystkim, którzy chcieliby rzucić palenie, lekarze polecają żucie wysuszonych kawałków tataraku. Są gorzkie, ale bardzo skuteczne. Żucie tataraku suszonego wpływa także dodatnio na zwiększenie apetytu.
Z pomocą wyciągu z tataraku można także w łatwy sposób poradzić sobie z chorobami skóry i łupieżem.
Tatarak jest nośnikiem wielu ważnych dla ciała ludzkiego substancji. Znajduje się w nim ponad 5% olejku eterycznego.
Tatarak pozwala przedłużyć życie oraz witalność całego organizmu. Wzmacnia cały organizm. Intensywnie wpływa na produkcję krwi, eliminowanie toksyn z organizmu, pobudza pracę żołądka, łagodzi ból menstruacyjny. Z pomocą tataraku z łatwością można:
uspokoić się
załagodzić dowolny ból
zwalczyć gorączkę
zagoić wrzody
pozbyć się pasożytów
zwiększyć produkcję śliny
zwiększyć wytwarzanie soków żołądkowych
wspomagać działania rozkurczowe dróg moczowych
pokonać stany zapalne skóry
płukać jamę ustną w celu pozbycia się bakterii oraz chorób przez nie powodowanych
załagodzić wypadanie włosów
wspomóc trawienie
załagodzić bóle reumatyczne
Tatarak można stosować w postaci.:
naparu
substancji proszkowej, wysuszonej i zmielonej
olejku do kąpieli lub smarowania w chore miejsca
mieszanek
Napar z kłącza tataraku – zalane wodą suszone kłącza tataraku, naparzane w termosie przez około godzinę można pić trzy razy dziennie, po niecałej szklance za każdym razem. Jest to wyśmienity sposób na pobudzenie trawienia, wyciszenia, zrelaksowania.
Wywar leczący wrzody na żołądku oraz dwunastnicy to gotowany tatarak, rumianek oraz żywokost. Mieszankę gotuje się przez trzy minuty. Po 10 minutach wywar gotowy jest do zastosowania. Kuracja czterotygodniowa pozwala na to, by powoli odczuć poprawę stanu zdrowia, a regularne stosowanie przynosi imponujące efekty.
Ziołowa kąpiel – klasyczna kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem kłączy tataraku, ziela przywrotnika, liści pokrzywy oraz kwiatu lipy. Podgrzany i przecedzony napar dolewany jest do kąpieli. Należy kąpać się przez około pół godziny. To doskonały sposób na odprężenie.
Tatarak jest byliną, która rośnie nad brzegami jezior i stawów, a także wolno płynących rzek. Występuje w całej Europie, w Azji i Ameryce Północnej. Jest rośliną leczniczą.
Tatarak zwyczajny (Acorus calamus L.) to wieloletnia bylina z rodziny tatarakowatych (Acoraceae), znana także jako ajer, szuwar, kalmus czy tatarskie ziele. Pochodzi z Azji Środkowej, rośnie również w Europie, Ameryce Północnej i Azji. Do Europy sprowadzili go prawdopodobnie Tatarzy w połowie XVI wieku. W Polsce ten gatunek jest pospolity na całym terenie z wyjątkiem Karpat. Porasta brzegi rzek, jezior i stawów, szuwary i moczary, a także wilgotne łąki i rowy. Tatarak można tez uprawiać, sadząc go na podmokłym terenie.
Tatarak ma grube, rozgałęzione i pełzające kłącza oraz długie, szablowate liście oraz drobne, zielonkawożółte kwiaty. Wyróżnia się wysoką, dorastającą do metra trójboczną łodygą. Na jej końcu znajduje się gruby i kolbowaty kwiatostan. Tatarskie ziele kwitnie w maju i czerwcu. Kłącze jest bardzo aromatyczne. Po przełamaniu wydziela zapach cynamonowo-kamforowy.
Ajer to roślina jadalna, olejkodajna, lecznicza i kosmetyczna, dlatego znajduje szerokie zastosowanie. Ziele stosuje się zarówno zewnętrznie, jak również wewnętrznie. Surowcem zielarskim jest kłącze tataraku z korą (Calami rhizona crudum) oraz kłącze okorowane (Calami rhizona mundatum).
Kłącze tataraku można kupić w sklepach zielarskich i aptekach lub pozyskać je samodzielnie. Wystarczy wydobyć je wiosną, następnie odciąć części naziemne i korzonki. Kłącze trzeba umyć, pociąć nieduże kawałki i wysuszyć w przewiewnym i zacienionym miejscu. Wysuszony tatarak trzeba przechować w szczelnym pojemniku.
Kłącze tataraku zawiera do 5,5 % olejku eterycznego, w którym znajduje się wiele substancji. To garbniki, kadinen, kalamen, akoron, β-iα-azaron, kariofilen, akoryna, cholina, witamina C, kwasy organiczne, sole mineralne, kwasy tłuszczowe (palmitynowy, linolenowy, arachidonowy, stearynowy), a także śluzy, skrobia i cukry (fruktoza, maltoza, glukoza). To im zawdzięcza swoje cenne właściwości.
Tatarak ma działanie antyseptyczne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Działa też rozkurczowo na mięśnie gładkie układu pokarmowego, dróg żółciowych i moczowych. To dlatego napary i odwary z tatarskiego ziela zalecane są przy stanach zapalnych pęcherza i w kamicy nerkowej.
Kłącze tataraku może być lekiem na dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak wzdęcia, biegunki, bóle brzucha, bezkwaśność, brak łaknienia, kolka jelitowa czy dolegliwości jelitowe. Jest polecany na poprawę trawienia, ponieważ pobudza wydzielanie soku żołądkowego. Pokrywa również błonę śluzową żołądka warstwą ochronną. Wskazaniem do stosowania byliny są przewlekłe zaburzenia trawienne i zaburzenia przepływu żółci do dwunastnicy, a także choroba wrzodowa.
Niegdyś tatarskie ziele uznawano za środek przeciw pasożytom, które wspiera oczyszczanie organizmu oraz go wzmacnia. Ale to nie wszystko. Zawarte w tataraku związki czynne pobudzają szpik kostny do produkcji krwinek czerwonych. Ponadto roślina wykazuje działanie uspokajające i wyciszające. Stosuje się go w stanach wyczerpania nerwowego, niepokoju i trudnościach w zasypianiu.
Kłącze pomaga na zapalenie jamy ustnej i gardła, niektóre dermatozy, łupież, wypadanie włosów. Olejek sprawdza się w nerwobólach, rwie kulszowej i bólach gośćcowych. Z kolei płukanki wykorzystuje się przy nieżytach jamy ustnej i gardła. Kąpiele działają zaś uspokajająco, a także przeciwzapalnie, bakteriobójczo oraz przeciwświądowo w chorobach skóry.
Korzystne działanie ma także herbatka z tataraku. Aby przygotować napar, wystarczy łyżkę suszonego korzenia zalać szklanką letniej wody, przykryć i odstawić na noc.
Tatarskie ziele może być stosowane także w kuchni czy kosmetyce. Odnajduje się jako przyprawa, którą dodaje się do napojów, ciast i cukierków. Wchodzi nawet w skład mieszanek ziołowych typu curry.
Tatarak znalazł szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym. Świetnie działa na włosy. Znajduje się między innymi w szamponach i mieszankach ziołowych. Można go również wykorzystywać w celu odstraszenia różnych insektów, takich jak komary, kleszcze czy muchy (przydaje się zarówno wywar, jak i liście oraz korzeń tataraku).
Pierwsze wzmianki o stosowaniu tataraku w formie leczniczej pochodzą z Indii. W tamtejszym obszarze wykorzystywany był w tzw. medycynie ajurwedyjskiej. Substancje, które odpowiadają za właściwości lecznicze tataraku:
olejek eteryczny,
garbniki,
cholina,
akoryna,
skrobia,
witamina C i kwasy organiczne,
sole mineralne,
kwasy tłuszczowe i cukry.
Ze względu na wysoką zawartość substancji goryczkowych kłącze tataraku pobudza wydzielanie soku trawiennego i żółci. Roślinę wyróżnia działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie, przez co stosowana jest ona na szereg schorzeń układu pokarmowego. Tatarak zwyczajny stosowany jest nie tylko na dolegliwości fizyczne. Kłącza rośliny znane są z pozytywnego wpływu na stan emocjonalny i kondycję psychiczną. Acorus calamus wykazuje również właściwości:
moczopędne,
przeciwzapalne,
przeciwbólowe,
krwiotwórcze,
napotne.
Roślina zalecana jest przede wszystkim na dolegliwości układu pokarmowego. Tatarak reguluje pracę jelit i żołądka, pobudza trawienie i działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Przywraca on również prawidłowe ruchy perystaltyczne, przeciwdziałając wzdęciom i zaleganiu pokarmu. Tatarak zwiększa wydzielanie mukopolisacharydów, powlekających błonę śluzową żołądka warstwą ochronną.
Wskazaniem do stosowania tataraku zwyczajnego jest podwyższony poziom cholesterolu, kamica nerkowa, pasożyty i stany zapalne pęcherza. Żucie kłączy rośliny może również pomóc osobom palącym w pozbyciu się nałogu.
Tatarak zwyczajny znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce. Wyciągi z kłącza są częstym składnikiem kosmetyków do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Związki aktywne rośliny nadają włosom pożądaną miękkość i puszystość. Olejek tatarakowy nakładany na skórę wykazuje przeciwgrzybicze i antybakteryjne właściwości. Z tego względu preparat zalecany jest szczególnie w przypadku cery trądzikowej.
Napar z kłącza tataraku przygotowywany jest z 0,5 łyżeczki rozdrobnionych kłączy zalanych wrzątkiem (ok. 250 ml). Całość należy zaparzać przez 1 godzinę, odcedzić, a następnie spożywać 2-3 razy dziennie w ilości 1/4-1/3 szklanki. Napar stosowany przed posiłkiem ułatwi trawienie i zadziała uspokajająco.
W kosmetyce i ziołolecznictwie stosowany jest również olejek tatarakowy o słodkim, ziemisto-korzennym aromacie. Preparat można stosować w formie kąpieli, masażu, płukanki bądź inhalacji. Olejek stanowi również częsty dodatek do kremów i szamponów.
Tatarak charakteryzuje kolba w kształcie stożka, którą tworzą ją małe, żółte kwiatki. Roślina ta pochodzi z Azji wraz z tatarską inwazją, co tłumaczy jej nazwę. Charakteryzuje się wysoką odpornością na mróz. Każda część rośliny wydaje charakterystyczny zapach. Warto pamiętać o licznych funkcjach leczniczych i pielęgnacyjnych. Z tataraku otrzymać można wiele rodzajów olejków, przydatnych przy zmaganiu się z wieloma dolegliwościami przejściowymi oraz poważnymi chorobami. Wszystkie preparaty otrzymuje się z kłączy. Po zebraniu trzeba je dokładnie oczyścić i wysuszyć. Z racji tego, że zapachy z olejków z tataraku oraz innych preparatów na jego bazie szybko wietrzeją, warto wszystkie specjały pielęgnacyjne przechowywać w zamkniętych opakowaniach.
Tatarak do swojego rozwoju nie potrzebuje zbyt wiele, poza dużą ilością wody. Kłącza rozmnażają się poprzez podział. Wszystkim, którzy chcieliby rzucić palenie, lekarze polecają żucie wysuszonych kawałków tataraku. Są gorzkie, ale bardzo skuteczne. Żucie tataraku suszonego wpływa także dodatnio na zwiększenie apetytu.
Z pomocą wyciągu z tataraku można także w łatwy sposób poradzić sobie z chorobami skóry i łupieżem.
Tatarak jest nośnikiem wielu ważnych dla ciała ludzkiego substancji. Znajduje się w nim ponad 5% olejku eterycznego.
Tatarak pozwala przedłużyć życie oraz witalność całego organizmu. Wzmacnia cały organizm. Intensywnie wpływa na produkcję krwi, eliminowanie toksyn z organizmu, pobudza pracę żołądka, łagodzi ból menstruacyjny. Z pomocą tataraku z łatwością można:
uspokoić się
załagodzić dowolny ból
zwalczyć gorączkę
zagoić wrzody
pozbyć się pasożytów
zwiększyć produkcję śliny
zwiększyć wytwarzanie soków żołądkowych
wspomagać działania rozkurczowe dróg moczowych
pokonać stany zapalne skóry
płukać jamę ustną w celu pozbycia się bakterii oraz chorób przez nie powodowanych
załagodzić wypadanie włosów
wspomóc trawienie
załagodzić bóle reumatyczne
Tatarak można stosować w postaci.:
naparu
substancji proszkowej, wysuszonej i zmielonej
olejku do kąpieli lub smarowania w chore miejsca
mieszanek
Napar z kłącza tataraku – zalane wodą suszone kłącza tataraku, naparzane w termosie przez około godzinę można pić trzy razy dziennie, po niecałej szklance za każdym razem. Jest to wyśmienity sposób na pobudzenie trawienia, wyciszenia, zrelaksowania.
Wywar leczący wrzody na żołądku oraz dwunastnicy to gotowany tatarak, rumianek oraz żywokost. Mieszankę gotuje się przez trzy minuty. Po 10 minutach wywar gotowy jest do zastosowania. Kuracja czterotygodniowa pozwala na to, by powoli odczuć poprawę stanu zdrowia, a regularne stosowanie przynosi imponujące efekty.
Ziołowa kąpiel – klasyczna kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem kłączy tataraku, ziela przywrotnika, liści pokrzywy oraz kwiatu lipy. Podgrzany i przecedzony napar dolewany jest do kąpieli. Należy kąpać się przez około pół godziny. To doskonały sposób na odprężenie.
Jadlospis_od_18_do_22_marca_2024_roku.pdf