• Degustacja wielkanocna

     • Uczniowie klasy 4 zebrali się przy uroczyście zastawionym stole, symbolizującym związane z obchodami świąt wielkanocnych śniadanie wielkanocne, które podobnie jak inne zwyczaje ludowe, takie jak pisanki, święconka, śmigus-dyngus, palma wielkanocna, wywodzi się ze starosłowiańskiego święta Jarego.

      Podczas soboru nicejskiego w 325 roku ustalono, że czas świąt wielkanocnych przypadać będzie w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca według religijnego kalendarza hebrajskiego lunarno-solarnego w odniesieniu do daty 14 miesiąca nisan, który liczy 30 dni i jest pierwszym miesiącem żydowskiego kalendarza religijnego, a siódmym - w roku przestępnym ósmym - miesiącem żydowskiego kalendarza świeckiego.

     • Prozdrowotne postawy artystyczno-sportowe 🤸‍♀️🎨

     • Uczniowie klas 2 i 4 naszej szkoły wyśmienicie wyrazili odświętność obchodów Światowego Dnia Zdrowia, przyjmując postawy sportowe i artystyczne w geście tematycznej ekspresji zrozumienia idei zdrowego nastawienia do życia 🤸‍♀️🎨

     • Ze smakiem babki wielkanocnej 🥮🥧

     • Motywy wielkanocne zdominowały czas minionego tygodnia u przedszkolaczków Tygrysków 🐯, które rozwodziły się w skupieniu nad literką "J, j" jak jaja, poznając różnice pomiędzy pisanką i kraszanką oraz jajkiem kurzym i przepiórczym. W imię tradycji Świąt Wielkanocnych dzieci wykonały jak zawsze imponujące prace plastyczne oraz pisanki, a wisienką na torcie urodzinowym stały się 6 urodzinki jednego z Tygrysków, które uświetniła smacznie babka wielkanocna. Spod pędzla maluchów wyrosły także krzepko malunki z okazji Światowego Dnia Zdrowia, przedstawiające serca jak dzwon 🥮🥧

     • Z ożywczym haustem świeżego powietrza

     • Dnia 4 kwietnia 2023 roku uczniowie klas 1-3 wybrali się na wycieczkę do zagrody w Olszówce, gdzie po przyjaznym powitaniu przez właścicieli mogli asymilować się z fascynującym światem zwierząt na wspólnej zabawie i karmieniu. Przy ognisku z apetytem zasmakowały ogrzewającego żurku wraz z ręcznie wyrabianym chlebem i masłem, nie zabrakło też czasu i ochoczości do gry w piłkę oraz zabawy w piaskownicy. Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych dzieci własnoręcznie wykonały okazałe stroiki, które następnie zabrały ze sobą do szkoły w szczęściu rodzinnej atmosfery udanej wyprawy edukacyjnej, która pozostawiła wszystkich uczestników w pogodnym nastroju i zdrowym dotlenieniu na świeżym powietrzu. 

     • Czerwieńcie, zieleńcie się słowa

     • Dnia 3 kwietnia 2023 roku uczennice naszej szkoły wzięły udział w powiatowym konkursie recytatorskim dla szkół podstawowych „Czerwieńcie, zieleńcie się słowa”. Uczennica Amelia Idziak z klasy III, Anna Pietrzak z klasy IV oraz Lena Michalak z klasy VIII ambitnie zaprezentowały przygotowane wiersze pod opieką Pani Grażyny Bielawskiej oraz Natalii Idzikowskiej. Dziewczynki zdobyły nowe doświadczenia, rozwinęły zdolności recytatorskie oraz zainteresowanie poezją. Udział w konkursie był dla utalentowanych uczennic znaczącym sukcesem w zdecydowanej zapowiedzi kolejnych osiągnięć recytatorskich. 

     • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

     • Corocznie, 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ustanowiony przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych 21 stycznia 2008 roku. Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości i wiedzy społeczeństwa na temat autyzmu, dla którego symbolem solidarności jest kolor niebieski.

      Uczniowie klasy czwartej naszej szkoły w ramach lekcji wychowawczej poprzez prace artystyczne zgłębiali tajemnice świata autyzmu, stawiając siebie w gotowości do aktywnej pomocy osobie w spektrum autyzmu w codziennych sytuacjach życiowych.

     • Ogólnopolska Olimpiada Historyczna

     • W dniu 30 marca 2023 roku dziewięcioro uczniów z klas: 4, 6 , 8  (po 3 osoby z każdej z wymienionych klas) naszej szkoły wzięło udział w wiosennej sesji Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej. Na uczestników czekał do rozwiązania test, składający się z 30 pytań wielokrotnego wyboru, stawiając przed piszącymi nie lada wyzwanie, któremu uczniowie sprostali pracowitością i wytrwałością według wyznaczonego czasu z puentą majową, kiedy znane będą wyniki konkursu, w oczekiwaniu jak najlepszych osiągnięć.

     • Audycja muzyczna "Rozmaitości z całego świata" 🎸

     • W dniu 24 marca 2023 roku odbyło się kolejne spotkanie uczniów z muzyką, którzy tym razem zostali zabrani w świat różnych gitar. Jako pierwsza wystąpiła gitara klasyczna, pochodząca z Hiszpanii. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać utworu w rytmie flamenco, poznać budowę i żywiołowe brzmienie instrumentu, słuchając muzyki z filmu "Desperado".

      Następnie dla kontrastu została przedstawiona w wersji instrumentalnej piosenka brytyjskiego muzyka Stinga "Shape of My Heart".Kolejny, zagadkowy instrument to gitara rezofoniczna, pochodząca z Ameryki. Najważniejszym elementem różniącym gitarę rezofoniczną od zwykłej gitary klasycznej jest obecność drgającej, metalowej membrany (przypominającej durszlak), będącej dodatkowym rezonatorem akustycznym. Artyści na tej gitarze zaprezentowali  piosenkę z familijnego filmu animowanego "Toy story", jak również uczniowie zostali zaangażowani do ćwiczeń rytmicznych. Gitara elektryczna wyzwoliła wśród uczestników duże ożywienie za sprawą ostrego, głośnego brzmienia.

      Zasada działania gitary opiera się na przetwornikach elektromagnetycznych. Całość umieszczona jest tuż pod strunami. Wskutek drgań metalowych strun znajdujących się w stałym polu magnetycznym magnesów przetwornika w cewce indukuje się napięcie, które jako sygnał wyjściowy z gitary przekazywany jest do wzmacniacza gitarowego. Skomplikowanie to wygląda, ale instrument jest bardzo popularny i sprawdza się w muzyce rockowej, rozrywkowej. Usłyszeliśmy utwór pochodzący z filmu "Pogromcy Duchów". Uczestnicy mieli okazję również zagrać na gitarze elektrycznej. Na koniec audycji chętni uczniowie wykonali improwizacje taneczne w rytmie rock’n’rolla.

      Dziękujemy artystom za różnorodne, interesujące  brzmienia gitar, za żywą lekcję muzyki! 🎸

     • Mistrzynie z Wielkopolski 🏸 🏅 🏆

     • W dniach 24-26 marca b.r. na obiektach sportowych Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego nr 3 w Białymstoku rozegrane zostały Ogólnopolskie Igrzyska Dzieci i Młodzieży oraz Licealiada w Badmintonie. W zawodach wzięło udział 78 drużyn z 14 województw.

      Uczennice Szkoły Podstawowej w Sarbicach: Zuzanna Misiak, Julia Łukaszewska, Antonina Zych i Aleksandra Karbowska wzięły udział w Igrzyskach Dzieci rywalizując z 14 innymi drużynami.

      Zawody rozpoczęły się od rywalizacji w grupach. Zawodniczki z Sarbic: Julia Łukaszewska oraz Antonina Zych pokonały na tym etapie kolejno ZSP Ryn (woj. Warmińsko-Mazurskie), SP 10 Suwałki (woj. Pomorskie) oraz SP 80 Warszawa.

      Wszystkie mecze zakończyły się wynikiem 5:0 dla SP Sarbice, która zajęła I miejsce w grupie IV z kompletem 15 punktów, 30 wygranych setów bez porażki z bilansem małych punktów 330-95.

      Nasze zawodniczki bez problemów odprawiły w ćwierćfinale również SP Szczucin (woj. Małopolskie), pokonując dziewczęta z tej szkoły 3:1, tym samym kwalifikując się do czwórki najlepszych drużyn zawodów.

      Pasmo zwycięstw zostało niestety przerwane, ponieważ z udziału w zawodach musiała zrezygnować wskutek urazu Julia Łukaszewska. Drużyna z udziałem, doskonale grającej, ale jednak 2 lata młodszej zawodniczki rezerwowej Zuzanny Misiak, nie zdołała pokonać ani SP 15 Kędzierzyn-Koźle, ni SP 1 Sulęcin.

      Zwycięzcą zawodów w kategorii Igrzyska Dzieci Dziewcząt został ZSOMS 3 Białystok, a nasze dziewczęta zajęły ostatecznie IV miejsce w turnieju 🏸 🏅 🏆

     • Światowy Dzień Zdrowia

     • W dniu 7 kwietnia 2023 roku ustanowionym "Światowym Dniem Zdrowia" Światowa Organizacja Zdrowia obchodzi swoje 75 urodziny. W 1948 roku kraje świata połączyły się w WHO, oficjalnie uznające się za  promotora zdrowia, dbającego o bezpieczeństwo świata w służbie bezbronnym, aby każdy wszędzie osiągnął najwyższy poziom zdrowia i dobrego samopoczucia.

      Uczniowie klas 7 i 8 naszej szkoły wykonali prozdrowotne plakaty w idei krzewienia zachowań, sprzyjających na co dzień wigorowi i krzepkiej kondycji.

     • Trimino językowe

     • Wszystkie klasy 1-8 naszej szkoły grupami testowały rozległe zasoby wiedzy na niemieckim "Trimino językowym", czyli trójkątnym odpowiedniku domino, układance powtórzeniowej do utrwalenia materiału, w której zabawa polega na łączeniu słówek polskich z niemieckimi.

     • Moda cebulkowa 🧅

     • Przedszkolaczki Tygryski 🐯 poznały literkę "C, c" na podstawie pojęcia cebula, która zdrowotnie doprowadziła do łez skorych amatorów cebulowego aromatyzowania. Dzieci odkryły też zapis cyfry zero, utrwaliły poznane dotąd literki, zaś korzystając z łaskawości aury, empirycznie doświadczały, co oznacza powiedzenie: "W marcu jak w garncu". Podczas warsztatów artystycznych maluchy wykonały imponujące palmy wielkanocne, pośród których obchody urodzinkowe małej jubilatki smakowały szczególnie słodko i dostojnie, szczególnie wytrawnie z patery wiedzy od Pani dietetyk, która mówiła jak ważne jest spożywanie warzyw i jakich witamin nam dostarczają.

     • Symfonia barw 🌈

     • Przedszkolaczki Biedroneczki też były w Sali Doświadczania Świata i w kolorach tęczy przemierzały go od krańca do krańca 🌈

     • Gofrowe święto

     • Starożytny przysmak doczekał się swojego święta w dniu 25 marca, kiedy odsłania się apetycznie w wielu smakowych aspektach, jak u Przedszkolaczków Rybek, które osobiście podjęły się wypiekania gofrów według skrzętnie chowanej receptury w słodkościach barwnej konfitury.

     • Sala Doświadczania Świata

     • Przedszkolaczki Rybki odwiedziły Salę Doświadczania Świata w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Turku z projektorem kolorowych obrazów, emiterem zapachów, panelami sensorycznymi, sensorycznym podświetlanym stolikiem wodnym, światłowodami, kolumną wodną, urządzeniem nagłaśniającym oraz magiczną kulą UV, które mają służyć dzieciom z ich atmosferą i możliwościami oddziaływania na wszystkie zmysły wyciszająco, a jednocześnie delikatnie je stymulująco światłem, dźwiękiem, zapachem, dotykiem.

     • Udane utrwalanie wiedzy nowo poznanej

     • "Mamy różne charaktery", "Nasze uczucia i emocje" - to hasła, pod którymi uzdolnione przedszkolaczki Tygryski 🐯 uczestniczyły w udanych zajęciach edukacyjnych, poznając literkę "U, u", rozpoznając stany emocjonalne, zapoznając się ze sposobem ich kontroli oraz radzenia sobie w stresowych okolicznościach. Utrwalały zwroty grzecznościowe: "proszę, przepraszam, dziękuję", a także pojęcia: "dobry uczynek, kłamstwo". Wykonały prace plastyczne ze świata emocji przedszkolaka, a także przywitały wiosnę, wypatrując bacznie jej zwiastunów. Na sali gimnastycznej dzieci odbyły ćwiczenia i zabawy sportowe oraz wzięły czynny udział w audycji muzycznej.

     • Radosna Pani Wiosna 🌷🌞🌺🌸🌹🌼

     • Przedszkolaczki Biedroneczki 🐞 rozkładają ochoczo skrzydełka do wiosennego słoneczka 🌞

       

      "Leci plisz­ka spod ka­mycz­ka:

      Jak się ma­cie dzie­ci!

      Już przy­by­ła wio­sna miła,

      Już sło­necz­ko świe­ci!

      Po­szły rze­ki w świat da­le­ki,

      pły­ną het do mo­rza;

      A ja śpie­wam, a ja lecę,

      gdzie ta ran­na zo­rza!"

       

      Maria Konopnicka

     • XXVIII Konkurs Recytatorski "Czerwieńcie, zieleńcie się słowa..."

     • W dniu 22 marca 2023 roku uczniowie klas 1-8 naszej szkoły wzięli udział w XXVIII Konkursie Recytatorskim "Czerwieńcie, zieleńcie się słowa..." eliminacji gminnych. Dzieci z młodzieńczym zaangażowaniem czarująco deklamowały wybrane przez siebie wiersze. W kolejnej odsłonie konkursu w powiecie tureckim na scenie poetyckiej recytować będą dziewczęta Amelia Idziak, Anna Pietrzak i Lena Michalak, świat malując kolorowo słowami.

      "Gdy wiem, że wiersz powstanie, w klamrę nawiasu zamykam świat" Julian Tuwim

      "Nie wiem, co to poezja, nie wiem, po co i na co, wiem, że czasami ludzie czytają wiersze i płaczą" Władysław Broniewski

     • Pozdrawiamy z Białegostoku 🏸

     • Cztery uczennice Szkoły Podstawowej w Sarbicach, Julia Łukaszewska, Antonina Zych, Zuzanna Misiak i Aleksandra Karbowska, jako tegoroczne mistrzynie Wielkopolski, reprezentują Szkołę Podstawową w Sarbicach, Gminę Przykona, Powiat Turecki oraz Województwo Wielkopolskie w Ogólnopolskich Igrzyskach Dzieci w Badmintonie, które odbywają się w dniach 24-26 marca 2023 roku w Białymstoku pod hasłem: "Zdrowie szanuję - badminton trenuję".

      Organizatorami wydarzenia są:

      🏸 Podlaski Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy,
      🏸 Podlaski Okręgowy Związek Badmintona,
      🏸 UKS „Hubal” Białystok,
      🏸 MD Sport

      Cele i zadania igrzysk:

      🏸 wyłonienie najlepszych reprezentacji szkolnych w badmintonie w kraju,
      🏸 popularyzacja badmintona i sportu szkolnego,
      🏸 propagowanie zdrowego stylu życia,
      🏸 przeciwdziałanie rozwijaniu się zachowań patologicznych wśród młodzieży szkolnej.

      Zawodnikom zostaną przyznane następujące nagrody:

      🏸 dyplomy – wszystkie zespoły,
      🏸 puchary – 6 pierwszych zespołów
      🏸 medale – 3 pierwsze zespoły

     • Uroczyste Pasowanie Uczniów Klasy Pierwszej na Czytelnika Biblioteki Szkolnej w Sarbicach 📖

     • Dla najmłodszych stażem uczniów nadszedł szczególnie ważki dzień, w którym wszyscy śmiało pretendowali do godnego miana prawdziwego czytelnika naszej szkolnej biblioteki.

      Wiodącym założeniem uroczystości jawiło się zachęcenie czytelniczo inicjacyjne do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania z pasją i ze zrozumieniem.

      Po wprowadzeniu w tajniki książki, biblioteki i rozwiązaniu zawiłych czytelniczo zadań uczniowie w obecności wychowawczyni złożyli uroczyste przyrzeczenie, którym zadeklarowali szczerą gotowość kochać i szanować książki oraz korzystać z ich mądrości, a także sumiennie wypełniać zobowiązania czytelnicze:

      "My uczniowie pierwszej klasy,

      Uroczyście przyrzekamy,

      Że będziemy książki kochać,

      Krzywdy zrobić im nie damy

      I wskazówek i rad książek

      Będziemy słuchać z uwagą,

      Obowiązki czytelnika

      Traktować z wielką powagą!

      Przyrzekamy"

      Po deklamacji nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika, podczas którego uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, mające przypominać im o tym wzniosłym wydarzeniu, kiedy otwarte zaciekawieniem serca przyjęły szkolne przyrzeczenia w płynnie weryfikującym aspekcie wolnej woli, skłaniającej suwerenne decyzje do tego, co najlepsze.

      Szeroko niosącym się echem pilności rozbrzmiewa konkurs dla wszystkich uczestników szkolnej uroczystości, których zadaniem jest codzienne co najmniej 10-minutowe zaczytanie przez kolejne 21 dni, a za każdy podpis honorowy Rodzica w albumie dumnego czytelnika, w poświadczeniu ubogacenia tego czasu z książką, nauczyciel bibliotekarz przyznaje autorską nagrodę – naklejkę niespodziankę 📖