• Na kangurzy skok 🦘

          • Nasza szkoła w bieżącym roku szkolnym po raz kolejny uczestniczyła w rozpowszechnionym międzykontynentalnie Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny”, w którym aktualnie bierze udział około 6 milionów uczestników z najodleglejszych zakątków ziemskiego globu.

            Zdolności matematycznie uczniów naszej szkoły przysporzyły godne tytuły Annie Pietrzak z wynikiem "Bardzo dobrym" oraz Adamowi Łukaszewskiemu z mianem "Wyróżniony" w tym prestiżowym konkursie.

            Gratulacje spłynęły rwącym strumykiem uznania dla młodych talentów z życzeniem eskalującej wiedzy ku dobru wszelakiemu.

          • W hesperyskim sadzie 🌳

          • Oto w dniu 22 czerwca 2023 roku uczniowie klasy 8 z udziałem wychowawczyni, pedagog szkoły oraz młodzieży z klasy 7 w honorującej pieczy pani dyrektor naszej szkoły sadzą uroczyście lipę dla upamiętnienia tego ważnego okresu w życiu, kiedy jako miododajna lipa kształtuje się szlachetnie charakter młodego umysłu, aby prowadził rezolutnie w przyszłość.

             

            Jako, że w naszej szkole już od kilku lat tradycją stoi sadzenie drzewka przez uczniów najstarszej klasy na zakończenie edukacji, także dąb i kasztan w zacisznej strefie szkolnego ogrodu szumią inspirująco wspomnieniami minionych lat wspólnej edukacji.

            "Gościu, siądź pod mym liściem, a odpoczni sobie!
            Nie dojdzie cię tu słońce, przyrzekam ja tobie,
            Choć się nawysszej wzbije, a proste promienie
            Ściągną pod swoje drzewa rozstrzelane cienie.
            Tu zawżdy chłodne wiatry z pola zawiewają,
            Tu słowicy, tu szpacy wdzięcznie narzekają.
            Z mego wonnego kwiatu pracowite pszczoły
            Biorą miód, który potym szlachci pańskie stoły.
            A ja swym cichym szeptem sprawić umiem snadnie,
            Że człowiekowi łacno słodki sen przypadnie.
            Jabłek wprawdzie nie rodzę, lecz mię pan tak kładzie
            Jako szczep napłodniejszy w hesperyskim sadzie".

            Jan Kochanowski, "Na lipę", "Fraszki", XVI wiek

          • Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu "Orzeł Matematyczny"

          • Utalentowani matematycznie uczniowie naszej szkoły, uczestnicząc w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Orzeł Matematyczny", wykazali się dużą wiedzą. Uzyskując bardzo wysokie wyniki, sięgnęli po zaszczytne tytuły laureatów. Wyrażając uznanie wobec wszystkich uczestników konkursu za eksplozję wiedzy w analitycznym wyzwaniu matematycznym z możliwością weryfikowania posiadanej wiedzy wespół z rówieśnikami z całej Polski, życzymy kolejnych zdobyczy intelektualnych, otwierających szeroko na świat chłonne wiedzy umysły.

          • Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga

          • W dniu 20 czerwca 2023 roku uczniowie klas 7 oraz 8 naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Warszawy, mając w programie zwiedzanie Tarasu Widokowego Pałacu Kultury i Nauki, pobyt w Centrum Nauki Kopernik, a największym zainteresowaniem cieszyła się wizyta w Sejmie i Senacie Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie młodzież pod bacznym okiem przewodnika przemierzała korytarze sejmowe niczym posłowie, z zainteresowaniem przysłuchiwała się obradom komisji senackich oraz rzeczowo odpowiadała na pytania przewodnika. Frapujący czas zwiedzania zwieńczyły ciekawe gadżety, wśród których znalazły się między innymi zakładki, plany lekcji i książeczki "Historia parlamentu". Uczniowie powrócili z wyprawy do stolicy w zadowoleniu, dzierżąc w pamięci ubogacającą skarbnicę wrażeń.

          • Z kopalni soli po kopalnię wiedzy

          • Realizując szczytne założenia Ministerstwa Edukacji Narodowej z cyklu "Poznaj Polskę" edycji 2023 roku ("Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań, mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pozwoli urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stworzy uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym") uczniowie naszej szkoły odbyli wycieczkę krajoznawczą po Małopolsce, mając na trasie swej ekscytującej ekspedycji:
            1. Zamek Królewski na Wawelu -  Państwowe Zbiory Sztuki w Krakowie;
            2. Muzeum etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie;
            3. Krajobrazowy zespół manierystycznego parku pielgrzymkowego w Kalwarii Zebrzydowskiej;
            4. Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach;
            5. Kopalnię Soli w Wieliczce;
            6. Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.

            3-dniowa wyprawa rozpoczęła się w dniu 12 czerwca 2023 roku we wczesnych godzinach porannych. Po kilkugodzinnej podróży wycieczkowicze zakwaterowali się na terenie Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej, by po pożywnym obiedzie w pielgrzymkowej jadłodajni mogli posileni wybrać się na zwiedzanie Wadowic jako rodzinnego miasta papieża Jana Pawła II, gdzie trasa z przewodnikiem obejmowała barokową Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny i  Dom Rodzinny Ojca Świętego, w którym obecnie mieści się muzeum. Nie mogło obyć się bez regionalnych kremówek wadowickich, stanowiących przysmak papieża Polaka.

            Następnego dnia po porannym śniadaniu przewodnik oprowadził wojażerów po Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, zwanej Polską Jerozolimą, tudzież miejsca zakwaterowania, osiągając kolejny cel wycieczki. Po krzepiącym obiedzie wszyscy wyruszyli w drogę do dawnej stolicy Polski czyli królewskiego Krakowa na Wzgórze Wawelskie i z przewodnikiem penetrowali Skarbiec.

            Trzeciego dnia wczesnym rankiem po wykwaterowaniu z domu pielgrzymkowego podróżnicy ruszyliśmy w stronę Wieliczki, aby wspólnie z przewodnikiem zwiedzać tamtejszą kopalnię soli, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

            Powrót do domu umiliła przerwa na ożywczy posiłek i zwiedzanie Jasnej Góry, stanowiącej religijnie duchowe Centrum Maryjne w Polsce.

            Zdaniem uczestników wędrówki kulturalnej czas jej przeznaczony został spożytkowany wysoce pożytecznie. Udało się zwiedzić urokliwe zakątki Polski, odwiedzić miejsca pielgrzymkowe kultu chrześcijańskiego, degustować potrawy regionalne. Wycieczka pozostawiła po sobie przyjemne wspomnienia oparte na nowych doświadczeniach i kopalni wiedzy.

          • Coroczna pielgrzymka dziękczynna do Świnic Warckich

          • W dniu 17 czerwca 2023 roku uczniowie klasy 3 w tradycyjnym upamiętnieniu przystąpienia do Pierwszej Komunii Świętej oraz uczennica klasy 4 ku czci Komunii Rocznicowej udali się do Świnic Warckich na coroczną pielgrzymkę dziękczynną za stanowiących dla nich dar eucharystii i spowiedzi. Oprócz Sanktuarium narodzin i chrztu świętej siostry Faustyny dzieci z wychowawczynią i katechetą udały się do jej domu w Głogowcu, gdzie poznały skromne życie, jakie wiodła ze swoją rodziną w izbie domu znanej wcześniej jako Helenka Kowalska, apostołki Bożego Miłosierdzia, dziś na całym świecie uznawanej religijnie jako święta Faustyna. Na zakończenie pielgrzymki, w której dzieciom towarzyszył ksiądz Paweł Szudzik, Proboszcz Parafii w Janiszewie, wszyscy uczestnicy wyprawy w rytmicznych pląsach i zabawach świętowali przy dźwiękach zespołu muzycznego z Włocławka.

          • Lata dwudzieste, lata trzydzieste

          • W dniu 16 czerwca 2023 roku nasze przedszkolaczki Biedroneczki wyfrunęły ze swej sali zajęć, aby przeżyć dzień pełen przygód i wrażeń. Dla naszych najmłodszych podopiecznych sam przejazd do miejsca wycieczki był ekscytującym wydarzeniem, a moc atrakcji zapewnionych przed właścicielkę Zagrody Olszówka dodała magii temu ważnemu dla dzieci dniu. Maluszki swoimi małymi rączkami wyczarowały pyszny chleb oraz zupę warzywną, którą z apetytem zjadły. Mniam!

            Na terenie zagrody specjalnie dla nich zorganizowano wiejski tor przeszkód.

            Gościnność zwierzątek, zamieszkujących w zagrodzie, ujęła dzieci empatycznie swym ciepłem, wiodąc wrażliwe serduszka do wspólnej biesiadki z kózkami.

            Każde dziecko samodzielnie wykonało kreatywną zabawkę na osobistą pamiątkę. Wisienką na torcie szczodrej eskapady niekwestionowanie stała się sesja zdjęciowa z minionych lat - "Lata 20, lata 30". Zdjęcia wykonane na wyjątkowo urokliwym tle w połączeniu ze stylizacjami w postaci strojów z dawnych czasów udały się spektakularnie.

          • Rodzice jako przewodnicy dziecka w dorosłe życie

          • W dniu 16 czerwca 2023 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty dla uczniów, rodziców i nauczycieli w kilku blokach tematycznych dla klas 1-3 pod tytułem "Agresji mówimy nie!", dla klas 4-5 pod hasłem "Złość daje w kość", dla klas 6-8 w temacie "Fonoholizm - jak się nie dać?" oraz dla najstarszych uczestników, czyli nauczycieli i rodziców w zakresie "Rodzice jako przewodnicy dziecka w dorosłe życie - co sprzyja, a co przeszkadza zrównoważonemu rozwojowi dziecka".

            W tę fascynującą podróż do krainy praktycznej wiedzy w newralgicznych przestrzeniach życiowych bliskich wszystkim dzieciom w każdym wieku charyzmatycznie (gr. chárisma „dar”) zabrał naszych wędrowców życiowych psycholog Mariusz Pawlukiewicz, reprezentujący Centrum wsparcia, rozwoju i profilaktyki Koncept.

          • Czysta woda zdrowia doda 💦

          • Przedszkolaczki Tygryski 🐯 uczestniczyły w dyskusji na temat właściwych zachowań podczas letniego wypoczynku, wymieniając niebezpieczeństwa, grożące podczas letnich wakacji. Dzieci rozwijały także umiejętności liczenia i klasyfikowania, kodowania, utrwalały literki i układały wyrazy, a wykonane przez nie imponujące konewki podkreślały rolę deszczu w przyrodzie oraz wagę oszczędzania i chronienia wody przed zanieczyszczeniami cywilizacyjnymi 💦

          • Istnieje tedy prarozum 🦭🐊🐳🐘🦛🦍🦧🦬🦒🦄

          • W dniu 5 czerwca 2023 roku uczniowie klas IV i V wraz z opiekunami wyjechali na wycieczkę do Orientarium ZOO w Łodzi. Podczas spaceru między wolierami i wybiegami, zajmującymi powierzchnię 10 boisk piłkarskich, wycieczkowicze spotkali zwierzęta, pochodzące z różnych kontynentów, m.in. słonie, żyrafy pingwiny, małpki, niedźwiedzie, surykatki, lemury, krokodyle, żółwie, węże, kapibarę, zebry, różne gatunki ptaków, natomiast w podwodnym tunelu obserwowali rekiny, płaszczki i wiele innych gatunków zwierząt. Pobyt w ZOO, będąc obrazową lekcją empatii wobec przyrodzonego prawa zwierząt do wolności, z pewnością pobudził wrażliwe dusze do głębokiej refleksji nad respektowaniem odwiecznych praw natury za Monteskiuszem w dziele “O duchu praw”, niosącym przekaz, że „Istnieje tedy prarozum”, a „Przed wszystkimi tymi prawami są prawa natury”.

            Ogrody zoologiczne od zarania swojego istnienia przetrzymywały egzotyczne zwierzęta w intencji zarobkowego zaspokajania uciech człowieka. Organizowano menażerie czy objazdowe zwierzyńce na pokaz.

            Najstarszym istniejącym ogrodem zoologicznym jest ogród Tiergarten Schönbrunn założony w 1752 w Wiedniu. Pierwszy polski ogród zoologiczny założył w 1833 w Podhorodcach (od 1945 na Ukrainie) Stanisław Konstanty Pietruski.

            Wszystkim dzikim zwierzętom dedykujemy w empatycznej więzi utwór poetycki Adama Mickiewicza "Pies i Wilk" z 1810 roku.

            Jeden bardzo mizerny wilk - skóra a kości,
            Myszkując po zamrozkach, kiedy w łapy dmucha,
            Zdybie przypadkiem brysia Jegomości,
            Bernardyńskiego karku, sędziowskiego brzucha:
            Sierść na nim błyszczy niby szmelcowana,
            Podgardle tłuste, zwisłe do kolana.

            - "A witaj, panie kumie!! Witaj, panie brychu!
            Już od lat kopy o was ni widu, ni słychu,
            Wtedyś był mały kondlik - ale kto nie z postem,
            Prędko zmienia figurę!
            Jakże służy zdrowie?"

            - "Niczego" - brysio odpowie.
            I za grzeczność kiwnął chwostem.

            - "Oj! oj!... niczego! - widać ze wzrostu i tuszy! -
            Co to za łeb - mój Boże! choć walić obuchem -
            A kark jaki! a brzuch jaki!
            Brzuch! niech mnie porwą sobaki,
            Jeżeli, uczciwszy uszy,
            Wieprza widziałem kiedy z takim brzuchem!".

            - "Żartuj zdrów, kumie wilku; lecz mówiąc bez żartu,
            Jeśli chcesz, możesz sobie równie wypchać boki".

            - "A to jak, kiedyś łaskaw?" -

            - "Ot tak - bez odwłoki
            Bory i nory oddawszy czartu
            I łajdackich po polu wyrzekłszy się świstań,
            Idź między ludzi - i na służbę przystań!".

            - "Lecz w tej służbie co robić?" - wilk znowu zapyta.

            - "Co robić? - dziecko jesteś - służba wyśmienita -
            Ot jedno z drugim nic a nic!
            Dziedzińca pilnować granic,
            Przybycie gości szczekaniem głosić,
            Na zbira warknąć, wroga potarmosić,
            Panom pochlebiać ukłonem,
            Sługom wachlować ogonem.
            A za toż, bracie, niczego nie braknie:
            Od panów, paniątek, dziewek,
            Okruszyn, kostek, polewek,
            Słowem, czego dusza łaknie".

            Pies mówił, a wilk słuchał: uchem, gębą, nosem,
            Nie stracił słówka; połknął dyskurs cały
            I nad smacznej przyszłości medytując losem,
            Już obiecane wietrzył specyjały!
            Wtem patrzy... "A to co?"

            - "Gdzie?"

            - "Ot tu, na karku".

            - "Eh, błazeństwo!..."

            - "Cóż przecie?"

            - "Oto, widzisz, troszkę
            Przyczesano - bo na noc kładą mi obrożkę,
            Ażebym lepiej pilnował folwarku!".

            - "Czy tak? Pięknąś wiadomość schował na ostatku".

            - "I cóż, wilku, nie idziesz?".

            - "Co nie, to nie, bratku:
            Lepszy w wolności kęsek lada jaki
            Niźli w niewoli przysmaki" -
            Rzekł - i drapnąwszy, co miał skoku w łapie,
            Aż dotąd drapie!

          • Krajowy Turniej Badmintona w Baranowie 🏸 🏆 🥇

          • Uczennice naszej szkoły, Julia Łukaszewska, Antonina Zych, Aleksandra Karbowska i Zuzanna Misiak, wzięły udział w Krajowym Turnieju Badmintona w Baranowie. Dziewczęta dwukrotnie stanęły na podium w dniu 10 czerwca 2023 roku. W grze pojedynczej drugie miejsce zajęła Julia Łukaszewska, trzecie miejsce Antonina Zych. W grze podwójnej oba deble zdobyły brązowe medale. Zawodniczkom gratulujemy wysokiego poziomu gry, rodzicom dopingującego aplauzu, trenerom sokolego oka i charyzmy trenerskiej, życząc wszystkim dalszych sukcesów 🏸 🏆 🥇

          • Zwiedzamy nasz kraj ✈️🚅🚋🛳🚌🚗🚶‍♀️🚶

          • Jak na prawdziwych obieżyświatów przystało, przedszkolaki Tygryski 🐯 wyruszyły dziarsko w świat, podążając za wątkiem przewodnim tygodnia: "Zwiedzamy nasz kraj". Wymieniwszy wszystkie znane środki lokomocji po lądzie, po wodzie, w powietrzu, ostatecznie wybrały ekologiczną wędrówkę pieszą nad pobliską Wartę, trzecią po Wiśle i Odrze najdłuższą rzekę Polski, łączącą ościenne województwa wielkopolskie i łódzkie, a następnie podjęły przeprawę promową po rzecze, w czym towarzyszyły im rezolutne przedszkolaczki Rybki 🐟, których żywiołem jest woda, oraz ich zawsze czujne i troskliwe opiekunki.

            Dzieci w zaciszu sali przedszkolnej poznawały komplementarnie wybrane obiekty w Polsce, rozmawiały na temat gór i Morza Bałtyckiego oraz rozwijały przydatną w każdych okolicznościach umiejętność liczenia, by frapujące czynności poznawcze spuentować pracą plastyczną zatytułowaną: "Maluję nasz krajobraz" 👩‍🎨

          • W Miasteczku Ruchu Drogowego 🚴‍♂️🚴‍♀️

          • W dniu 6 czerwca 2023 roku grupa uczniów naszej szkoły w ramach przygotowania do karty rowerowej uczestniczyła w wycieczce do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Koninie. Uczniowie wzięli udział w zajęciach teoretycznych, podczas których utrwalili sobie najważniejsze wiadomości dotyczące bezpiecznego poruszania się rowerami po drogach, natomiast w „Miasteczku Ruchu Drogowego” wykazali się umiejętnościami jazdy jednośladami.

            Pierwsze szkice prototypu maszyny biegowej w Europie sięgają ucznia Leonarda da Vinci z końca XV wieku. Za protoplastę pierwszego roweru uważa się francuskiego hrabię Mède de Sivrac, który prototyp zbudował prototyp w drugiej połowie 18. wieku. Ów model posiadał dwa koła i trudno było nim sterować. Konstrukcja udokumentowana wnioskiem patentowym jest dziełem niemieckiego barona Karl von Drais. Około roku 1818 zgłosił oficjalnie „maszynę do biegania”, która składała się m.in. z drewnianej ramy, 27-calowych kół ze stalowymi oponami oraz skórzanego siedziska.

            Pierwsza konstrukcja napędzana mechanicznie pochodzi z roku 1860. Francuz Pierre Michaux zastąpił drewniany stelaż stalową ramą, a do przedniego koła zamontował pedały. Dołożenie elementu napędowego było krokiem naprzód, jednak w dalszym ciągu było to ciężkie i trudne w sterowaniu urządzenie, ważące około 25 kilogramów.

            Brytyjscy konstruktorzy James Starley i William Hunter zastosowali w stworzonym przez siebie w 1870 roku prototypie analogiczny system napędu umieszczony w przednim kole. Ich pomysł poszedł jednak w kierunku dużego, skrętnego, przedniego koła i małego koła tylnego. Rewolucyjną zmianą było jednak zastosowanie drutu w szprychach oraz zastąpienie stali pełną oponą gumową. Bicykl był pierwszym rowerem, który wszedł do kultury masowej. Mimo trudności z zajmowaniem pozycji do jazdy (spowodowanej wysokim umieszczeniem siodełka) bicykl zaczął być popularny zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Jest to pierwszy model, który wszedł „na salony”.

            W roku 1885 miał miejsce wynalazek Johna Kemp Starleya z rewolucyjną zmianą w podejściu do konstrukcji poprzez wprowadzenie jednakowego rozmiaru dla obu kół, a także zastosowanie napędu na tylne koło oraz hamulca ciernego. Brytyjczyk jest także pomysłodawcą współczesnej polskiej nazwy jednośladów z napędem siłą mięśni. Powstała ona bowiem od serii „bezpiecznych” pojazdów markowanych nazwą „Rover”. Rok 1888 przyniósł oponę pneumatyczną, której wynalazcą jest John Dunlop.

            W 1869 roku na terenach Polski zorganizowano pierwszy wyścig kolarski. W roku 1886 z inicjatywy Edwarda Chrapowickiego powołano Warszawskie Towarzystwo Cyklistów, którego członkami byli między innymi Henryk Sienkiewicz czy Aleksander Głowacki, czyli Bolesław Prus. Koniec XIX wieku to okres, w którym również kobiety próbowały swoich sił na dwóch kółkach, początkowo ubierając do tego suknie spacerowe, a wraz z większym zainteresowaniem dam zaczęła podążać za nim również moda z odzieżą bardziej praktyczną 🚴‍♂️🚴‍♀️

          • Nie ma jak u wójta ⚜️

          • Ósmoklasiści naszej szkoły uczestniczyli w gminnej sesji absolutoryjnej jako wnikliwi eksploratorzy wiedzy, erudycji, doświadczenia, poloru i wykwintności. Obdarowując notabli bukiecikami wdzięczności za szansę odkrywania coraz głębszych pokładów uczoności, sami zostali obdarowani pamiątkowymi akcesoriami twórczej pracy, rozwoju i samorealizacji ⚜️

          • Zajęcia terenowe w dolinie rodzimej rzeki Warty 🏞

          • Podczas zajęć terenowych na lekcji geografii uczniowie klasy 7 udali się nad rzekę Wartę, by z bliska przyjrzeć się poszczególnym elementom doliny rzecznej. Uczniowie obserwowali bieg rzeki i jej meandry zarówno z nadbrzeża, jak i z promu rzecznego, którym przy uprzejmości pana przewoźnika przeprawili się na drugi brzeg, tym samym przekraczając granicę województw wielkopolskiego i łódzkiego. Określali wielkość przepływu oraz miejsca wymywania w zakolach rzeki (erozję brzegów zewnętrznych, akumulację niesionego materiału przy brzegach wewnętrznych). Po drodze młodzież rozpoznawała poszczególne elementy krajobrazu geograficznego oraz identyfikowała napotkane drzewa i zwierzęta 🏞

          • Krajowy Turniej Badmintona w Solcu Kujawskim 🏸 🏆 🥇

          • Podczas Krajowego Turnieju Badmintona w Solcu Kujawskim w dniu 3 czerwca 2023 roku nasze 4 uczennice ponownie stanęly na podium. W grze podwójnej Antonina Zych i Julia Łukaszewska zajęły zaszczytne pierwsze miejsce, Zuzanna Misiak i Aleksandra Karbowska zajęły trzecie miejsce. Zuzanna Misiak w grze pojedynczej również stanęła na podium, otrzymując brązowy medal. Serdecznie gratulujemy zawodniczkom, rodzicom oraz trenerom sportowego ducha walki 🏸 🏆 🥇

          • Dla każdego dziecka 🌞🌻⛵️🌹🌷🌺🌸🌼

          • Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych i obchodzony jest od 1955 roku w krajach członkowskich ONZ w różne dni roku.

            W naszej szkole w dniu 1 czerwca 2023 roku wszystkie dzieci od przedszkolaczków do ósmoklasistów celebrowały swoje święto także na szkolnym boisku w otoczeniu ekipy strażaków, pokazowo niosących ochoczą pomoc, gasząc płomienie, na przykładzie ochotników instruując opatrywanie hipotetycznych poszkodowanych, ucząc zainteresowanych posługiwania się wężem gaśniczym oraz tworząc orzeźwiającą fontannę ku entuzjastycznej uciesze uczestników przedniej zabawy. Wiwat strażacy! Niech żyją nasi supermeni!

            Nawet aura sprzyjała pogodnym harcom na świeżym powietrzu oraz konsumpcji rozpływających się w ustach lodów podarowanych dzieciom przez radnego Marka Bobra z rodziną oraz strażaków z OSP Radyczyny.

            Muskając promyczkiem po policzkach, słoneczko razem z poetką Danutą Gellnerową w słowach wiersza śle uśmiech dla każdego dziecka.

            Czerwcowa pogoda
            poziomką pachnąca
            wiąże dziś dziewczynkom
            kokardy
            ze słońca.

            Chłopcom
            złote żagle
            napina na chmurze,
            zaprasza w dalekie,
            podniebne podróże.

            I biegnie z bukietem
            przez ogromny świat –
            dla każdego dziecka
            niesie jeden kwiat 🌞🌻⛵️🌹🌷🌺🌸🌼

          • Czego życzyć dzieciom w Dniu Dziecka? 🐈🌳🍦🍯

          • Aktywnie i finezyjnie, artystycznie i turystycznie dzieci naszej szkoły w bacznej kurateli wyśmienitych wychowawców celebrowały swoje święto w ruchu, w zaciekawieniu, w drodze i w podziwie nad rozkwitającą bujnie przyrodą, przemierzając krajoznawczo świat autokarem, podczas przygodowych pokazów filmowych w kinie, w trakcie łamigłówek ruchowych i wygibasów zręcznościowych na sali gimnastycznej, rozkoszując się każdą chwilą i łaskoczącymi podniebienia łakociami, które smakują w zdrowiu naturą.

            Dopełnieniem świątecznej obfitości były paczuszki niespodzianeczki dla każdego dziecka od Rady Rodziców oraz trójwymiarowe medale powstałe ze szkolnej drukarki 3D za sprawą opiekunów zajęć sportowych.

            Czegóż więcej życzyć dzieciom w Dniu Dziecka zastanawia się również Maria Terlikowska, poetka.

            Czego życzyć dzieciom w Dniu Dziecka?
            Czarnych kotów na białych przypieckach.
            Burych kotów –
            a może i białych…
            Byle były.
            I byle mruczały.

            Życzę także wam niskich okien
            ze słonecznym, zielonym widokiem.
            A nad oknem – gałęzi kasztana,
            żeby kos miał gdzie śpiewać od rana.

            Życzę rzeki i piasku przy rzece,
            na wspaniałe, piaskowe fortece,
            i poziomek w leśnych kotlinach,
            drzew, na które dobrze się wspinać.

            Życzę także wam koca, nie-koca,
            który sny Wam przynosi po nocach
            taki koc spełnia wszystkie życzenia:
            to się w okręt, to w wyspę przemienia...
            bywa też latającym dywanem
            by się znowu stać kocem nad ranem.

            I co jeszcze?
            Już chyba niewiele:
            śmiechu w domu
            i lodów w niedzielę
            i przyjaciół najlepszych na świecie
            i wszystkiego, wszystkiego, co chcecie 🐈🌳🍦🍯

          • Ze wszystkich kwiatów świata 💐

          • W edukacyjnym temacie tygodnia przedszkolaczków Tygrysków 🐯, którym jest wdzięczny wątek: "Dzieci z całego świata", maluchy językiem artystycznym odczytały wizerunki swoich rówieśników, mieszkających w różnych częściach świata, a następnie rysowały swojego wymarzonego przyjaciela lub przyjaciółkę od serca, razem z Janem Brzechwą zastanawiając się ile dzieci jest na świecie.

            Czy wy wiecie, czy wy wiecie,
            Ile dzieci jest na świecie?
            Kto by to policzyć mógł
            Tyle serc i rąk, i nóg?
            A choć dzieci jest tak dużo,
            Wszystkie wspólnej sprawie służą,
            Wszystkie pragną, pragną z całych sił,
            Żeby świat szczęśliwy był.

            Z okazji Dnia Dziecka dzieci uczestniczyły w seansie filmowym na wielkim ekranie kina, skąd powróciwszy cieszyły się licznymi atrakcjami w szkole, wśród których były zabawy, słodkości, lody, prezenciki od rodziców, pożarniczo-ratownicze pokazy prawdziwie strażackie, a nie zabrakło też medali z uroczystym napisem: "Radosnego Dnia Dziecka"`.

            Przy tym solenizant Jakub obdarował swoich przedszkolnych druhów słodkimi słodyczami, w zamian ciesząc się życzeniami i przytulaskami przedszkolnej braci.

            Rozkoszne szkraby różyczkami białymi jak czystość ich uczuć do ukochanych rodziców oraz z kolorowymi laurkami, które osobiście stworzyły, obdarowały mamę i tatę z okazji ich święta, a wtórowały im gromkie cmoknięcia, jowialne objęcia i słowa tkliwego wiersza z głębi serca.

            Ze wszystkich kwiatów świata,
            chciałabym zerwać słońce.
            I dać je potem tobie, złociste i gorące.
            Słoneczko jest daleko, ale się nie martw, mamo!
            Narysowałam drugie, jest prawie takie samo!
            Teraz cię wycałuję jak mogę najgoręcej,
            Bo tak cię kocham bardzo, że już nie można więcej 💐