• Muzyka łagodzi obyczaje 🎵🎼🎶

     • Przedszkolaczki Tygryski 🐯 w myśl przesłania: "Muzyka jest wszędzie" poznały instrumenty muzyczne, wygląd gamy i nazwy solmizacyjne nut oraz rysowały klucz wiolinowy.

      Budując strzelisty zamek z klocków sensorycznych, maluchy znakomicie zapoznały się z zieloną literką "z, Z".

      W dniu 17 marca 2023 roku z okazji obchodów Dnia Świętego Patryka, patrona Irlandii oraz Nigerii, inżynierów, fryzjerów, bednarzy, kowali, górników, upadłych na duchu oraz opiekuna zwierząt domowych, dzieci poznały legendę o nim pod znakiem czterolistnej koniczynki na szczęście, a także zbudowały miniaturę Pałacu Kultury i Nauki, który wraz z ambasadą Irlandii przyłączył się do projektu Global Greening, by w tym dniu mienić się światłem intensywnie zielonym 🎵🎼🎶

     • Endemiczny kangur matematyczny 🦘

     • W dniu 16 marca 2023 roku 14-cioro uczniów Szkoły Podstawowej w Sarbicach wzięło udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym "Kangur Matematyczny 2023", któremu patronują Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Polskie Towarzystwo Matematyczne.

      Głównym organizatorem konkursu na świecie jest Stowarzyszenie "Kangourou Sans Frontières", natomiast w Polsce Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych.

      Każdy uczestnik Konkursu "Kangur Matematyczny 2023" otrzyma układankę przestrzenną w postaci ostrosłupa ściętego albo inny wariant układanki przestrzennej.

      Konkurs wywodzi się z Australii, gdzie został zainaugurowany w latach osiemdziesiątych XX wieku przez matematyka Petera O'Hallorana, natomiast w 1990 roku został po raz pierwszy zorganizowany w Europie na terenie Francji, gdzie również zyskał imponującą popularność. Z inicjatywy matematyków francuskich konkurs ogarniał stopniowo coraz więcej krajów na całym świecie, stając się najbardziej rozpowszechnionym wydarzeniem matematycznym w skali globalnej.

      W 1994 roku zostało utworzone towarzystwo "Kangourou Sans Frontières", skupiające organizatorów konkursu wszystkich krajów, by corocznie ustalać wspólnie szczegóły najbliższej edycji konkursu oraz spośród propozycji nadesłanych przez poszczególne kraje dokonać wyboru ostatecznych zestawów zadań konkursowych 🦘

     • Orkiestra grzechotciana 🎵🎼🎶

     • Spotkawszy niewymienny pojemnik zamiast wyrzucać go na śmietnik możesz tchnąć weń nowe życie na strunie iście muzycznej, tak jak uczyniły to uzdolnione przedszkolaczki Rybki 🐟, zamieniając buteleczki po jogurcie w dźwięcznie brzmiące grzechotki, urządziwszy przy tym synchronicznie spektakularny przedszkolny koncert instrumentalny 🎵🎼🎶

     • Dziatwa ruchem rozigrana toczy śnieżnego bałwana ☃️

     • Przedszkolaczki Tygryski 🐯 po raz pierwszy tej zimy, korzystając z łaskawości natury, ulepiły śniegowego bałwana.

      Prosta i pokojowa literka "P, p" dała się poznać podczas postępów plastycznych, a wszystkie inne przyswojone wcześniej jej alfabeciane towarzyszki utrwaliły się pilnym przypomnieniem.

      Przedszkolny zegar wybijał donośnie godziny, aby utrwalić się nimi w pamięci dzieci, zgłębiających jego tajniki, jak odczytywać na nim czas. Maluchy przestudiowały przy tym znaczenia pojęć: "wczoraj, dziś, jutro", a także wszystkie pory dnia.

      Dziewczynki obchodziły także swoje dziewczęce święto, podczas którego chłopcy odśpiewali im gromko "Sto lat!", by następnie zajadać się wspólnie pysznym obiadkiem w szkolnej stołówce oraz wziąć później udział w przedszkolnym przyjęciu tak maleńkim jako i maleńkie były jego bohaterki.

      Kształcącym treningiem dla małych eksploratorów stały się kropelki deszczu, przenoszone skrzętnie w skupieniu za pomocą słomki w ramach zajęć logopedycznych.

      Malowanie plamą przyczyniło się do powstania pomysłowych prac z pędzla pojętnej plejady przedszkolaczków  ☃️👩‍🎨🥗🎨🩰

     • Kolorowe słodkości w imię barwnej kobiecości 🌹🌷💐

     • Chybkie Przedszkolaczki Rybki w kolorach szczęścia i pomysłowości na słodko świętowały dzień żeńskiej mocy, delikatności, mądrości i zaradności 🐟

      Symbolicznie świąteczny Dzień Kobiet wywodzi się z czasów starożytnych, gdy Rzymianie obchodzili święto zwane Matronaliami, a przypadało ono na dzień 1 marca i związane było z końcem zimy oraz płodnością Matki Ziemi, uosabianej przez kobietę. W ów dzień kobiety rządziły domami i ulicami Rzymu, spotykały się gromadnie w świątyniach, wzajemnie obdarowywując się prezentami i upominkami. W świątyniach Junony (która utożsamiana jest z grecką boginią Herą), modliły się o szczęście w małżeństwie i przychylność innych bogów. Tego dnia mężczyźni obdarowywali kobiety kwiatami i drobnymi prezentami, a niewolnicy częstowani byli jadłem ze stołów Rzymian.

      W Polsce pierwszy dzień kobiet obchodzono w dniu 24 marca 1924 roku, natomiast w roku 1993 Dzień Kobiet przestał być w Polsce świętem państwowym.

      W Wietnamie Dzień Kobiet obchodzi się dwa razy – 8 marca i 20 października.   

      W Rumunii i Portugalii kobiety obchodzą swoje święto we własnym gronie.

      W Wielkiej Brytanii Dzień Kobiet przypada 8 kwietnia, lecz wszelkie uroczystości z nim związane organizuje się przeważnie 10 kwietnia. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, spotykają się na wystawach i wykładach o roli kobiety w życiu społecznym, kulturalnym i naukowym, organizuje się spotkania z zasłużonymi kobietami i rozmawia o godnej roli kobiet na świecie 🌹🌷💐

     • W odświętnym ukłonie przy Międzynarodowym Dniu Kobiet 🌹🌷💐

     • Jak najwdzięczniej wyrazić szacunek, uznanie, podziw i szczęście wspólnych zabaw w przedszkolnym królestwie, wie każdy chłopczyk z grupy Biedroneczek 🐞, obdarowując w Dniu Kobiet swoje koleżanki przyjaznym uśmiechem. Wszystkie dzieci bawiły się jak zawsze w uciesze wspólnie pożytecznych zadań, ciesząc się plejadą podarunków i malunków, wyrażających te chwile odświętne 💐

      Nowożytnie pierwsze obchody Dnia Kobiet zostały zainicjowane upamiętniająco przez wydarzenia protestacyjne pracownic fabryki przemysłu odzieżowego w Nowym Jorku w dniu 8 marca 1908 roku, natomiast w roku 1910 podczas konferencji w Kopenhadze Międzynarodówka Socjalistyczna ustanowiła Dzień Kobiet, który nabrał charakteru międzynarodowego, służąc krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet, zaś od 1975 roku ONZ celebruje Międzynarodowy Dzień Kobiet, zachęcając do "refleksji nad postępem dokonanym w dziedzinie praw kobiet" 🌹

      We Włoszech kobiety obdarowywane są gałązkami akacji srebrzystej, podobnie akacje srebrzyste, ale też czekolada, są najczęstszym prezentem w Rosji, zaś w Tunezji Święto Kobiet obchodzone jest 13 sierpnia 🌷

     • Prehistoryczne spotkanie 🦖🦕🦎🦜🦤🦩🐓

     • Ich najbliższymi współcześnie krewnymi są ptaki i krokodyle. One same pojawiły się w triasie około 237 milionów lat temu, żyjąc na ziemi aż do kredy 66 milionów lat temu. Ich takson został formalnie wprowadzony w 1842 przez paleontologa Richarda Owena, który nadał im imię, pochodzące od greckich słów δεινός (deinos, czyli „potężny”, „wzbudzający lęk”) oraz σαῦρος (sauros, oznaczającego „jaszczurkę” lub „gada”), aby podkreślić rozmiary oraz majestat tych stworzeń.

      Wiedza o nich pochodzi z badań szczątków kopalnych, takich jak sfosylizowane kości, tropy, gastrolity, pióra, odciski skóry, tkanki miękkie, a do ich opisania przyczynia się wiele dziedzin nauki, jak fizyka, biomechanika, chemia, biologia, nauki o Ziemi, do których zalicza się też paleontologia.

      Najokazalsze z nich były roślinożercami, z których większość odkryto w latach siedemdziesiątych XX wieku. Zalicza się doń masywny argentynozaur, który mógł ważyć od 80 do 100 ton, dorównując swymi rozmiarami największym obecnie na ziemi zwierzętom, jakimi są ssaki wieloryby.

      Przedszkolaczki Biedroneczki 🐞 spotkały się z nimi oko w oko, ramię w ramię, naocznie i dotykowo odkrywając ich kształty, wygląd, cechy, by wymalować ich świat kolorowo barwami, w jakich one same postrzegają go przez samodzielnie stworzone okulary. Tak oto dinozaury ożyły na nowo - czy aby tylko wspomnieniowo? 🦖🦕🦎🦜🦤🦩🐓

     • Co skrywa cukiernik, fryzjer i rybak 👩‍🍳💇‍♀️🕵️‍♀️

     • Przedszkolaczki Tygryski podczas codziennych zajęć dydaktycznych i zabaw kierowanych, poznając różne formy zawodowe, dostosowały świat dorosłych do własnych potrzeb, dowodząc, że przez całe życie każdemu dane jest postrzegać świat klarownie i dokładnie oczyma dziecka.

      Wcielając się w rolę klientów zakładu fryzjerskiego, jak i samego fryzjera, maluchy poznały nieodłączne atrybuty jego pracy oraz na czym ona właściwie polega. Tego dnia dzieci wyszły z  przedszkola nie do poznania, bo we własnoręcznie wymodelowanych finezyjnie fryzurach!

      Samodzielne wypiekanie babeczek cukierniczych odsłoniło dzieciom rąbka tajemnicy kulinarnej pracy cukiernika, zaś autorsko stworzony statek - kuter zabrał przedszkolaczki w rejs po meandrach zawodu rybaka. I z tak wszechstronnym obyciem zainspirowane twórczo dzieci wyrysowały fantazje na temat tego, kim chciałyby zostać w przyszłości.

      Umiejętności językowe rozwinęła gwieździsta literka "G, g" jak gazeta, dająca dzieciom sposobność ćwiczenia spostrzegawczości podczas wyszukiwania w jej publikacjach gwarnych i gadatliwych znaków graficznych tej głoski.

      Sensoryczne zabawy przy gniotkach z balona i mąki pobudziły namacalnie zmysły do doskonale wyrobionej formy 👩‍🍳💇‍♀️🕵️‍♀️

     • Nasze badmintonistki w II Otwartych Mistrzostwach Lubonia w Badmintonie 🏸 🏅 🏆

     • W dniach 10-11 lutego 2023 roku uczennice Julia Łukaszewska, Antonina Zych, Zuzanna Misiak i Aleksandra Karbowska wzięły udział w II Otwartych Mistrzostwach Lubonia w Badmintonie. Dziewczęta wystartowały w kategorii U-13 w grach pojedynczych i grze podwójnej. Po zaciętej walce uplasowały się na następujących miejscach: III miejsce w grze pojedynczej przypadło Julii Łukaszewskiej, natomiast w grze podwójnej III miejsce zajął debel Aleksandra Karbowska i Zuzanna Misiak. Serdecznie gratulujemy niezawodnym trenerom oraz walecznym zawodniczkom 🏸 🏅 🏆

     • Pomiary na miarę wymiernych umiejętności życiowych 📐📏

     • Pomiarowe zamiary  uczniów klasy 4 na miarę cyrkla, linijki, miary krawieckiej i taśmy mierniczej w praktyce dały matematyczne wymiary prostych oraz odcinków równoległych i prostopadłych podczas aktywnej geometrycznie lekcji matematyki o wymiarze wymiernych umiejętności życiowych 📐📏

     • Dawno, dawno temu w wysokich górach 🪘🥁

     • W dniu 24 lutego 2023 roku w naszej szkoły odbyło się spotkanie uczniów z muzyką, podczas którego gościem specjalnym był artysta z Armenii, a uczestnicy mieli okazję poznać historie tego kraju, m.in. związaną z górą Ararat i Arką Noego. Wspólnie śpiewano piosenki ormiańskie. Zaprezentowane zostały instrument – ormiański bęben - oraz wykonane na nim rytmy kaukaskich tańców, takich jak „rumba” kaukaska oraz Lezginka – tradycyjny, ludowy taniec o tempie żywym, w metrum 6/8.

      Kolejną ciekawostką był bęben z Turcji – Darbuka, na którym wykonano ćwiczenia rytmiczne do piosenek. Artysta zaśpiewał też utwór gruziński i uczył wszystkich jego fragmentu. Magiczny instrument ormiański – Duduk – to następna niespodzianka muzyczna – z ponad 3000 letnią tradycją, nazywany zaklinaczem węży, popularny w muzyce filmowej, wykorzystany m.in. w ścieżkach dźwiękowych filmów Gladiator, Pasja czy Król Artur.

      Na koniec audycji uczestnicy tańczyli podstawowe figury ormiańskiego tańca, który jest wykonywany podczas wesel w Armenii.

      Dziękujemy serdecznie artystom za różnorodną, bogatą, interesującą prezentację muzyczną! 🪘🥁

     • Rarytasy matematyczne na co dzień 🔸🟨

     • Zadania dodatkowe z matematyki dla chętnych uczniów w naszej szkole stały się miłośniczo codziennością. Jedną z takich aktywności jest klasyfikacja czworokątów w pudełkach oraz wskazanie warunków, jakim mają sprostać czworokąty do otrzymania miana kwadratu, rombu czy równoległoboku. Po wykonaniu tegoż zadania, uczniowie doskonale poradzili sobie z zagadnieniami powtórzeniowymi na lekcji, weryfikującymi poziom przyswojenia przez nich czterokątnej materii 🔸🟨

     • Za siedmioma górami, za siedmioma rzekami 🧮

     • Cyferka 7 jak 7 dni tygodnia żywiołowo zaprosiła żywotne przedszkolaczki Rybki do wspólnej zabawy za siedmioma górami, za siedmioma rzekami z siedmioma krasnoludkami w przeliczanki w zakresie 7, aby zapisać na trwałe w pamięci kształcące wspomnienia finezyjnym refleksem 🧮

     • Z otwartym sercem do matematyki 📐🧮📏❤️

     • Mając otwarte serce, wiedzę zgłębiasz przyjemnie, co walentynkowa matematyka w klasach 4 i 7 udowadnia odświętnie pracą grupową dziewczynek i chłopców, przygotowujących zadania i zagadki, by następnie wymienić się nimi między sobą wzajemnie i rozwiązywać skrzętnie przygotowane wcześniej zadania matematyczne 📐🧮📏❤️

     • Matematyczne lapbooki 📖📚📐🧮📏

     • W nowym półroczu uczniowie klasy VI postanowili podsumowywać zdobyte wiadomości, dotyczące kątów, wykonując matematyczne lapbooki, czyli interaktywne książki tematyczne. W tym celu wybrali najważniejsze i najistotniejsze informacje, uporządkowali zebrane notatki i nadali im atrakcyjną, nietuzinkowa formę, wykazując się ogromną kreatywnością i pomysłowością. Nauka z tak przygotowanych przewodników to niewątpliwie sama przyjemność 📖📚📐🧮📏

     • Bezpieczne Walentynki 2023 🎗️

     • Zgodnie z zaleceniami PSSE w Turku podczas lekcji wychowawczej w klasach VII i VIII została przeprowadzona coroczna akcja "Bezpieczne  Walentynki 2023", zachęcająca uświadamiająco do podnoszenia wiedzy na temat HIV/AIDS, bowiem pomimo rozwoju medycyny i technologii, nadal najważniejszym narzędziem w walce z rozprzestrzenianiem się zakażeń wirusem HIV jest szeroko rozumiana profilaktyka i edukacja. Na zakażenie HIV narażeni mogą być wszyscy bez względu na wiek, płeć, orientację seksualną, religię i rasę, a nieleczone zakażenie HIV prowadzi do rozwoju AIDS 🎗️

     • Walentynki z matematyką 📐🧮📏❤️

     • Chłonni wiedzy uczniowie klasy VI z animuszem współtworzyli Walentynkowy "Math & Art Projekt", w ramach którego wykonali serca powstałe z kwadratu i połowy koła. Lekcja zainspirowana materiałem z zasobów edukacyjnych "Złoty Nauczyciel" wprawiła dzieci entuzjastycznie w twórczy nastrój, zachęcając ich ochoczo do zmierzenia się z lekkością i ogromnym zaangażowaniem z każdym matematycznym zadaniem 📐🧮📏❤️

     • Wielkich serc wyborne ucztowanie 😍🍩🎂

     • Przedszkolaczki Tygryski 🐯 we wtorek poznały walentynkową literkę "w, W" jak wieczne pióro i wielki wszechświat, gdy cyferka 8 owinęła wszystkich pamięciowo mackami każdej ośmiorniczki z prac plastycznych. 

      Dzieci, zapoznając się tematycznie z definicją zwrotów "miłość", "przyjaźń", "kocham Cię", dowiedziały się o tradycji Walentynek, pochodzącej od Świętego Walentego, który żył w III wieku w Cesarstwie Rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego, a najważniejszym miejscem jego kultu jest obecnie bazylika jego imienia we włoskim mieście Terni, gdzie na srebrnym relikwiarzu umieszczono inskrypcję "Święty Walenty patron miłości".

      Maluchy jak co tydzień integrowały się rezolutnie w trakcie rozlicznych zabaw grupowych, stwarzających im wyborną sposobność wyrażenia słownej serdeczności wzajemnie wobec siebie.

      Słodkości obchodów urodzinkowych Martynki, zbiegających się z łasowaniem zapustowym kalendarza chrześcijańskiego, stanowią pyszny powód do ciągłego rozmakowywania się ich specjałami z nową wiedzą, sięgająca przedchrześcijańskiej kultury słowiańskiej, jaka dała początek "Tłustemu Czwartkowi", w który oryginalnie świętowano wówczas odejście zimy i nadejście wiosny ucztowaniem, opierającym się na jedzeniu tłustych potraw, szczególnie z zagryzką w postaci pączków przygotowywanych z ciasta chlebowego 😍🍩🎂