• Dzień dyni

     • Uczniowie klas 1, 2 i 3 naszej szkoły uhonorowali pomarańczowo dynię, która zachwyca jesiennie walorami smakowymi, estetycznymi, odżywczymi i symbolicznymi, zachęcając do żwawej zabawy, godnej upamiętnienia wspólnymi obrazkami w oprawie pierwszorzędnego humoru.

      Dzieci aktywnie zaangażowały się w obchody Dnia Dyni, ubierając się w kolorze pomarańczowym i żółtym, przygotowały kreatywne akcesoria do stroju i bardzo chętnie wykonały różnorodne prace plastyczne, maski, opaski, odznaki oraz gazetkę szkolną, poznając dobroczynne właściwości warzywa, które znane jest na całym świecie i niewątpliwie kojarzy się z jesienią, bogate w witaminy i minerały – m.in. w magnez, wapń, selen, potas i cynk, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, stanowi źródło białka i błonnika pokarmowego.

      Dynia jest delikatna dla dziecięcego brzuszka, zawiera mnóstwo cennej witaminy A i dla dzieci jest wskazana zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, ponieważ ma właściwości wspierające odporność.

     • Na głowie, rękach i stopach czyli taniec połamaniec

     • W dniu 27 października 2023 roku odbyła się prezentacja taneczna dla uczniów i przedszkolaków w ramach spotkań z muzyką. Uczestnicy mieli okazję poznać taniec Breakdance, w którym występuje dużo elementów sprawnościowych oraz kroków wykonywanych rękami i nogami na ziemi. Taniec narodził się w latach 70. w Bronxie, północnym okręgu Nowego Jorku. Tancerze do muzyki hip-hopowej zaprezentowali klika ruchów, zapraszając wszystkie dzieci do wspólnego układu.

      Ruchy w breakdance dzielą się m. in. na:

      1. Toprock – dynamiczne kroki taneczne łączone z gestykulacją, tworzące wrażenie "mowy ciałem".
      2. Freeze – figura statyczna, polegająca na "zastygnięciu" w konkretnej pozycji na kilka sekund.
      3. Footwork – kroki taneczne, najczęściej wykonywane z pozycji przysiadu podpartego.
      4. Power moves – jest to najtrudniejsza część breakingu. Ruchy wymagają dużej sprawności fizycznej ze względu na ich akrobatyczny charakter. 

      Wszyscy uczestnicy z dużym zaangażowaniem oglądali i tańczyli breakdance. Dziękujemy artystom za frapującą prezentację i naukę tańca.

     • Zmyślnie przypieczętowane wszechstronnym rozwojem

     • M jak malowane jesienią drzewa zaistniało kolorowo za pomocą pieczątek w wykonaniu utalentowanych przedszkolaczków Rybek, które efektywnie ćwiczyły zmysły, poznając literkę M, bawiąc się kształcąco w dopasowywanie krążków o analogicznej fakturze za pomocą zmysłu dotyku oraz rozpoznając przyjemne powonieniu zapachy. Maluchy trenowały również koordynację wzrokowo-ruchową, łowiąc kuleczkowe rybki, w oparciu o dydaktyczną metodę Montessori, stworzoną przez włoską lekarkę Marię Montessori dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym do pomocy we wszechstronnym rozwoju dziecka. Mali adepci ćwiczeń harmonizujących współdziałanie zmysłów znakomicie sprawdziły się też w łamigłówkach przeciwieństw podczas dobierania w pary spośród wielu różnorodnych elementów uczącej zabawy.

     • Zadbane zęby mocne jak dęby

     • Motyw przewodni dla przedszkolaczków Tygrysków to nie lada orzech do zgryzienia, bowiem daje ważne zalecenia w trosce o zdrowie uzębienia do regularnego stosowania każdego dnia, aby beztroski uśmiech szeroko obwieszczał śnieżnobiały powód do szczęścia, do czego ze starannością zachęca intencjonalnie wykonana przez dzieci praca plastyczna "Myjemy zęby".

      Do dbałości o higienę zachęciła też mądra literka M, m, dając się melodyjnie poznać w piosence "Mydło wszystko umyje", co empirycznie dowiodły eksperymenty pozwalające maluchom poznać zastosowanie mydła.

      Nasi pojętni bohaterowie zapoznali się z piramidą zdrowego żywienia, z cechami piramidalnego trójkąta, w zaaferowaniu odkrywały jego zaskakujące walory, sięgnąwszy także z zainteresowaniem po wiedzę na temat zdrowotnych przymiotów sportu w każdym wieku, puentując ważkie odkrycia gimnastyką buzi i języka.

     • Jak patyczki, stemple i frotki zajęły zręcznie zwinne rączki

     • W czasie indywidualnych zajęć przedszkolaczki Biedroneczki i Ryki rozwijają motorykę małą poprzez udział w różnorodnych ćwiczeniach i aktywnościach, segregując przedmioty według kolorów, stemplując, odkręcając, zakręcając pojemniczki, układając kolorowe patyczki według wzoru, rysując i zakładając frotki na swoje paluszki. Ćwiczenia nie tylko rozwijają twórczo sprawność i zręczność małych rączek, ale także wpływają kreatywnie na wyobraźnię dzieci.

     • Mistrz pięknego czytania

     • W dniu 16 października 2023 roku uczniowie kl. IV, Katarzyna Michalak i Sebastian Sylwestrzak, brali udział w konkursie zorganizowanym przez Centrum Kultury Biblioteki Publicznej Gminy Przykona pt. „Wybieramy Mistrza Pięknego Czytania”. Celem konkursu było kształtowanie umiejętności interpretacji estetycznej i artystycznej utworu literackiego przez uczniów szkół podstawowych. Uczniowie czytali fragment książek autorstwa Barbary Kosmowskiej.

      Zwycięzcą z tytułem „Mistrz Pięknego Czytania” została Katarzyna Michalak – uczennica kl. IV Szkoły Podstawowej w Sarbicach, która reprezentowała Gminę Przykona na szczeblu powiatowym w konkursie „Wybieramy Mistrza Pięknego Czytania” w dniu 23 października 2023 roku w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Turku.

     • Kolorowy kosmos

     • W dniu 20 października 2023 roku w ramach projektu „Poznaję Polskę” uczniowie klasy pierwszej, drugiej i trzeciej wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce autokarowej do Torunia. Inauguracyjnym spacerem po Starym Mieście wycieczkowicze dotarli do gotyckiego Ratusza Staromiejskiego, zabytkowych kamienic i historycznego pomnika Mikołaja Kopernika, przy którym została wykonana pamiątkowa fotografia. Znalazł się także czas na zakup bezcennych pamiątek.

      Następnym etapem wyprawy było zwiedzanie Planetarium z atrakcją edukacyjną „Kolorowy Kosmos”, sięgając po plejadę ciekawych informacji o wszechświecie przy akompaniamencie radosnej muzyki oraz kopule obracającej się ponad głowami z pełnią żywych kolorów.

      Kolejne kroki zawiodły dzieci do sklepu fabrycznego, gdzie zostały zakupione pyszne toruńskie pierniki. Ostatnim punkiem zwiedzania był udział w warsztatach w Żywym Muzeum Piernika. Podczas specjalnego pokazu wyjawiono tajniki wykonania oraz historię pierników, pozwalając zwiedzającym wykonania w grupach własnych słodkości. Po czym wspólny posiłek w restauracji zadowolił syto brzuszki.

      Przy akompaniamencie kropli deszczu miarowo wystukujących epokowe melodie uczestnicy wycieczki powrócili z ekspedycji niezbicie usatysfakcjonowani dynamiczną gamą niezapomnianych wrażeń.

     • Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Drużynowym Badmintonie Dziewcząt

     • W dniu 20 października 2023 roku uczennice Julia Łukaszewska i Antonina Zych reprezentowały Szkołę Podstawową w Sarbicach w Zawodach Rejonu Konińskiego w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Drużynowym Badmintonie Dziewcząt. Do etapu rejonowego zgłosiło się 8 drużyn dziewcząt, a nasze uczennice zajęły I miejsce i uzyskały awans do finału województwa wielkopolskiego, który odbędzie się w pierwszej połowie listopada 2023 roku. Niechaj rakiety z lekkością powiodą zdolne badmintonistki po śmigłe i celne lotki 🏸

     • Igrzyska Dzieci w Drużynowym Badmintonie Dziewcząt

     • W dniu 19 października 2023 roku Zuzanna Misiak i Aleksandra Karbowska reprezentowały Szkołę Podstawową w Sarbicach w Zawodach Rejonu Konińskiego w Igrzyskach Dzieci w Drużynowym Badmintonie Dziewcząt. Do etapu rejonowego zgłosiło się 8 drużyn dziewcząt, a nasze uczennice zajęły I miejsce i uzyskały awans do finału województwa wielkopolskiego. Gromko kibicujemy naszym mistrzyniom 🏸

     • Mistrzostwa Powiatu Tureckiego w Drużynowym Badmintonie Dziewcząt

     • W dniu 13 października 2023 roku cztery uczennice reprezentowały naszą szkołę w Mistrzostwach Powiatu Tureckiego w Drużynowym Badmintonie Dziewcząt. W Igrzyskach Dzieci naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy 5, Zuzanna Misiak oraz Aleksandra Karbowska, natomiast w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej Szkołę Podstawową w Sarbicach reprezentowały uczennice klasy 8, Julia Łukaszewska i Antonina Zych. Obie drużyny zajęły I miejsca i uzyskały awans do etapu rejonowego. Gratulujemy talentu, zapału i umiejętności godnych prawdziwych mistrzów 🏸

     • Makaronowe słońce

     • Przedszkolaczki Rybki stemplowały ziemniaczkami swoje prace plastyczne, odkrywały doskonałość geometryczną koła oraz wymieniały między sobą grzecznościowe zwroty powitań. Podczas zajęć rewalidacyjnych powstało imponujące artystycznie makaronowe słońce na planie koła, a w szkolnej sali ćwiczeń zmysł wzroku sięgał najwyższych pułapów swoich możliwości.

     • Międzynarodowy język kodowania z perspektywiczną wizją programowania

     • W naszej szkole w ramach lekcji informatyki nieprzerwanie trwa ogólnoświatowa akcja kodowania, podczas której uczniowie klasy ósmej znaczą open-source'owo ślad swojej linii kodującej bystrość umysłu, finezję zapału i niezłomną wytrwałość.

      Słowo "kodowanie" oznacza, podrzędnie wobec pojęcia "programowanie", czynność pisania kodu. Na poziomie podstawowym komputery porozumiewają się z użytkownikiem za pomocą kodu binarnego, a koder konwertuje oczekiwania programistyczne na ów język, zapisując instrukcje w języku zrozumiałym dla komputera w postaci kodu źródłowego. Kodowanie jest częścią procesu tworzenia oprogramowania. Natomiast zadaniem programowania jest nakłonienie aplikacji lub urządzenia do precyzyjnego wykonywania zadanych czynności, czyli nie tylko ich zakodowanie, lecz także opracowanie sposobu, w jaki mają następować po sobie określone związki przyczynowo-skutkowe. Programista analizuje problem, po czym rozwiązuje zadania logiczne, eliminując ewentualne błędy w kodzie. Kodowanie to jeden z elementów złożonego procesu programowania, na który składa się analityka, rozwiązywanie problemów, testy programu. Koder skupia się na języku programowania z kaskadą linii skryptów, zaś programista patrzy praktycznie na projekt z szerszej perspektywy problemowej.

     • Kulturalna sztuka życia

     • Przedszkolaczki Biedroneczki uczestniczyły w teatralnych popisach aktorów, umiejętnie wyjaśniających maluchom poprzez sztukę znaczenie podstawowych słów w zgodzie z niuansami grzecznościowymi savoir-vivre. Kiedy należy powiedzieć: "Dziękuję"? Czy to czas aby padło słowo: "Proszę"? A może należy spuentować: "Przepraszam"? Bohaterowie spektaklu teatralnego oddali obrazowo istotność wzajemnej życzliwości wobec siebie, wynosząc ją kulturalnie w sztukę życia.

     • Marchewkowe pole

     • Przedszkolaczki Tygryski entuzjastyczne reagowały na empatyczną literkę "e, E", odkryły też zapis cyfrowy harmonijnej cyferki 3. Zbawienne oddziaływanie na organizm warzyw oraz finezyjne potrawy jarzynowe w postaci surowej i na ciepło frapowały młode umysły, licząc wytrwale marchewki na bystre oko i krzepkie serce, z rozmachem utrwalając w praktyce kierunki w prawo i w lewo. Uważne zabiegi przyniosły oczekiwane efekty w postaci samodzielnie przyrządzonego przez maluchy podwieczorku, którego głównym daniem było wyborne ciasto marchewkowe, mając w tle artystyczne marchewki w plastycznych wyklejankach plasteliną, modelującą motorykę małą. W takiej atmosferze jakże przyjemnie było jubilatowi Kacperkowi i jego szacownym gościom świętować 5 urodzinki.

     • Mistrzostwa Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych

     • W dniu 6 października 2023 roku uczniowie naszej szkoły wzięli brawurowo udział w Mistrzostwach Powiatu Tureckiego w Sztafetowych Biegach Przełajowych, śmiałym wyścigiem na podium zdobywając w biegowych potyczkach honorowo IV miejsce.

     • Dzień Edukacji Narodowej

     • Wszystkim nauczycielom z okazji ich święta kłania się nisko mądra edukacja, która umysł kształtuje przenikliwością, ducha hartuje krzepkością, ciało wyposaża sprawnością z korzyścią dla każdego ucznia i świata.

      Niech światły belfer sięga po wiedzę wyrosłą z serca i dzieli się nią pomnażając wszelakie dobro we współodczuwaniu wobec każdego stworzenia na znak jedności i harmonijnego połączenia.

      Wdzięczność płynie od każdego ucznia, którego nauka uwzniośla, uwrażliwia, porusza do kreatywnego władania piórem, pędzlem i każdym narzędziem, które pokojowo tworzy świat empatyczny, zrównoważony, przytulny dla każdej istoty.

     • Jesiennym tropem wiewióreczki, sowy i jeża

     • Przedszkolaczki Biedroneczki, którym buzia się wdzięcznie rumieni pozują uśmiechem w soczystych kolorach jesieni do albumu pamiątkowego, które na lata zachowa dyniowe wspomnienia jesiennym tropem wiewióreczki, sowy i jeża.

     • Czystość w nas i wokół nas

     • Korzystajmy z opakowań wielokrotnego użytku przyjaznych środowisku, zamiast tych, które je zaśmiecają, czemu przyświecają działania porządkowe w najbliższej okolicy prowadzone przez uczniów klas 1 i 3 naszej szkoły w imię czystości wewnętrznej oraz zewnętrznej każdego człowieka.

     • Teatrzyk "Magiczne słowa"

     • W teatrzyku "Magiczne słowa", który zawitał w progach naszej szkoły, przedszkolaczki Tygryski żonglowały ze swobodą trzema magicznymi słowami: "Proszę, przepraszam, dziękuję", aby codziennie okazywać sobie nawzajem wdzięczność, grzeczność, życzliwość i sympatię.

     • Jesienny Mityng Lekkoatletyczny

     • 18 października 2023 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w, zorganizowanym przez Ludowy Klub Sportowy Maraton Turek, Starostwo Powiatowe w Turku oraz I Liceum Ogólnokształcące w Turku, "Jesiennym Mityngu Lekkoatletycznym", obejmującym takie dyscypliny, jak rzut piłeczką palantową, bieg na 60 m, 200 m, 600 m oraz 1000 m. Zwinni lekkoatleci z naszej szkoły zdobyli 1 brązowy, 5 srebrnych medali oraz 10 złotych medali, czym triumfalnie przypieczętowali sportową pasję z wytężonymi treningami.