• Mistrzostwa Polski w Badmintonie 🏸 🏆 🥇

          • Cztery badmintonistki z naszej szkoły, Julia Łukaszewska, Antonina Zych, Zuzanna Misiak oraz Aleksandra Karbowska, rok szkolny zakończyły udziałem w Mistrzostwach Polski w Badmintonie, które odbyły się w Suchedniowie w dniach 23-25 czerwca 2023 roku. W zawodach wzięło udział ponad 200 zawodników, grających także poza granicami kraju. Dziewczęta mając od startu za rywalki laureatki turnieju, wykazały na korcie kunszt iście mistrzowski w celności i strategii rozgrywek, co zapewniło im czołowe pozycje rankingowe. Gratulujemy niezłomnie walecznej postawy sportowej w słusznie obranym kursie po główne trofeum 🏸 🏆 🥇

          • Poczytnie doborowe towarzystwo 📚📖

          • Biblioteka szkolna przez cały rok zapraszała do wspólnej zabawy z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa, udostępniając materiały promujące czytanie i oswajające dzieci i młodzież z korzystaniem z zasobów. W bibliotece odbyły się wystawy, konkursy czytelnicze; wycieczki edukacyjne do drukarni, księgarni, pobliskich bibliotek oraz warsztaty czytelnicze on-line. Przedszkolaczki i uczniowie szkoły z radością odwiedzali to ustronne i zaciszne miejsce, w którym mogły znaleźć coś dla siebie: ciekawe książki, kąciki czytelnicze, książki sensoryczne, teatrzyki kamishibai, pluszaki-postaci z bajek. Cyklicznie w każdą środę odbywały się dla uczniów zajęcia pt.: "Spotkania z ciekawą książką sensoryczną i terapeutyczną".

            Wielkim zainteresowaniem wśród najmłodszych czytelników klas 1-3 cieszyła się akcja promująca i wyrabiająca nawyk czytania. Zadanie polegało na codziennym czytaniu ulubionej lektury. Uczniowie twórczo zabiegali o 21 podpisów swoich rodziców na osobistej karcie codziennego czytania, które upoważniały do sięgnięcia po zdobycze czytelnicze dla zasłużonego bibliofila.

            Za wyróżniające się zaangażowanie w działania czytelnicze z z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa uczniowie Myroniuk Jana, Ostrowska Zofia, Pacholczyk Aleksandra, Stencel Katarzyna, Idziak Amelia, Maciejewska Amelia, Michalak Katarzyna, Śmigiel Kinga, Nowakowski Bartosz otrzymali dyplomy i nagrody książkowe pt. "Babcia na jabłoni".

            Dyplomy uznania  za osiągnięte wyniki w czytelnictwie otrzymali: Wojciech Warach, Łucja Andrzejewska, Piotr Wieliczko, Ksawery Michalak, Hanna Pajor, Marcelin Zych i Wiktoria Gronowalska.

            Wszystkie przedszkolaczki zostały nagrodzone książkami o zwierzętach z morałem.

          • W wakacyjnym duchu młodego odkrywcy

          • Powitanie lata w gronie najmłodszych przedszkolaczków Biedroneczek 🐞 odbyło się uroczyście we wspólnym gronie wraz z rodzicami i opiekunem, który obdarował każdego malucha pamiątkową niespodzianką książkową, napawającą wakacyjnym duchem młodego odkrywcy na miarę rezolutnych bohaterów przygodowej lektury. Wakacyjne słoneczko, prowadź jasno i ciepło ☀️

          • Ahoj wakacyjna przygodo!

          • W dniu 23 czerwca 2023 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego, podczas którego odczytane zostały sukcesy uczniów z minionego roku, rodzicom uczniów, którzy uzyskali średnią ocen na świadectwie 5.0 lub więcej, wręczono listy gratulacyjne, ogłoszono, kto otrzymuje stypendia za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe, uczniom wręczono świadectwa promocyjne, absolwentom świadectwa ukończenia szkoły, natomiast dzieciom z klas 1-3 odznaki wzorowego ucznia. Za wyróżniające wyniki w nauce oraz wzorowe i bardzo dobre zachowanie uczniowie i absolwenci otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców Szkoły Podstawowej w Sarbicach. Odchodzący uczniowie zaprezentowali część artystyczną, deklamowali wiersze, odśpiewali piosenkę. Siódma klasa pożegnała starszych kolegów, wręczając im pamiątkowe upominki, do nich dołączyła Rada Rodziców, także obdarowując najstarszych uczniów niespodziankami na nową drogę dalszej edukacji. Wychowawca oraz rodzice zaprosili klasy 7 i 8 na wspólny poczęstunek wakacyjny, a pozostali uczniowie wraz z wychowawcami spotkali się w swoich klasach, gdzie zostały wręczone świadectwa i nagrody książkowe za udział w konkursach oraz pracę społeczną. Ahoj wakacyjna przygodo!

          • Oni tworzyli historię Polski w XVIII wieku

          • Uczniowie klasy 6 przedstawili na forum szkoły inscenizację pt: "Postaci, które tworzyły historię Polski w XVIII wieku". Brawurowo wcielili się w takich osiemnastowiecznych bohaterów, jak między innymi: król Stanisław August Poniatowski, Tadeusz Kościuszko, Stanisław Małachowski, Józef Wybicki czy też oponentów carycę Katarzynę i cesarzową Austrii - Marię Teresę. Na oglądających inscenizację uczniach szkoły imponujące wrażenie wywarły epokowe stroje, w których występujący prezentowali się wytwornie. Pokaz szóstoklasistów został gromko nagrodzony przez audytorium spontanicznym aplauzem rozbrzmiałym brawami.

          • Każdy koniec jest nowym początkiem

          • Układanie zdań, liczenie w nich wyrazów, a także urodziny Piotrusia i zabawy na placu zabaw treściwie wypełniły przedszkolaczkom Tygryskom 🐯 ostatnie dni tegorocznej wiosny w naszej szkole, by później wraz z przedszkolaczkami Rybkami 🐟 świętować radośnie nadejście lata, a wraz z nim powitać wakacje w rozkwieconych wonnie akacjach.

          • Niezapominajki 🌸

          • Nie­za­po­mi­naj­ki
            to są kwiat­ki z baj­ki!
            Ro­sną nad po­tocz­kiem,
            pa­trzą ry­bim oczkiem.

            Gdy się pły­nie łód­ką,
            Śmie­ją się ci­chut­ko
            I szep­cą mi skrom­nie:
            „Nie za­po­mnij o mnie”.

            Maria Konopnicka, "Niezapominajki"

          • Na kangurzy skok 🦘

          • Nasza szkoła w bieżącym roku szkolnym po raz kolejny uczestniczyła w rozpowszechnionym międzykontynentalnie Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny”, w którym aktualnie bierze udział około 6 milionów uczestników z najodleglejszych zakątków ziemskiego globu.

            Zdolności matematycznie uczniów naszej szkoły przysporzyły godne tytuły Annie Pietrzak z wynikiem "Bardzo dobrym" oraz Adamowi Łukaszewskiemu z mianem "Wyróżniony" w tym prestiżowym konkursie.

            Gratulacje spłynęły rwącym strumykiem uznania dla młodych talentów z życzeniem eskalującej wiedzy ku dobru wszelakiemu.

          • W hesperyskim sadzie 🌳

          • Oto w dniu 22 czerwca 2023 roku uczniowie klasy 8 z udziałem wychowawczyni, pedagog szkoły oraz młodzieży z klasy 7 w honorującej pieczy pani dyrektor naszej szkoły sadzą uroczyście lipę dla upamiętnienia tego ważnego okresu w życiu, kiedy jako miododajna lipa kształtuje się szlachetnie charakter młodego umysłu, aby prowadził rezolutnie w przyszłość.

             

            Jako, że w naszej szkole już od kilku lat tradycją stoi sadzenie drzewka przez uczniów najstarszej klasy na zakończenie edukacji, także dąb i kasztan w zacisznej strefie szkolnego ogrodu szumią inspirująco wspomnieniami minionych lat wspólnej edukacji.

            "Gościu, siądź pod mym liściem, a odpoczni sobie!
            Nie dojdzie cię tu słońce, przyrzekam ja tobie,
            Choć się nawysszej wzbije, a proste promienie
            Ściągną pod swoje drzewa rozstrzelane cienie.
            Tu zawżdy chłodne wiatry z pola zawiewają,
            Tu słowicy, tu szpacy wdzięcznie narzekają.
            Z mego wonnego kwiatu pracowite pszczoły
            Biorą miód, który potym szlachci pańskie stoły.
            A ja swym cichym szeptem sprawić umiem snadnie,
            Że człowiekowi łacno słodki sen przypadnie.
            Jabłek wprawdzie nie rodzę, lecz mię pan tak kładzie
            Jako szczep napłodniejszy w hesperyskim sadzie".

            Jan Kochanowski, "Na lipę", "Fraszki", XVI wiek

          • Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu "Orzeł Matematyczny"

          • Utalentowani matematycznie uczniowie naszej szkoły, uczestnicząc w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Orzeł Matematyczny", wykazali się dużą wiedzą. Uzyskując bardzo wysokie wyniki, sięgnęli po zaszczytne tytuły laureatów. Wyrażając uznanie wobec wszystkich uczestników konkursu za eksplozję wiedzy w analitycznym wyzwaniu matematycznym z możliwością weryfikowania posiadanej wiedzy wespół z rówieśnikami z całej Polski, życzymy kolejnych zdobyczy intelektualnych, otwierających szeroko na świat chłonne wiedzy umysły.

          • Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga

          • W dniu 20 czerwca 2023 roku uczniowie klas 7 oraz 8 naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Warszawy, mając w programie zwiedzanie Tarasu Widokowego Pałacu Kultury i Nauki, pobyt w Centrum Nauki Kopernik, a największym zainteresowaniem cieszyła się wizyta w Sejmie i Senacie Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie młodzież pod bacznym okiem przewodnika przemierzała korytarze sejmowe niczym posłowie, z zainteresowaniem przysłuchiwała się obradom komisji senackich oraz rzeczowo odpowiadała na pytania przewodnika. Frapujący czas zwiedzania zwieńczyły ciekawe gadżety, wśród których znalazły się między innymi zakładki, plany lekcji i książeczki "Historia parlamentu". Uczniowie powrócili z wyprawy do stolicy w zadowoleniu, dzierżąc w pamięci ubogacającą skarbnicę wrażeń.

          • Z kopalni soli po kopalnię wiedzy

          • Realizując szczytne założenia Ministerstwa Edukacji Narodowej z cyklu "Poznaj Polskę" edycji 2023 roku ("Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań, mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pozwoli urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stworzy uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym") uczniowie naszej szkoły odbyli wycieczkę krajoznawczą po Małopolsce, mając na trasie swej ekscytującej ekspedycji:
            1. Zamek Królewski na Wawelu -  Państwowe Zbiory Sztuki w Krakowie;
            2. Muzeum etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie;
            3. Krajobrazowy zespół manierystycznego parku pielgrzymkowego w Kalwarii Zebrzydowskiej;
            4. Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach;
            5. Kopalnię Soli w Wieliczce;
            6. Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.

            3-dniowa wyprawa rozpoczęła się w dniu 12 czerwca 2023 roku we wczesnych godzinach porannych. Po kilkugodzinnej podróży wycieczkowicze zakwaterowali się na terenie Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej, by po pożywnym obiedzie w pielgrzymkowej jadłodajni mogli posileni wybrać się na zwiedzanie Wadowic jako rodzinnego miasta papieża Jana Pawła II, gdzie trasa z przewodnikiem obejmowała barokową Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny i  Dom Rodzinny Ojca Świętego, w którym obecnie mieści się muzeum. Nie mogło obyć się bez regionalnych kremówek wadowickich, stanowiących przysmak papieża Polaka.

            Następnego dnia po porannym śniadaniu przewodnik oprowadził wojażerów po Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, zwanej Polską Jerozolimą, tudzież miejsca zakwaterowania, osiągając kolejny cel wycieczki. Po krzepiącym obiedzie wszyscy wyruszyli w drogę do dawnej stolicy Polski czyli królewskiego Krakowa na Wzgórze Wawelskie i z przewodnikiem penetrowali Skarbiec.

            Trzeciego dnia wczesnym rankiem po wykwaterowaniu z domu pielgrzymkowego podróżnicy ruszyliśmy w stronę Wieliczki, aby wspólnie z przewodnikiem zwiedzać tamtejszą kopalnię soli, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

            Powrót do domu umiliła przerwa na ożywczy posiłek i zwiedzanie Jasnej Góry, stanowiącej religijnie duchowe Centrum Maryjne w Polsce.

            Zdaniem uczestników wędrówki kulturalnej czas jej przeznaczony został spożytkowany wysoce pożytecznie. Udało się zwiedzić urokliwe zakątki Polski, odwiedzić miejsca pielgrzymkowe kultu chrześcijańskiego, degustować potrawy regionalne. Wycieczka pozostawiła po sobie przyjemne wspomnienia oparte na nowych doświadczeniach i kopalni wiedzy.

          • Coroczna pielgrzymka dziękczynna do Świnic Warckich

          • W dniu 17 czerwca 2023 roku uczniowie klasy 3 w tradycyjnym upamiętnieniu przystąpienia do Pierwszej Komunii Świętej oraz uczennica klasy 4 ku czci Komunii Rocznicowej udali się do Świnic Warckich na coroczną pielgrzymkę dziękczynną za stanowiących dla nich dar eucharystii i spowiedzi. Oprócz Sanktuarium narodzin i chrztu świętej siostry Faustyny dzieci z wychowawczynią i katechetą udały się do jej domu w Głogowcu, gdzie poznały skromne życie, jakie wiodła ze swoją rodziną w izbie domu znanej wcześniej jako Helenka Kowalska, apostołki Bożego Miłosierdzia, dziś na całym świecie uznawanej religijnie jako święta Faustyna. Na zakończenie pielgrzymki, w której dzieciom towarzyszył ksiądz Paweł Szudzik, Proboszcz Parafii w Janiszewie, wszyscy uczestnicy wyprawy w rytmicznych pląsach i zabawach świętowali przy dźwiękach zespołu muzycznego z Włocławka.

          • Lata dwudzieste, lata trzydzieste

          • W dniu 16 czerwca 2023 roku nasze przedszkolaczki Biedroneczki wyfrunęły ze swej sali zajęć, aby przeżyć dzień pełen przygód i wrażeń. Dla naszych najmłodszych podopiecznych sam przejazd do miejsca wycieczki był ekscytującym wydarzeniem, a moc atrakcji zapewnionych przed właścicielkę Zagrody Olszówka dodała magii temu ważnemu dla dzieci dniu. Maluszki swoimi małymi rączkami wyczarowały pyszny chleb oraz zupę warzywną, którą z apetytem zjadły. Mniam!

            Na terenie zagrody specjalnie dla nich zorganizowano wiejski tor przeszkód.

            Gościnność zwierzątek, zamieszkujących w zagrodzie, ujęła dzieci empatycznie swym ciepłem, wiodąc wrażliwe serduszka do wspólnej biesiadki z kózkami.

            Każde dziecko samodzielnie wykonało kreatywną zabawkę na osobistą pamiątkę. Wisienką na torcie szczodrej eskapady niekwestionowanie stała się sesja zdjęciowa z minionych lat - "Lata 20, lata 30". Zdjęcia wykonane na wyjątkowo urokliwym tle w połączeniu ze stylizacjami w postaci strojów z dawnych czasów udały się spektakularnie.

          • Rodzice jako przewodnicy dziecka w dorosłe życie

          • W dniu 16 czerwca 2023 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty dla uczniów, rodziców i nauczycieli w kilku blokach tematycznych dla klas 1-3 pod tytułem "Agresji mówimy nie!", dla klas 4-5 pod hasłem "Złość daje w kość", dla klas 6-8 w temacie "Fonoholizm - jak się nie dać?" oraz dla najstarszych uczestników, czyli nauczycieli i rodziców w zakresie "Rodzice jako przewodnicy dziecka w dorosłe życie - co sprzyja, a co przeszkadza zrównoważonemu rozwojowi dziecka".

            W tę fascynującą podróż do krainy praktycznej wiedzy w newralgicznych przestrzeniach życiowych bliskich wszystkim dzieciom w każdym wieku charyzmatycznie (gr. chárisma „dar”) zabrał naszych wędrowców życiowych psycholog Mariusz Pawlukiewicz, reprezentujący Centrum wsparcia, rozwoju i profilaktyki Koncept.

          • Czysta woda zdrowia doda 💦

          • Przedszkolaczki Tygryski 🐯 uczestniczyły w dyskusji na temat właściwych zachowań podczas letniego wypoczynku, wymieniając niebezpieczeństwa, grożące podczas letnich wakacji. Dzieci rozwijały także umiejętności liczenia i klasyfikowania, kodowania, utrwalały literki i układały wyrazy, a wykonane przez nie imponujące konewki podkreślały rolę deszczu w przyrodzie oraz wagę oszczędzania i chronienia wody przed zanieczyszczeniami cywilizacyjnymi 💦

          • Istnieje tedy prarozum 🦭🐊🐳🐘🦛🦍🦧🦬🦒🦄

          • W dniu 5 czerwca 2023 roku uczniowie klas IV i V wraz z opiekunami wyjechali na wycieczkę do Orientarium ZOO w Łodzi. Podczas spaceru między wolierami i wybiegami, zajmującymi powierzchnię 10 boisk piłkarskich, wycieczkowicze spotkali zwierzęta, pochodzące z różnych kontynentów, m.in. słonie, żyrafy pingwiny, małpki, niedźwiedzie, surykatki, lemury, krokodyle, żółwie, węże, kapibarę, zebry, różne gatunki ptaków, natomiast w podwodnym tunelu obserwowali rekiny, płaszczki i wiele innych gatunków zwierząt. Pobyt w ZOO, będąc obrazową lekcją empatii wobec przyrodzonego prawa zwierząt do wolności, z pewnością pobudził wrażliwe dusze do głębokiej refleksji nad respektowaniem odwiecznych praw natury za Monteskiuszem w dziele “O duchu praw”, niosącym przekaz, że „Istnieje tedy prarozum”, a „Przed wszystkimi tymi prawami są prawa natury”.

            Ogrody zoologiczne od zarania swojego istnienia przetrzymywały egzotyczne zwierzęta w intencji zarobkowego zaspokajania uciech człowieka. Organizowano menażerie czy objazdowe zwierzyńce na pokaz.

            Najstarszym istniejącym ogrodem zoologicznym jest ogród Tiergarten Schönbrunn założony w 1752 w Wiedniu. Pierwszy polski ogród zoologiczny założył w 1833 w Podhorodcach (od 1945 na Ukrainie) Stanisław Konstanty Pietruski.

            Wszystkim dzikim zwierzętom dedykujemy w empatycznej więzi utwór poetycki Adama Mickiewicza "Pies i Wilk" z 1810 roku.

            Jeden bardzo mizerny wilk - skóra a kości,
            Myszkując po zamrozkach, kiedy w łapy dmucha,
            Zdybie przypadkiem brysia Jegomości,
            Bernardyńskiego karku, sędziowskiego brzucha:
            Sierść na nim błyszczy niby szmelcowana,
            Podgardle tłuste, zwisłe do kolana.

            - "A witaj, panie kumie!! Witaj, panie brychu!
            Już od lat kopy o was ni widu, ni słychu,
            Wtedyś był mały kondlik - ale kto nie z postem,
            Prędko zmienia figurę!
            Jakże służy zdrowie?"

            - "Niczego" - brysio odpowie.
            I za grzeczność kiwnął chwostem.

            - "Oj! oj!... niczego! - widać ze wzrostu i tuszy! -
            Co to za łeb - mój Boże! choć walić obuchem -
            A kark jaki! a brzuch jaki!
            Brzuch! niech mnie porwą sobaki,
            Jeżeli, uczciwszy uszy,
            Wieprza widziałem kiedy z takim brzuchem!".

            - "Żartuj zdrów, kumie wilku; lecz mówiąc bez żartu,
            Jeśli chcesz, możesz sobie równie wypchać boki".

            - "A to jak, kiedyś łaskaw?" -

            - "Ot tak - bez odwłoki
            Bory i nory oddawszy czartu
            I łajdackich po polu wyrzekłszy się świstań,
            Idź między ludzi - i na służbę przystań!".

            - "Lecz w tej służbie co robić?" - wilk znowu zapyta.

            - "Co robić? - dziecko jesteś - służba wyśmienita -
            Ot jedno z drugim nic a nic!
            Dziedzińca pilnować granic,
            Przybycie gości szczekaniem głosić,
            Na zbira warknąć, wroga potarmosić,
            Panom pochlebiać ukłonem,
            Sługom wachlować ogonem.
            A za toż, bracie, niczego nie braknie:
            Od panów, paniątek, dziewek,
            Okruszyn, kostek, polewek,
            Słowem, czego dusza łaknie".

            Pies mówił, a wilk słuchał: uchem, gębą, nosem,
            Nie stracił słówka; połknął dyskurs cały
            I nad smacznej przyszłości medytując losem,
            Już obiecane wietrzył specyjały!
            Wtem patrzy... "A to co?"

            - "Gdzie?"

            - "Ot tu, na karku".

            - "Eh, błazeństwo!..."

            - "Cóż przecie?"

            - "Oto, widzisz, troszkę
            Przyczesano - bo na noc kładą mi obrożkę,
            Ażebym lepiej pilnował folwarku!".

            - "Czy tak? Pięknąś wiadomość schował na ostatku".

            - "I cóż, wilku, nie idziesz?".

            - "Co nie, to nie, bratku:
            Lepszy w wolności kęsek lada jaki
            Niźli w niewoli przysmaki" -
            Rzekł - i drapnąwszy, co miał skoku w łapie,
            Aż dotąd drapie!

          • Krajowy Turniej Badmintona w Baranowie 🏸 🏆 🥇

          • Uczennice naszej szkoły, Julia Łukaszewska, Antonina Zych, Aleksandra Karbowska i Zuzanna Misiak, wzięły udział w Krajowym Turnieju Badmintona w Baranowie. Dziewczęta dwukrotnie stanęły na podium w dniu 10 czerwca 2023 roku. W grze pojedynczej drugie miejsce zajęła Julia Łukaszewska, trzecie miejsce Antonina Zych. W grze podwójnej oba deble zdobyły brązowe medale. Zawodniczkom gratulujemy wysokiego poziomu gry, rodzicom dopingującego aplauzu, trenerom sokolego oka i charyzmy trenerskiej, życząc wszystkim dalszych sukcesów 🏸 🏆 🥇

          • Zwiedzamy nasz kraj ✈️🚅🚋🛳🚌🚗🚶‍♀️🚶

          • Jak na prawdziwych obieżyświatów przystało, przedszkolaki Tygryski 🐯 wyruszyły dziarsko w świat, podążając za wątkiem przewodnim tygodnia: "Zwiedzamy nasz kraj". Wymieniwszy wszystkie znane środki lokomocji po lądzie, po wodzie, w powietrzu, ostatecznie wybrały ekologiczną wędrówkę pieszą nad pobliską Wartę, trzecią po Wiśle i Odrze najdłuższą rzekę Polski, łączącą ościenne województwa wielkopolskie i łódzkie, a następnie podjęły przeprawę promową po rzecze, w czym towarzyszyły im rezolutne przedszkolaczki Rybki 🐟, których żywiołem jest woda, oraz ich zawsze czujne i troskliwe opiekunki.

            Dzieci w zaciszu sali przedszkolnej poznawały komplementarnie wybrane obiekty w Polsce, rozmawiały na temat gór i Morza Bałtyckiego oraz rozwijały przydatną w każdych okolicznościach umiejętność liczenia, by frapujące czynności poznawcze spuentować pracą plastyczną zatytułowaną: "Maluję nasz krajobraz" 👩‍🎨