• Cudownych rodziców mam 👨‍👩‍👧‍👦

          • W dniu 30 maja 2023 roku w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyła się rodzinna uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty, w której gromadnie uczestniczyli rodzice uczniów i przedszkolaków. Zacni goście z uwagą i wzruszeniem podziwiali emocjonalne pokazy artystyczne w wykonaniu swoich pociech, które zaangażowały się uczuciowo w każdy występ, całym sercem wyrażając swoją miłość i wdzięczność dla ukochanych rodziców, którym następnie złożyły życzenia od serca, obdarowując ich własnoręcznie wykonanymi laurkami. W zamian w obecności rodziców zostały wręczone nagrody uczniom za wybitne osiągnięcia sportowe i katechetyczne. Słodki poczęstunek dla rodziców z wyrafinowanym smakiem stał się wyborną ucztą dla podniebienia 👨‍👩‍👧‍👦

          • Afryka dzika

          • W dniu 26 maja 2023 roku odbyło się kolejne spotkanie muzyczne dla uczniów i przedszkolaków, tym razem pod hasłem: "Afryka dzika".

            Uczestnicy mieli okazję poznać instrumenty pochodzące z Afryki. Aby wydobyć brzmienie z bębna afrykańskiego należy uderzyć całą powierzchnią otwartej dłoni w środek membrany. Z wykorzystaniem tego bębna usłyszeliśmy utwór w języku Suahili, zawierający zwrot Hakuna matata („nie martw się”), znany z bajki „Król Lew”, dlatego wszyscy z łatwością zaśpiewali wspólnie fragment tej melodii.

            Kolejny poznany instrument to bęben szczelinowy czyli tam-tam, który posiada donośny dźwięk, używany w Afryce jako instrument do przekazywania wiadomości na duże odległości. Korpus tego bębna stanowi wydrążony pień drzewa, wzdłuż którego są wycięte szczeliny.

            Dzieci miały za zadanie „wysłać” rytmiczne sygnały. W stan medytacji wprowadził uczestników specjalny bęben, na którym artysta zagrał muzykę wyciszającą, wszyscy mieli za zadanie zamknąć oczy i poczuć ciepło, spokój płynący z tego instrumentu.

            Inne ciekawe instrumenty to afrykańska sowa oraz pióro. Na zakończenie audycji usłyszeliśmy utwór amerykańskiego zespoły Toto - „Africa”, podczas którego chętni uczniowie akompaniowali na poznanych instrumentach. Następnie do piosenki Shakiry „Waka waka” odbyły się improwizacje taneczne.

            Dziękujemy serdecznie artystom za zabranie nas w fascynującą podróż do interesującego świata kultury afrykańskiej!

          • Pszczółka Maja i jej przygody 🐝

          • Gdzieś jest, lecz nie wiadomo gdzie
            Świat, w którym baśń ta dzieje się
            Maleńka pszczółka mieszka w nim
            Co wieść chce wśród owadów prym.

            Tę pszczółkę, którą tu widzicie, zowią Mają
            Wszyscy Maję znają i kochają
            Maja fruwa tu i tam, świat swój pokazując nam
            Dziś spotka was maleńka, zwinna pszczółka Maja
            Śmiała, sprytna, rezolutna Maja
            Mała przyjaciółka Maja
            Maju (Maju), Baju (Baju), Maju, cóż zobaczymy dziś.

            Przedszkolaczki Biedroneczki 🐞 śpiewnie świętują Dzień Pszczoły, intonując dźwięczne melodie, unoszące się brzęczeniem nad kwiatów łanami, skąd wywodzi się zbiór opowiadań dla dzieci autorstwa niemieckiego pisarza, Waldemara Bonselsa, "Pszczółka Maja i jej przygody", opublikowanych w 1912 roku, które na ekrany trafiły po raz pierwszy w Japonii w 1975 roku, a  w polskiej telewizji miały swoją premierę w dniu 26 grudnia 1979 roku melodią wprowadzającą piosenki "Pszczółka Maja" autorstwa czeskiego kompozytora Karela Svobody z polską wersją tekstu pióra Henryka Rostworowskiego 🐝

          • Wiersz o wielkiej wdzięczności 💐

          • Nasi ósmoklasiści dziękują za wszystkie lata pedagogicznej troski, wiedzę podaną z precyzją, bogactwo dni wspólnej nauki, zgłębiania tajników wiedzy o sobie i świecie, aby ruszyć weń własną ścieżką talentów i pasji z poczuciem godności, pewności siebie, zachwytem i gracją.

            W życiu to takie proste
            Przyszedł człowiek, rękę uścisnął, podziękował,
            ale w poezji trudniej,
            poezja to trudne słowa.

            Uścisk dłoni to jedna chwila,
            gest paru sekund,
            ale poezja ma być jak drzewo, co się schyla
            nad nurtem naszego wieku;
            i ptaki mają być na tym drzewie, i promieni słonecznych wiele.
            Ja w tym wierszu wypowiadam całego siebie
            dla was i o was, nauczyciele;

            fizycy i matematycy,
            poloniści i biologowie,
            pochwałę waszej pracy
            śpiewam w gorącym słowie.

            Bezmierny mój dług wdzięczności,
            więc strof mi potrzeba jak w słońcu grająca kapela,
            żeby po całym kraju rozsławił się, rozgłosił
            wysiłek nauczyciela.
            Jakże nie pisać wiersza,
            jakże nie płonąć w podzięce,
            za światło, co się rozszerza,
            za dar najpiękniejszy, za wiedzę!

            Nasz świat jest słonecznym światem,
            nasz świat na wiedzy stoi -
            i dlatego dziś wieńczę oświatę
            o przyjaciele moi!

            Konstanty Ildefons Gałczyński, „Wiersz o wielkiej wdzięczności”

          • Nasi kochani rodzice 👨‍👩‍👧‍👦

          • Na okoliczność Dnia Mamy przedszkolaczki Tygryski 🐯 uczciły szczęście kochania i bycia kochanym w programie zajęć dedykowanym rodzicom pod hasłem "Nasi kochani rodzice", rozwiązując zapamiętale zagadki o rodzicach, wypowiadając się na temat członków swojej rodziny, doskonaląc umiejętności liczenia, wykonując prace plastyczne, stanowiące uroczysty prezent dla mamy i wtórując muzycznie zgranym zespołem. Ponadto dzieci wspólnie celebrowały 6 urodzinki Marcela i pracowicie wzbogaciły swoją wiedzę na temat pszczółek, wcielając się w nie fotogenicznie.

            Ona mi pierwsza pokazała księżyc
            i pierwszy śnieg na świerkach,
            i pierwszy deszcz.

            Byłem wtedy mały jak muszelka,
            a czarna suknia matki szumiała
            jak Morze Czarne (...)

            Konstanty Ildefons Gałczyński, „Spotkanie z matką”

          • Światowy Dzień Pszczoły 🐝

          • W dniu 20 maja 2023 roku kwieciem miododajnym świętują kolorowo łąki kwiatowe Światowy Dzień Pszczoły, w czym wtórują im równie barwnie nasze pracowite pszczółki, Malwinka, Michałek i Kacperek, nagrodzone prominentnie dyplomami za artystyczny wkład pracy.

            Spijają pszczółki skrzętnie z kwiatów nektar. Aby zebrać go dość na 1 kg miodu, potrzebują około 4 milionów kwiatów. Rozkwiecajmy więc nasze łąki zapachami, wszak bez pszczół nie ma życia na ziemi, one są tutaj najważniejszymi zapylaczami 🐝

            Brzęczą pszczółki nad lipiną,
            Pod błękitnym niebem,
            Znoszą w ule miodek złoty,
            Będziem go jeść z chlebem.

            A wy pszczółki pracowite,
            Robotniczki boże,
            Zbierajcie wy miody z kwiatów,
            Ledwo błysną, zorze!

            A wy pszczółki, robotniczki,
            Chciałbym ja wam sprostać,
            Rano wstawać i pracować,
            Byle miodu dostać.

            Pszczółki, Maria Konopnicka, rok 1922 

          • Krajowy Turniej Badmintona w Trzebnicy 🏸

          • W dniu 20 maja 2023 roku podczas Krajowego Turnieju Badmintona, który odbył się w Trzebnicy, nasze uczennice kolejny raz zdobyły 4 medale. Julia Łukaszewska zajęła drugie miejsce w grze pojedynczej, Antonina Zych zajęła miejsce trzecie, a w grze podwójnej Julia i Antonina również stanęły na podium, zajmując miejsce trzecie. Nasze czwartoklasistki, Zuzanna Misiak i Aleksandra Karbowska, dzielnie walczyły ze starszymi od siebie zawodniczkami, zapisując na swoim koncie trzy zwycięskie mecze. Gratulujemy niezłomnym zawodniczkom walecznie sportowych postaw oraz imponujących umiejętności badmintonowych, w najwyższym podziwie doceniając nietuzinkowość kunsztu mistrzowskiego naszych niezastąpionych trenerów 🏸 🏆 🥇

          • Zew natury 🐾

          • W dniu 18 maja 2023 roku uczniowie klas pierwszej, drugiej i trzeciej wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Orientarium Zoo w Łodzi, które stanowi najnowocześniejszy kompleks, przedstawiający zamkniętą w nim faunę i florę Azji Południowo-Wschodniej wraz z największym słoniem indyjskim w Europie, krokodylem gawialowym, orangutanami sumatrzańskimi oraz podwodnym tunelem, z którego podglądane są przepływające w akwarium różne gatunki ryb, w tym rekiny i płaszczki. Łódzkie zoo poza Orientarium zatrzymuje też inne gatunki zwierząt, które w swej postaci służą również do ich imitacji w formie pamiątek do kupienia przez oglądaczy.

            Wspólny posiłek zwieńczył czas wyprawy po wiedzę o biosferze w uświadamiającej naocznie potrzebie przywrócenia równowagi i harmonii na Ziemi, na której obecnie jedynie 4% całej populacji zwierząt stanowi dzika fauna, w roku 1997 dzika sfera lądu wypełnia tylko 46%, a w roku 2020 już zaledwie 35% ze stałą tendencją malejącą w związku z eskalującą degradacją zaborczej ekspansywności człowieka. Deterministycznie w roku 1997 w atmosferze odnotowano obecność dwutlenku węgla w ilości 360 ppm, natomiast w roku 2022 już 417 ppm, która też rośnie wraz z malejącą powierzchnią wolno żyjącej dzikiej przyrody na Ziemi.

            Co wypełnia spojrzenie zwierzęcia izolowanego w zoologicznym wybiegu, klatce czy akwarium, absencyjnie dla oczu stworzenia, żyjącego wolno w swoim naturalnym środowisku? Tęsknota za wolnością, prawem przyrodzenia daną każdej istocie.

          • Nasi bracia mniejsi, choć nie mniej ważni 🐒🦆🐅🐘🐐🐑🐄🐖🐫🦒🐇🦔🐿🐓

          • Przedszkolaczki Tygryski 🐯 rozróżniały siedliska zwierząt żyjących na wolności, dowiedziały się o istnieniu zwierząt hodowlanych oraz powodach, dla których człowiek postanowił je poddać hodowli i jakie niesie to ze sobą konsekwencje, które gatunki ssaków piją mleko w dorosłości, kiedy je posiadają oraz czy mleko zawsze jest białe, a także czy możemy otrzymać od zwierząt coś w darze, gdzie jest im najlepiej, kiedy żyją w zgodzie z naturą, ciesząc się pełnią życia, czego możemy się od nich nauczyć. W akcie poznawczym wtórowały mądrości ludowe, przysłowia i powiedzenia, których nasi bracia mniejsi, choć nie mniej ważni, są bohaterami.

            Dzieci empatycznie uwrażliwione na potrzeby zwierząt wykonały w twórczym natchnieniu dzieła artystyczne, których inspiracją jest zwinna i rezolutna małpka, zaś praca plastyczna Gabriela Połatyńskiego, zatytułowana "Przygoda Bolka i Lolka", w XIX Powiatowym Konkursie Przedszkolaków "Śpiewam i Maluję", jako jedna z 15 spośród wszystkich 106 nadesłanych, otrzymała nagrodę równorzędną, motywując młodego artystę do prawej postawy godnej mistrza 🎨

          • Piszemy list do Królowej Polski

          • W dniu 10 maja 2023 roku w auli konferencyjnej Muzeum Diecezjalnego we Włocławku biskup włocławski, Krzysztof Wętkowski, wręczył nagrody laureatom konkursów zorganizowanych z okazji Jubileuszu 900-lecia Diecezji Włocławskiej i Nawiedzenia Matki Bożej w znaku Ikony jasnogórskiej. Na oficjalne ogłoszenie wyników pojechał uczeń naszej szkoły Mateusz Karniszewski w towarzystwie swojego proboszcza, księdza Dariusza Ziemniaka, i katechety Agnieszki Mysłowskiej.

            W konkursie zatytułowanym „Piszemy list do Królowej Polski”, który był adresowany do uczniów klasy czwartej, piątej i szóstej, nadesłano 211 listów. W gronie 10 laureatów znalazł się Mateusz i jego poruszający list.

            Wśród nagród, które wraz z ks. bp. Krzysztofem Wętkowskim wręczał o. Marcin Ciechanowski OSPPE, znalazły się szkatułki z wizerunkiem Matki Bożej ufundowane przez biskupa włocławskiego, książki oraz pamiątkowe dyplomy. Wśród sponsorów nagród była także Kuria Diecezjalna we Włocławku oraz Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników. Organizatorem konkursów był Wydział Katechetyczny Włocławskiej Kurii.

          • Czy znasz Ewangelię według Świętego Łukasza?

          • Uczniowie naszej szkoły, Lena Michalak, uczennica klasy 8, oraz Mateusz Karniszewski z klasy 6, wzięli udział w VIII Konkursie Wiedzy Biblijnej dla szkół podstawowych "Czy znasz Ewangelię według św. Łukasza?" w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 we Włocławku, nad którym honorowy patronat sprawował ks. bp Krzysztof Wętkowski – ordynariusz diecezji włocławskiej.

            Założeniem konkursu jest poznanie Ewangelii według św. Łukasza, ukazanie wartości Pisma Świętego w życiu chrześcijanina, pogłębienie jego wiary i kształtowanie chrześcijańskich postaw w oparciu o poznane Słowo Boże. Organizatorzy wydarzenia podkreślili, że zwycięzcą konkursu jest każdy uczestnik, bowiem przygotowując się do niego, zapewne niejeden raz z wnikliwością zgłębiał Ewangelię według św. Łukasza, ku czego uczczeniu uczniowie otrzymali dyplomy pamiątkowe.

          • Ach, ta przecudna, cicha łąka 🎋🌹🌷🌾🍀

          • "Ach, ta przecudna, cicha łąka, gdzie myśl się moja we snach błąka, gdzie marzeń płynie zdrój. Anioły po niej chodzą rano ścieżyną w perły usypaną, cały ich chodzi rój", Maria Konopnicka, 1907 rok.

            Przedszkolaczki Tygryski 🐯 na majowej łące w szkolnej przestrzeni bawiły się z motylami, radośnie tańczącymi pośród kwiecia wszechobecnego wielobarwnie. Dzieci zawarły znajomość z ruchliwymi mieszkańcami łąki, poznały cykle rozwojowe żaby oraz motyla.

            Z wonną aurą rozkwitającej przyrody, nauka liczenia, wydawania pieniędzy, utrwalanie poznanych wcześniej literek, zagadki z wartości logicznych zdania, zgłębianie znaczenia barw ochronnych na przykładzie motyli, uskrzydlały młode umysły z równą lekkością, jak motyle nad kwietną łąką natchnieniem do wiosennych prac plastycznych i twórczego udziału w spektaklu lalkarskim teatru obwoźnego w sali gimnastycznej naszej szkoły.

          • Ogólnopolski Tydzień Bibliotekarza i Bibliotek 📖

          • Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotekarza i Bibliotek Malwinka, Kacperek i Michałek przygotowali jakże finezyjne zakładki do książek, przy których z zaaferowaniem chce się pochłaniać kolejne strony niejednej frapującej fabuły, po które dzieci sięgnęły w bibliotece szkolnej, gdzie kordialnie przyjęte, otrzymały pamiątkowe dyplomy od pani bibliotekarki 📖

          • Prawdziwy sekret przyjaźni 🐘

          • W dniu 9 maja naszą szkołę odwiedził objazdowy Teatr Lalkowy Pinokio ze spektaklem opowiadającym o Kruszynce – cyrkowej słonicy. Przedszkolaczki Biedroneczki 🐞 z zapartym tchem śledziły losy tytułowej bohaterki edukacyjnego przedstawienia teatralnego opartego na fragmentach sztuki Izabeli Degórskiej, z którego dowiedziały się, jak Kruszynka odkrywa, że prawdziwy sekret przyjaźni polega na wzajemnej pomocy oraz bezwarunkowej akceptacji samego siebie i innych, emfazując uniwersalne i ponadczasowe wartości przyjaźni, zrozumienia, akceptacji i pomocy potrzebującym 🐘

          • Niepokonane!

          • Cztery uczennice naszej szkoły, Julia Łukaszewska, Antonina Zych, Aleksandra Karbowska i Zuzanna Misiak, brały udział w Ogólnopolskim Turnieju Badmintona w Solcu Kujawskim. W grze podwójnej w finale spotkała się cała nasza czwórka. Natomiast w grze pojedynczej Julia i Antonina rozegrały finał. Każda z dziewcząt wraca z turnieju z podwójnymi medalami. Gratulujemy dziewczętom, ich rodzicom i trenerom!!!

          • Zwycięstwo po królewsku

          • Uczennice klasy czwartej naszej szkoły, Aleksandra Karbowska i Zuzanna Misiak, w ukoronowaniu ambitnych treningów zasłużenie stanęły na podium podczas Ogólnopolskiego Turnieju Badmintona w Solcu Kujawskim w dniu 6 maja 2023 roku. Gratulujemy!!! P.S. Jako, że organizatorzy nie przewidzieli dwóch pierwszych miejsc ex aequo, dziewczęta zajęły miejsca odpowiednio pierwsze i drugie.

          • Pan żubr we własnej osobie

          • "Pozwólcie przedstawić sobie:
            Pan żubr we własnej osobie.
            No, pokaż się, żubrze. Zróbże
            Minę uprzejmą, żubrze".

            "Żubr", Jan Brzechwa, "Zoo", "Tańcowała igła z nitką", 1938 rok

            Przedszkolaczki Tygryski z żarliwością, bez żachnięcia dotarły do ostatniej literki alfabetu "Ż, ż", tymczasem poznając globus modelujący Ziemię, wszystkie kontynenty, łącznie z naszym rodzimym, by następnie żądne wiedzy układać, czytać i dzielić na głoski wyrazy związane z kontynentami.

            Dzieci dowiedziały się także, na jakim kontynencie żyją ich przewodnicy tygrysy, oraz wyruszyły na spotkanie z największymi ssakami w Europie, żyjącymi w najstarszym w Polsce, utworzonym w roku 1921, Białowieskim Parku Narodowym, mogąc poszczycić się dostojną symboliką tej krainy, bez zażenowania pozwoliły się dokładnie poznać dociekliwym maluchom, darzącymi zwrotnie z życzliwą wdzięcznością swoimi pracami plastycznymi w postaci żubrzych postur plastelinowo wyklejanych, zarazem znakomicie ćwiczących motorykę małą.

          • Dzień Strażaka

          • Dzień Strażaka Malwinka i Michałek uhonorowali pracami plastycznymi w różnych technikach wykonawczych, efektywnie wpisując w pamięć kolorami numer alarmowy do Straży Pożarnej 998.

          • Zadania godne zapamiętania

          • Malwinka i Michałek z zaciekawieniem dopasowywali obrazki do odpowiadających im kształtami cieni, a w grze "Memory" dobierali parami identyczne symbole, trenując wytrwale spostrzegawczość, percepcję i pamięć.

          • Największy instrument świata

          • W dniu 28 kwietnia 2023 roku w naszej szkole odbyła się prezentacja muzyczna dla uczniów i przedszkolaków w ramach spotkań z muzyką. Uczestnicy poznali różne instrumenty dęte blaszane.

            Najmniejszy z nich to kazoo, mały, poręczny instrument dęty, na którym bez trudu zagra  każdy. Jego charakterystyczne, brzęczące brzmienie sprawdzi się jako akompaniament do utworów muzycznych. Usłyszeliśmy na kazoo motyw muzyczny z filmu "Gang Olsena" w wykonaniu artystów oraz spontaniczne improwizacje melodyczne autorstwa naszych uczniów.

            Baryton zwany też rogiem to kolejny ciekawy instrument, poznaliśmy jego budowę, niskie brzmienie, używany był w wojsku, na polowaniach, wykonywało się na nim sygnały na zbiórkę, pobudkę. Piękną dla ucha melodię "Moon River” wykonał artysta na barytonie.

            Następnie z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych, takich jak shakera i marakasy, dzieci akompaniowały w rytmie cha-cha do utworu muzycznego.

            Przyszła pora na największy dęty blaszany instrument – suzafon. Posiada on bardzo dużą czarę głosową, która znajduje się nad głową grającego i waży około 15 kg. Instrument ten używany jest w wielkich orkiestrach dętych oraz w orkiestrach tanecznych. Usłyszeliśmy dobywające się z niego melodie "Marszu Imperialnego" z filmu "Star Wars" oraz polki bawarskiej, przy której odbyły się improwizacje taneczne uczestników spotkania.

            Dziękujemy artystom za kolejną, ciekawą odsłonę instrumentalną i interesującą lekcję muzyki!