• Co to jest? Taka trąba… co się kurczy i rozciąga

     • W dniu 24 listopada 2023 roku odbyło się kolejne spotkanie dzieci z muzyką. Podczas audycji uczniowie oraz przedszkolaki poznali dęty instrument blaszany – puzon. Przedstawione i omówione zostały poszczególne części instrumentu, barwa dźwięku oraz technika grania.

      Puzon jest jedynym instrumentem dętym, na którym jest możliwe płynne przechodzenie z dźwięku na dźwięk poprzez zastosowanie tzn. glissanda. Usłyszeliśmy też efekty dźwiękowe przez zastosowanie tłumika. Uczestnicy mieli okazję zagrać na puzonie znane melodie z pomocą muzyka. Odbyły się improwizacje taneczne do utworu Blanki Stajkow – „Solo”. Dziękujemy artystom za żywą lekcję muzyki!

     • Kiedy żyły dinozaury

     • Przedszkolaczki Tygryski pilnie poszukiwały odpowiedzi, kiedy żyły dinozaury, skąd mamy węgiel i sól, do czego są nam potrzebne te surowce, a literka "K, k"  jak kopalnie, wspierała w fascynującym odkrywaniu, w którym powiększającą rolę odegrała lupa, ukazująca w okazałości kryształki soli i bryłki węgla z okresu kredy i jury, podczas których na Ziemi dominowały prahistoryczne dinozaury, przyglądające się wszystkiemu z góry.

     • Dzień Pluszowego Misia

     • Przedszkolaczki Biedroneczki świętowały Światowy Dzień Pluszowego Misia, którego święto ustanowiono dokładnie 21 lat temu w dniu 25 listopada 2002 roku w setną rocznicę powstania maskotki, do czego zainspirował prezydent Stanów Zjednoczonych, Teodor Roosevelt, który otoczył troską małego niedźwiadka, co jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek. Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

     • Uroczyste ślubowanie klasy pierwszej

     • W dniu 16 listopada 2023 roku odbyło się uroczyste ślubowanie klasy pierwszej, którego mocą ślubujący zostali oficjalnie przyjęci do grona uczniów Szkoły Podstawowej w Sarbicach. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście, dyrektor szkoły, nauczyciele, rodzice oraz uczniowie klasy II i III. Pierwszoklasiści tuż po części artystycznej, podczas której mieli okazję zaprezentować zdobyte wcześniej umiejętności sceniczne, ślubowali honorowo wypełniać obowiązki szkolne, godnie reprezentować szkołę, być dobrymi Polakami, szanować rodziców oraz nauczycieli. Na pamiątkę uroczystości uczniowie zostawili na tablicy odcisk palca, otrzymali dyplomy od dyrektora szkoły oraz zostali obdarowani upominkami i słodyczami. 

     • Spotkanie autorskie

     • W dniu 22 listopada 2023 roku uczniowie klasy 1 udali się do Biblioteki Publicznej w Przykonie na spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem. W sympatycznej i wesołej atmosferze zapoznali się z twórczością pisarza oraz dostąpili sposobności zgłębienia wielu cennych informacji i ciekawostek. Aktywnie biorąc udział w spotkaniu, doczekali się też zasłużonych pochwał oraz nagród. 

     • Miś w Kosmosie

     • W dniu 21 listopada 2023 roku w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Turku miało miejsce rozstrzygnięcie XV edycji Powiatowego Konkursu Plastycznego "Miś w Kosmosie". Przedszkolaczek Judyta Kwaśna z grupy Tygryski otrzymała wyróżnienie dodatkowe spośród wszystkich 300 nadesłanych prac! Odbyło się także inspirujące spotkanie autorskie z panem Wiesławem Drabikiem, autorem książeczek dla dzieci.

     • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

     • W dniu 17 listopada 2023 roku uczniowie naszej szkoły aktywnie obchodzili Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, wykazując się jej znajomością w trakcie urozmaiconych zabaw, gier i rozgrywek w parach podczas pozytywnych wróżb na bazie materiałów pobranych z zasobów edukacyjnych "Królowa Matma". Młodzi matematycy z wielkim zaangażowaniem wzięli udział w emocjonujących potyczkach umysłowych, które pomnożyły ich biegłość rachunkową do iloczynu pożytku na przyszłość.

     • Let's broaden together the horizons of creativity over the visibility 💻👨‍💻👩‍💻⌨️

     • Uczniowie klady 5 naszej szkoły z zapałem kodowali w międzynarodowym przedsięwzięciu "Godziny Kodowania" w ramach wprowadzenia do informatyki poprzez zabawne aktywności i materiały wideo przeznaczone dla uczniów na wszystkich poziomach umiejętności, by kreatywnie oswoić się z wirtualnym światem budowanym na kanwie wyobraźni w bieżącej edycji tematycznie nawiązującej do "Kreatywności w Sztucznej Inteligencji". W tegorocznym święcie zarówno programowania, jak i sztucznej inteligencji (AI) bierze udział ponad 400 partnerów, 20 000 edukatorów i 58 000 wolontariuszy.

      Twórcza "Godzina Kodowania" to pierwszy krok do zbudowania własnego systemu operacyjnego, będącego podstawowym programem do zarządza procesami w komputerze stacjonarnym, laptopie lub smartfonie, umożliwiającym instalowanie innych programów np. do odtwarzacza wideo, pakietu biurowego, przeglądarki internetowej, gier komputerowych. Popularne systemy operacyjne to Apple macOS, Microsoft Windows, Google Android, Linux i Apple iOS, a w każdym z nich występują trzy warstwy o odrębnych zadaniach:
      1. powłoka systemowa (ang. shell) - umożliwia użytkownikowi komunikację z systemem operacyjnym, jeden system operacyjny może posiadać wiele powłok o odmiennych sposobach działania i przeznaczeniach, np. dla systemu Windows są to Eksplorator Windows, wiersz polecenia (cmd.exe);
      2. jądro systemu operacyjnego (ang. kernel) - podstawowa część systemu operacyjnego, odpowiedzialna za realizację zadań, np. jednym z elementów jądra są sterowniki urządzeń umożliwiające komunikację systemu operacyjnego ze sprzętem;
      3. system plików (ang. file system) – określa sposób przechowywania plików oraz zarządzania nimi tak, by dostęp do danych był łatwy dla użytkownika, pozwalając precyzyjnie określić miejsce przechowywania pliku lub katalogu za pomocą ścieżki dostępu, np. C:/Users/Filip/Obrazy/Skany/nasza_szkola.pdf 💻👨‍💻👩‍💻⌨️

     • Międzynarodowy Turniej Badmintona w Białymstoku 🏸🏆🥇

     • W dniach 10-12 listopada 2023 roku uczennice klasy 5 i 8 naszej szkoły rozegrały zwycięskie mecze z zawodniczkami z wielu krajów, biorąc triumfująco udział w Międzynarodowym Turnieju Badmintona w Białymstoku z udziałem 12 państw: Polski, Ukrainy, Litwy, Estonii, Czech, Angli, Indii, Malediw, Łotwy, Kataru, Słowacji, Słowenii. Zuzanna Misiak i Aleksandra Karbowska zajęły wysokie drugie miejsce w grze podwójnej, natomiast w grze pojedynczej Zuzanna Misiak stanęła na podium, zajmując 3 miejsce. Wszystkie nasze zawodniczki zagrały precyzyjnie pokazowo wyrównane mecze, dając dowód swoich wysokich umiejętności. Gratulujemy zawodniczkom, rodzicom oraz niezrównanym trenerom 🏸🏆🥇

     • W Sali Doświadczania Świata

     • W dniu 15 listopada 2023 roku uczniowie klasy 1 wybrali się do Sali Doświadczania Świata w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Turku, gdzie dzieci bawiły się wybornie przy relaksacyjnej, wyciszającej muzyce oraz stymulowały rozwój zmysłów, odbierając rozmaite bodźce. 

     • W duchu refleksji egzystencjonalnej 😇

     • W listopadowych dniach zadumy nad procesem przemijania i przemiany, uczniowie naszej szkoły pod opieką wychowawców odwiedzili pobliski cmentarz ewangelicko-augsburski w Sarbicach. Kontemplując w ciszy i spokoju miejsce spoczynku wiekuistego, emanujące duchem refleksji egzystencjonalnej, uczniowie zapoznali się z jego historią, zapalili w poszanowaniu symboliczne znicze, dbając o stosowne zachowanie przy mogiłach jego rezydentów 😇

     • Jesiennie brzozową promenadą

     • Przedszkolaczki Rybki miały wiele radości podczas pożytecznej edukacyjnie zabawy muzyczno-ruchowej z parasolem, naśladującej padający deszczyk, wyrabiający poczucie rytmu oraz ćwiczący słuch i spostrzegawczość słuchową.

      W poszukiwaniu zachodzących sezonowo przemian przyrodniczych maluchy w bacznej pieczy pieczołowitych opiekunek brzozową promenadą wyruszyły na przechadzkę jesienną.

      Podczas zajęć rewalidacyjnych Tymon z zaangażowaniem, zaciekawieniem i przyjemnością ćwiczył motorykę małą, mając pełne ręce pożyteczności z peelingu solno-kawowego jako innowacyjnej metody masażu dłoni w celu poprawy ukrwienia, pobudzenia i nawilżenia ich skóry.

     • Nasza mała Ojczyzna

     • Serduszka kotylionowe przygotowane przez zapobiegliwego opiekuna ozdobiły patriotycznie stroje przedszkolaczków Biedroneczek w dniu święta niepodległości, które przyniosło im chlubnie sposobność chóralnego odśpiewania hymnu narodowego na tle biało-czerwonych map ojczyźnianej dumy, przyjmując uroczyście dostojne pozy godne Polaka małego z symbolami polskości u boku.

     • Do hymnu!

     • Przedszkolaczki Tygryski wyruszyły w podróż do świata teatru, który wypełnił dzieciom tematycznie spotkania ruchowo-plastyczne. Tymczasem literka T, t tudzież cyferka 4 zaakcentowały temperamentnie swoją obecność, dając się poznać pilnym maluchom ze swej najlepszej strony. W strzeliście prostej postawie godnej królów przedszkolaczki dzierżyły na głowie koronę w postaci ćwiczebnych woreczków wprost na uroczyste obchody urodzinkowe 5-letniej Oliwki, skąd parami pomaszerowały do sali gimnastycznej naszej szkoły na uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości, wcześniej poznawszy jego znaczenie, oznaczając jego miejsce w kalendarzu i wykonawszy jemu dedykowane imponujące prace plastyczne oraz kotyliony.

     • Księga patrioty

     • W naszej szkole wszyscy uczniowie i nauczyciele oraz przedszkolaczki grupy starszej dokładnie o godzinie 11:11 w sali gimnastycznej zaśpiewali wspólnie hymn narodowy. Biblioteka szkolna zadbała o wystawkę książek o tematyce patriotycznej. Pani ucząca historii, Agnieszka Putiatycka-Łopata, w jednej z wystawionych książek zatytułowanej "Księga patrioty" znalazła zdjęcia swojego pradziadka i z zaaferowaniem zajęła uwagę wdzięcznych słuchaczy, opowiadając jego bohaterską historię. Hymn rozbrzmiewał tym głośniej, donośnie niosąc się echem w gmachu szkolnym, wskazując na wyśmienitą znajomość 4-strofowego z refrenem tekstu Mazurka Dąbrowskiego przez wszystkie dzieci naszej szkoły, a wtórowały im równie gromko najmłodsze przedszkolaczki, które świętowały ten dzień w swojej niepodległościowo udekorowanej sali przedszkolnej.

     • Kolejne Mistrzostwo Wielkopolski dla naszych badmintonistek!

     • W dniu 8 listopada 2023 roku w Gnieźnie odbyły się finały Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Drużynowym Badmintonie. Szkołę Podstawową w Sarbicach reprezentowały uczennice klasy 8, Julia Łukaszewska i Antonina Zych. Nasze dziewczęta obroniły tytuł Mistrzyń Wielkopolski z zeszłego roku, będąc bezkonkurencyjnymi również w roku 2023!

      W drodze do zwycięstwa kolejno pokonały: SP 3 Gniezno, SP 27 Poznań, SP Lusowo.

      W półfinale nasze badmintonistki pokonały drużynę SP 8 Gniezno w stosunku 3:0 i takim samym wynikiem zakończył się mecz finałowy z SP Donaborów!

      Gratulujemy naszej mistrzowskiej ekipie, życząc złotego pasma zwycięstw.

     • W dniu słowiańskich Dziadów i celtyckiej Wigilii Wszystkich Świętych

     • W ostatnim dniu października, zwanym w tradycji celtyckiej Wigilią Wszystkich Świętych (ang. All Saints' Eve albo All Hallows' Eve, czyli Halloween), a w folklorze słowiańskim Dziadami określeającymi duchy przodków, przedszkolaczki Biedroneczki z inicjatywy rodziców stroiły się iście karnawałowo, wdziewając kostiumy maskaradowe, przyozdabiały wnętrze sali przedszkolnej dorodnymi dyniami, skrzydlatymi ssakami, dobrymi duszkami, lotnymi balonikami, ponadto każdy maluch przygotował dyniową maskę dekoracyjną w ramach zajęć plastycznych, uczestniczył w baliku kostiumowym oraz w dziecięcym seansie bajkowym, co wdzięcznie utrwaliła kolorowa sesja zdjęciowa.

      Zakłada się, że genezą Halloween może być rzymskie święto na cześć bóstwa owoców i nasion (Pomony) albo celtyckie święto na powitanie zimy, które wywodzi się z obchodzonego w Europie północnej święta z okazji końca jesieni a początku zimy, znanego na terenach irlandzkich jako Samhain („koniec lata”), walijskich jako Nos Galan Gaeaf („wieczór zimowy”), nordyckich jako „zimowe noce", czyli czas radowania się minionymi zbiorami oraz powrotem bliskich do domów, a jednocześnie przygotowania do zimy, charakteryzującej się chłodem i mniejszą ilością światła słonecznego.

      Druidzi (kapłani celtyccy) wierzyli, iż w dzień Samhain zacierała się granica między zaświatami a światem ludzi żyjących. Ważnym elementem obchodów Samhain było palenie ognisk, które miały przyciągnąć opiekuńcze duchy oraz uczcić boga słońca i światła Luga, nad którym w tym czasie Samhain zaczynał zdobywać przewagę. Kostiumy i maski, zakładane zgodnie z tym zwyczajem, zapewniają anonimowość i ochronę.

      31 października 1920 roku w mieście Anoka w stanie Minnesota odbyła się pierwsza w Stanach Zjednoczonych parada z okazji Halloween. W roku 1937 Anokę ogłoszono światową stolicą Halloween.

     • Nasze uczennice Mistrzyniami Wielkopolski w Badmintonie 🏸🥇🏆

     • W dniu 7 listopada 2023 roku w Gnieźnie odbyły się finały Wielkopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Badmintonie w kategorii Dzieci. Rejon koniński, powiat turecki i Gminę Przykona reprezentowały uczennice klasy 5 Szkoły Podstawowej w Sarbicach, Aleksandra Karbowska i Zuzanna Misiak. Dziewczęta po mistrzowsku rozegrały wszystkie mecze, zdobywając najwyższe trofeum - pierwsze miejsce i złote medale oraz zaszczytny tytuł Mistrzyń Wielkopolski oraz awans do Mistrzostw Polski, podczas których jeszcze w listopadzie tego roku zaprezentują województwo wielkopolskie. Gratulujemy Oli i Zuzi, ich rodzicom, wychowawczyni, niezwykłym trenerom i serdecznie dziękujemy za wybitne przygotowanie naszych dziewcząt do mistrzostw. To wielki sukces zawodniczek, jak również naszej szkoły.