• Prawdziwy przyjaciel człowieka

          • Nasz śniegowy bohater odnalazł swą ukochaną rodzinę, która zabrała go do domu, by na powrót mógł cieszyć się ciepłem domowego ogniska w otoczeniu miłości, troski i szczęścia. Dziękujemy wszystkim z całego serca za niezrównaną pomoc, która przywróciła owczarkowi dom rodzinny ♡

            ***

            Dzisiaj rano do Szkoły Podstawowej w Sarbicach przyszedł prawdziwy przyjaciel człowieka, zagubiony, samotny owczarek, który ciągle czeka na spotkanie z bliską mu osobą. Kontakt telefoniczny: 605 455 601.

            https://www.facebook.com/SchroniskoTurekPGKiM/?locale=pl_PL

          • Hej Zakopane!

          • Nim rozpoczną się tegoroczne ferie zimowe warto powspominać ostatnie dni minionych wakacji, które upłynęły uczniom niezwykle interesująco i aktywnie, albowiem wyjechali oni do malowniczego Zakopanego, gdzie wycieczkowiczy powitała słoneczna aura i serdeczny uśmiech właścicieli Pensjonatu "U Lampy".

            Zwiedzanie Zakopanego było nie tylko okazją do rozszerzenia wiedzy historycznej i kulturowej, ale także do rozwinięcia zainteresowania lokalną tradycją góralską. Spacerując po słynnych Krupówkach, można było podziwiać architekturę drewnianą, tradycyjne góralskie sklepy i stragany z rękodziełem. Wzrok przyciągały również kolorowe stroje regionalne. Uczniowie odwiedzili Muzeum Karola Szymanowskiego, jedyne na świecie muzeum biograficzne kompozytora, które znajduje się w Willi Atma. Pobyt w muzeum to podróż do życia i twórczości kompozytora oraz poznanie jego fascynacji folklorem. Ciekawym miejscem był również Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku, na którym nagrobki są niepowtarzalnymi dziełami sztuki, kapliczkami, góralskimi krzyżami, rzeźbionymi w motywy podhalańskie, malowanymi na szkle lub wykonanymi w drewnie, metalu czy kamieniu.

            W trakcie wędrówek szlakami górskimi uczestnicy mieli okazję podziwiać malownicze krajobrazy, obserwować przyrodę i uczyć się rozpoznawania roślin oraz zwierząt charakterystycznych dla górskiego ekosystemu. Punktem kulminacyjnym każdej wędrówki było dotarcie do celu i podziwianie widoków zapierających dech w piersiach. Niezapomnianym doświadczeniem dla uczniów było korzystanie z wyciągu krzesełkowego na Gubałówce. Niezawodny jak zwykle przewodnik przeprowadził grupę przez Dolinę Gąsienicową, Strążyską, Kościeliską, Małej Łąki, Murowaniec, Przełęcz w Grzybowcu, Przysłop Miętusi, Halę Kondratową i Szlak Papieski.

            Po licznych, fascynujących, ale i wyczerpujących wędrówkach górskich, wszyscy mogli zrelaksować się i skorzystać z atrakcji wodnych w Aqua Parku w Zakopanem i na Termach Chochołowskich, a w Pensjonacie Burkaty w Białce Tatrzańskiej każdy znalazł rozrywkę dla siebie: kręgle, bilard, ping pong, cymbergaj oraz piłkarzyki.

             W Zakopanem koloniści mieli okazję być na projekcji filmów w Kinie Giewont oraz zwiedzać wielkie akwarium pod Tatrami - Akwanarium Podwodny Świat, miejsce, w którym można zobaczyć ryby żyjące w Polsce oraz meksykańskie jaskinie i ich mieszkańców, ryby z jeziora Malawi, Amazonii i Żółwią Wyspę, górski potok z przepływem 100 tys. litrów wody na godzinę, a nawet formikarium z widocznymi podziemnymi korytarzami i tysiącami mrówek pracujących dla królowej. Dzięki opowieściom audioprzewodnika zwiedzający mogli dowiedzieć się wielu pasjonujących rzeczy o świecie fauny i flory.

            W programie wypoczynku były również zajęcia świetlicowe, specjalistyczne, dyskoteki oraz konkursy z nagrodami.

            Pełni wrażeń uczniowie wrócili z Zakopanego z uśmiechami na twarzach, z nowymi doświadczeniami i nowymi przyjaźniami.

          • Od Adwentu do Bożego Narodzenia

          • Jeszcze przed świętami bożonarodzeniowymi uczniowie klas II i III uczestniczyli w warsztatach bożonarodzeniowych „Od Adwentu do Bożego Narodzenia” w Zagrodzie Edukacyjnej w Olszówce, podczas których poznali tradycje bożonarodzeniowe, nauczyli się robienia pierogów, wykonali wieńce adwentowe oraz uczestniczyli w zabawach i konkursach związanych ze świętami, a także przytulali i głaskali ulubione zwierzątka z przyjazną aprobatą milusińskich.

            Pod czujnym okiem prowadzącej warsztaty, uczniowie aktywnie brali udział w procesie przygotowywania składników na ciasto pierogowe i farsz, formowaniu pierogów, ćwicząc znakomicie precyzję i zdolności manualne. Wszystkie ręcznie wykonane pierogi trafiły do wrzącej wody. Dzieci z zaciekawieniem obserwowały, jak ich trudy przekształcają się w pyszne danie. Po ugotowaniu wszyscy mieli okazję skosztować własnoręcznie przygotowanych specjałów kulinarnych.

            Każdy uczestnik mógł wyrazić swoją kreatywność poprzez dekorowanie wianka adwentowego, ozdabiając go według własnego pomysłu i z wykorzystaniem przeróżnych ozdób świątecznych.

            Warsztaty przebiegały w świątecznej, miłej atmosferze, ze śpiewem tradycyjnych polskich kolęd. Każde dziecko wróciło z osobiście wykonanymi ozdobami i niezapomnianymi wspomnieniami.

          • Pieczenie aromatycznych pierniczków

          • W pomieszczeniach Szkoły Podstawowej w Sarbicach wciąż unosi się pyszny aromat wybornych pierniczków, z pieczeniem których dzielnie zmierzyli się tuż przed świętami Bożego Narodzenia uczniowie klasy III naszej szkoły pod bystrym okiem pomysłodawczyni wychowawczyni. Mieli nie lada wyzwanie, gdyż zgodnie z przepisem na pierniczki należało przygotować ciasto. Wszyscy precyzyjnie ważyli i mieszali składniki, doskonaląc umiejętności pomiaru i proporcji, co jest istotne przy przygotowywaniu receptury. Wyrabiali ciasto, formowali pierniki, a następnie czekali z niecierpliwością na ich upieczenie. Po wyjęciu z pieca dzieci dekorowały swoje dzieła lukrem i posypkami. Zajęcia nie tylko dostarczyły świetnej zabawy, ale również integrowały matematykę w praktyczny sposób, ucząc dzieci poprzez praktyczne doświadczenie. Brawo! Mniam, mniam!

            Przepis na piernik przyjemny dla podniebienia i przyjazny środowisku do wykonania z doświadczonym kuchmistrzem:

            Składniki suche: 3 szklanki mąki organicznej, 1 szklanka stewii w proszku, 2 czubate łyżki mieszanki cynamonu, mielonych goździków, imbiru, kardamonu, 2 łyżki organicznego kakao, czubata łyżeczka sody.

            Należy dokładnie wymieszać wszystkie składniki.

            Składniki mokre: 2 dojrzałe banany, 2/3 szklanki oleju, słoik dowolnego dżemu, 300 g wegańskiego jogurtu naturalnego lub 250 ml mleka roślinnego.

            Wszystkie składniki mokre należy dokładnie zblendować.

            Teraz należy połączyć suche i mokre składniki, przełożyć ciasto do formy wyłożonej papierem do pieczenia, po upieczeniu można całość przełożyć dodatkowo dżemem, polać organiczną surową czekoladą.

            Smacznego!