• Mikołajkowe prezenty dla wszystkich dzieci

          • W dniu Świętego Mikołaja uczniów klasy 2 odwiedził zacny gość z odległej krainy. Został podjęty bardzo gościnnie przez uczniów ubranych na tę szczególną okazję w odświętne kolorystycznie stroje z mikołajkowymi atrybutami, w zamian obdarowując każde dziecko wymarzonym podarunkiem.

            W X wieku w tym dniu wystawiano dramaty liturgiczne dla dzieci, opowiadające historię Świętego Mikołaja, które w późnym średniowieczu spopularyzowano w całej Europie. Zakłada się, że zwyczaj wręczania prezentów związany jest z owymi przedstawieniami. Inni wskazują na XII-wieczne przekazy ze środkowej Francji o zakonnicach, które w wigilię święta Mikołaja roznosiły paczki z pomarańczami i orzechami dla dzieci z biednych rodzin i zostawiały je wieczorem pod drzwiami.

            Wielka jest wdzięczność każdego dziecka za Mikołaja szczodry dar serca.

          • Gdy Święty Mikołaj ma swoje święto

          • W dniu 6 grudnia 2023 roku Przedszkolaczki Biedroneczki obchodziły święto patrona dzieci, Świętego Mikołaja, czyli Mikołajki, które jest tradycyjnym świętem obchodzonym zarówno w Polsce, jak i poza jego granicami. W tym dniu dzieci oczekują odwiedzin Mikołaja, który obdarowuje je prezentami. Zwyczaj ten nawiązuje do postaci Świętego Mikołaja - biskupa z IV wieku, który słynął z dobroczynności i opieki nad ubogimi. Mikołaj jest opisany jako starszy mężczyzna o białej brodzie i długich białych włosach. Tradycyjnie ubrany jest w czerwony płaszcz, białe futro, czarne buty i czerwoną czapkę. Często ma ze sobą wielki worek, w którym przechowuje prezenty.

            Z tej okazji  dzieci przy pomocy swoich wychowawczyń już od samego rana przygotowywały dla dobrodzieja mały poczęstunek  w postaci jego ulubionych pierniczków oraz roślinnego mleczka. Gdy wreszcie Mikołaj wkroczył do przedszkola, obecni powitali go głośnym okrzykiem radości oraz zaśpiewali piosenkę. W nagrodę wszystkie dzieci zostały obdarowane prezentami oraz fotografiami upamiętniającymi tę szczególną chwilę, gdy w atmosferze mikołajkowego ferworu na tle barwnej dekoracji świątecznej maluchy w asyście wychowawcy pozowały jak zawsze wdzięcznie do albumu na lata miłego pamięci. Żegnając się ze szczodrym darczyńcą, dzieci nie mogły doczekać się następnego roku, kiedy znowu spotkają się z Mikołajem.

            Mikołajki w przedszkolu to niezwykłe magiczne wydarzenie, które wprowadza dzieci w atmosferę świąt. To czas, kiedy każde dziecko czuje się wyjątkowe i doceniane, a radość na ich twarzach jest bezcenna.

            Święty Mikołaj w średniowiecznej Europie zachodniej uważano za patrona dzieci, spośród których w Mikołajki wybierano dziecięcego biskupa. Od lat pełni rolę osoby przynoszącej prezenty z okazji własnego święta. Jego atrybutami są siwa broda, pastorał, mitra oraz długa, czerwona szata biskupia. Wieczorem 5 grudnia grzeczne dzieci są obdarowywane przez niego owocami, orzechami, ciastkami, cukierkami. Na znak oczekiwania na prezenty od szczodrego dobrodzieja w Holandii wystawiano tego dnia buty przy kominku, w Czechach wieszano skarpety na ramach okiennych, zaś w Austrii kładziono buty na parapecie. Współcześnie w Polsce nocą z 5 na 6 grudnia podkłada się dzieciom prezenty pod poduszką, w buciku lub w dużej skarpecie. W szkołach panuje zwyczaj wymieniania się drobnymi prezentami z wcześniejszym losowaniem „swojego mikołajka” czy „swojej mikołajki” (czyli osoby, którą się obdaruje).

          • Dzień Świętego Mikołaja

          • Przedszkolaczki Rybki spotkały się z tajemniczym przybyszem z mroźnej krainy, uosabiającym dobroczynną misję Mikołaja z Miry, czyli świętego Mikołaja (gr. Άγιος Νικόλαος, łac. Sanctus Nicolaus), znanego jako Mikołaj z Bari, będący świętym katolickim i prawosławnym, o którym najstarsze przekazy pochodzą z VI wieku. Według średniowiecznej hagiografii (dział piśmiennictwa kościelnego obejmujący legendy i żywoty świętych) żył na przełomie III i IV wieku (legendarne przekazy twierdzą, że urodził się około roku 270, a zmarł 6 grudnia między rokiem 345 a 352), był biskupem Miry w Licji, wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym, co wyniosło go do panteonu świętych, dla którego największe wzniesione sanktuarium znajduje się we włoskim Bari.

            Maluchy zachwycone podarunkami uwiecziły świąteczne wydarzenie artystyczną sesją fotograficzną, pozując kolorowo w strojach mikołajkowych oraz uczestniczyły twórczo w aktywnościach zaproponowanych przez wychowawców z myśl przewodnich haseł tego dnia, dotyczących pielęgnowania zwyczajów mikołajkowych, wprowadzenia dzieci w świąteczny nastrój związany z Mikołajkami, wyzwalania radości z otrzymanych upominków, zabaw ruchowych, opisywania wyglądu Mikołaja, określania, skąd i w jakim celu przybywa Mikołaj, swobodnych wypowiedzi na temat, w jaki sposób Mikołaj dostaje się do naszych domów, prac plastycznych zatytułowanych "Wizerunek Mikołaja".

          • Jarmark bożonarodzeniowy w Berlinie

          • W mikołakowym dniu 6 grudnia 2023 roku niespodziankowo europejska wycieczka powiodła uczniów klas 7 oraz 8 wraz z rodzicami i wychowawcami do stolicy Niemiec, będącej największym miastem w całej Unii Europejskiej, zamieszkiwanej przez 3 748 148 mieszkańców na powierzchni 891,85 km².

            Po autokarowej podroży z Sarbic i przekroczeniu przejścia granicznego w Słubicach, dalsza trasa do kolejowego dworca głównego w Berlinie (Hauptbahnhof) przebiegła równie spokojnie pociągiem z Frankfurtu nad Odrą, by następnie przenieść się metrem do stacji Bundestag (U-Bahn) i piechotą do Brandenburger Tor.

            Kolejną stacją był Aleksanderplatz, gdzie wycieczkowicze podziwiali Weltuhr, Fernsehturm oraz jarmark bożonarodzeniowy. Stamtąd wszyscy wyprawili się metrem (S-Bahn) do Warschauerstraße, gdzie miała miejsce regeneracyjna przerwa żywieniowa, potrzebna do nabrania sił do dalszej wędrówki.

            Po sytym odpoczynku zwiedzono pobliską East Side Gallery. Głównym i ostatnim punktem wycieczki był jarmark bożonarodzeniowy przy Kudamm.

            Powrotna podroż przebiegła jednakowoż tak ciekawie i komfortowo pociągiem do Frankfurtu nad Odrą (przekroczenie granicy do Słubic na pieszo) oraz autokarem do Sarbic.

            Ekscytująca ekspedycja szkolna zapewniła grupie pilnych ekploratorów wiedzy i przygód w bród, stając się imponującym zasobem materiałów na wybrane tematy o Berlinie podczas zajęć lekcyjnych.

            Dziękujemy za inspirującą inicjatywę zorganizowania wycieczki przy bacznej opiece podczas jej trwania, ciesząc się wspólnie świątecznymi doznaniami w edukacyjnym kolorycie nowych odkryć i wrażeń.

          • Spotkanie z Mikołajem

          • Przedszkolaczki Tygryski zostały bajkowo wprowadzone w nastrój świąteczny, związany z odwiedzinami Świętego Mikołaja prosto z Laponii, wyzwalający u maluchów wulkan radości, uśmiechu i zadowolenia. Wizyta tak nobliwego przybysza dodała dzieciom animuszu do wdzięcznego udziału w sesji zdjęciowej w rolach iście mikołajkowych naśladowców, którzy dając upust swoim wrażeniom kolorowały też dobroduszną postać dobrodzieja z dalekiej północy i z dbałością ubrały dla niego filcową choinkę sensoryczną w manifestacji najszczerszej wdzięczności.

          • Mój przyjaciel Miś

          • Przedszkolaki Rybki z okazji Dnia Misia wybrały się do Gminnego Ośrodka Kultury w Przykonie na seans filmowy o Kubusiu Puchatku. Maluchy wzięły także triumfalnie udział w przedszkolnym konkursie plastycznym pt. "Mój przyjaciel Miś".

          • Światowy Dzień Rzucania Palenia

          • Cała społeczność szkolna, wszyscy uczniowie i przedszkolaczki zaangażowali się czynnie w działania w ramach programu Światowego Dnia Rzucania Palenia, w ramach którego odbyły się pogadanki, prezentacje, dzieci wykonały prace plastyczno-techniczne, plakaty.

            W dniu 16 listopada 2023 roku przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia. Pomysł akcji narodził się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 r. zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. I… udało się! Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia. W Polsce ten dzień obchodzony jest od 1991 roku.

            Ideą „Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu” jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na społeczne i ekonomiczne skutki palenia tytoniu, a przede wszystkim na skutki zdrowotne spowodowane paleniem papierosów, a w ostatnich latach również e-papierosów, zachęcanie osób palących do zaprzestania palenia oraz zwrócenie uwagi na fakt, że osoby niepalące (w tym dzieci) mają prawo do przebywania w przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego, bez narażania na tzw. „bierne” palenie.

          • III Charytatywny Jarmark Mikołajkowy

          • W dniu 3 grudnia 2023 roku wolontariusze z klasy VII i VIII naszej szkoły, hołdując dorocznej tradycji, wzięli udział w III Charytatywnym Jarmarku Mikołajkowym w Przykonie.

            Dzięki życzliwości i zaangażowaniu rodziców, uczniów, wychowawców i nauczycieli naszej szkoły, jak i przedszkola, udało się przygotować dekoracje świąteczne, które, ciesząc się dużym wzięciem ze względu na swoje walory artystyczne oraz przedsiębiorczą postawę operatywnej młodzieży naszej szkoły, zostały z sukcesem wyprzedawane podczas jarmarku na pokaźną kwotę 1020 zł!, a dochód w całości przekazano na rehabilitację i koszty leczenia długotrwałych chorób najmłodszych mieszkańców gminy Przykona - Wojtka, Lenki, Tymka, Kacperka i Wojtusia.

          • Mój kot

          • W dniu 5 grudnia 2023 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Turku odbył się finał Powiatowego Konkursu Literacko-Plastycznego  "Co mi w duszy gra". Uczeń klasy siódmej, Przemysław Bryński, otrzymał wyróżnienie w kategorii plastycznej za pracę pt. "Mój kot". Serdecznie gratulujemy młodemu twórcy kreatywnej inwencji, życząc barwnego pasma zdobyczy artystycznych.

          • W uznaniu dla pracy górnika

          • W dniu 4 grudnia 2023 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Sarbicach uczestniczyli w odświętnym spotkaniu z wysoce zasłużonym górnikiem, pracującym przez 25 lat w kopalni węgla kamiennego w województwie dolnośląskim. Pan Wacław Wieczorek ubrany w galowy mundur oraz czako górnicze opowiedział dzieciom wiele zajmujących historii o kopalni, o Świętej Barbarze i o swoim odpowiedzialnym zajęciu. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, z zainteresowaniem zadając mnóstwo pytań, by z zaciekawieniem wsłuchiwać się we frapujące odpowiedzi, będące prawdziwą kopalnią doświadczenia i wiedzy.

          • Dzień Górnika

          • 4 grudnia jest szczególnym dniem każdego roku, kiedy zacne święto przypada górnikom, dla uhonorowania których w naszej szkole został gościnnie podjęty prawdziwy górnik ze Śląska, pan Wacław Wieczorek, ukochany dziadziuś Maksia i Seweryna, uczniów drugiej i czwartej klasy naszej szkoły, dając sposobność wzbogacenia wiedzy na temat jego trudnego zawodu. Padło wiele pytań, na które zasłużony gość odpowiedział wyczerpująco, zadowalając ciekawość dociekliwego audytorium, a na koniec poczęstował wszystkie dzieci cukierkami.

            Przedszkolaczki Tygryski twórczo zainspirowane wyjątkowym spotkaniem, znakomicie podołały pracom plastycznym za pomocą węgla rysunkowego, w wyniku których większość małych artystów przeistoczyła się wizualnie w prawdziwych górników.

          • Mistrzostwa Powiatu w drużynowym tenisie stołowym

          • W dniu 27 listopada 2023 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Mistrzostwach Powiatu w drużynowym tenisie stołowym, które odbyły się w Galewie. Po zaciętej grze dziewczynki uplasowały się na miejscu V-VI, natomiast chłopcy na miejscu II, uzyskując awans do Mistrzostw Rejonu. Trzymamy kciuki za fortunną passę dla zdolnej i ambitnej młodzieży naszej szkoły.

          • Tajemnice Andrzejkowe

          • Przedszkolaczki Tygryski wzięły aktywnie udział w zabawach Andrzejkowych, których celem było budzenie i rozwijanie zainteresowań tradycjami i zwyczajami ludowymi, rozbudzanie pozytywnych emocji, a także integracja dzieci, wspólne uczestnictwo w zabawie, wyzwalanie uczucia radości w trakcie wspólnych zabaw i wróżb.

            Dzieci wspólnie z wychowawcą lały wosk przez baśniowy klucz, uzyskując różnorodne formy na wodzie w inspirującej wizualizacji pogodnej przyszłości, ustawiały buciki we wróżebnym wężyku, rzutem obierką jabłuszka otrzymywały oryginalne kształty, dające upust wyobraźni w ich interpretacji, celowały w papierowe serduszko, losując słowa przyjazne przeznaczeniu.