W dniu 6 grudnia 2023 roku Przedszkolaczki Biedroneczki obchodziły święto patrona dzieci, Świętego Mikołaja, czyli Mikołajki, które jest tradycyjnym świętem obchodzonym zarówno w Polsce, jak i poza jego granicami. W tym dniu dzieci oczekują odwiedzin Mikołaja, który obdarowuje je prezentami. Zwyczaj ten nawiązuje do postaci Świętego Mikołaja - biskupa z IV wieku, który słynął z dobroczynności i opieki nad ubogimi. Mikołaj jest opisany jako starszy mężczyzna o białej brodzie i długich białych włosach. Tradycyjnie ubrany jest w czerwony płaszcz, białe futro, czarne buty i czerwoną czapkę. Często ma ze sobą wielki worek, w którym przechowuje prezenty.
Z tej okazji dzieci przy pomocy swoich wychowawczyń już od samego rana przygotowywały dla dobrodzieja mały poczęstunek w postaci jego ulubionych pierniczków oraz roślinnego mleczka. Gdy wreszcie Mikołaj wkroczył do przedszkola, obecni powitali go głośnym okrzykiem radości oraz zaśpiewali piosenkę. W nagrodę wszystkie dzieci zostały obdarowane prezentami oraz fotografiami upamiętniającymi tę szczególną chwilę, gdy w atmosferze mikołajkowego ferworu na tle barwnej dekoracji świątecznej maluchy w asyście wychowawcy pozowały jak zawsze wdzięcznie do albumu na lata miłego pamięci. Żegnając się ze szczodrym darczyńcą, dzieci nie mogły doczekać się następnego roku, kiedy znowu spotkają się z Mikołajem.
Mikołajki w przedszkolu to niezwykłe magiczne wydarzenie, które wprowadza dzieci w atmosferę świąt. To czas, kiedy każde dziecko czuje się wyjątkowe i doceniane, a radość na ich twarzach jest bezcenna.
Święty Mikołaj w średniowiecznej Europie zachodniej uważano za patrona dzieci, spośród których w Mikołajki wybierano dziecięcego biskupa. Od lat pełni rolę osoby przynoszącej prezenty z okazji własnego święta. Jego atrybutami są siwa broda, pastorał, mitra oraz długa, czerwona szata biskupia. Wieczorem 5 grudnia grzeczne dzieci są obdarowywane przez niego owocami, orzechami, ciastkami, cukierkami. Na znak oczekiwania na prezenty od szczodrego dobrodzieja w Holandii wystawiano tego dnia buty przy kominku, w Czechach wieszano skarpety na ramach okiennych, zaś w Austrii kładziono buty na parapecie. Współcześnie w Polsce nocą z 5 na 6 grudnia podkłada się dzieciom prezenty pod poduszką, w buciku lub w dużej skarpecie. W szkołach panuje zwyczaj wymieniania się drobnymi prezentami z wcześniejszym losowaniem „swojego mikołajka” czy „swojej mikołajki” (czyli osoby, którą się obdaruje).