W dniu 6 czerwca 2023 roku grupa uczniów naszej szkoły w ramach przygotowania do karty rowerowej uczestniczyła w wycieczce do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Koninie. Uczniowie wzięli udział w zajęciach teoretycznych, podczas których utrwalili sobie najważniejsze wiadomości dotyczące bezpiecznego poruszania się rowerami po drogach, natomiast w „Miasteczku Ruchu Drogowego” wykazali się umiejętnościami jazdy jednośladami.
Pierwsze szkice prototypu maszyny biegowej w Europie sięgają ucznia Leonarda da Vinci z końca XV wieku. Za protoplastę pierwszego roweru uważa się francuskiego hrabię Mède de Sivrac, który prototyp zbudował prototyp w drugiej połowie 18. wieku. Ów model posiadał dwa koła i trudno było nim sterować. Konstrukcja udokumentowana wnioskiem patentowym jest dziełem niemieckiego barona Karl von Drais. Około roku 1818 zgłosił oficjalnie „maszynę do biegania”, która składała się m.in. z drewnianej ramy, 27-calowych kół ze stalowymi oponami oraz skórzanego siedziska.
Pierwsza konstrukcja napędzana mechanicznie pochodzi z roku 1860. Francuz Pierre Michaux zastąpił drewniany stelaż stalową ramą, a do przedniego koła zamontował pedały. Dołożenie elementu napędowego było krokiem naprzód, jednak w dalszym ciągu było to ciężkie i trudne w sterowaniu urządzenie, ważące około 25 kilogramów.
Brytyjscy konstruktorzy James Starley i William Hunter zastosowali w stworzonym przez siebie w 1870 roku prototypie analogiczny system napędu umieszczony w przednim kole. Ich pomysł poszedł jednak w kierunku dużego, skrętnego, przedniego koła i małego koła tylnego. Rewolucyjną zmianą było jednak zastosowanie drutu w szprychach oraz zastąpienie stali pełną oponą gumową. Bicykl był pierwszym rowerem, który wszedł do kultury masowej. Mimo trudności z zajmowaniem pozycji do jazdy (spowodowanej wysokim umieszczeniem siodełka) bicykl zaczął być popularny zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Jest to pierwszy model, który wszedł „na salony”.
W roku 1885 miał miejsce wynalazek Johna Kemp Starleya z rewolucyjną zmianą w podejściu do konstrukcji poprzez wprowadzenie jednakowego rozmiaru dla obu kół, a także zastosowanie napędu na tylne koło oraz hamulca ciernego. Brytyjczyk jest także pomysłodawcą współczesnej polskiej nazwy jednośladów z napędem siłą mięśni. Powstała ona bowiem od serii „bezpiecznych” pojazdów markowanych nazwą „Rover”. Rok 1888 przyniósł oponę pneumatyczną, której wynalazcą jest John Dunlop.
W 1869 roku na terenach Polski zorganizowano pierwszy wyścig kolarski. W roku 1886 z inicjatywy Edwarda Chrapowickiego powołano Warszawskie Towarzystwo Cyklistów, którego członkami byli między innymi Henryk Sienkiewicz czy Aleksander Głowacki, czyli Bolesław Prus. Koniec XIX wieku to okres, w którym również kobiety próbowały swoich sił na dwóch kółkach, początkowo ubierając do tego suknie spacerowe, a wraz z większym zainteresowaniem dam zaczęła podążać za nim również moda z odzieżą bardziej praktyczną 🚴♂️🚴♀️