• W Miasteczku Ruchu Drogowego 🚴‍♂️🚴‍♀️

          • W dniu 6 czerwca 2023 roku grupa uczniów naszej szkoły w ramach przygotowania do karty rowerowej uczestniczyła w wycieczce do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Koninie. Uczniowie wzięli udział w zajęciach teoretycznych, podczas których utrwalili sobie najważniejsze wiadomości dotyczące bezpiecznego poruszania się rowerami po drogach, natomiast w „Miasteczku Ruchu Drogowego” wykazali się umiejętnościami jazdy jednośladami.

            Pierwsze szkice prototypu maszyny biegowej w Europie sięgają ucznia Leonarda da Vinci z końca XV wieku. Za protoplastę pierwszego roweru uważa się francuskiego hrabię Mède de Sivrac, który prototyp zbudował prototyp w drugiej połowie 18. wieku. Ów model posiadał dwa koła i trudno było nim sterować. Konstrukcja udokumentowana wnioskiem patentowym jest dziełem niemieckiego barona Karl von Drais. Około roku 1818 zgłosił oficjalnie „maszynę do biegania”, która składała się m.in. z drewnianej ramy, 27-calowych kół ze stalowymi oponami oraz skórzanego siedziska.

            Pierwsza konstrukcja napędzana mechanicznie pochodzi z roku 1860. Francuz Pierre Michaux zastąpił drewniany stelaż stalową ramą, a do przedniego koła zamontował pedały. Dołożenie elementu napędowego było krokiem naprzód, jednak w dalszym ciągu było to ciężkie i trudne w sterowaniu urządzenie, ważące około 25 kilogramów.

            Brytyjscy konstruktorzy James Starley i William Hunter zastosowali w stworzonym przez siebie w 1870 roku prototypie analogiczny system napędu umieszczony w przednim kole. Ich pomysł poszedł jednak w kierunku dużego, skrętnego, przedniego koła i małego koła tylnego. Rewolucyjną zmianą było jednak zastosowanie drutu w szprychach oraz zastąpienie stali pełną oponą gumową. Bicykl był pierwszym rowerem, który wszedł do kultury masowej. Mimo trudności z zajmowaniem pozycji do jazdy (spowodowanej wysokim umieszczeniem siodełka) bicykl zaczął być popularny zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Jest to pierwszy model, który wszedł „na salony”.

            W roku 1885 miał miejsce wynalazek Johna Kemp Starleya z rewolucyjną zmianą w podejściu do konstrukcji poprzez wprowadzenie jednakowego rozmiaru dla obu kół, a także zastosowanie napędu na tylne koło oraz hamulca ciernego. Brytyjczyk jest także pomysłodawcą współczesnej polskiej nazwy jednośladów z napędem siłą mięśni. Powstała ona bowiem od serii „bezpiecznych” pojazdów markowanych nazwą „Rover”. Rok 1888 przyniósł oponę pneumatyczną, której wynalazcą jest John Dunlop.

            W 1869 roku na terenach Polski zorganizowano pierwszy wyścig kolarski. W roku 1886 z inicjatywy Edwarda Chrapowickiego powołano Warszawskie Towarzystwo Cyklistów, którego członkami byli między innymi Henryk Sienkiewicz czy Aleksander Głowacki, czyli Bolesław Prus. Koniec XIX wieku to okres, w którym również kobiety próbowały swoich sił na dwóch kółkach, początkowo ubierając do tego suknie spacerowe, a wraz z większym zainteresowaniem dam zaczęła podążać za nim również moda z odzieżą bardziej praktyczną 🚴‍♂️🚴‍♀️

          • Nie ma jak u wójta ⚜️

          • Ósmoklasiści naszej szkoły uczestniczyli w gminnej sesji absolutoryjnej jako wnikliwi eksploratorzy wiedzy, erudycji, doświadczenia, poloru i wykwintności. Obdarowując notabli bukiecikami wdzięczności za szansę odkrywania coraz głębszych pokładów uczoności, sami zostali obdarowani pamiątkowymi akcesoriami twórczej pracy, rozwoju i samorealizacji ⚜️

          • Zajęcia terenowe w dolinie rodzimej rzeki Warty 🏞

          • Podczas zajęć terenowych na lekcji geografii uczniowie klasy 7 udali się nad rzekę Wartę, by z bliska przyjrzeć się poszczególnym elementom doliny rzecznej. Uczniowie obserwowali bieg rzeki i jej meandry zarówno z nadbrzeża, jak i z promu rzecznego, którym przy uprzejmości pana przewoźnika przeprawili się na drugi brzeg, tym samym przekraczając granicę województw wielkopolskiego i łódzkiego. Określali wielkość przepływu oraz miejsca wymywania w zakolach rzeki (erozję brzegów zewnętrznych, akumulację niesionego materiału przy brzegach wewnętrznych). Po drodze młodzież rozpoznawała poszczególne elementy krajobrazu geograficznego oraz identyfikowała napotkane drzewa i zwierzęta 🏞

          • Krajowy Turniej Badmintona w Solcu Kujawskim 🏸 🏆 🥇

          • Podczas Krajowego Turnieju Badmintona w Solcu Kujawskim w dniu 3 czerwca 2023 roku nasze 4 uczennice ponownie stanęly na podium. W grze podwójnej Antonina Zych i Julia Łukaszewska zajęły zaszczytne pierwsze miejsce, Zuzanna Misiak i Aleksandra Karbowska zajęły trzecie miejsce. Zuzanna Misiak w grze pojedynczej również stanęła na podium, otrzymując brązowy medal. Serdecznie gratulujemy zawodniczkom, rodzicom oraz trenerom sportowego ducha walki 🏸 🏆 🥇

          • Dla każdego dziecka 🌞🌻⛵️🌹🌷🌺🌸🌼

          • Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych i obchodzony jest od 1955 roku w krajach członkowskich ONZ w różne dni roku.

            W naszej szkole w dniu 1 czerwca 2023 roku wszystkie dzieci od przedszkolaczków do ósmoklasistów celebrowały swoje święto także na szkolnym boisku w otoczeniu ekipy strażaków, pokazowo niosących ochoczą pomoc, gasząc płomienie, na przykładzie ochotników instruując opatrywanie hipotetycznych poszkodowanych, ucząc zainteresowanych posługiwania się wężem gaśniczym oraz tworząc orzeźwiającą fontannę ku entuzjastycznej uciesze uczestników przedniej zabawy. Wiwat strażacy! Niech żyją nasi supermeni!

            Nawet aura sprzyjała pogodnym harcom na świeżym powietrzu oraz konsumpcji rozpływających się w ustach lodów podarowanych dzieciom przez radnego Marka Bobra z rodziną oraz strażaków z OSP Radyczyny.

            Muskając promyczkiem po policzkach, słoneczko razem z poetką Danutą Gellnerową w słowach wiersza śle uśmiech dla każdego dziecka.

            Czerwcowa pogoda
            poziomką pachnąca
            wiąże dziś dziewczynkom
            kokardy
            ze słońca.

            Chłopcom
            złote żagle
            napina na chmurze,
            zaprasza w dalekie,
            podniebne podróże.

            I biegnie z bukietem
            przez ogromny świat –
            dla każdego dziecka
            niesie jeden kwiat 🌞🌻⛵️🌹🌷🌺🌸🌼

          • Czego życzyć dzieciom w Dniu Dziecka? 🐈🌳🍦🍯

          • Aktywnie i finezyjnie, artystycznie i turystycznie dzieci naszej szkoły w bacznej kurateli wyśmienitych wychowawców celebrowały swoje święto w ruchu, w zaciekawieniu, w drodze i w podziwie nad rozkwitającą bujnie przyrodą, przemierzając krajoznawczo świat autokarem, podczas przygodowych pokazów filmowych w kinie, w trakcie łamigłówek ruchowych i wygibasów zręcznościowych na sali gimnastycznej, rozkoszując się każdą chwilą i łaskoczącymi podniebienia łakociami, które smakują w zdrowiu naturą.

            Dopełnieniem świątecznej obfitości były paczuszki niespodzianeczki dla każdego dziecka od Rady Rodziców oraz trójwymiarowe medale powstałe ze szkolnej drukarki 3D za sprawą opiekunów zajęć sportowych.

            Czegóż więcej życzyć dzieciom w Dniu Dziecka zastanawia się również Maria Terlikowska, poetka.

            Czego życzyć dzieciom w Dniu Dziecka?
            Czarnych kotów na białych przypieckach.
            Burych kotów –
            a może i białych…
            Byle były.
            I byle mruczały.

            Życzę także wam niskich okien
            ze słonecznym, zielonym widokiem.
            A nad oknem – gałęzi kasztana,
            żeby kos miał gdzie śpiewać od rana.

            Życzę rzeki i piasku przy rzece,
            na wspaniałe, piaskowe fortece,
            i poziomek w leśnych kotlinach,
            drzew, na które dobrze się wspinać.

            Życzę także wam koca, nie-koca,
            który sny Wam przynosi po nocach
            taki koc spełnia wszystkie życzenia:
            to się w okręt, to w wyspę przemienia...
            bywa też latającym dywanem
            by się znowu stać kocem nad ranem.

            I co jeszcze?
            Już chyba niewiele:
            śmiechu w domu
            i lodów w niedzielę
            i przyjaciół najlepszych na świecie
            i wszystkiego, wszystkiego, co chcecie 🐈🌳🍦🍯

          • Ze wszystkich kwiatów świata 💐

          • W edukacyjnym temacie tygodnia przedszkolaczków Tygrysków 🐯, którym jest wdzięczny wątek: "Dzieci z całego świata", maluchy językiem artystycznym odczytały wizerunki swoich rówieśników, mieszkających w różnych częściach świata, a następnie rysowały swojego wymarzonego przyjaciela lub przyjaciółkę od serca, razem z Janem Brzechwą zastanawiając się ile dzieci jest na świecie.

            Czy wy wiecie, czy wy wiecie,
            Ile dzieci jest na świecie?
            Kto by to policzyć mógł
            Tyle serc i rąk, i nóg?
            A choć dzieci jest tak dużo,
            Wszystkie wspólnej sprawie służą,
            Wszystkie pragną, pragną z całych sił,
            Żeby świat szczęśliwy był.

            Z okazji Dnia Dziecka dzieci uczestniczyły w seansie filmowym na wielkim ekranie kina, skąd powróciwszy cieszyły się licznymi atrakcjami w szkole, wśród których były zabawy, słodkości, lody, prezenciki od rodziców, pożarniczo-ratownicze pokazy prawdziwie strażackie, a nie zabrakło też medali z uroczystym napisem: "Radosnego Dnia Dziecka"`.

            Przy tym solenizant Jakub obdarował swoich przedszkolnych druhów słodkimi słodyczami, w zamian ciesząc się życzeniami i przytulaskami przedszkolnej braci.

            Rozkoszne szkraby różyczkami białymi jak czystość ich uczuć do ukochanych rodziców oraz z kolorowymi laurkami, które osobiście stworzyły, obdarowały mamę i tatę z okazji ich święta, a wtórowały im gromkie cmoknięcia, jowialne objęcia i słowa tkliwego wiersza z głębi serca.

            Ze wszystkich kwiatów świata,
            chciałabym zerwać słońce.
            I dać je potem tobie, złociste i gorące.
            Słoneczko jest daleko, ale się nie martw, mamo!
            Narysowałam drugie, jest prawie takie samo!
            Teraz cię wycałuję jak mogę najgoręcej,
            Bo tak cię kocham bardzo, że już nie można więcej 💐

          • Anglojęzyczna literatura sensoryczna 🐩🐑🐈

          • Na lekcjach języka angielskiego w klasie 4 jest chętnie popularyzowana dziecięca literatura anglojęzyczna. W ramach cyklu tematycznego "animals" dzieci wysłuchały z zaciekawieniem opowieści w języku angielskim o wilku i Czerwonym Kapturku oraz poznały namacalnie dotykowe perypetie baśniowych milusińskich, utrwalając przy tym poprzez dotyk przymiotniki opisujące zwierzątka. Sensoryczne książki wymiernie wzmacniają percepcję poznawczą w przetwarzaniu i w zapamiętywaniu absorbowanych informacji zarówno u małych, jak i u dużych dzieci 🐩🐑🐈

          • Jak przystało na dziarskiego malucha 👨‍👩‍👧‍👦

          • Nasze najmłodsze przedszkolaczki Biedroneczki 🐞 wykazały prawdziwy hart ducha, obserwując pokazową akcję gaśniczą straży pożarnej na szkolnym boisku oraz biorąc udział empirycznie w strażackim pokazie udzielania pierwszej pomocy, by następnie w wyposażeniu fundamentalnej wiedzy na temat bezpiecznych zachowań, hasać na placu zabaw ku pokrzepieniu ciała i ducha jak przystało na dziarskiego malucha 👨‍👩‍👧‍👦

            Wszystkie dzieci
            na całym świecie
            są takie same –
            lubią skakać na jednej nodze
            i lubią zanudzać mamę.

            Wszystkie dzieci
            na całym świecie
            śpiewają wesołe piosenki
            i byle kamyk,
            i byle szkiełko
            biorą jak skarb
            do ręki.

            Podobno dzieci
            na całym świecie
            bywają niegrzeczne czasem,
            lecz to nie u nas,
            nie w naszym mieście –
            to gdzieś za górą, za lasem.

            Danuta Gellnerowa, "Dzieci"

          • Straż pożarna na sygnale 🚒

          • Straż pożarna na sygnale zajechała okazale na boisko szkolne, aby gasić płomienie rozniecone specjalne na pokazową akcję w zapewnieniu niezawodności i gwarancji bezpieczeństwa każdego dziecka z okazji jego wyjątkowego święta 🚒

          • Wodna przygoda 🐬

          • Jak w każdy poniedziałek uczniowie klas 2 oraz 3 w ramach zajęć wychowania fizycznego z animuszem pogłębiali swoje umiejętności pływania. Pod bacznym okiem wytrawnych instruktorów pływania oraz czujnych opiekunów pożytkowali aktywnie czas w kompleksie termalno-basenowym w Uniejowie. Niekończącej się zabawie w wodzie pogodnie sprzyjała słoneczna aura 🌞

          • Dni moje tęczą malujesz 🌈

          • Za to, że zawsze jesteś przy mym boku
            Za to, że wskazujesz drogę mi w mroku,
            Za to, że dni moje tęczą malujesz,
            Dziś, Mamo, z głębi serca Ci dziękuję!

            Nasi znakomici plastycy, pilni uczniowie Malwina, Kacper i Michał, z okazji uroczystych obchodów Dnia Mamy i Taty wykonali przeurocze upominki dla swoich ukochanych rodziców 🌈

          • Szkolny Klub Wolontariacki w akcji 🌲🌳😇

          • Szkolne Koło Wolontariatu prężnie działa ku chwale Ojczyzny, kolekcjonując nakrętki w akcjach pomagających potrzebującym, zbierając baterie w trosce o zdrowe środowisko i czystą przyrodę, we współpracy z rodzicami sprzątając pobliski cmentarz w czci należnej jego rezydentom najświętszej pamięci 🌲🌳😇

          • Klimaty afrykańskie🪘🥁

          • W autorskim wykonaniu uczniów naszej szkoły improwizacje muzyczne wprowadziły audytorium w egzotyczne klimaty afrykańskie pełne słońca, wesołości, zaciekawienia i zabawy 🪘🥁

          • Ciekawy świat z brył geometrycznych

          • Ciekawi świata uczniowie klasy 6 rozwijali twórczo swe zdolności matematyczne w przestrzennym projekcie klasowym pod tytułem: "Ciekawy świat z brył geometrycznych", wizualizując funkcjonalnie bryłowe otoczenie w miniaturowej makiecie.

          • Afrykańskie rytmy

          • Przedszkolaczki Biedroneczki 🐞 aktywnie uczestniczyły w urozmaiconym programie artystycznym audycji muzycznej zatytułowanej "Afryka dzika", dając się nieść w skupieniu oryginalnym melodiom, podrygując w takt ich brzmień żywotnie rytmicznych oraz poznając fascynującą historię powstania osobliwych instrumentów.

          • Najpiękniejsza jest mama z tatą 👨‍👩‍👧‍👦

          • Mama z lodami,
            mama z kanapą,
            lecz najpiękniejsza
            jest mama z tatą!

            💗

            Bo tylko Ty się dla nas liczysz, mamo,
            a serca nasze chcą dla Ciebie bić.
            Kochamy Cię najmocniej i życzymy,
            byś mogła długo i szczęśliwie żyć

            💗

            Na dobry dzień
            wspaniały przepis znam.
            Uściskam mamę
            i buziaczka dam.
            Przegonię chmury
            i otworzę słonku drzwi.
            I już humorek murowany mam.

          • Nasza Ojczyzna

          • W Polsce jest morze, są góry, jeziora
            Lasy i łąki, sady i pola
            I duże miasta, i małe wioski
            To krajobraz naszej pięknej Polski

            Polska to nasza ojczyzna
            A my jesteśmy Polakami
            I jesteśmy tacy dumni
            I jesteśmy tacy dumni
            Że w takim kraju mieszkamy

            Znamy legendy o Gnieźnie, Krakowie
            Wiemy, jak śpiewać hymn narodowy
            Że Orzeł Biały jest w polskim herbie
            A na naszej fladze biel i czerwień

            Polska to nasza ojczyzna
            A my jesteśmy Polakami
            I jesteśmy tacy dumni
            I jesteśmy tacy dumni
            Że w takim kraju mieszkamy

          • Rarytasy matematyczne na co dzień 🔸🟨

          • Zadania dodatkowe z matematyki dla chętnych uczniów w naszej szkole stały się miłośniczo codziennością. Jedną z takich aktywności jest klasyfikacja czworokątów w pudełkach oraz wskazanie warunków, jakim mają sprostać czworokąty do otrzymania miana kwadratu, rombu czy równoległoboku. Po wykonaniu tegoż zadania, uczniowie doskonale poradzili sobie z zagadnieniami powtórzeniowymi na lekcji, weryfikującymi poziom przyswojenia przez nich czterokątnej materii 🔸🟨

          • Twist dla Babć i Dziadziusiów 👋🌼🌻🌞💐🌷🌹🌸🌺🍰🧁🍨🎈🎊🎉🎀💖

          • Twist przedszkolaczków Tygrysków 🐯 dla Babć i Dziadziusiów

            Babciu, Dziadku, popatrz na nas, jak ładnie tańczymy
            Bioderkami poruszamy, nóżkę wystawimy
            Zawirują nasze ręce i zatańczą głowy
            Dzisiaj mamy Wasze święto, o nudzie nie ma mowy
            Taniec dla Babci i dla Dziadziusia
            Tańczy go wnuczek i tańczy mała wnusia
            Razem kółeczka się pięknie obracają,
            Babci, Dziadkowi wnuczęta pomachają
            👋🌼🌻🌞💐🌷🌹🌸🌺🍰🧁🍨🎈🎊🎉🎀💖