• Mali Polacy wielcy sercem

     • Wszystko co wielkie, jest wielkie przez serce łagodne, mądre i wdzięczne, dlatego przedszkolaczki Rybki przy majowym święcie pozowały dziecięcym entuzjazmem, zapałem i szczęściem.

     • Postawy patriotyczne podczas obchodów świąt narodowych

     • Przedszkolaczki Biedroneczki urozmaicenie pną się w górę wzrostem fizycznym oraz umysłowym, biorąc udział  w rozwojowych aktywnościach w naszej szkole, jak choćby kształtowanie postaw patriotycznych w pracach plastycznych, uwrażliwiająca słuchowo i ruchowo audycja muzyczna czy oprawa artystyczno-erudycyjna do obchodów świąt uchwalenia konstytucji oraz dnia flagi narodowej. 

     • Orzeł matematyczny najwyższych lotów

     • W dniu 20 kwietnia 2023 roku w naszej szkole odbył się ogólnopolski konkurs "Orzeł Matematyczny" dla szkół podstawowych, w którym w uskrzydleniu wzięła udział grupa 20 uczniów z klas II - VIII, oczekując na pozytywne rozstrzygnięcie i podniesienie sprawności dedukcyjnej.

     • Puzzlane dzielenie ułamków dziesiętnych

     • Nowatorskie metody nauczania na lekcjach matematyki inspirują do pilnego zgłębiania przydatnej wiedzy, jak w klasie piątej podczas dzielenia ułamków dziesiętnych z wykorzystaniem puzzli, dostępnych na platformach wordwall oraz spinner. Uczniowie za pomocą spinnera losowali poszczególne przykłady, rozwiązywali je na tablicy, a następnie łączyli działanie i wynik. 

     • Drzwi szeroko otwarte

     • Uczniowie klasy ósmej odbyli rozpoznawczą wycieczkę do Zespołu Szkół Technicznych im. gen. prof. S. Kaliskiego w Turku, gdzie kierunki kształcenia i oferta szkoły kluczowo skupiły ich uwagę w przeddzień ważkich życiowo wyborów.

     • Ojczyste godło i flaga

     • W związku z obchodami świąt majowych Malwinka i Kacperek w skupieniu i zaangażowaniu wykonali ojczyste godło oraz flagę. Prace plastyczno-techniczne celowały intencyjnie w zapamiętanie i utrwalenie barw oraz symboli narodowych.

     • Mieszkam w Polsce

     • Przedszkolaczki Tygryski z małą i dużą literką "H, h" oddały honor narodowym symbolom, hożo studiowały mapę Polski, poznając jej geograficzne położenie i wszystkich sąsiadów, hartem ducha zgłębiły, co jest stolicą Polski oraz skąd wywodzi się jej nazwa. Ponadto z ochoczością przywołały symbolikę największych miast, takich jak Kraków, Poznań, Toruń czy Warszawa, a z nią legendę o złotej kaczce.

      Chwackie maluchy poznały zapis cyfrowy liczby 10 i ku chwale ojczyzny tematycznie trafiły w dziesiątkę pracami plastycznymi, intonując nowo poznaną pieśń "Nasza ojczyzna", gdy harmonijnie nastroiła ich audycja muzyczna: "Największy instrument świata".

     • Kto nie jadł na uczcie z płaskiego talerza?

     • (...) "Gdy postawiono przed nim płaski talerz, przyjrzał mu się z obudzoną nagle ciekawością.
      - ..."Nigdy nie jadał na uczcie z płaskiego talerza..." - gadał sam do siebie.
      - Panie profesorze! - rzekł głośno. - Coś mi świta...
      - Ejże! - uradował się profesor.
      - Kto to nie jadł na uczcie z płaskiego talerza?
      - Lis zaprosił raz na ucztę bociana...
      - I dał mu jedzenie na talerzu - krzyknął profesor.
      - Lis nie mógł jeść z flaszki, a bocian z talerza. Bocian!
      - Tak mi się zdaje... A kto "wkrótce powróci z Egiptu"?
      - Panie profesorze!" (...)

      Kornel Makuszyński "Szatan z siódmej klasy", 1937

      Zapraszając wiosnę w gościnne progi naszej szkoły, jej uzdolnieni plastycznie uczniowie, Malwina i Michał, na wyjątkowe powitanie wykonali równie nietuzinkowe prace techniczne pod tytułem "Bociany".

     • Mali strażnicy przyrody

     • Przedszkolaczki Tygryski zastosowały nowo poznaną literę "f, F" jako farbę do jej kolorowania, łącząc barwy w celu uzyskania nowych odcieni, niczym w przypadku czerwieni z niebieskim w fiołkowy fiolet, którym dzieci finezyjnie wykropkowały powielane poznawczo literki. 

      Maluszki zapoznały się z ekologicznym terminem "recykling", z botaniczną konstrukcją drzewa, dociekły, dlaczego należy troszczyć się o roślinność, a niektóre gatunki roślin znajdują się pod częściową lub całkowitą ochroną. Następnie na tę znamienną, co znamienitą, okoliczność posegregowały śmieci, wpajając ideę eliminowania ich poprzez zastąpienie biodegradowalnymi ekwiwalentami, przyjaznymi naturze w chwalebnym poszanowaniu naszej żywicielki Matki Ziemi.

      W brulionach małego rysownika przyjaźnie zawitała cyferka 9, a także powstały dwie prace plastyczne w postaci plakatu z okazji Dnia Ziemi oraz wizerunku żywej natury we wdzięcznym kształcie objętego ochroną gatunkową krokusa, któremu zawdzięczamy szlachetną przyprawę szafran, pozyskiwaną ze słupków tego nobliwego kwiatuszka.

     • Zdrowie to środek do życia

     • Z werwą przedszkolaczków Biedroneczek wiedz, że:

      „Zdrowie nie jest przedmiotem życia, lecz środkiem do życia” – Arystoteles.

      „Najważniejszym i największym triumfem człowieka jest zwycięstwo nad samym sobą” – Platon.

      „Nigdy nie jesteś za stary ani za młody, aby być zdrowym” – John F. Kennedy.

      „Uncja profilaktyki jest warta funta lekarstw” – Benjamin Franklin.

      „Zdrowi obywatele to największy kapitał, jaki może mieć każdy kraj” – Winston Churchill.

      „Człowiek, który ma zdrowie, to człowiek, który ma nadzieję” – Victor Hugo.

      „Zdrowe ciało, pogodny umysł i radosny duch to trzy składniki szczęścia” – Avul Pakir Jainulabdeen Abdul Kalam.

      „Brak aktywności niszczy dobrą kondycję każdego człowieka, natomiast ruch i metodyczne ćwiczenia fizyczne ratują ją i zachowują” – Platon.

     • W zdrowym ciele zdrowy duch

     • Przedszkolaczki Biedroneczki 🐞 oraz Rybki 🐟 ruchem oraz dziecięcą erudycją włączyły się aktywnie w akcję Światowego Dnia Zdrowia, wykonując dziarsko ćwiczenia ruchowe oraz śmiało biorąc udział w pogadankach, uświadamiających zachowania, które pozwolą mickiewiczowskiej inwokacji dość wybrzmiewać jeno poetycką nutą: "Litwo, Ojczyzno moja! Ty jesteś jak zdrowie. Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, kto cię stracił. Dziś piękność twą w całej ozdobie widzę i opisuję, bo tęsknię po Tobie".

     • Rakietą do gwiazd 🌠

     • Przedszkolaczki Tygryski 🐯 z łatwością przyswoiły sobie nowo poznaną literkę "ł ,Ł" jak łakocie dla łasuchów. Z entuzjazmem odbyły też podróż kosmiczną na spotkanie z gwiazdozbiorami i planetami nie tylko Układu Słonecznego, a impresje z dalekiej wyprawy wdzięcznie wyraziły w pracach plastycznych z motywem rakiety, która poniosła je do gwiazd 🌠

     • Życzenia wielkanocne 🐰🐇

     • Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sarbicach życzy wszystkim Pracownikom, Przedszkolaczkom, Uczniom, Rodzicom oraz Przyjaciołom Szkoły pogodnych Świąt Wielkanocnych w atmosferze rodzinnego ciepła, roztapiającego wiosennie nowe ścieżki życia śladem wielkanocnego zajączka 🐰🐇

     • Gra wielkanocna po angielsku

     • Uczniowie klasy 4 pilnie wzięli udział w edukacyjnej grze wielkanocnej w języku angielskim, aby z biegłością odnaleźć się po angielsku w każdej życiowej sytuacji imponującą elokwencją lingwistyczną.

     • Degustacja wielkanocna

     • Uczniowie klasy 4 zebrali się przy uroczyście zastawionym stole, symbolizującym związane z obchodami świąt wielkanocnych śniadanie wielkanocne, które podobnie jak inne zwyczaje ludowe, takie jak pisanki, święconka, śmigus-dyngus, palma wielkanocna, wywodzi się ze starosłowiańskiego święta Jarego.

      Podczas soboru nicejskiego w 325 roku ustalono, że czas świąt wielkanocnych przypadać będzie w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca według religijnego kalendarza hebrajskiego lunarno-solarnego w odniesieniu do daty 14 miesiąca nisan, który liczy 30 dni i jest pierwszym miesiącem żydowskiego kalendarza religijnego, a siódmym - w roku przestępnym ósmym - miesiącem żydowskiego kalendarza świeckiego.

     • Prozdrowotne postawy artystyczno-sportowe 🤸‍♀️🎨

     • Uczniowie klas 2 i 4 naszej szkoły wyśmienicie wyrazili odświętność obchodów Światowego Dnia Zdrowia, przyjmując postawy sportowe i artystyczne w geście tematycznej ekspresji zrozumienia idei zdrowego nastawienia do życia 🤸‍♀️🎨

     • Ze smakiem babki wielkanocnej 🥮🥧

     • Motywy wielkanocne zdominowały czas minionego tygodnia u przedszkolaczków Tygrysków 🐯, które rozwodziły się w skupieniu nad literką "J, j" jak jaja, poznając różnice pomiędzy pisanką i kraszanką oraz jajkiem kurzym i przepiórczym. W imię tradycji Świąt Wielkanocnych dzieci wykonały jak zawsze imponujące prace plastyczne oraz pisanki, a wisienką na torcie urodzinowym stały się 6 urodzinki jednego z Tygrysków, które uświetniła smacznie babka wielkanocna. Spod pędzla maluchów wyrosły także krzepko malunki z okazji Światowego Dnia Zdrowia, przedstawiające serca jak dzwon 🥮🥧

     • Z ożywczym haustem świeżego powietrza

     • Dnia 4 kwietnia 2023 roku uczniowie klas 1-3 wybrali się na wycieczkę do zagrody w Olszówce, gdzie po przyjaznym powitaniu przez właścicieli mogli asymilować się z fascynującym światem zwierząt na wspólnej zabawie i karmieniu. Przy ognisku z apetytem zasmakowały ogrzewającego żurku wraz z ręcznie wyrabianym chlebem i masłem, nie zabrakło też czasu i ochoczości do gry w piłkę oraz zabawy w piaskownicy. Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych dzieci własnoręcznie wykonały okazałe stroiki, które następnie zabrały ze sobą do szkoły w szczęściu rodzinnej atmosfery udanej wyprawy edukacyjnej, która pozostawiła wszystkich uczestników w pogodnym nastroju i zdrowym dotlenieniu na świeżym powietrzu. 

     • Czerwieńcie, zieleńcie się słowa

     • Dnia 3 kwietnia 2023 roku uczennice naszej szkoły wzięły udział w powiatowym konkursie recytatorskim dla szkół podstawowych „Czerwieńcie, zieleńcie się słowa”. Uczennica Amelia Idziak z klasy III, Anna Pietrzak z klasy IV oraz Lena Michalak z klasy VIII ambitnie zaprezentowały przygotowane wiersze pod opieką Pani Grażyny Bielawskiej oraz Natalii Idzikowskiej. Dziewczynki zdobyły nowe doświadczenia, rozwinęły zdolności recytatorskie oraz zainteresowanie poezją. Udział w konkursie był dla utalentowanych uczennic znaczącym sukcesem w zdecydowanej zapowiedzi kolejnych osiągnięć recytatorskich. 

     • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

     • Corocznie, 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ustanowiony przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych 21 stycznia 2008 roku. Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości i wiedzy społeczeństwa na temat autyzmu, dla którego symbolem solidarności jest kolor niebieski.

      Uczniowie klasy czwartej naszej szkoły w ramach lekcji wychowawczej poprzez prace artystyczne zgłębiali tajemnice świata autyzmu, stawiając siebie w gotowości do aktywnej pomocy osobie w spektrum autyzmu w codziennych sytuacjach życiowych.