Tegoroczne Mistrzynie Wielkopolski w Badmintonie, Ola Karbowska i Zuzia Misiak, uczennice klasy 6 oraz absolwentki naszej szkoły, Julia Łukaszewska i Antosia Zych, (obecnie uczennice pierwszej klasy LO w Turku) reprezentują województwo wielkopolskie na Ogólnopolskich Igrzyskach Dzieci i Młodzieży Szkół Podstawowych i Ponadpodstawowych, które odbywają się w dniach 12-15 grudnia 2024 w Białymstoku. Mocno trzymamy kciuki za nasze utalentowane dziewczyny!!!
Igrzyska Dzieci i Młodzieży Szkół Podstawowych i Ponadpodstawowych
Mikołajkowe różnorodności
Mikołajki w przedszkolu to ważne wydarzenie dla wszystkich dzieci. Przedszkolaki Tygryski miło spędziły czas na wspólnym biesiadowaniu. Ten wyjątkowy dzień uświetniły również wspólne zabawy, śpiew oraz prezenty wręczone każdemu dziecku.
Prezenty dla dzieci dużych i małych
- 3
Mikołaj podczas wędrówki korytarzami naszej szkoły nie omieszkał odwiedzić przedszkolaczki z grupy Rybki, aby wręczyć prezenty dzieciom dużym i małym. Po wyjściu Mikołaja, maluchy z ciekawością, przejęciem i radością rozpakowały otrzymane dary. Cały dzień upłynął w świątecznej atmosferze przy dźwiękach dzwoneczków.
Narodowy Dzień Niepodległości
- 44
W dniu 15 listopada 2024 roku w naszej szkole odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Niepodległości. Uczniowie klas 1-8 oraz przedszkola spotkali się w sali gimnastycznej, na której odbyły się formalne obchody 11 listopada i część artystyczna.
Uczniowie z przedszkola przygotowali prezentację taneczną, klasa 8 przygotowała spektakl kabaretowy oraz przedstawienie pt. „Duchy Niepodległości”, w której zagrała również uczennica klasy 5 – Wiktora Krawczyk.
Na zakończenie zostały wręczone nagrody dla najlepszych prac w konkursie „Polska moim domem” dla klas 1-3 oraz „Polska moja Ojczyzna” dla klas 4-8. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursów i zachęcamy do dalszego rozwoju artystycznego.
W dary obfita mikołajowa świta
- 36
Mikolajki to wyjątkowy dzień dla wszystkich dzieci. W dniu 6 grudnia 2024 roku grupę Biedroneczek odwiedził wyjątkowy gość z dalekiej Laponii - Święty Mikołaj. Maluchy przywitaly go radośnie i specjalnie dla niego wykonaly wesoły taniec elfów. Mikolaj obdarowal wszystkie dzieci pięknymi upominkami i nieodzownie wykonał z nimi pamiątkowe zdjęcia. Wszyscy wyrazili wdzięczność, w ufnym oczekiwaniu, że za rok rownież nadejdzie w dary równie obfita mikołajowa świta.
W magicznej atmosferze nadchodzących świąt
- 28
W dniu 2 grudnia 2024 roku dzieci z grupy Biedronki wybraly sie na wycieczkę do Wioski Świętego Mikołaja, gdzie czekało na nich mnóstwo atrakcji. Pisały listy do Świętego Mikołaja, lepily pierniczki, cieszyły się wspólną zabawą z Elfami i Mikolajem, kolędowaniem, wysyłaniem listów i wizytą w urzędzie pocztowym Świętego Mikołaja. Dzieci spędziły przyjemnie czas ze Świętym Mikołajem oraz z Elfami w magicznej atmosferze nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.
To perkusji jest zadanie, równe rytmu utrzymanie
- 4
W dniu 29 listopada 2024 roku odbyło się kolejne spotkanie uczniów i przedszkolaków z muzyką. Podczas audycji uczestnicy poznali zestaw perkusyjny, omówione zostały poszczególne jego części – werbel, centrala, tomy, talerze i osprzęt perkusyjny. Dzieci miały okazję własnoręcznie wypróbować brzmienie perkusji, wykonując ćwiczenia rytmiczne, dowiedziały się, że bardzo ważne jest nadanie tempa granym utworom muzycznym. Poznali różne rytmy – swing, rock’n’ roll, funky. Na zakończenie koncertu uczestnicy bawili się w rytmie utworu "Mam super moce". Dziękujemy artystom za żywiołową prezentację muzyczną!
Dziewczyny lubią brąz!
Zuzanna Misiak i Aleksandra Karbowska, uczennice klasy 6 naszej szkoły, zdobyły brązowy medal na Mistrzostwach Polski w Badmintonie. Gratulujemy Zuzi i Oli, ich rodzicom i trenerom tak wielkiego sukcesu. To wielki zaszczyt i ogromne wyróżnienie dla naszej szkoły.
Mistrzostwa Powiatu Tureckiego w drużynowym tenisie stołowym chłopców - Igrzyska Młodzieży Szkolnej
- 6
W dniu 26 listopada 2024 roku w sali sportowej Szkoły Podstawowej w Galewie odbyły się Mistrzostwa Powiatu Tureckiego w Drużynowym Tenisie Stołowym Chłopców.
Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Filip Andrzejewski, Wiktor Michalak, Karol Kołodziejek. Zawodnicy przegrywając tylko jeden mecz zajęli drugie miejsce i będą reprezentować naszą szkołę i Powiat Turecki w Mistrzostwach Rejonu Konińskiego, rozgrywanych 5 grudnia w Kłodawie.
Własną ścieżką lidera swojego życia
- 23
Uczniowie klas 4, 5 i 6 w ramach zajęć z informatyki wzięli udział w pasjonującym programie rozwijającym umiejętności programowania pod hasłem Godzina Programowania.
Istnieje ponad 700 języków programowania na świecie. W samych Stanach Zjednoczonych mówi się około 350 językami, podczas gdy operuje się ponad 700 językami kodowania. Tylko dwa kraje mają ich więcej w użyciu: Papua Nowa Gwinea (836) i Indonezja (710). Niektóre języki programowania, takie jak Java, Python i HTML, są bardziej powszechne, ale inne, takie jak Rust i Kotlin, są używane w bardzo specyficznych sytuacjach.
Ada Lovelace – córka poety Lorda Byrona to autorka pierwszego kodu.
NASA nadal prowadzi projekty dotyczące programowania z lat 70-tych. Inżynierowie NASA ciągle opierają się na językach ADA i HAL/S. Do 2005 r. NASA nadal używała języka komputerowego w 1973 r., zaprojektowanego specjalnie dla ich potrzeb, zwanego HAL/S (lub High-order Assembly Language/Shuttle). Chociaż HAL/S jest przeznaczony głównie do programowania komputerów pokładowych, jest wystarczająco skuteczny do komunikacji dla prawie każdej aplikacji i jest szeroko stosowany w projektach NASA. Nowsze projekty, takie jak Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, wykorzystują język programowania o nazwie ADA (oczywiście na nazwany tak na cześć Ady Lovelace!), opracowany w 1980 roku i zaakceptowany jako międzynarodowy standardowy język programowania w 1995 roku.
Komputery działają na tak zwanym „kodzie binarnym”. System binarny lub system dwójkowy to sposób zapisu liczby całkowitej oparty o zera i jedynki, wskazujące kolejne potęgi liczby 2 występujące na kolejnych pozycjach liczby. W systemie binarnym do zapisu liczby używamy cyfr 0 i 1 , w którym każda pozycja cyfr składających się na liczby jest określona kolejną potęgą dwójki (a po prawej stronie, jak w systemie dziesiętnym są cyfry z najmniejszą wagą pozycji). Zapis liczby binarnej (liczby dwójkowej) tworzymy z cyfr będących do dyspozycji w systemie binarnym. Na przykład liczba 11010 w systemie binarnym to:
| 16 | 8 | 4 | 2| 1 | – waga pozycji
| 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | – liczba binarna
W systemie dwójkowym zapis liczby 11010 oznacza w systemie dziesiętnym 26. Jak to policzyliśmy ? jedynka na pozycji szesnastek potem jedynka na pozycji ósemek i jedynka na pozycji dwójek.
| 24 | 23 | 22| 21| 20| zapis kolejnych pozycji potęg dziesiątki w liczbie dziesiętnej
| 16 | 8 | 4 | 2| 1 | – waga pozycji
| 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | – liczba binarna (dziesiętnie 16+8+2=26)
Ten sposób zapisu używany jest we wszystkich systemach komputerowych, procesorach, pamięciach RAM i ROM oraz twardych dyskach. Całe oprogramowanie, które je obsługuje, jest napisane przy użyciu tylko zer i jedynek i istnieje nieskończona liczba kombinacji tych dwóch cyfr. Dlatego cały czas można pisać nowe oprogramowanie. Zera i jedynki użyte w systemie binarnym nazywane są bitami informacji. 8 bitów to bajt. 1 bajt pozwala na zapis 256 liczb. Bajty i ich binarne krotności są używane do zapisu wielkości pamięci w urządzeniach komputerowych. 1024 bajty to jeden kilobajt (kb). 1024 kilobajty to 1 Megabajt (Mb). 1024 Megabajty to 1 Gigagabajt (Gb).Kodowanie programuje mózg do działania na wyższych obrotach. Programowanie ma określone korzyści poznawcze – kreatywne rozwiązywanie problemów, planowanie pracy, krytyczne myślenie i rozwijanie umiejętności pracy zespołowej to tylko kilka z nich. Badania z 1991 roku wykazały i potwierdziły, że programiści rozwinęli wyższe umiejętności poznawcze. Programowanie i inne czynności stymulujące intelektualnie radykalnie zmniejszyły ryzyko chorób zwyrodnieniowych mózgu, takich jak choroba Alzheimera. Umiejętność pracy w zespole, rozwiązywanie problemy, zwracanie uwagi na szczegóły i doświadczanie błędów podczas uczenia się wytyczają własna ścieżkę lidera swojego życia.
List do Świętego Mikołaja
- 165
W dniu 2 grudnia 2024 roku przedszkolaczki z Badmintonowego Przedszkola wraz z opiekunami wybrały się do Wioski Św. Mikołaja w Skansen Bicz. Po przyjeździe na miejsce przywitały nas Elfy razem z Bałwankiem i Panią Mikołajową. Mikołajkowe Elfy przygotowały masę atrakcji. Na początek dzieci powędrowały do pracowni Elfów, w której zobaczyły, jak wygląda praca Elfów w domu św. Mikołaja. Później pod nieobecność Świętego Mikołaja zwiedzały Jego domek.
Każde dziecko pielęgnujac z troską swoje marzenia, przyniosło je w sercu prosto do Świętego Mikołaja. Elfy pomogły wszystkim ująć je w słowa pisząc listy do Mikołaja, które zostały wrzucone do ogromnych worków i razem z Elfami dzieci zaniosły listy do poczty św. Mikołaja.
W pracowni Pani Mikołajowej dzieci przeżyły swoją przygodę kulinarną, podczas której razem z pomocnikami Świętego Mikołaja tworzyły świąteczne pierniczki.
Po przybyciu Świętego Mikołaja zaczęło się wspólne kolędowanie i wesołe zabawy, był też czas na obiadek oraz przekąszenie przygotowanych i upieczonych pierniczków.
Nie zabrakło wspólnych zdjęć z Mikołajem.
Na spacerze wokół Wioski Św. Mikołaja zaprezentowało się mini zoo, a w nim zwierzęta, takie jak daniele, kozy, konie, lamy i bizony.
W drodze powrotnej niemal wszystkie dzieci zasnęły błogo w otuleniu bogactwa wspomnień i wrażeń, bowiem wszyscy byli urzeczeni wyprawą do Wioski Świętego Mikołaja.
Co będzie, już jest, co jest, już było
- 18
Andrzejek to czas. Niech magia i wróżba królują w nas. W dniu 29 listopada 2024 roku uczniowie klasy II wzięli udział we wróżbach andrzejkowych. Poznali ich historie, wprowadzili trochę magii i tradycji. Humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić...
W kręgu andrzejkowym
- 78
29 listopada 2024 roku Badmintonowe Przedszkole podtrzymując tradycje związane z "Andrzejkami" zaprosiło do wspólnej zabawy przedszkolaki z grupy Tygryski oraz Rybki, a także Malwinę, Henia oraz Kacpra. Temu wydarzeniu towarzyszyły konkursy, zabawy i wróżby andrzejkowe. Wszystko to odbywało się w rytm tańców i śpiewów. Nie zabrakło również tradycyjnego ustawiania „bucików” i przelewania wosku. Przedszkolaki z uśmiechem na twarzy chętnie brały udział w magicznym rytuale andrzejkowym.
W strefie odkrywania wyobraźni
- 23
W dniu 26 listopada 2024 roku klasa trzecia wraz z opiekunami odwiedziła miejsce SOWA w Uniejowie – strefę odkrywania wyobraźni i aktywności, która zabrała wszystkich uczestników w pasjonującą podróż do świata nauki i zabawy. Było dużo radości, uśmiechu, pozytywnej energii z odkrywania tajemnic różnych urządzeń i rekwizytów. Uczniowie samodzielnie eksperymentowali i odkrywali własne talenty. Jest to miejsce wyjątkowe, na pewno jeszcze tam wrócimy!
Wszystkiego najlepszego, radości, szczęścia moc
- 7
Wszystkiego najlepszego,
Radości, szczęścia moc,
Słoneczka wesołego,
Snów pięknych co noc!
Śpiewając, idź przez życie,
Rozkwitaj jak ten kwiat
Przy dobrym apetycie
I w zdrowiu sto lat!
W dniu 25 listopada Kornel z naszego Badmintonowego Przedszkola świętował swoje urodziny, z okazji których dzieci radośnie odśpiewały mu "Sto lat", życząc wszystkiego najlepszego i spełnienia najskrytszych marzeń. W podziękowaniu Kornel poczęstował wszystkich cukierkami. Sto lat! Sto lat!
Nie pal przy mnie
- 13
W dniu 21 listopada 2024 roku Badmintonowe Przedszkole przyłączyło się do obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu. Dzieci chętnie wzięły udział w zajęciach, wysłuchały pogadanki oraz wspólnie wykonały wymowny ekspresyjnie plakat tematyczny.
Dziecko to także człowiek, tyle że jeszcze mały
- 105
Niech się wreszcie każdy dowie
I rozpowie w świecie całym,
Że dziecko to także człowiek,
Tyle, że jeszcze mały.
Dlatego ludzie uczeni,
Którym za to należą się brawa,
Chcąc wielu dzieci los odmienić,
Spisali dla was mądre prawa (...)
"Prawa Dziecka" J. Korczak
W tym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do akcji "Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF". W dniu 20 listopada 2024 roku uczniowie klas I - VIII oraz grupy przedszkolne uczestniczyli w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Cała społeczność szkolna aktywnie włączyła się w obchody i zrealizowała ciekawe przedsięwzięcia. We wszystkich klasach odbywały się lekcje, w trakcie których uczniowie rozmawiali o prawach i obowiązkach dzieci. W czasie zajęć były wykorzystane dostępne na stronie UNICEF scenariusze i materiały. Nauczyciele zaproponowali uczniom liczne ćwiczenia przy zastosowaniu nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych. Cała szkoła zapełniła się niebieskimi akcentami. Korytarz szkolny ozdobiła gazetka z niebieskimi balonami. Tego dnia uczniowie wraz z nauczycielami przyszli do szkoły ubrani na niebiesko. Był to dla wszystkich radosny dzień, stanowiący okazję do zwiększenia świadomości wsród uczniów i nauczycieli w zakresie znaczenia praw dziecka i ich ważności w budowaniu przyszłych pokoleń.
Dzień Rzucania Palenia Tytoniu
- 3
W trzeci czwartek listopada obchodzony jest Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Cała społeczność szkolna i przedszkolna włączyła się w tę akcję. Odbyły się różne działania, pogadanki na temat szkodliwości palenia tytoniu i poważnych skutków zdrowotnych dla człowieka oraz negatywny wpływ na nasze środowisko. Powstały ciekawe plakaty oraz prace plastyczne związane z tą tematyką.
Godzina kodowania
- 3
Uczniowie klasy 7 jako pierwsi w naszej szkole przystąpili do akcji Godzina Kodowania. Realizowali zadania o stopniu trudności przewidzianym dla uczniów najstarszych klas. Towarzyszyło im dużo emocji i tyleż radości podczas wykonywania zadań.
Godzina Kodowania to ogólnoświatowy ruch, którego celem jest wprowadzenie milionów uczniów do informatyki poprzez godzinne zajęcia związane z programowaniem. Poprzez Godzinę Kodowania dąży się do demistyfikacji kodowania i pokazania, że każdy może nauczyć się podstaw, pobudzając swoje przyszłe zainteresowanie informatyką.
W Strefie Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności Sowa
- 58
W dniu 19 listopada 2024 roku uczniowie klasy I udali się do Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności „Sowa” w Uniejowie. Dzieci miały okazję wspaniale się bawić, eksperymentować i odkrywać własne talenty w tym małym centrum nauki. Część wystawowa interaktywnej ekspozycji składa się z 18 eksponatów ukazujących doświadczalny charakter nauki, natomiast Majsternia to przestrzeń do samodzielnego i kreatywnego rozwiązywania zadań konstrukcyjnych i logicznych. Uczniowie mieli możliwość korzystania ze wszystkich dostępnych eksponatów: tworzyli mapy terenu z kinetycznego piasku, uczyli się szybkiego zapamiętywania, testowali obrotowe lustra, urządzali wyścigi walców oraz rozkręcali koła na stojakach. Dużo zabawy uczniowie mieli z obrotowym stolikiem i z kamerą termowizyjną, gdzie obserwowali swój obraz na monitorze. Pełni wrażeń po udanej wycieczce uczniowie wraz z opiekunami wrócili do szkoły.
Archiwum Aktualności