• Krajowy Turniej Badmintona w Trzebnicy 🏸

          • W dniu 20 maja 2023 roku podczas Krajowego Turnieju Badmintona, który odbył się w Trzebnicy, nasze uczennice kolejny raz zdobyły 4 medale. Julia Łukaszewska zajęła drugie miejsce w grze pojedynczej, Antonina Zych zajęła miejsce trzecie, a w grze podwójnej Julia i Antonina również stanęły na podium, zajmując miejsce trzecie. Nasze czwartoklasistki, Zuzanna Misiak i Aleksandra Karbowska, dzielnie walczyły ze starszymi od siebie zawodniczkami, zapisując na swoim koncie trzy zwycięskie mecze. Gratulujemy niezłomnym zawodniczkom walecznie sportowych postaw oraz imponujących umiejętności badmintonowych, w najwyższym podziwie doceniając nietuzinkowość kunsztu mistrzowskiego naszych niezastąpionych trenerów 🏸 🏆 🥇

          • Zew natury 🐾

          • W dniu 18 maja 2023 roku uczniowie klas pierwszej, drugiej i trzeciej wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Orientarium Zoo w Łodzi, które stanowi najnowocześniejszy kompleks, przedstawiający zamkniętą w nim faunę i florę Azji Południowo-Wschodniej wraz z największym słoniem indyjskim w Europie, krokodylem gawialowym, orangutanami sumatrzańskimi oraz podwodnym tunelem, z którego podglądane są przepływające w akwarium różne gatunki ryb, w tym rekiny i płaszczki. Łódzkie zoo poza Orientarium zatrzymuje też inne gatunki zwierząt, które w swej postaci służą również do ich imitacji w formie pamiątek do kupienia przez oglądaczy.

            Wspólny posiłek zwieńczył czas wyprawy po wiedzę o biosferze w uświadamiającej naocznie potrzebie przywrócenia równowagi i harmonii na Ziemi, na której obecnie jedynie 4% całej populacji zwierząt stanowi dzika fauna, w roku 1997 dzika sfera lądu wypełnia tylko 46%, a w roku 2020 już zaledwie 35% ze stałą tendencją malejącą w związku z eskalującą degradacją zaborczej ekspansywności człowieka. Deterministycznie w roku 1997 w atmosferze odnotowano obecność dwutlenku węgla w ilości 360 ppm, natomiast w roku 2022 już 417 ppm, która też rośnie wraz z malejącą powierzchnią wolno żyjącej dzikiej przyrody na Ziemi.

            Co wypełnia spojrzenie zwierzęcia izolowanego w zoologicznym wybiegu, klatce czy akwarium, absencyjnie dla oczu stworzenia, żyjącego wolno w swoim naturalnym środowisku? Tęsknota za wolnością, prawem przyrodzenia daną każdej istocie.

          • Nasi bracia mniejsi, choć nie mniej ważni 🐒🦆🐅🐘🐐🐑🐄🐖🐫🦒🐇🦔🐿🐓

          • Przedszkolaczki Tygryski 🐯 rozróżniały siedliska zwierząt żyjących na wolności, dowiedziały się o istnieniu zwierząt hodowlanych oraz powodach, dla których człowiek postanowił je poddać hodowli i jakie niesie to ze sobą konsekwencje, które gatunki ssaków piją mleko w dorosłości, kiedy je posiadają oraz czy mleko zawsze jest białe, a także czy możemy otrzymać od zwierząt coś w darze, gdzie jest im najlepiej, kiedy żyją w zgodzie z naturą, ciesząc się pełnią życia, czego możemy się od nich nauczyć. W akcie poznawczym wtórowały mądrości ludowe, przysłowia i powiedzenia, których nasi bracia mniejsi, choć nie mniej ważni, są bohaterami.

            Dzieci empatycznie uwrażliwione na potrzeby zwierząt wykonały w twórczym natchnieniu dzieła artystyczne, których inspiracją jest zwinna i rezolutna małpka, zaś praca plastyczna Gabriela Połatyńskiego, zatytułowana "Przygoda Bolka i Lolka", w XIX Powiatowym Konkursie Przedszkolaków "Śpiewam i Maluję", jako jedna z 15 spośród wszystkich 106 nadesłanych, otrzymała nagrodę równorzędną, motywując młodego artystę do prawej postawy godnej mistrza 🎨

          • Piszemy list do Królowej Polski

          • W dniu 10 maja 2023 roku w auli konferencyjnej Muzeum Diecezjalnego we Włocławku biskup włocławski, Krzysztof Wętkowski, wręczył nagrody laureatom konkursów zorganizowanych z okazji Jubileuszu 900-lecia Diecezji Włocławskiej i Nawiedzenia Matki Bożej w znaku Ikony jasnogórskiej. Na oficjalne ogłoszenie wyników pojechał uczeń naszej szkoły Mateusz Karniszewski w towarzystwie swojego proboszcza, księdza Dariusza Ziemniaka, i katechety Agnieszki Mysłowskiej.

            W konkursie zatytułowanym „Piszemy list do Królowej Polski”, który był adresowany do uczniów klasy czwartej, piątej i szóstej, nadesłano 211 listów. W gronie 10 laureatów znalazł się Mateusz i jego poruszający list.

            Wśród nagród, które wraz z ks. bp. Krzysztofem Wętkowskim wręczał o. Marcin Ciechanowski OSPPE, znalazły się szkatułki z wizerunkiem Matki Bożej ufundowane przez biskupa włocławskiego, książki oraz pamiątkowe dyplomy. Wśród sponsorów nagród była także Kuria Diecezjalna we Włocławku oraz Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników. Organizatorem konkursów był Wydział Katechetyczny Włocławskiej Kurii.

          • Czy znasz Ewangelię według Świętego Łukasza?

          • Uczniowie naszej szkoły, Lena Michalak, uczennica klasy 8, oraz Mateusz Karniszewski z klasy 6, wzięli udział w VIII Konkursie Wiedzy Biblijnej dla szkół podstawowych "Czy znasz Ewangelię według św. Łukasza?" w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 we Włocławku, nad którym honorowy patronat sprawował ks. bp Krzysztof Wętkowski – ordynariusz diecezji włocławskiej.

            Założeniem konkursu jest poznanie Ewangelii według św. Łukasza, ukazanie wartości Pisma Świętego w życiu chrześcijanina, pogłębienie jego wiary i kształtowanie chrześcijańskich postaw w oparciu o poznane Słowo Boże. Organizatorzy wydarzenia podkreślili, że zwycięzcą konkursu jest każdy uczestnik, bowiem przygotowując się do niego, zapewne niejeden raz z wnikliwością zgłębiał Ewangelię według św. Łukasza, ku czego uczczeniu uczniowie otrzymali dyplomy pamiątkowe.

          • Ach, ta przecudna, cicha łąka 🎋🌹🌷🌾🍀

          • "Ach, ta przecudna, cicha łąka, gdzie myśl się moja we snach błąka, gdzie marzeń płynie zdrój. Anioły po niej chodzą rano ścieżyną w perły usypaną, cały ich chodzi rój", Maria Konopnicka, 1907 rok.

            Przedszkolaczki Tygryski 🐯 na majowej łące w szkolnej przestrzeni bawiły się z motylami, radośnie tańczącymi pośród kwiecia wszechobecnego wielobarwnie. Dzieci zawarły znajomość z ruchliwymi mieszkańcami łąki, poznały cykle rozwojowe żaby oraz motyla.

            Z wonną aurą rozkwitającej przyrody, nauka liczenia, wydawania pieniędzy, utrwalanie poznanych wcześniej literek, zagadki z wartości logicznych zdania, zgłębianie znaczenia barw ochronnych na przykładzie motyli, uskrzydlały młode umysły z równą lekkością, jak motyle nad kwietną łąką natchnieniem do wiosennych prac plastycznych i twórczego udziału w spektaklu lalkarskim teatru obwoźnego w sali gimnastycznej naszej szkoły.

          • Ogólnopolski Tydzień Bibliotekarza i Bibliotek 📖

          • Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotekarza i Bibliotek Malwinka, Kacperek i Michałek przygotowali jakże finezyjne zakładki do książek, przy których z zaaferowaniem chce się pochłaniać kolejne strony niejednej frapującej fabuły, po które dzieci sięgnęły w bibliotece szkolnej, gdzie kordialnie przyjęte, otrzymały pamiątkowe dyplomy od pani bibliotekarki 📖

          • Prawdziwy sekret przyjaźni 🐘

          • W dniu 9 maja naszą szkołę odwiedził objazdowy Teatr Lalkowy Pinokio ze spektaklem opowiadającym o Kruszynce – cyrkowej słonicy. Przedszkolaczki Biedroneczki 🐞 z zapartym tchem śledziły losy tytułowej bohaterki edukacyjnego przedstawienia teatralnego opartego na fragmentach sztuki Izabeli Degórskiej, z którego dowiedziały się, jak Kruszynka odkrywa, że prawdziwy sekret przyjaźni polega na wzajemnej pomocy oraz bezwarunkowej akceptacji samego siebie i innych, emfazując uniwersalne i ponadczasowe wartości przyjaźni, zrozumienia, akceptacji i pomocy potrzebującym 🐘

          • Niepokonane!

          • Cztery uczennice naszej szkoły, Julia Łukaszewska, Antonina Zych, Aleksandra Karbowska i Zuzanna Misiak, brały udział w Ogólnopolskim Turnieju Badmintona w Solcu Kujawskim. W grze podwójnej w finale spotkała się cała nasza czwórka. Natomiast w grze pojedynczej Julia i Antonina rozegrały finał. Każda z dziewcząt wraca z turnieju z podwójnymi medalami. Gratulujemy dziewczętom, ich rodzicom i trenerom!!!

          • Zwycięstwo po królewsku

          • Uczennice klasy czwartej naszej szkoły, Aleksandra Karbowska i Zuzanna Misiak, w ukoronowaniu ambitnych treningów zasłużenie stanęły na podium podczas Ogólnopolskiego Turnieju Badmintona w Solcu Kujawskim w dniu 6 maja 2023 roku. Gratulujemy!!! P.S. Jako, że organizatorzy nie przewidzieli dwóch pierwszych miejsc ex aequo, dziewczęta zajęły miejsca odpowiednio pierwsze i drugie.

          • Pan żubr we własnej osobie

          • "Pozwólcie przedstawić sobie:
            Pan żubr we własnej osobie.
            No, pokaż się, żubrze. Zróbże
            Minę uprzejmą, żubrze".

            "Żubr", Jan Brzechwa, "Zoo", "Tańcowała igła z nitką", 1938 rok

            Przedszkolaczki Tygryski z żarliwością, bez żachnięcia dotarły do ostatniej literki alfabetu "Ż, ż", tymczasem poznając globus modelujący Ziemię, wszystkie kontynenty, łącznie z naszym rodzimym, by następnie żądne wiedzy układać, czytać i dzielić na głoski wyrazy związane z kontynentami.

            Dzieci dowiedziały się także, na jakim kontynencie żyją ich przewodnicy tygrysy, oraz wyruszyły na spotkanie z największymi ssakami w Europie, żyjącymi w najstarszym w Polsce, utworzonym w roku 1921, Białowieskim Parku Narodowym, mogąc poszczycić się dostojną symboliką tej krainy, bez zażenowania pozwoliły się dokładnie poznać dociekliwym maluchom, darzącymi zwrotnie z życzliwą wdzięcznością swoimi pracami plastycznymi w postaci żubrzych postur plastelinowo wyklejanych, zarazem znakomicie ćwiczących motorykę małą.

          • Dzień Strażaka

          • Dzień Strażaka Malwinka i Michałek uhonorowali pracami plastycznymi w różnych technikach wykonawczych, efektywnie wpisując w pamięć kolorami numer alarmowy do Straży Pożarnej 998.

          • Zadania godne zapamiętania

          • Malwinka i Michałek z zaciekawieniem dopasowywali obrazki do odpowiadających im kształtami cieni, a w grze "Memory" dobierali parami identyczne symbole, trenując wytrwale spostrzegawczość, percepcję i pamięć.

          • Największy instrument świata

          • W dniu 28 kwietnia 2023 roku w naszej szkole odbyła się prezentacja muzyczna dla uczniów i przedszkolaków w ramach spotkań z muzyką. Uczestnicy poznali różne instrumenty dęte blaszane.

            Najmniejszy z nich to kazoo, mały, poręczny instrument dęty, na którym bez trudu zagra  każdy. Jego charakterystyczne, brzęczące brzmienie sprawdzi się jako akompaniament do utworów muzycznych. Usłyszeliśmy na kazoo motyw muzyczny z filmu "Gang Olsena" w wykonaniu artystów oraz spontaniczne improwizacje melodyczne autorstwa naszych uczniów.

            Baryton zwany też rogiem to kolejny ciekawy instrument, poznaliśmy jego budowę, niskie brzmienie, używany był w wojsku, na polowaniach, wykonywało się na nim sygnały na zbiórkę, pobudkę. Piękną dla ucha melodię "Moon River” wykonał artysta na barytonie.

            Następnie z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych, takich jak shakera i marakasy, dzieci akompaniowały w rytmie cha-cha do utworu muzycznego.

            Przyszła pora na największy dęty blaszany instrument – suzafon. Posiada on bardzo dużą czarę głosową, która znajduje się nad głową grającego i waży około 15 kg. Instrument ten używany jest w wielkich orkiestrach dętych oraz w orkiestrach tanecznych. Usłyszeliśmy dobywające się z niego melodie "Marszu Imperialnego" z filmu "Star Wars" oraz polki bawarskiej, przy której odbyły się improwizacje taneczne uczestników spotkania.

            Dziękujemy artystom za kolejną, ciekawą odsłonę instrumentalną i interesującą lekcję muzyki!

          • Mali Polacy wielcy sercem

          • Wszystko co wielkie, jest wielkie przez serce łagodne, mądre i wdzięczne, dlatego przedszkolaczki Rybki przy majowym święcie pozowały dziecięcym entuzjazmem, zapałem i szczęściem.

          • Nasza Ojczyzna

          • W Polsce jest morze, są góry, jeziora
            Lasy i łąki, sady i pola
            I duże miasta, i małe wioski
            To krajobraz naszej pięknej Polski

            Polska to nasza ojczyzna
            A my jesteśmy Polakami
            I jesteśmy tacy dumni
            I jesteśmy tacy dumni
            Że w takim kraju mieszkamy

            Znamy legendy o Gnieźnie, Krakowie
            Wiemy, jak śpiewać hymn narodowy
            Że Orzeł Biały jest w polskim herbie
            A na naszej fladze biel i czerwień

            Polska to nasza ojczyzna
            A my jesteśmy Polakami
            I jesteśmy tacy dumni
            I jesteśmy tacy dumni
            Że w takim kraju mieszkamy

          • Postawy patriotyczne podczas obchodów świąt narodowych

          • Przedszkolaczki Biedroneczki urozmaicenie pną się w górę wzrostem fizycznym oraz umysłowym, biorąc udział  w rozwojowych aktywnościach w naszej szkole, jak choćby kształtowanie postaw patriotycznych w pracach plastycznych, uwrażliwiająca słuchowo i ruchowo audycja muzyczna czy oprawa artystyczno-erudycyjna do obchodów świąt uchwalenia konstytucji oraz dnia flagi narodowej. 

          • Orzeł matematyczny najwyższych lotów

          • W dniu 20 kwietnia 2023 roku w naszej szkole odbył się ogólnopolski konkurs "Orzeł Matematyczny" dla szkół podstawowych, w którym w uskrzydleniu wzięła udział grupa 20 uczniów z klas II - VIII, oczekując na pozytywne rozstrzygnięcie i podniesienie sprawności dedukcyjnej.

          • Puzzlane dzielenie ułamków dziesiętnych

          • Nowatorskie metody nauczania na lekcjach matematyki inspirują do pilnego zgłębiania przydatnej wiedzy, jak w klasie piątej podczas dzielenia ułamków dziesiętnych z wykorzystaniem puzzli, dostępnych na platformach wordwall oraz spinner. Uczniowie za pomocą spinnera losowali poszczególne przykłady, rozwiązywali je na tablicy, a następnie łączyli działanie i wynik. 

          • Drzwi szeroko otwarte

          • Uczniowie klasy ósmej odbyli rozpoznawczą wycieczkę do Zespołu Szkół Technicznych im. gen. prof. S. Kaliskiego w Turku, gdzie kierunki kształcenia i oferta szkoły kluczowo skupiły ich uwagę w przeddzień ważkich życiowo wyborów.