• Ojczyste godło i flaga

          • W związku z obchodami świąt majowych Malwinka i Kacperek w skupieniu i zaangażowaniu wykonali ojczyste godło oraz flagę. Prace plastyczno-techniczne celowały intencyjnie w zapamiętanie i utrwalenie barw oraz symboli narodowych.

          • Mieszkam w Polsce

          • Przedszkolaczki Tygryski z małą i dużą literką "H, h" oddały honor narodowym symbolom, hożo studiowały mapę Polski, poznając jej geograficzne położenie i wszystkich sąsiadów, hartem ducha zgłębiły, co jest stolicą Polski oraz skąd wywodzi się jej nazwa. Ponadto z ochoczością przywołały symbolikę największych miast, takich jak Kraków, Poznań, Toruń czy Warszawa, a z nią legendę o złotej kaczce.

            Chwackie maluchy poznały zapis cyfrowy liczby 10 i ku chwale ojczyzny tematycznie trafiły w dziesiątkę pracami plastycznymi, intonując nowo poznaną pieśń "Nasza ojczyzna", gdy harmonijnie nastroiła ich audycja muzyczna: "Największy instrument świata".

          • Kto nie jadł na uczcie z płaskiego talerza?

          • (...) "Gdy postawiono przed nim płaski talerz, przyjrzał mu się z obudzoną nagle ciekawością.
            - ..."Nigdy nie jadał na uczcie z płaskiego talerza..." - gadał sam do siebie.
            - Panie profesorze! - rzekł głośno. - Coś mi świta...
            - Ejże! - uradował się profesor.
            - Kto to nie jadł na uczcie z płaskiego talerza?
            - Lis zaprosił raz na ucztę bociana...
            - I dał mu jedzenie na talerzu - krzyknął profesor.
            - Lis nie mógł jeść z flaszki, a bocian z talerza. Bocian!
            - Tak mi się zdaje... A kto "wkrótce powróci z Egiptu"?
            - Panie profesorze!" (...)

            Kornel Makuszyński "Szatan z siódmej klasy", 1937

            Zapraszając wiosnę w gościnne progi naszej szkoły, jej uzdolnieni plastycznie uczniowie, Malwina i Michał, na wyjątkowe powitanie wykonali równie nietuzinkowe prace techniczne pod tytułem "Bociany".

          • Mali strażnicy przyrody

          • Przedszkolaczki Tygryski zastosowały nowo poznaną literę "f, F" jako farbę do jej kolorowania, łącząc barwy w celu uzyskania nowych odcieni, niczym w przypadku czerwieni z niebieskim w fiołkowy fiolet, którym dzieci finezyjnie wykropkowały powielane poznawczo literki. 

            Maluszki zapoznały się z ekologicznym terminem "recykling", z botaniczną konstrukcją drzewa, dociekły, dlaczego należy troszczyć się o roślinność, a niektóre gatunki roślin znajdują się pod częściową lub całkowitą ochroną. Następnie na tę znamienną, co znamienitą, okoliczność posegregowały śmieci, wpajając ideę eliminowania ich poprzez zastąpienie biodegradowalnymi ekwiwalentami, przyjaznymi naturze w chwalebnym poszanowaniu naszej żywicielki Matki Ziemi.

            W brulionach małego rysownika przyjaźnie zawitała cyferka 9, a także powstały dwie prace plastyczne w postaci plakatu z okazji Dnia Ziemi oraz wizerunku żywej natury we wdzięcznym kształcie objętego ochroną gatunkową krokusa, któremu zawdzięczamy szlachetną przyprawę szafran, pozyskiwaną ze słupków tego nobliwego kwiatuszka.

          • Zdrowie to środek do życia

          • Z werwą przedszkolaczków Biedroneczek wiedz, że:

            „Zdrowie nie jest przedmiotem życia, lecz środkiem do życia” – Arystoteles.

            „Najważniejszym i największym triumfem człowieka jest zwycięstwo nad samym sobą” – Platon.

            „Nigdy nie jesteś za stary ani za młody, aby być zdrowym” – John F. Kennedy.

            „Uncja profilaktyki jest warta funta lekarstw” – Benjamin Franklin.

            „Zdrowi obywatele to największy kapitał, jaki może mieć każdy kraj” – Winston Churchill.

            „Człowiek, który ma zdrowie, to człowiek, który ma nadzieję” – Victor Hugo.

            „Zdrowe ciało, pogodny umysł i radosny duch to trzy składniki szczęścia” – Avul Pakir Jainulabdeen Abdul Kalam.

            „Brak aktywności niszczy dobrą kondycję każdego człowieka, natomiast ruch i metodyczne ćwiczenia fizyczne ratują ją i zachowują” – Platon.

          • W zdrowym ciele zdrowy duch

          • Przedszkolaczki Biedroneczki 🐞 oraz Rybki 🐟 ruchem oraz dziecięcą erudycją włączyły się aktywnie w akcję Światowego Dnia Zdrowia, wykonując dziarsko ćwiczenia ruchowe oraz śmiało biorąc udział w pogadankach, uświadamiających zachowania, które pozwolą mickiewiczowskiej inwokacji dość wybrzmiewać jeno poetycką nutą: "Litwo, Ojczyzno moja! Ty jesteś jak zdrowie. Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, kto cię stracił. Dziś piękność twą w całej ozdobie widzę i opisuję, bo tęsknię po Tobie".

          • Rakietą do gwiazd 🌠

          • Przedszkolaczki Tygryski 🐯 z łatwością przyswoiły sobie nowo poznaną literkę "ł ,Ł" jak łakocie dla łasuchów. Z entuzjazmem odbyły też podróż kosmiczną na spotkanie z gwiazdozbiorami i planetami nie tylko Układu Słonecznego, a impresje z dalekiej wyprawy wdzięcznie wyraziły w pracach plastycznych z motywem rakiety, która poniosła je do gwiazd 🌠

          • Życzenia wielkanocne 🐰🐇

          • Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sarbicach życzy wszystkim Pracownikom, Przedszkolaczkom, Uczniom, Rodzicom oraz Przyjaciołom Szkoły pogodnych Świąt Wielkanocnych w atmosferze rodzinnego ciepła, roztapiającego wiosennie nowe ścieżki życia śladem wielkanocnego zajączka 🐰🐇

          • Gra wielkanocna po angielsku

          • Uczniowie klasy 4 pilnie wzięli udział w edukacyjnej grze wielkanocnej w języku angielskim, aby z biegłością odnaleźć się po angielsku w każdej życiowej sytuacji imponującą elokwencją lingwistyczną.

          • Degustacja wielkanocna

          • Uczniowie klasy 4 zebrali się przy uroczyście zastawionym stole, symbolizującym związane z obchodami świąt wielkanocnych śniadanie wielkanocne, które podobnie jak inne zwyczaje ludowe, takie jak pisanki, święconka, śmigus-dyngus, palma wielkanocna, wywodzi się ze starosłowiańskiego święta Jarego.

            Podczas soboru nicejskiego w 325 roku ustalono, że czas świąt wielkanocnych przypadać będzie w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca według religijnego kalendarza hebrajskiego lunarno-solarnego w odniesieniu do daty 14 miesiąca nisan, który liczy 30 dni i jest pierwszym miesiącem żydowskiego kalendarza religijnego, a siódmym - w roku przestępnym ósmym - miesiącem żydowskiego kalendarza świeckiego.

          • Prozdrowotne postawy artystyczno-sportowe 🤸‍♀️🎨

          • Uczniowie klas 2 i 4 naszej szkoły wyśmienicie wyrazili odświętność obchodów Światowego Dnia Zdrowia, przyjmując postawy sportowe i artystyczne w geście tematycznej ekspresji zrozumienia idei zdrowego nastawienia do życia 🤸‍♀️🎨

          • Ze smakiem babki wielkanocnej 🥮🥧

          • Motywy wielkanocne zdominowały czas minionego tygodnia u przedszkolaczków Tygrysków 🐯, które rozwodziły się w skupieniu nad literką "J, j" jak jaja, poznając różnice pomiędzy pisanką i kraszanką oraz jajkiem kurzym i przepiórczym. W imię tradycji Świąt Wielkanocnych dzieci wykonały jak zawsze imponujące prace plastyczne oraz pisanki, a wisienką na torcie urodzinowym stały się 6 urodzinki jednego z Tygrysków, które uświetniła smacznie babka wielkanocna. Spod pędzla maluchów wyrosły także krzepko malunki z okazji Światowego Dnia Zdrowia, przedstawiające serca jak dzwon 🥮🥧

          • Z ożywczym haustem świeżego powietrza

          • Dnia 4 kwietnia 2023 roku uczniowie klas 1-3 wybrali się na wycieczkę do zagrody w Olszówce, gdzie po przyjaznym powitaniu przez właścicieli mogli asymilować się z fascynującym światem zwierząt na wspólnej zabawie i karmieniu. Przy ognisku z apetytem zasmakowały ogrzewającego żurku wraz z ręcznie wyrabianym chlebem i masłem, nie zabrakło też czasu i ochoczości do gry w piłkę oraz zabawy w piaskownicy. Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych dzieci własnoręcznie wykonały okazałe stroiki, które następnie zabrały ze sobą do szkoły w szczęściu rodzinnej atmosfery udanej wyprawy edukacyjnej, która pozostawiła wszystkich uczestników w pogodnym nastroju i zdrowym dotlenieniu na świeżym powietrzu. 

          • Czerwieńcie, zieleńcie się słowa

          • Dnia 3 kwietnia 2023 roku uczennice naszej szkoły wzięły udział w powiatowym konkursie recytatorskim dla szkół podstawowych „Czerwieńcie, zieleńcie się słowa”. Uczennica Amelia Idziak z klasy III, Anna Pietrzak z klasy IV oraz Lena Michalak z klasy VIII ambitnie zaprezentowały przygotowane wiersze pod opieką Pani Grażyny Bielawskiej oraz Natalii Idzikowskiej. Dziewczynki zdobyły nowe doświadczenia, rozwinęły zdolności recytatorskie oraz zainteresowanie poezją. Udział w konkursie był dla utalentowanych uczennic znaczącym sukcesem w zdecydowanej zapowiedzi kolejnych osiągnięć recytatorskich. 

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          • Corocznie, 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ustanowiony przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych 21 stycznia 2008 roku. Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości i wiedzy społeczeństwa na temat autyzmu, dla którego symbolem solidarności jest kolor niebieski.

            Uczniowie klasy czwartej naszej szkoły w ramach lekcji wychowawczej poprzez prace artystyczne zgłębiali tajemnice świata autyzmu, stawiając siebie w gotowości do aktywnej pomocy osobie w spektrum autyzmu w codziennych sytuacjach życiowych.

          • Ogólnopolska Olimpiada Historyczna

          • W dniu 30 marca 2023 roku dziewięcioro uczniów z klas: 4, 6 , 8  (po 3 osoby z każdej z wymienionych klas) naszej szkoły wzięło udział w wiosennej sesji Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej. Na uczestników czekał do rozwiązania test, składający się z 30 pytań wielokrotnego wyboru, stawiając przed piszącymi nie lada wyzwanie, któremu uczniowie sprostali pracowitością i wytrwałością według wyznaczonego czasu z puentą majową, kiedy znane będą wyniki konkursu, w oczekiwaniu jak najlepszych osiągnięć.

          • Audycja muzyczna "Rozmaitości z całego świata" 🎸

          • W dniu 24 marca 2023 roku odbyło się kolejne spotkanie uczniów z muzyką, którzy tym razem zostali zabrani w świat różnych gitar. Jako pierwsza wystąpiła gitara klasyczna, pochodząca z Hiszpanii. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać utworu w rytmie flamenco, poznać budowę i żywiołowe brzmienie instrumentu, słuchając muzyki z filmu "Desperado".

            Następnie dla kontrastu została przedstawiona w wersji instrumentalnej piosenka brytyjskiego muzyka Stinga "Shape of My Heart".Kolejny, zagadkowy instrument to gitara rezofoniczna, pochodząca z Ameryki. Najważniejszym elementem różniącym gitarę rezofoniczną od zwykłej gitary klasycznej jest obecność drgającej, metalowej membrany (przypominającej durszlak), będącej dodatkowym rezonatorem akustycznym. Artyści na tej gitarze zaprezentowali  piosenkę z familijnego filmu animowanego "Toy story", jak również uczniowie zostali zaangażowani do ćwiczeń rytmicznych. Gitara elektryczna wyzwoliła wśród uczestników duże ożywienie za sprawą ostrego, głośnego brzmienia.

            Zasada działania gitary opiera się na przetwornikach elektromagnetycznych. Całość umieszczona jest tuż pod strunami. Wskutek drgań metalowych strun znajdujących się w stałym polu magnetycznym magnesów przetwornika w cewce indukuje się napięcie, które jako sygnał wyjściowy z gitary przekazywany jest do wzmacniacza gitarowego. Skomplikowanie to wygląda, ale instrument jest bardzo popularny i sprawdza się w muzyce rockowej, rozrywkowej. Usłyszeliśmy utwór pochodzący z filmu "Pogromcy Duchów". Uczestnicy mieli okazję również zagrać na gitarze elektrycznej. Na koniec audycji chętni uczniowie wykonali improwizacje taneczne w rytmie rock’n’rolla.

            Dziękujemy artystom za różnorodne, interesujące  brzmienia gitar, za żywą lekcję muzyki! 🎸

          • Mistrzynie z Wielkopolski 🏸 🏅 🏆

          • W dniach 24-26 marca b.r. na obiektach sportowych Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego nr 3 w Białymstoku rozegrane zostały Ogólnopolskie Igrzyska Dzieci i Młodzieży oraz Licealiada w Badmintonie. W zawodach wzięło udział 78 drużyn z 14 województw.

            Uczennice Szkoły Podstawowej w Sarbicach: Zuzanna Misiak, Julia Łukaszewska, Antonina Zych i Aleksandra Karbowska wzięły udział w Igrzyskach Dzieci rywalizując z 14 innymi drużynami.

            Zawody rozpoczęły się od rywalizacji w grupach. Zawodniczki z Sarbic: Julia Łukaszewska oraz Antonina Zych pokonały na tym etapie kolejno ZSP Ryn (woj. Warmińsko-Mazurskie), SP 10 Suwałki (woj. Pomorskie) oraz SP 80 Warszawa.

            Wszystkie mecze zakończyły się wynikiem 5:0 dla SP Sarbice, która zajęła I miejsce w grupie IV z kompletem 15 punktów, 30 wygranych setów bez porażki z bilansem małych punktów 330-95.

            Nasze zawodniczki bez problemów odprawiły w ćwierćfinale również SP Szczucin (woj. Małopolskie), pokonując dziewczęta z tej szkoły 3:1, tym samym kwalifikując się do czwórki najlepszych drużyn zawodów.

            Pasmo zwycięstw zostało niestety przerwane, ponieważ z udziału w zawodach musiała zrezygnować wskutek urazu Julia Łukaszewska. Drużyna z udziałem, doskonale grającej, ale jednak 2 lata młodszej zawodniczki rezerwowej Zuzanny Misiak, nie zdołała pokonać ani SP 15 Kędzierzyn-Koźle, ni SP 1 Sulęcin.

            Zwycięzcą zawodów w kategorii Igrzyska Dzieci Dziewcząt został ZSOMS 3 Białystok, a nasze dziewczęta zajęły ostatecznie IV miejsce w turnieju 🏸 🏅 🏆

          • Światowy Dzień Zdrowia

          • W dniu 7 kwietnia 2023 roku ustanowionym "Światowym Dniem Zdrowia" Światowa Organizacja Zdrowia obchodzi swoje 75 urodziny. W 1948 roku kraje świata połączyły się w WHO, oficjalnie uznające się za  promotora zdrowia, dbającego o bezpieczeństwo świata w służbie bezbronnym, aby każdy wszędzie osiągnął najwyższy poziom zdrowia i dobrego samopoczucia.

            Uczniowie klas 7 i 8 naszej szkoły wykonali prozdrowotne plakaty w idei krzewienia zachowań, sprzyjających na co dzień wigorowi i krzepkiej kondycji.

          • Trimino językowe

          • Wszystkie klasy 1-8 naszej szkoły grupami testowały rozległe zasoby wiedzy na niemieckim "Trimino językowym", czyli trójkątnym odpowiedniku domino, układance powtórzeniowej do utrwalenia materiału, w której zabawa polega na łączeniu słówek polskich z niemieckimi.