• Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w Badmintonie

          • W dniu 20 kwietnia 2024 roku w Sianowie (woj. zachodnio-pomorskie) odbyły się Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w Badmintonie. Wśród 114 uczestniczek i uczestników były również 4 uczennice Szkoły Podstawowej w Sarbicach. Zawody zakończyły się dużym sukcesem naszych zawodniczek, które zdobyły w grach pojedynczych brązowe medale (Jula Łukaszewska i Antonina Zych). Jeszcze większym sukcesem zakończyły się gry deblowe. W finale imprezy spotkały się dwa deble naszych dziewcząt, które stoczyły zaciekły trzysetowy „bój” o zwycięstwo. Jeszcze tym razem lepsze okazały się starsze dziewczęta wygrywając mecz w stosunku 2:1.  Nasze uczennice: Julia Łukaszewska, Antonina Zych, Zuzanna Misiak i Aleksandra Karbowska reprezentując szkołę i szkolny klub sportowy zdobyły w łącznej punktacji klubowej 17 punktów, dzięki czemu zwyciężyli w punktacji klubowej MMM.

          • Krajowy Turniej Badmintona w Pabianicach

          • W dniach 11-12 maja 2024 roku w Pabianicach odbył się Krajowy Turniej J, JM, M, MM. W zawodach wzięły udział, reprezentując Szkołę Podstawową w Sarbicach, Julia Łukaszewska, Antonina Zych, Zuzanna Misiak i Aleksandra Karbowska. Nasze zawodniczki potwierdziły wysoką formę osiągając znakomite rezultaty. W kategorii Młodzika w grze pojedynczej świetny występ zanotowała Antonina Zych, dochodząc do półfinału i zdobywając ostatecznie brązowy medal. Zaś w grze podwójnej dziewczęta dotarły do finału, zdobywając ostatecznie srebrny medal. Bezkonkurencyjne okazały się nasze młodziczki młodsze Zuzanna i Aleksandra, które bez problemów zajęły 1 miejsce w grze deblowej, natomiast w grze pojedynczej Zuzanna zdobyła brązowy medal, a złoty medal przypadł Aleksandrze. Jest to pierwsze zwycięstwo Aleksandry na tak dużym i ważnym turnieju. Bardzo serdecznie gratulujemy!

          • 私たちの学校で日本語を勉強しています。

          • W bujnym rozkwicie wiśni japońskich w dniu 17 maja 2024 roku w naszej szkole dla jej uczniów nietuzinkowo debiutują zajęcia z nauki języka japońskiego w wykonaniu absolwenta Szkoły Podstawowej w Sarbicach oraz Gimnazjum w Sarbicach, Kacpra Oblizajka. 私たちの学校で日本語を勉強しています。

          • 30 lat z nami

          • Uczennice klas 5 i 8 naszej szkoły, Antonina Zych, Julia Łukaszewska, Aleksandra Karbowska i Zuzanna Misiak, regularnie reprezuntujące gminę na forum międzynarodowym w najwyższej klasie sportowej, jako przedstawicielki Szkoły Podstawowej w Sarbicach uczestniczyły w kończącej 8 kadencję 58 sesji Rady Gminy Przykona, podsumowującej wieloletnią działalność pana Mirosława Broniszewskiego, Wójta Gminy Przykona. Wdzięcznie dziękujemy za 30 lat z nami.

          • Mistrzostwa Powiatu w Piłce Nożnej - XXV Igrzyska Dzieci

          • W dniu 25 kwietnia 2024 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w  Mistrzostwach Powiatu Tureckiego w Piłce Nożnej w ramach XXV Igrzysk Dzieci, które odbywały się na boisku przy Zespole Szkół w Przykonie.

            W turnieju brało udział 11 zespołów. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy IV, V i VI: Zofia Kołodziejek, Filip Andrzejewski, Marcel Dudek, Mikołaj Idziak, Kacper Jurkiewicz, Karol Kołodziejek, Gabriel Łajdecki, Wiktor Michalak, Jakub Pietrzak, Kacper Śmigiel.

          • Mistrzostwa Powiatu w Czwórboju Lekkoatletycznym - XXV Igrzyska Dzieci

          • W dniu 30 kwietnia 2024 roku reprezentacja dziewcząt i chłopców z klas III, IV, V i VI  brała udział w Mistrzostwach Powiatu Tureckiego w Czwórboju Lekkoatletycznym w ramach XXV Igrzysk Dzieci, które odbyły się na Stadionie Lekkoatletycznym przy ZSP w Słodkowie.

            Każdy z zawodników brał udział w biegu na 60 m, rzucie piłeczką palantową, skoku w dal oraz biegu na 600 m (dziewczynki) i 1000 m (chłopcy).

            Chłopcy uplasowali się na V miejscu, a dziewczynkom udało się zdobyć III miejsce, za które otrzymały brązowe medale.

            Dziękujemy za bohaterskie podjęcie wyzwań sportowych, które gruntownie kształtują charakter, siłę woli i konsekwencję.

          • Mistrzostwa Powiatu w Trójboju Lekkoatletycznym - XXV Igrzyska Dzieci

          • W dniu 29 kwietnia 2024 roku reprezentacja dziewcząt i chłopców z klas III i IV brała udział w Mistrzostwach Powiatu Tureckiego w Trójboju Lekkoatletycznym w ramach XXV Igrzysk Dzieci, które odbyły się na Stadionie Lekkoatletycznym przy ZSP w Słodkowie.

            W zawodach startowali uczniowie z rocznika 2013 i młodsi, każdy z nich brał udział w biegu na 60 m, rzucie piłeczką palantową i skoku w dal. 

            Obie drużyny uplasowały się na miejscu 4. Serdecznie gratulujemy walecznych postaw zgodnie z zasadą fair play uczciwej i czystej rywalizacji z szacunkiem dla przeciwnika.

          • Dyrygowanie to bardzo ważne zadanie

          • W dniu 26 kwietnia 2024 roku odbyła się kolejna prezentacja muzyczna dla uczniów  i przedszkolaków w ramach spotkań z muzyką. Uczestnicy mieli okazję poznać skrzypce - strunowy instrument smyczkowy, jego budowę, barwę, sposób grania, dowiedzieli się, że jest wiele rodzajów gry smyczkiem (rodzaje artykulacji) – legato (gra ciągła), détaché, portato (smyczki oddzielane) oraz można także szarpać struny palcami – ten sposób to pizzicato. Ponadto omówiona została rola dyrygenta w orkiestrze, który za pomocą batuty pokazuje muzykom, kiedy mają zacząć grać, kiedy skończyć, czy grać cicho, czy głośno i w jakim tempie wykonać utwór muzyczny. Chętni uczestnicy audycji odgrywali rolę dyrygenta w ćwiczeniach praktycznych oraz wspólnie z artystami zaśpiewali utwór Sanah „Ostatnia nadzieja”. Dziękujemy artystom bardzo serdecznie za ciekawą, żywą lekcję dyrygowania!

          • Kłamstwa kozy

          • W dniu 17 kwietnia 2024 roku zawitał do naszej szkoły nowosądecki Teatr Lalek Pinokio ze spektaklem zatytułowanym "Kłamstwa kozy", który w sposób humorystyczny ukazuje, że kłamstwo ma krótkie nogi, a w życiu nie należy oszukiwać i żerować na cudzej dobroci. Uczniowie oraz przedszkolaczki z zainteresowaniem oglądali przygody kozy kłamczuszki, chętnie śpiewali i dynamicznie reagowali na kukiełki. Wszystkim małym i dużym widzom bardzo podobało się przedstawienie, po zakończeniu którego dzieci chętnie odpowiadały na pytania oraz ochoczo pozowały do zdjęć z kukiełkami. Dziękujemy za chwile pełne budujących wrażeń.

          • Matematyka poprzez działanie

          • Uczniowie klas 4 i 6 uczą się matematyki poprzez działanie, poznając ciekawy świat brył, korzystając z zestawu klocków przestrzennych, mierzą własne obwody, używając miarek krawieckich, utrwalają pojęcia z zakresu symetrii za pomocą lusterek oraz własności figur, korzystając z geoplanów. Wspólne gry kształtują w uczniach umiejętności współpracy i komunikacji, będące szczególnie istotnymi w krzewieniu wiedzy w dziedzinie królowej nauk.

          • Przy drzwiach otwartych

          • W dniu 23 kwietnia 2024 roku uczniowie klas VII - VIII uczestniczyli w dorocznych "Drzwiach otwartych" w Zespole Szkół Technicznych im. gen. prof. S. Kaliskiego w Turku. Uczniowie skorzystali z możliwości zapoznania się z bogatą ofertą edukacyjną, zwiedzenia pracowni elektrycznej, informatycznej, logistycznej, sal językowych oraz uczestniczenia w pokazach organizowanych przez szkołę w zachęcie podjęcia ambitnych wyzwań edukacyjnych.

          • Motylek lekki fruwa nad światem

          • "Motylek lekki fruwa nad łąką

            w dole są kwiaty w górze jest słonko.

            Motylek lekki w trawie się błąka

            myśli że kwiaty to małe słonka.

            Fru fru, fiu fiu, wesoło, wesoło mu.

            Fru fru, fiu fiu, wesoło, wesoło mu.

            Motylek lekki fruwa nad łąką

            w dole są kwiaty w górze jest słonko.

            Motylek lekki fruwa nad światem

            myśli że słońce jest dużym kwiatem.

            Fru fru, fiu fiu, wesoło, wesoło mu.

            Fru fru, fiu fiu, wesoło, wesoło mu."

             

            W oczekiwaniu na cieplejsze dni Malwina, Kacper oraz Michał wykonali kolorowe prace tematycznie wyrażające motywy motyle. 

          • Wycieczka rekrutacyjna

          • W dniu 17 kwietnia 2024 roku uczniowie klas VII oraz VIII przygotowawczo do kolejnego etapu dydaktycznego odwiedzili Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Kaczkach Średnich, gdzie pożytecznie zapoznali się z ofertą edukacyjną dostępnych w najbliższym roku szkolnym kierunków kształcenia.

          • Światowy Dzień Czekolady

          • W dniu 12 kwietnia 2024 roku w związku z obchodami Światowego Dnia Czekolady, uczniowe klas 2 i 3 wykonali słodkie czekoladki oraz kolorowanki, przy okazji do świętowania różnorodności smaków, tekstur i aromatów, które oferuje czekolada, dzieląc się miłością do niej i odkrywając fascynujące fakty na temat tego niezwykłego produktu.

            Historia czekolady sięga tysiące lat wstecz. Czekolada powstaje z nasion kakaowca, który był uprawiany przez starożytne cywilizacje Mezoameryki, takie jak Majowie i Aztekowie. W tamtych czasach czekolada była cennym towarem i była spożywana w formie napoju i dopiero w późniejszych wiekach zaczęła być przetwarzana w inee formy, takie jak tabliczki, praliny czy nadzienia.

            Kakao, główny składnik czekolady, zawiera wiele wartości odżywczych, jest źródłem witam: A, B, E oraz związków mineralnych, zwłaszcza potasu, żelaza, magnezu, wapnia, cynku i fosforu. 

            Warto pamiętać, że czekolada spożywana z umiarem poprawia nastrój :)

          • Najpiękniejsza kartka wielkanocna w języku niemieckim

          • W dniu 11 kwietnia 2024 roku został rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejszą kartkę wielkanocną w języku niemieckim. Do udziału zaproszeni zostali uczniowie klas 1-3. Wpłynęło 17 kartek. Rozstrzygnięcie nie było proste, bowiem wszystkie karteczki ukazały znaczący wkład pracy i zaangażowanie w akcie ich stworzenia i każda z nich została zasłużenie nagrodzona. Przyznano następująco I miejsce Wojciechowi Warach, II miejsce Kubie Pietrzak, III miejsce Natalii Krygier. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za podjęcie ambitnego przedsięwzięcia.

          • Moje zdrowie, moje prawo

          • Cała społeczność szkolna włączyła się w realizację działań związanych ze Światowym Dniem Zdrowia, który przebiegał pod hasłem „Moje zdrowie, moje prawo”. Tematem przewodnim były coraz bardziej zagrożone prawa człowieka w kwestii dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych, edukacji i informacji, wody pitnej, czystego powietrza, dobrego odżywiania, godnych warunków mieszkaniowych, pracy oraz wolności od dyskryminacji. W klasach oraz w grupach przedszkolnych odbyły się pogadanki dotyczące tych zagadnień, zostały wykonane plakaty, prace plastyczne, a także zajęcia ruchowe na powietrzu.

            Zalacznik_nr_1_Swiatowy_Dzien_Zdrowia_2024_informacja_WHO.pdf

          • Rodzic przedstawia nam swój zawód

          • W dniu 11 kwietnia 2024 roku uczniów klasy IV odwiedziła mama jednego z nich, która pracuje jako animator. Dzieci w formie zabawy poznały tajniki pracy zawodowej wspaniałego gościa. Uczniowie wcielili się na czas szczególnego spotkania w rolę chemików - odkrywców i mogli własnoręcznie wykonać popularny slime (z nietoksycznego, lepkiego, gąbczastego i śluzowatego, kolorowego materiału, wykonanego głównie z gumy guar, zabawkowy produkt firmy Mattel, wprowadzonym na rynek w lutym 1976 roku). Stworzony samodzielnie slime każde dziecko otrzymało na pamiątkę, by kontynuować przy nim nietuzinkowo wciągającą kreację. To było bardzo interesujące i pełne pozytywnych emocji spotkanie. Serdecznie dziękujemy pani Agnieszce Michalskiej za odwiedziny i fascynujący pokaz. 

          • Dzień bajek

          • W związku z obchodami Tygodnia Wiosny uczniowie naszej szkoły, Julia Łukaszewska i Antonina Zych z klasy 8, Paulina Wejman i Wiktoria Michalak z klasy 7 oraz Mateusz Karniszewski i Wiktor Pietrzak z klasy 7 w Dniu Bajek w sali gimnastycznej czytali bajki dla trzech grup wiekowych kolejno przedszkolaczkom, klasom 1, 2, 3 oraz klasom 4, 5, 6, 7 i 8, przenosząc wyobraźnię w kolorowe krainy baśniowe pełne życiowych mądrości.

          • Każdy As jest inny i ma fajne imię

          • Uczniowie w ramach ogólnopolskiego projektu "Jestem AS – Akceptuję Siebie" wykonali dwa motywujące zadania, z których pierwsze “Każdy As jest inny, tak jak inne są płatki śniegu” pokazuje wszystkich uczniów jako wyjątkowych, delikatnych i zarazem różnych od siebie. Uczniowie chodzą do tej samej szkoły, ale każdy z nich jest inny, więc każdy może odnieść sukces w zupełnie innej dziedzinie. Przy drugim zadaniu "Każdy As ma fajne imię" uczniowie zapisywali na kartkach w oryginalny sposób swoje imiona, a na kolejnych zajęciach będą wyszukiwać w Internecie, co etymologicznie oznacza ich imię, jakie jest jego pochodzenie, znaczenie, czy znane im są postaci publiczne o tym imieniu.

            W myśl projektu, akceptacja siebie to początek wszelkich zmian ku lepszej przyszłości, akceptacja siebie to życzliwe spojrzenie na siebie, zaakceptowanie swoich niedoskonałości i wzmacnianie tego, co jest w nas najlepsze. Dobrze znając siebie, dużo łatwiej osiągnąć wszystkie wyznaczone przez siebie cele. Akceptując siebie, stajemy się silniejszą osobą, wtedy nikt i nic nie jest w stanie godzić w poczucie własnej wartości. Osoby, które w pełni akceptują siebie, nie szukają akceptacji u innych oraz są wolne od ich oceny oraz opinii. Akceptacja siebie to szacunek wobec siebie oraz otoczenia.