• Na maleńkiej planecie w wielkim wszechświecie

     • W barwnej sesji zdjęciowej w świątecznej scenerii szopki bożonarodzeniowej wzięli udział uczniowie naszej szkoły, wcielając się w jasełkowe postaci ucharakteryzowane garderobą szkolnego koła teatralnego. Nasza znakomita fotografka uwieczniła w kadrze wigilię szkolną, rozstrzygnięcie konkursu szkolnego na najpiękniejszą szopkę, pokonkursową wystawę szopek w kościele w Posoce, uczniów wraz z nauczycielami i opiekunami przy wspólnej biesiadzie wigilijnej i symbolicznym łamaniu się opłatkiem z życzeniami wszelkiej pomyślności ku dobru zacnej społeczności szkolnej i cennego środowiska naturalnego na naszej maleńkiej planecie w wielkim wszechświecie.

     • Przedświąteczna sesja zdjęciowa

     • Kolorowo przedświąteczna sesja zdjęciowa w strojnej garderobie jasełkowej szkolnego koła teatralnego dla przedszkolaczków Biedroneczek i Tygrysków odbyła się w świątecznej scenerii szopki bożonarodzeniowej na sali gimnastycznej naszej szkoły. Płyną najserdeczniejsze wyrazy uznania i podziękowania dla naszej wytrawnej fotografki szkolnej, ujmującej celnie obiektywem wszystkie istotne szczegóły warte zapamiętania.

     • A czemu Czerwony Kapturek w Teatrze Aczemu?

     • Teatr to miejsce spotkań literatury, muzyki i sztuki, a przede wszystkim ich koneserów dużych i małych. I tak, przedszkolaki Tygryski oraz Rybki uczestniczyły w spektaklu teatralnym pod tytułem "Czerwony Kapturek", wystawionym przez pracujący od wielu lat w różnych teatrach dla dzieci i młodzieży zespół aktorski teatru Aczemu w Kłodawie, będącego teatrem dla ciekawskich (jakimi niewątpliwie są nasze dociekliwe maluchy), stworzonego przez Małgorzatę Pilczuk, aktorkę kilku teatrów dla najmłodszych, a także założycielkę prowadzonego przez siebie Teatru Sztampa, który od 2009 roku popularyzuje we Wrocławiu klasykę literatury.

     • Najładniejsza choinka matematyczna

     • W grudniu został ogłoszony konkurs na "Najładniejszą choinkę matematyczną". Celem konkursu było rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań matematyką wśród uczniów. Zadaniem chętnych uczniów, którzy zgłosili się do udziału w konkursie, było wykonanie choinki, która zawierała elementy matematyczne tj. cyfry, liczby, działania i wzory. Prace oceniane były zgodnie z następującymi kryteriami: zgodność z tematem konkursu, pomysłowość oraz dobór materiałów, estetyka wykonania, stopień trudności i pracochłonność przy wykonaniu pracy.

      Komisja konkursowa przyznała trzy wyróżnienia i trzy główne miejsca. 

      I miejsce - Mateusz Karniszewski

      II miejsce - Paulina Wejman

      III miejsce - Anna Pietrzak

      Wyróżnienia otrzymali: Wiktoria Michalak, Wojciech Grubski oraz Ksawery Michalak.

      Serdecznie gratulujemy weny twórczej i zaangażowania.

     • Spotkanie z zasłużonymi sierżantami

     • W dniu 16 stycznia 2024 roku uczniów klas pierwszej, drugiej i trzeciej odwiedził nasz dzielnicowy starszy sierżant Damian Gozdalik. Policjant zabrał ze sobą radosnego towarzysza, zasłużonego sierżanta Pyrka.

      Dzieci utrwaliły poznane już zasady bezpiecznego poruszania się po drodze oraz właściwego zachowania podczas zajęć lekcyjnych i przerw. Z zaangażowaniem odpowiadały na pytania oraz perfekcyjnie rozwiązały quizy na temat bezpieczeństwa.

     • Prawdziwy przyjaciel człowieka

     • Nasz śniegowy bohater odnalazł swą ukochaną rodzinę, która zabrała go do domu, by na powrót mógł cieszyć się ciepłem domowego ogniska w otoczeniu miłości, troski i szczęścia. Dziękujemy wszystkim z całego serca za niezrównaną pomoc, która przywróciła owczarkowi dom rodzinny ♡

      ***

      Dzisiaj rano do Szkoły Podstawowej w Sarbicach przyszedł prawdziwy przyjaciel człowieka, zagubiony, samotny owczarek, który ciągle czeka na spotkanie z bliską mu osobą. Kontakt telefoniczny: 605 455 601.

      https://www.facebook.com/SchroniskoTurekPGKiM/?locale=pl_PL

     • Hej Zakopane!

     • Nim rozpoczną się tegoroczne ferie zimowe warto powspominać ostatnie dni minionych wakacji, które upłynęły uczniom niezwykle interesująco i aktywnie, albowiem wyjechali oni do malowniczego Zakopanego, gdzie wycieczkowiczy powitała słoneczna aura i serdeczny uśmiech właścicieli Pensjonatu "U Lampy".

      Zwiedzanie Zakopanego było nie tylko okazją do rozszerzenia wiedzy historycznej i kulturowej, ale także do rozwinięcia zainteresowania lokalną tradycją góralską. Spacerując po słynnych Krupówkach, można było podziwiać architekturę drewnianą, tradycyjne góralskie sklepy i stragany z rękodziełem. Wzrok przyciągały również kolorowe stroje regionalne. Uczniowie odwiedzili Muzeum Karola Szymanowskiego, jedyne na świecie muzeum biograficzne kompozytora, które znajduje się w Willi Atma. Pobyt w muzeum to podróż do życia i twórczości kompozytora oraz poznanie jego fascynacji folklorem. Ciekawym miejscem był również Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku, na którym nagrobki są niepowtarzalnymi dziełami sztuki, kapliczkami, góralskimi krzyżami, rzeźbionymi w motywy podhalańskie, malowanymi na szkle lub wykonanymi w drewnie, metalu czy kamieniu.

      W trakcie wędrówek szlakami górskimi uczestnicy mieli okazję podziwiać malownicze krajobrazy, obserwować przyrodę i uczyć się rozpoznawania roślin oraz zwierząt charakterystycznych dla górskiego ekosystemu. Punktem kulminacyjnym każdej wędrówki było dotarcie do celu i podziwianie widoków zapierających dech w piersiach. Niezapomnianym doświadczeniem dla uczniów było korzystanie z wyciągu krzesełkowego na Gubałówce. Niezawodny jak zwykle przewodnik przeprowadził grupę przez Dolinę Gąsienicową, Strążyską, Kościeliską, Małej Łąki, Murowaniec, Przełęcz w Grzybowcu, Przysłop Miętusi, Halę Kondratową i Szlak Papieski.

      Po licznych, fascynujących, ale i wyczerpujących wędrówkach górskich, wszyscy mogli zrelaksować się i skorzystać z atrakcji wodnych w Aqua Parku w Zakopanem i na Termach Chochołowskich, a w Pensjonacie Burkaty w Białce Tatrzańskiej każdy znalazł rozrywkę dla siebie: kręgle, bilard, ping pong, cymbergaj oraz piłkarzyki.

       W Zakopanem koloniści mieli okazję być na projekcji filmów w Kinie Giewont oraz zwiedzać wielkie akwarium pod Tatrami - Akwanarium Podwodny Świat, miejsce, w którym można zobaczyć ryby żyjące w Polsce oraz meksykańskie jaskinie i ich mieszkańców, ryby z jeziora Malawi, Amazonii i Żółwią Wyspę, górski potok z przepływem 100 tys. litrów wody na godzinę, a nawet formikarium z widocznymi podziemnymi korytarzami i tysiącami mrówek pracujących dla królowej. Dzięki opowieściom audioprzewodnika zwiedzający mogli dowiedzieć się wielu pasjonujących rzeczy o świecie fauny i flory.

      W programie wypoczynku były również zajęcia świetlicowe, specjalistyczne, dyskoteki oraz konkursy z nagrodami.

      Pełni wrażeń uczniowie wrócili z Zakopanego z uśmiechami na twarzach, z nowymi doświadczeniami i nowymi przyjaźniami.

     • Od Adwentu do Bożego Narodzenia

     • Jeszcze przed świętami bożonarodzeniowymi uczniowie klas II i III uczestniczyli w warsztatach bożonarodzeniowych „Od Adwentu do Bożego Narodzenia” w Zagrodzie Edukacyjnej w Olszówce, podczas których poznali tradycje bożonarodzeniowe, nauczyli się robienia pierogów, wykonali wieńce adwentowe oraz uczestniczyli w zabawach i konkursach związanych ze świętami, a także przytulali i głaskali ulubione zwierzątka z przyjazną aprobatą milusińskich.

      Pod czujnym okiem prowadzącej warsztaty, uczniowie aktywnie brali udział w procesie przygotowywania składników na ciasto pierogowe i farsz, formowaniu pierogów, ćwicząc znakomicie precyzję i zdolności manualne. Wszystkie ręcznie wykonane pierogi trafiły do wrzącej wody. Dzieci z zaciekawieniem obserwowały, jak ich trudy przekształcają się w pyszne danie. Po ugotowaniu wszyscy mieli okazję skosztować własnoręcznie przygotowanych specjałów kulinarnych.

      Każdy uczestnik mógł wyrazić swoją kreatywność poprzez dekorowanie wianka adwentowego, ozdabiając go według własnego pomysłu i z wykorzystaniem przeróżnych ozdób świątecznych.

      Warsztaty przebiegały w świątecznej, miłej atmosferze, ze śpiewem tradycyjnych polskich kolęd. Każde dziecko wróciło z osobiście wykonanymi ozdobami i niezapomnianymi wspomnieniami.

     • Pieczenie aromatycznych pierniczków

     • W pomieszczeniach Szkoły Podstawowej w Sarbicach wciąż unosi się pyszny aromat wybornych pierniczków, z pieczeniem których dzielnie zmierzyli się tuż przed świętami Bożego Narodzenia uczniowie klasy III naszej szkoły pod bystrym okiem pomysłodawczyni wychowawczyni. Mieli nie lada wyzwanie, gdyż zgodnie z przepisem na pierniczki należało przygotować ciasto. Wszyscy precyzyjnie ważyli i mieszali składniki, doskonaląc umiejętności pomiaru i proporcji, co jest istotne przy przygotowywaniu receptury. Wyrabiali ciasto, formowali pierniki, a następnie czekali z niecierpliwością na ich upieczenie. Po wyjęciu z pieca dzieci dekorowały swoje dzieła lukrem i posypkami. Zajęcia nie tylko dostarczyły świetnej zabawy, ale również integrowały matematykę w praktyczny sposób, ucząc dzieci poprzez praktyczne doświadczenie. Brawo! Mniam, mniam!

      Przepis na piernik przyjemny dla podniebienia i przyjazny środowisku do wykonania z doświadczonym kuchmistrzem:

      Składniki suche: 3 szklanki mąki organicznej, 1 szklanka stewii w proszku, 2 czubate łyżki mieszanki cynamonu, mielonych goździków, imbiru, kardamonu, 2 łyżki organicznego kakao, czubata łyżeczka sody.

      Należy dokładnie wymieszać wszystkie składniki.

      Składniki mokre: 2 dojrzałe banany, 2/3 szklanki oleju, słoik dowolnego dżemu, 300 g wegańskiego jogurtu naturalnego lub 250 ml mleka roślinnego.

      Wszystkie składniki mokre należy dokładnie zblendować.

      Teraz należy połączyć suche i mokre składniki, przełożyć ciasto do formy wyłożonej papierem do pieczenia, po upieczeniu można całość przełożyć dodatkowo dżemem, polać organiczną surową czekoladą.

      Smacznego!

     • Bomkowa wyprawa

     • Przedszkolaczki Rybki i Tygryski wybrały się świątecznie do gnieźnieńskiej fabryki bombek, którą dokładnie zwiedziły, dowiedziały się, jakie są etapy powstawania ozdób choinkowych, brały udział w warsztatach plastycznych, co sprawiło im wiele radości. Po wszystkich atrakcjach zmęczeni, ale szczęśliwi powrócili do przytulnych wnętrz przedszkola, gdzie oczekiwali na nich rodzice.

     • O czym w święta każdy z nas pamięta?

     • Miniony tydzień przyniósł Przedszkolaczkom Biedroneczkom moc świątecznych emocji, gdy ostatnie dni tego roku przeznaczyły na przygotowania do świąt, codziennie poznając tradycje związane z Bożym Narodzeniem, własnoręcznie zaprojektowane kartki świąteczne ozdobiły pełnymi ciepła życzeniami bożonarodzeniowymi płynącymi z głębi serca, wspólnymi silami wykonały tradycyjny łańcuch świąteczny oraz ozdobiły choinkę. Wiele radości przyniosło maluchom tworzenie stroików świątecznych oraz nauka pakowania prezentów. Zwieńczeniem owocnego czasu była przygotowana razem uczta wigilijna przy wspólnym kolędowaniu.

     • Bóg się rodzi

     • Utalentowany uczeń klasy 6 naszej szkoły, Karol Kołodziejek, wprowadza muzycznie w nastrój świąteczny, zapraszając audytorium do wspólnego kolędowania.

     • Życzenia bożonarodzeniowe

     • Samorząd uczniowski naszej szkoły uroczyście składa bożonarodzeniowe życzenia dla całego grona pedagogicznego, pani dyrektor, wszystkich pracowników, rodziców i gości.

     • W świetlistości boskiego narodzenia

     • Wszystkim pracownikom, rodzicom,

      przedszkolaczkom i uczniom

      szkolnej społeczności

      oraz jej zacnym przyjaciołom

      spełnienia wszelkich pragnień serca,

      które czynią świat zdrowo przyjazny życiu

      każdego stworzenia na Ziemi

      z poszanowaniem jego praw do wolności,

      świeżego powietrza, słońca złocistego,

      uśmiechu, szczęścia i ciepła rodzinnego

      w świetlistości boskiego narodzenia

      życzy z serdecznością

      dyrektor Szkoły Podstawowej w Sarbicach,

      Dorota Granos.