Spotkania ze sztuką dają dzieciom możliwość nauki empatii, przyswajania wiedzy o świecie oraz oswajania wszelkich emocji. W dniu 9 kwietnia 2025 roku dzieci z wszystkich grup przedszkolnych uczestniczyły w magicznym przedstawieniu pod tytulem "Kto jest najpiękniejszy". Aktorzy przenieśli małych widzów w bajeczny świat zwierząt, a piękny motyl pozwolił im zrozumieć, jak ważna w życiu jest przyjaźń. Dzieci z zapartym tchem śledziły przygody bohaterów, a na koniec nagrodziły aktorów gromkimi brawami.
Aktualności
Kto jest najpiękniejszy
- 16
Wycieczka szkolno-parafialna do Częstochowy
- 18
W dniu 7 kwietnia 2025 roku uczniowie z trzech szkół podstawowych: Koźmina, Brudzewa i Sarbic, oraz liczni parafianie, wzięli udział w wyjątkowej wycieczce do Częstochowy. W wydarzeniu uczestniczyli Ks. Paweł Szudzik – Proboszcz Parafii Św. Jadwigi Śląskiej w Janiszewie, Agnieszka Mysłowska – katecheta.
Uczestnicy wyjazdu podróżowali dwoma autokarami, w których na każdego czekała ciepła herbatka i słodki poczęstunek w postaci ciasteczek i bułeczek. Nad bezpieczeństwem i dobrą atmosferą czuwały dwie opiekunki - p. Anna Wieczorek Pajor i p. Barbara Radzimska-Sztrymer.
Po dotarciu na miejsce pierwszym punktem było zwiedzanie Jasnej Góry z przewodnikami, którzy w ciekawy sposób przybliżył historię tego wyjątkowego miejsca oraz opowiedzieli o cudownym obrazie Matki Bożej Częstochowskiej. Pielgrzymi mieli okazję pomodlić się w Kaplicy Cudownego Obrazu, gdzie odbyła się również uroczysta Msza Święta, którą koncelebrował ks. Proboszcz, a w gronie służby ołtarza był uczeń klasy 8 szkoły w Sarbicach Mateusz Karniszewski. Był to czas skupienia, modlitwy i refleksji.
Kolejnym duchowym punktem programu była Droga Krzyżowa, odprawiona przez proboszcza na wałach jasnogórskich. Uczniowie i opiekunowie w ciszy i zadumie przeżywali kolejne stacje, powierzając Matce Bożej swoje intencje i prośby.
Był również czas na zakup pamiątek – różańców, obrazków, medalików i innych drobiazgów, które będą przypominać o tej wyjątkowej pielgrzymce.
W drodze powrotnej, zgodnie z tradycją, zatrzymano się w McDonald’s, gdzie wszyscy mogli zjeść coś ciepłego i podzielić się wrażeniami z wyjazdu. Wspólne rozmowy, śmiech i serdeczna atmosfera dopełniły ten wyjątkowy dzień.
Wycieczka do Częstochowy była nie tylko okazją do pogłębienia wiary, ale również do integracji pomiędzy uczniami z różnych szkół. Wszyscy wrócili do domów ubogaceni duchowo i pełni pozytywnych wspomnień.
Palmy wielkanocne – florystyczne warsztaty klasowe
- 9
W ramach zajęć katechezy w klasie 6 odbyły się wyjątkowe warsztaty artystyczno-religijne, podczas których uczniowie własnoręcznie wykonywali palmy wielkanocne. Celem zajęć było przybliżenie uczniom tradycji związanych z Niedzielą Palmową, a także rozwijanie ich kreatywności i umiejętności manualnych.
Podczas warsztatów uczniowie pracowali z żywymi i naturalnymi elementami, takimi jak gałązki bukszpanu, bazie kotki, suszone i żywe kwiaty, zioła, kolorowe trawy oraz wstążki. Dzieci z dużym zaangażowaniem tworzyły swoje własne, niepowtarzalne palmy, ucząc się przy tym znaczenia symboliki wielkanocnej.
Dla wielu z nich była to okazja do pierwszego zetknięcia się z tą piękną polską tradycją, co sprawiło, że zajęcia zapadną im długo w pamięci. Wzbogaciły wiedzę religijną uczniów, ale również rozbudziły w nich szacunek do dziedzictwa kulturowego oraz radość ze wspólnego tworzenia.
Warsztaty przebiegły w radosnej, twórczej atmosferze, a efekty pracy uczniów są naprawdę imponujące.
Zobaczcie sami…..
Konkurs plastyczny "Rodzina nadzieją świata"
- 1
Dzień Świętości Życia i XXI Narodowy Dzień Życia
Uczniowie ze szkoły Podstawowej w Sarbicach wzięli udział w konkursie pt.: „Rodzina Nadzieją świata”.
Celem konkursu było podkreślenie znaczenia rodziny w życiu człowieka; umożliwienie dzieciom przedstawienia swoich osobistych refleksji i przeżyć dotyczących rodziny; ukazanie przykładów wartościowych relacji rodzinnych, zwracając uwagę na świętych i błogosławionych małżonków. Dzieci miały okazję wyrazić swoją miłość i przywiązanie do najbliższych poprzez piękne, pełne kolorów rysunki.
Wszystkie prace przesłane do diecezji włocławskiej zostały nagrodzone, a ich autorzy otrzymali dyplomy i nagrody za udział.
W konkursie wzięli udział uczniowie z klasy 2: Anastazja Tsiko i Szymon Warach, z klasy 3: Julia Białek, Hanna Pajor, Wojtek Warach, Zosia Warach, Marcelina Zych, Nikola Tokarska, Weronika Jurkiewicz, z klasy 4: Oliwia Sikora i Bartek Nowakowski.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, Rodzicom i dziękujemy za piękne prace!
Opiekunem konkursu była Agnieszka Mysłowska.
100 dni do matury
- 13
Dnia 27 marca 2025 roku razem z klasą 8 udaliśmy się na wycieczkę, której główną atrakcją był seans filmu "100 dni do matury”.
Po przybyciu do kina z niecierpliwością zasiedliśmy w fotelach, by obejrzeć historię maturzystów, pełną emocji, humoru i młodzieżowych wyzwań. Film poruszał temat dojrzewania, przyjaźni i wyborów życiowych, a niektóre sceny wywoływały w nas zarówno śmiech, jak i refleksję.
Po seansie nadszedł czas na ucztę w Pizzerii 105, gdzie mogliśmy jeść do woli. Było smacznie, wesoło i każdy znalazł coś dla siebie.
Kolejnym punktem programu była wizyta w centrum handlowym, gdzie mieliśmy chwilę na małe zakupy. Niektórzy skorzystali z okazji, by kupić przekąski, drobiazgi.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się przy punkcie widokowym w Koninie, skąd podziwialiśmy piękną panoramę okolicy. Widok robił wrażenie, a zdjęcia z tego miejsca na pewno będą świetną pamiątką.
Wycieczkę zaliczamy do kolejnych udanych, a czas spędzony razem – bezcenny. Będziemy ją wspominać! 😊
📌 Podpis: Agnieszka, Wiktoria, Paulina, Wiktor, Szymon, Mateusz
Mistrzostwa Powiatu Tureckiego w Drużynowych Biegach Przełajowych
- 13
W dniu 28 marca 2025 roku na Stadionie w Russocicach reprezentacja naszej szkoły składająca się z uczniów klas III-VIII brała udział Mistrzostwach Powiatu Tureckiego w Drużynowych Biegach Przełajowych.
Uczennica klasy czwartej Łucja Andrzejewska w kategorii wiekowej dziewczynki 2014 i młodsze zajęła 2 miejsce i będzie reprezentowała naszą szkołę i Powiat Turecki w Finale Województwa Wielkopolskiego w Drużynowych Biegach Przełajowych, które odbędą się 24 kwietnia 2025 roku w Żerkowie.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
- 10
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to międzynarodowe święto obchodzone corocznie drugiego kwietnia, które zostało ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych 18 grudnia 2007 roku.
Nasze dzieci z Badmintonowego Przedszkola również zaangażowały się w akcję promującą wiedzę na temat autyzmu. Z tej okazji społeczność przedszkolna miała na sobie ubrania w niebieskim kolorze na znak solidarności z osobami autystycznymi. Przedszkolaki brały udział w zajęciach tematycznych. Dzieci zapoznały się z pojęciem „autyzm” oraz charakterystycznymi cechami występującymi u osób z tym zaburzeniem. Przedszkolaki wykonały prace plastyczne promujące Dzień Świadomości Autyzmu oraz oglądały filmik edukacyjny.
Celem tego wydarzenia było zwiększenie świadomości i uwrażliwienie dzieci na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na trudności z jakimi zmagają się osoby autystyczne w życiu codziennym.
Wiosenna Śnieżka
W dniu 26 marca 2025 roku z okazji pierwszego dnia wiosny uczniowie klas I, II i III udali się do kina Helios w Konie na film „Śnieżka”. Była to doskonała okazja do wspólnego spędzenia czasu oraz poznania nowoczesnej interpretacji klasycznej baśni. Przed filmem uczniowie obejrzeli prelekcję, w której był poruszony temat rozwijania własnej wartości u dzieci, budowanie samooceny, akceptacji siebie oraz wiary we własne siły. Bajka ,,Śnieżka" opowiada o sile przyjaźni, zaufaniu i o dobru, które może przezwyciężyć dosłownie każdą przeszkodę.
Ekscytująca podróż do krainy nauki i eksperymentów
- 49
Przedszkolaczki z grupy Biedroneczek w dniu 26 marca 2025 roku odbyły podróż do krainy nauki i eksperymentów, czyli strefy SOWA w Uniejowie. "Dziecko nie jest naczyniem, ktore należy napełnić, ale ogniem, który trzeba rozpalić" - kierując się tą prawdą życiową pracownicy SOWA próbują rozbudzić w dzieciach ciekawość świata i nauki.
Biedroneczki aktywnie uczestniczyły w angażujących eksperymentach, które poprzez zabawę uczyły ich logicznego i kreatywnego myślenia. Następnie dzięki samoobsługowym stanowiskom mogły samodzielnie odkrywać prawa nauki i rozwijać kompetencje przyszlości.
Wizyta przebiegała w atmosferze radości i zaciekawienia. Przedszkolaczki z entuzjazmem podejmowały się rozwiązywania stawianych przed nimi zadań. Nauka poprzez własne doswiadczenie pozwala dzieciom lepiej zapamiętywać informacje i rozwijać poczucie sprawczości.
Jak tu stworzyć utwór cały, trzeba dobrać interwały
W dniu 28 marca 2025 roku uczniowie i przedszkolaki mieli okazję po raz kolejny uczestniczyć w koncercie muzycznym w wykonaniu artystów z Akademii Pana Feliksa. Podczas audycji poznali elektroniczny instrument dęty, który wykorzystuje elektronikę, aby naśladować dźwięk tradycyjnych instrumentów dętych, takich jak: saksofon, trąbka, klarnet, flet oraz innych. Podczas spotkania prowadzący wyjaśnił dzieciom, w jaki sposób wydobywają się na nim dźwięki i jak powstaje muzyka. Kolejnym instrumentem była harmonijka ustna, chętni uczniowie mogli spróbować swoich umiejętności muzycznych, grając utwór razem z muzykiem, wszyscy poradzili sobie znakomicie. Na koniec spotkania odbyły się improwizacje taneczne do piosenki Sylwii Grzeszczak „Och i ach”. Dziękujemy artystom za ciekawą, elektroniczną lekcję muzyki.
W skarpetach nie do pary
- 160
Z inicjatywy i wedle pomysłu Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły został zorganizowany Tydzień Wiosny.
Uczniowie oraz przedszkolaczki Tygryski, Badmintonowego Przedszkola, Rybki i Biedroneczki wykazali się niebywała kreatywnością. Każdy dzień dostarczył mnóstwo radości i miło spędzonego czasu. Na przykład dzień bez plecaka zaowocował, korzystajac z podpowiedzi nauczycieli, przyniesieniem potrzebnych materiałów na zajecia w innych niż plecaki pojemnikach. Pojawily się przeróżne naczynia od naczyń kuchennych przez koszyki po meble.
Gratulujemy wszystkim dzieciom pomysłowości i samorzadowi uczniowskiemu trafnej i inspirujacej inicjatywy.
Cudowna literka C, c
- 15
Przedszkolaczki Rybki poznały zapis graficzny litery c, wymawiały głoski C, która jest spółgłoską. Maluszki wspaniałe poradziły sobie z zadaniem "Wymień słowa", które zaczynają się na głoskę c. Następnie utrwaliły ćwiczenia z nowo poznaną głoską w kartach pracy. Dzieci wspólnie z paniami sadziły cebulki dymki i tulipanów. Przesadzały rozsady kwiatów oraz zasiały owies wielkanocny.
Kangur ponownie z nami
- 4
W dniu 20 marca miłośnicy matematyki w naszej szkole wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym "Kangur Matematyczny".
W konkursie wzięli udział uczniowie z klas II, III, IV, V,VI VIII. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań matematycznych oraz doskonalenie umiejętności logicznego myślenia i rozwiązywania nietypowych zadań.
Konkurs rozpoczął się o godzinie 9:00 w jednej z klas, gdzie uczniowie zostali podzieleni na kategorie wiekowe zgodnie z regulaminem. Każdy uczestnik otrzymał arkusz zadań oraz kartę odpowiedzi. Zadania konkursowe miały różny stopień trudności i wymagały nie tylko znajomości matematyki, ale także błyskotliwości, sprytu i umiejętności analitycznych.
Podczas konkursu panowała atmosfera skupienia i zaangażowania. Po konkursie wszyscy uczniowie otrzymali symboliczne pamiątki.
Kreatywni na co dzień i od święta
- 3
W dniu 14 marca 2025 roku uczniowie klasy piątej w ramach projektu "Kreatywni na co dzień i od święta" obchodzili Dzień Liczby Pi. Celem wydarzenia było przybliżenie uczniom znaczenia tej niezwykłej liczby oraz rozwijanie zainteresowania matematyką w ciekawy i angażujący sposób.
Wielobarwny tydzień wiosny
- 20
W dniach 17-21 marca 2025 roku przedzkolaczki Tygryski miały okazję uczestniczyć w wyjątkowym "Tygodniu Wiosny". W ramach obchodów tego tygodnia organizowano różnorodne wydarzenia, które miały na celu rozweselenie przedszkolaczków, rozwój ich kreatywności, a także integrację grupy. Każdy dzień był tematyczny, co pozwoliło maluchom na świetną zabawę i wspólnie przeżywany czas w radosnej atmosferze.
Poniedziałek - Dzień Piżamy
Tydzień rozpoczęliśmy w bardzo przytulny sposób - dzieci przyszły do przedszkola w swoich ulubionych piżamach.
Wtorek - Dzień Szalonej Fryzury
Maluchy przyszły do przedszkola z najróżniejszymi fryzurami.
Środa - Dzień Bez Plecaka
Środa była dniem, w którym dzieci mogły pozostawić plecaki w domu, co było dla nich dużą atrakcją.
Czwartek - Dzień Bez Pytania
Czwartek był dniem, w którym cała grupa ''Tygrysków'' postanowiła założyć ubrania w kolorze czerwonym. Dzieci same ustaliły jaki kolor ubiorą.
Piątek - Dzień Kolorowej Skarpety
Tydzień zakończyliśmy w piątek, kiedy to dzieci mogły założyć skarpetki w najbardziej szalonych wzorach i kolorach. W tym dniu odbyły się pogadanki z okazji Światowego Dnia Osób z Zespołu Downa, co miało na celu przybliżenie młodym adeptom życia tego tematu oraz promowanie równości i akceptacji.
"Tydzień Wiosny" w grupie Tygrysków okazał się dużym sukcesem. Dzieci z radością angażowały się w każdy dzień tematyczny. Obchody "Tygodnia Wiosny" były doskonałą okazją do wspólnej zabawy, integracji, a także do wprowadzenia wiosennego nastroju w naszym przedszkolu. Na zakończenie nie zabrakło malutkiej nagrody w postaci jajka niespodzianki za super zabawę.
Wiosna dookoła
- 9
Początek wiosny to radosny okres, który przynosi ze sobą wyjątkowe tradycje i obyczaje. Przyroda budzi się do życia i coraz więcej czasu przebywa się na powietrzu, co cieszy szczególnie dzieci.
W dniu 21 marca maluchy z Badmintonowego Przedszkola obchodziły Pierwszy Dzień Wiosny. Z tej okazji obejrzały filmik edukacyjny, wykonały wiosenne prace plastyczne oraz zatańczyły do piosenki "Wiosna dookoła".
Dla Was dziś kwiaty i uśmiechy
- 36
Dla Was dziś kwiaty i uśmiechy.
I pierwszy promień bliskiej wiosny.
Dzień bez kłopotów i bez trosk.
Dużo radości.
Dla mamy, Pani, dla dziewczynek,
W domu, w przedszkolu, na wycieczce.
Każdego dnia dobry uczynek -
To jest od chłopców upominek
Zbigniew Jeżyna
Ósmy marca to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. Z tej okazji w dniu 7 marca wszyscy chłopcy składali życzenia dziewczynkom w Badmintonowym Przedszkolu. Nie obyło się bez cukierków. Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi dżentelmani, byli przemili, uczynni i sympatyczni. Wszyscy wykonali wspólnie karty pracy związane z tym świętem.
Z okazji Dnia Kobiet również w dniu 14 marca odbyła się w naszej grupie zabawa z misiem. Nie zabrakło wspólnych tańców oraz poczęstunku.
Dzień Świętego Patryka
- 10
Dzień Świętego Patryka to irlandzkie święto narodowe obchodzone w dniu 17 marca. Jest znane z zielonych dekoracji, koniczynek (szczególnie trójlistnych, zwanych shamrock), parad, muzyki irlandzkiej i charakterystycznych strojów w kolorze zielonym. Uczniowie: Kacper i Henryk wykonali prace związane z tym świętem.
Czerwieńcie, zieleńcie się słowa
- 12
W dniu 18 marca 2025 roku trzynaścioro uczniów z naszej szkoły brało udział w Gminnych Eliminacjach XXX Międzypowiatowego Konkursu Recytatorskiego dla Szkół Podstawowych „Czerwieńcie, zieleńcie się słowa…”.
Organizatorem eliminacji gminnych było Centrum Kultury Biblioteki Publicznej Gminy Przykona. Jury konkursowe oceniało: dobór repertuaru, interpretację tekstu, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny. Wszyscy uczniowie na wysokim poziomie zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, a sześcioro z nich otrzymało nagrody.
W I kategorii wiekowej nagrody otrzymali: Martyna Włodarczyk, uczennica kl. II, która recytowała wiersz Marii Terlikowskiej „Ziółko”, Marcelina Zych, uczennica kl. III za recytację wiersza Agnieszki Frączek „Miss stonoga” i Julia Białek, uczennica kl. III za recytację wiersza Hanny Niewiadomskiej „Mop i szczotka”.
Nagrody w II kategorii wiekowej otrzymali: Wiktoria Krawczyk, uczennica kl. V za recytację wiersza Marii Terlikowskiej „Ziółko” oraz Oliwia Pacześna, uczennica kl. VI za recytację wiersza Ryszarda Przymusa „Nasza mama jest poetką”.
Nagrodę w III kategorii wiekowej klas VII – VIII, otrzymał Karol Kołodziejek, uczeń kl. VII za recytację wiersza Anny Kamieńskiej „Dom matki”.
Nagodzeni uczniowie będą reprezentowali Gminę Przykona, podczas Eliminacji Rejonowych Konkursu, które odbędą się już 24 marca 2025 roku w Turku.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki, a zwycięzcy dodatkowo karty upominkowe do Empiku. Organizatorzy przygotowali również dla wszystkich uczestników konkursu słodki poczęstunek.
Czekoladowe przyjemności
- 14
W dniu 10 marca 2025 roku uczniowie klas I – III wzięli udział w niezwykle słodkich warsztatach czekoladowych. Podczas zajęć dzieci miały okazję poznać etapy produkcji czekolady, począwszy od jej głównego składnika – kakaowca – po ostateczny produkt, jakim jest tabliczka czekolady. Dzieci ozdabiały swoje czekolady różnymi kolorowymi smakołykami, dzięki czemu każda tabliczka była wyjątkowa. Dzieci udekorowały również pudełka, w których ostatecznie znalazły się czekolady. Warsztaty dostarczyły dzieciom dużo radości jak również nowych wiadomości. A wszystko to za sprawą Rodziców, którzy zorganizowali swoim dzieciom czekoladową niespodziankę, za którą płyną czekoladowe wyrazy wdzięczności z niejednej czekoladowo uśmiechniętej buzi.
Archiwum Aktualności