• Zwycięstwo po królewsku

     • Uczennice klasy czwartej naszej szkoły, Aleksandra Karbowska i Zuzanna Misiak, w ukoronowaniu ambitnych treningów zasłużenie stanęły na podium podczas Ogólnopolskiego Turnieju Badmintona w Solcu Kujawskim w dniu 6 maja 2023 roku. Gratulujemy!!! P.S. Jako, że organizatorzy nie przewidzieli dwóch pierwszych miejsc ex aequo, dziewczęta zajęły miejsca odpowiednio pierwsze i drugie.

     • Pan żubr we własnej osobie

     • "Pozwólcie przedstawić sobie:
      Pan żubr we własnej osobie.
      No, pokaż się, żubrze. Zróbże
      Minę uprzejmą, żubrze".

      "Żubr", Jan Brzechwa, "Zoo", "Tańcowała igła z nitką", 1938 rok

      Przedszkolaczki Tygryski z żarliwością, bez żachnięcia dotarły do ostatniej literki alfabetu "Ż, ż", tymczasem poznając globus modelujący Ziemię, wszystkie kontynenty, łącznie z naszym rodzimym, by następnie żądne wiedzy układać, czytać i dzielić na głoski wyrazy związane z kontynentami.

      Dzieci dowiedziały się także, na jakim kontynencie żyją ich przewodnicy tygrysy, oraz wyruszyły na spotkanie z największymi ssakami w Europie, żyjącymi w najstarszym w Polsce, utworzonym w roku 1921, Białowieskim Parku Narodowym, mogąc poszczycić się dostojną symboliką tej krainy, bez zażenowania pozwoliły się dokładnie poznać dociekliwym maluchom, darzącymi zwrotnie z życzliwą wdzięcznością swoimi pracami plastycznymi w postaci żubrzych postur plastelinowo wyklejanych, zarazem znakomicie ćwiczących motorykę małą.

     • Dzień Strażaka

     • Dzień Strażaka Malwinka i Michałek uhonorowali pracami plastycznymi w różnych technikach wykonawczych, efektywnie wpisując w pamięć kolorami numer alarmowy do Straży Pożarnej 998.

     • Zadania godne zapamiętania

     • Malwinka i Michałek z zaciekawieniem dopasowywali obrazki do odpowiadających im kształtami cieni, a w grze "Memory" dobierali parami identyczne symbole, trenując wytrwale spostrzegawczość, percepcję i pamięć.

     • Największy instrument świata

     • W dniu 28 kwietnia 2023 roku w naszej szkole odbyła się prezentacja muzyczna dla uczniów i przedszkolaków w ramach spotkań z muzyką. Uczestnicy poznali różne instrumenty dęte blaszane.

      Najmniejszy z nich to kazoo, mały, poręczny instrument dęty, na którym bez trudu zagra  każdy. Jego charakterystyczne, brzęczące brzmienie sprawdzi się jako akompaniament do utworów muzycznych. Usłyszeliśmy na kazoo motyw muzyczny z filmu "Gang Olsena" w wykonaniu artystów oraz spontaniczne improwizacje melodyczne autorstwa naszych uczniów.

      Baryton zwany też rogiem to kolejny ciekawy instrument, poznaliśmy jego budowę, niskie brzmienie, używany był w wojsku, na polowaniach, wykonywało się na nim sygnały na zbiórkę, pobudkę. Piękną dla ucha melodię "Moon River” wykonał artysta na barytonie.

      Następnie z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych, takich jak shakera i marakasy, dzieci akompaniowały w rytmie cha-cha do utworu muzycznego.

      Przyszła pora na największy dęty blaszany instrument – suzafon. Posiada on bardzo dużą czarę głosową, która znajduje się nad głową grającego i waży około 15 kg. Instrument ten używany jest w wielkich orkiestrach dętych oraz w orkiestrach tanecznych. Usłyszeliśmy dobywające się z niego melodie "Marszu Imperialnego" z filmu "Star Wars" oraz polki bawarskiej, przy której odbyły się improwizacje taneczne uczestników spotkania.

      Dziękujemy artystom za kolejną, ciekawą odsłonę instrumentalną i interesującą lekcję muzyki!

     • Mali Polacy wielcy sercem

     • Wszystko co wielkie, jest wielkie przez serce łagodne, mądre i wdzięczne, dlatego przedszkolaczki Rybki przy majowym święcie pozowały dziecięcym entuzjazmem, zapałem i szczęściem.

     • Nasza Ojczyzna

     • W Polsce jest morze, są góry, jeziora
      Lasy i łąki, sady i pola
      I duże miasta, i małe wioski
      To krajobraz naszej pięknej Polski

      Polska to nasza ojczyzna
      A my jesteśmy Polakami
      I jesteśmy tacy dumni
      I jesteśmy tacy dumni
      Że w takim kraju mieszkamy

      Znamy legendy o Gnieźnie, Krakowie
      Wiemy, jak śpiewać hymn narodowy
      Że Orzeł Biały jest w polskim herbie
      A na naszej fladze biel i czerwień

      Polska to nasza ojczyzna
      A my jesteśmy Polakami
      I jesteśmy tacy dumni
      I jesteśmy tacy dumni
      Że w takim kraju mieszkamy

     • Postawy patriotyczne podczas obchodów świąt narodowych

     • Przedszkolaczki Biedroneczki urozmaicenie pną się w górę wzrostem fizycznym oraz umysłowym, biorąc udział  w rozwojowych aktywnościach w naszej szkole, jak choćby kształtowanie postaw patriotycznych w pracach plastycznych, uwrażliwiająca słuchowo i ruchowo audycja muzyczna czy oprawa artystyczno-erudycyjna do obchodów świąt uchwalenia konstytucji oraz dnia flagi narodowej. 

     • Orzeł matematyczny najwyższych lotów

     • W dniu 20 kwietnia 2023 roku w naszej szkole odbył się ogólnopolski konkurs "Orzeł Matematyczny" dla szkół podstawowych, w którym w uskrzydleniu wzięła udział grupa 20 uczniów z klas II - VIII, oczekując na pozytywne rozstrzygnięcie i podniesienie sprawności dedukcyjnej.

     • Puzzlane dzielenie ułamków dziesiętnych

     • Nowatorskie metody nauczania na lekcjach matematyki inspirują do pilnego zgłębiania przydatnej wiedzy, jak w klasie piątej podczas dzielenia ułamków dziesiętnych z wykorzystaniem puzzli, dostępnych na platformach wordwall oraz spinner. Uczniowie za pomocą spinnera losowali poszczególne przykłady, rozwiązywali je na tablicy, a następnie łączyli działanie i wynik. 

     • Drzwi szeroko otwarte

     • Uczniowie klasy ósmej odbyli rozpoznawczą wycieczkę do Zespołu Szkół Technicznych im. gen. prof. S. Kaliskiego w Turku, gdzie kierunki kształcenia i oferta szkoły kluczowo skupiły ich uwagę w przeddzień ważkich życiowo wyborów.

     • Ojczyste godło i flaga

     • W związku z obchodami świąt majowych Malwinka i Kacperek w skupieniu i zaangażowaniu wykonali ojczyste godło oraz flagę. Prace plastyczno-techniczne celowały intencyjnie w zapamiętanie i utrwalenie barw oraz symboli narodowych.

     • Mieszkam w Polsce

     • Przedszkolaczki Tygryski z małą i dużą literką "H, h" oddały honor narodowym symbolom, hożo studiowały mapę Polski, poznając jej geograficzne położenie i wszystkich sąsiadów, hartem ducha zgłębiły, co jest stolicą Polski oraz skąd wywodzi się jej nazwa. Ponadto z ochoczością przywołały symbolikę największych miast, takich jak Kraków, Poznań, Toruń czy Warszawa, a z nią legendę o złotej kaczce.

      Chwackie maluchy poznały zapis cyfrowy liczby 10 i ku chwale ojczyzny tematycznie trafiły w dziesiątkę pracami plastycznymi, intonując nowo poznaną pieśń "Nasza ojczyzna", gdy harmonijnie nastroiła ich audycja muzyczna: "Największy instrument świata".

     • Kto nie jadł na uczcie z płaskiego talerza?

     • (...) "Gdy postawiono przed nim płaski talerz, przyjrzał mu się z obudzoną nagle ciekawością.
      - ..."Nigdy nie jadał na uczcie z płaskiego talerza..." - gadał sam do siebie.
      - Panie profesorze! - rzekł głośno. - Coś mi świta...
      - Ejże! - uradował się profesor.
      - Kto to nie jadł na uczcie z płaskiego talerza?
      - Lis zaprosił raz na ucztę bociana...
      - I dał mu jedzenie na talerzu - krzyknął profesor.
      - Lis nie mógł jeść z flaszki, a bocian z talerza. Bocian!
      - Tak mi się zdaje... A kto "wkrótce powróci z Egiptu"?
      - Panie profesorze!" (...)

      Kornel Makuszyński "Szatan z siódmej klasy", 1937

      Zapraszając wiosnę w gościnne progi naszej szkoły, jej uzdolnieni plastycznie uczniowie, Malwina i Michał, na wyjątkowe powitanie wykonali równie nietuzinkowe prace techniczne pod tytułem "Bociany".

     • Mali strażnicy przyrody

     • Przedszkolaczki Tygryski zastosowały nowo poznaną literę "f, F" jako farbę do jej kolorowania, łącząc barwy w celu uzyskania nowych odcieni, niczym w przypadku czerwieni z niebieskim w fiołkowy fiolet, którym dzieci finezyjnie wykropkowały powielane poznawczo literki. 

      Maluszki zapoznały się z ekologicznym terminem "recykling", z botaniczną konstrukcją drzewa, dociekły, dlaczego należy troszczyć się o roślinność, a niektóre gatunki roślin znajdują się pod częściową lub całkowitą ochroną. Następnie na tę znamienną, co znamienitą, okoliczność posegregowały śmieci, wpajając ideę eliminowania ich poprzez zastąpienie biodegradowalnymi ekwiwalentami, przyjaznymi naturze w chwalebnym poszanowaniu naszej żywicielki Matki Ziemi.

      W brulionach małego rysownika przyjaźnie zawitała cyferka 9, a także powstały dwie prace plastyczne w postaci plakatu z okazji Dnia Ziemi oraz wizerunku żywej natury we wdzięcznym kształcie objętego ochroną gatunkową krokusa, któremu zawdzięczamy szlachetną przyprawę szafran, pozyskiwaną ze słupków tego nobliwego kwiatuszka.

     • Zdrowie to środek do życia

     • Z werwą przedszkolaczków Biedroneczek wiedz, że:

      „Zdrowie nie jest przedmiotem życia, lecz środkiem do życia” – Arystoteles.

      „Najważniejszym i największym triumfem człowieka jest zwycięstwo nad samym sobą” – Platon.

      „Nigdy nie jesteś za stary ani za młody, aby być zdrowym” – John F. Kennedy.

      „Uncja profilaktyki jest warta funta lekarstw” – Benjamin Franklin.

      „Zdrowi obywatele to największy kapitał, jaki może mieć każdy kraj” – Winston Churchill.

      „Człowiek, który ma zdrowie, to człowiek, który ma nadzieję” – Victor Hugo.

      „Zdrowe ciało, pogodny umysł i radosny duch to trzy składniki szczęścia” – Avul Pakir Jainulabdeen Abdul Kalam.

      „Brak aktywności niszczy dobrą kondycję każdego człowieka, natomiast ruch i metodyczne ćwiczenia fizyczne ratują ją i zachowują” – Platon.

     • W zdrowym ciele zdrowy duch

     • Przedszkolaczki Biedroneczki 🐞 oraz Rybki 🐟 ruchem oraz dziecięcą erudycją włączyły się aktywnie w akcję Światowego Dnia Zdrowia, wykonując dziarsko ćwiczenia ruchowe oraz śmiało biorąc udział w pogadankach, uświadamiających zachowania, które pozwolą mickiewiczowskiej inwokacji dość wybrzmiewać jeno poetycką nutą: "Litwo, Ojczyzno moja! Ty jesteś jak zdrowie. Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, kto cię stracił. Dziś piękność twą w całej ozdobie widzę i opisuję, bo tęsknię po Tobie".

     • Rakietą do gwiazd 🌠

     • Przedszkolaczki Tygryski 🐯 z łatwością przyswoiły sobie nowo poznaną literkę "ł ,Ł" jak łakocie dla łasuchów. Z entuzjazmem odbyły też podróż kosmiczną na spotkanie z gwiazdozbiorami i planetami nie tylko Układu Słonecznego, a impresje z dalekiej wyprawy wdzięcznie wyraziły w pracach plastycznych z motywem rakiety, która poniosła je do gwiazd 🌠

     • Życzenia wielkanocne 🐰🐇

     • Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sarbicach życzy wszystkim Pracownikom, Przedszkolaczkom, Uczniom, Rodzicom oraz Przyjaciołom Szkoły pogodnych Świąt Wielkanocnych w atmosferze rodzinnego ciepła, roztapiającego wiosennie nowe ścieżki życia śladem wielkanocnego zajączka 🐰🐇

     • Gra wielkanocna po angielsku

     • Uczniowie klasy 4 pilnie wzięli udział w edukacyjnej grze wielkanocnej w języku angielskim, aby z biegłością odnaleźć się po angielsku w każdej życiowej sytuacji imponującą elokwencją lingwistyczną.