• Mistrzostwa Powiatu Tureckiego w futsalu

          • W dniu 11 grudnia 2023 roku uczniowie naszej szkoły, Zofia Kołodziejek, Filip Andrzejewski, Marcel Dudek, Filip Gronowalski, Gabriel Łajdecki, Karol Kołodziejek, Wiktor Michalak, Jakub Pietrzak, wzięli udział w Mistrzostwach Powiatu Tureckiego w futsalu (piłka nożna halowa pięcioosobowa lub potocznie halówka, czyli zespołowa gra sportowa, odmiana piłki nożnej rozgrywana w hali od portugalskiego futebol de salão i hiszpańskiego fútbol sala lub fútbol de salón) dziewcząt i chłopców, które odbyły się w hali sportowej Szkoły Podstawowej w Brudzewie.

            Nasi zawodnicy rozgrywając trzy mecze na stabilnie wyrównanym poziomie, triumfująco sięgnęli po remis i wygraną. Zawody przyniosły naszym walecznym futsalistom wiele radości oraz cennych doświadczeń, procentujących na przyszłość w zgodzie z życzeniem popartym treningową konsekwencją.

          • W chatce Świętego Mikołaja

          • W dniu 13 grudnia 2023 roku uczniowie klasy I wybrali się do Chatki Świętego Mikołaja, aby kultywować tradycję Świąt Bożego Narodzenia oraz spotkać się ze Świętym Mikołajem. Pod czujnym okiem elfów przywołały materialnie do naszego świata prawdziwego skrzata, ponadto wzięły udział w spektaklu interaktywnym, a także zostały obdarowane pamiątkowym dyplomem pasowania na elfa. Nie mogło zabraknąć słodkich poczęstunków oraz gorącej, rozgrzewającej czekolady do picia. Dzieci wróciły do domu szczęśliwe, z wieloma pamiątkami oraz pokolorowanymi włosami. 

          • Sporty zimowe

          • Przedszkolaczki Biedroneczki oglądając bajeczkę edukacyjną o sportach zimowych oraz malując kolorowanki związane z tematem zimowym, rozwijają fascynację aurą zimową z baśniowo roztańczonymi płatkami śniegu, zapraszającymi do rześkich zabaw dotleniających w śnieżnym puchu na świeżym powietrzu.

          • Wyrocznia andrzejkowa

          • Wigilia Świętego Andrzeja, przypadająca w dniu 29 listopada, to w katolickiej obrzędowości dorocznej szczególny moment, gdy kończy się rok obrzędowy, kościelny, a rozpoczyna Adwent, czyli okres przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia, których obchody wywodzą się ceremonialnie z tradycji przedchrześcijańskich, czerpiąc z ich dziedzictwa kulturowego. Wróżby, magia, przepowiadanie przyszłości znajdują rodzime powiązanie z naturą, której wnikliwe odczytywanie okiem wrażliwym na jej żywicielskość, dostarcza odpowiedzi na nurtujące pytania.

            Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w wigilię Świętego Andrzeja Apostoła w dniu 29 listopada 2023 roku odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa. Uczniowie zadbali o wystrój sali balonami, oprawę muzyczną prowadził Rodzic naszej szkoły, wytrawny DJ Pan Przemysław Zych.

            W dniu wydarzenia edukacyjno-rozrywkowego sala gimnastyczna przemieniła się w miejsce wyroczni, gdzie zabawowicze mogli dowiedzieć się, jakie szczęście, dobrobyt, pomyślności gotowi są przyciągnąć do swojego życia za sprawą swoich postaw, zachowań, stosunku wobec otoczenia, nauki, kolegów, rodziców, nauczycieli, zgodnie z odwieczną zasadą skutku i jego przyczynowości.

            Wszyscy ochoczo uczestniczyli w pouczających zabawach i konkursach, zdobywając w nagrodę zdrowotne słodkości, które sycą smacznie i pożywnie. Pod baczną opieką nauczycieli uczniowie klas czwartej, piątej, szóstej, siódmej i ósmej w wyśmienitych humorach bawili się wybornie, bogaci w wiedzę, że są kowalami własnego losu, a dokonywane przez nich wybory ku dobru wszelakiemu determinują ich świetlaną przyszłość.

          • Mistrzostwa Rejonowe w tenisie stołowym chłopców

          • W dniu 7 grudnia 2023 roku uczniowska reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w drużynowych Mistrzostwach Rejonu Konińskiego w tenisie stołowym chłopców w Kłodawie. Wiktor, Filip i Mikołaj zakończyli turniej na VII miejscu. Dziękujemy za sportowe postawy podczas walecznych potyczek w atmosferze edukacyjnej zabawy.

          • Kraina Bombek Kadpol w Gnieźnie

          • W dniu 28 listopada 2023 uczniowie klas II oraz III wraz z wychowawcami odbyli wycieczkę do Krainy Bombek Kadpol w Gnieźnie. Uczniowie zwiedzili fabrykę, poznali poszczególne etapy wyrobu bombek oraz uczestniczyli w warsztatach plastycznych, podczas których zgłębiali arkana dekorowania i pakowania bombek. Wszyscy z ochoczością odwiedzili również sklep producenta, gdzie w preferencyjnych cenach można było zakupić ręcznie wykonane polskie szklane bombki oraz inne ozdoby choinkowe.

          • Park Rozrywki Mandoria

          • W dniu 4 grudnia 2023 roku uczniowie klas V i VI spędzili ciekawie czas w Parku Rozrywki Mandoria, gdzie skorzystali z 30 atrakcji, takich jak Carrara – najszybszy i najdłuższy roller-coaster w parku, mocarna karuzela Kilof, Galeon- olbrzymi okręt, Karawana - dwupoziomowa karuzela wenecka, Latarnia Leonarda - magiczne rowery, Mroczny Dwór - roller-coaster jeżdżący w ciemności, Orkiestra Błaznów - ruchoma ławka. To nadzwyczajne miejsce zachwyciło zarówno uczniów, jak i wychowawców.

          • Mikołajkowe prezenty dla wszystkich dzieci

          • W dniu Świętego Mikołaja uczniów klasy 2 odwiedził zacny gość z odległej krainy. Został podjęty bardzo gościnnie przez uczniów ubranych na tę szczególną okazję w odświętne kolorystycznie stroje z mikołajkowymi atrybutami, w zamian obdarowując każde dziecko wymarzonym podarunkiem.

            W X wieku w tym dniu wystawiano dramaty liturgiczne dla dzieci, opowiadające historię Świętego Mikołaja, które w późnym średniowieczu spopularyzowano w całej Europie. Zakłada się, że zwyczaj wręczania prezentów związany jest z owymi przedstawieniami. Inni wskazują na XII-wieczne przekazy ze środkowej Francji o zakonnicach, które w wigilię święta Mikołaja roznosiły paczki z pomarańczami i orzechami dla dzieci z biednych rodzin i zostawiały je wieczorem pod drzwiami.

            Wielka jest wdzięczność każdego dziecka za Mikołaja szczodry dar serca.

          • Gdy Święty Mikołaj ma swoje święto

          • W dniu 6 grudnia 2023 roku Przedszkolaczki Biedroneczki obchodziły święto patrona dzieci, Świętego Mikołaja, czyli Mikołajki, które jest tradycyjnym świętem obchodzonym zarówno w Polsce, jak i poza jego granicami. W tym dniu dzieci oczekują odwiedzin Mikołaja, który obdarowuje je prezentami. Zwyczaj ten nawiązuje do postaci Świętego Mikołaja - biskupa z IV wieku, który słynął z dobroczynności i opieki nad ubogimi. Mikołaj jest opisany jako starszy mężczyzna o białej brodzie i długich białych włosach. Tradycyjnie ubrany jest w czerwony płaszcz, białe futro, czarne buty i czerwoną czapkę. Często ma ze sobą wielki worek, w którym przechowuje prezenty.

            Z tej okazji  dzieci przy pomocy swoich wychowawczyń już od samego rana przygotowywały dla dobrodzieja mały poczęstunek  w postaci jego ulubionych pierniczków oraz roślinnego mleczka. Gdy wreszcie Mikołaj wkroczył do przedszkola, obecni powitali go głośnym okrzykiem radości oraz zaśpiewali piosenkę. W nagrodę wszystkie dzieci zostały obdarowane prezentami oraz fotografiami upamiętniającymi tę szczególną chwilę, gdy w atmosferze mikołajkowego ferworu na tle barwnej dekoracji świątecznej maluchy w asyście wychowawcy pozowały jak zawsze wdzięcznie do albumu na lata miłego pamięci. Żegnając się ze szczodrym darczyńcą, dzieci nie mogły doczekać się następnego roku, kiedy znowu spotkają się z Mikołajem.

            Mikołajki w przedszkolu to niezwykłe magiczne wydarzenie, które wprowadza dzieci w atmosferę świąt. To czas, kiedy każde dziecko czuje się wyjątkowe i doceniane, a radość na ich twarzach jest bezcenna.

            Święty Mikołaj w średniowiecznej Europie zachodniej uważano za patrona dzieci, spośród których w Mikołajki wybierano dziecięcego biskupa. Od lat pełni rolę osoby przynoszącej prezenty z okazji własnego święta. Jego atrybutami są siwa broda, pastorał, mitra oraz długa, czerwona szata biskupia. Wieczorem 5 grudnia grzeczne dzieci są obdarowywane przez niego owocami, orzechami, ciastkami, cukierkami. Na znak oczekiwania na prezenty od szczodrego dobrodzieja w Holandii wystawiano tego dnia buty przy kominku, w Czechach wieszano skarpety na ramach okiennych, zaś w Austrii kładziono buty na parapecie. Współcześnie w Polsce nocą z 5 na 6 grudnia podkłada się dzieciom prezenty pod poduszką, w buciku lub w dużej skarpecie. W szkołach panuje zwyczaj wymieniania się drobnymi prezentami z wcześniejszym losowaniem „swojego mikołajka” czy „swojej mikołajki” (czyli osoby, którą się obdaruje).

          • Dzień Świętego Mikołaja

          • Przedszkolaczki Rybki spotkały się z tajemniczym przybyszem z mroźnej krainy, uosabiającym dobroczynną misję Mikołaja z Miry, czyli świętego Mikołaja (gr. Άγιος Νικόλαος, łac. Sanctus Nicolaus), znanego jako Mikołaj z Bari, będący świętym katolickim i prawosławnym, o którym najstarsze przekazy pochodzą z VI wieku. Według średniowiecznej hagiografii (dział piśmiennictwa kościelnego obejmujący legendy i żywoty świętych) żył na przełomie III i IV wieku (legendarne przekazy twierdzą, że urodził się około roku 270, a zmarł 6 grudnia między rokiem 345 a 352), był biskupem Miry w Licji, wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym, co wyniosło go do panteonu świętych, dla którego największe wzniesione sanktuarium znajduje się we włoskim Bari.

            Maluchy zachwycone podarunkami uwiecziły świąteczne wydarzenie artystyczną sesją fotograficzną, pozując kolorowo w strojach mikołajkowych oraz uczestniczyły twórczo w aktywnościach zaproponowanych przez wychowawców z myśl przewodnich haseł tego dnia, dotyczących pielęgnowania zwyczajów mikołajkowych, wprowadzenia dzieci w świąteczny nastrój związany z Mikołajkami, wyzwalania radości z otrzymanych upominków, zabaw ruchowych, opisywania wyglądu Mikołaja, określania, skąd i w jakim celu przybywa Mikołaj, swobodnych wypowiedzi na temat, w jaki sposób Mikołaj dostaje się do naszych domów, prac plastycznych zatytułowanych "Wizerunek Mikołaja".

          • Jarmark bożonarodzeniowy w Berlinie

          • W mikołakowym dniu 6 grudnia 2023 roku niespodziankowo europejska wycieczka powiodła uczniów klas 7 oraz 8 wraz z rodzicami i wychowawcami do stolicy Niemiec, będącej największym miastem w całej Unii Europejskiej, zamieszkiwanej przez 3 748 148 mieszkańców na powierzchni 891,85 km².

            Po autokarowej podroży z Sarbic i przekroczeniu przejścia granicznego w Słubicach, dalsza trasa do kolejowego dworca głównego w Berlinie (Hauptbahnhof) przebiegła równie spokojnie pociągiem z Frankfurtu nad Odrą, by następnie przenieść się metrem do stacji Bundestag (U-Bahn) i piechotą do Brandenburger Tor.

            Kolejną stacją był Aleksanderplatz, gdzie wycieczkowicze podziwiali Weltuhr, Fernsehturm oraz jarmark bożonarodzeniowy. Stamtąd wszyscy wyprawili się metrem (S-Bahn) do Warschauerstraße, gdzie miała miejsce regeneracyjna przerwa żywieniowa, potrzebna do nabrania sił do dalszej wędrówki.

            Po sytym odpoczynku zwiedzono pobliską East Side Gallery. Głównym i ostatnim punktem wycieczki był jarmark bożonarodzeniowy przy Kudamm.

            Powrotna podroż przebiegła jednakowoż tak ciekawie i komfortowo pociągiem do Frankfurtu nad Odrą (przekroczenie granicy do Słubic na pieszo) oraz autokarem do Sarbic.

            Ekscytująca ekspedycja szkolna zapewniła grupie pilnych ekploratorów wiedzy i przygód w bród, stając się imponującym zasobem materiałów na wybrane tematy o Berlinie podczas zajęć lekcyjnych.

            Dziękujemy za inspirującą inicjatywę zorganizowania wycieczki przy bacznej opiece podczas jej trwania, ciesząc się wspólnie świątecznymi doznaniami w edukacyjnym kolorycie nowych odkryć i wrażeń.

          • Spotkanie z Mikołajem

          • Przedszkolaczki Tygryski zostały bajkowo wprowadzone w nastrój świąteczny, związany z odwiedzinami Świętego Mikołaja prosto z Laponii, wyzwalający u maluchów wulkan radości, uśmiechu i zadowolenia. Wizyta tak nobliwego przybysza dodała dzieciom animuszu do wdzięcznego udziału w sesji zdjęciowej w rolach iście mikołajkowych naśladowców, którzy dając upust swoim wrażeniom kolorowały też dobroduszną postać dobrodzieja z dalekiej północy i z dbałością ubrały dla niego filcową choinkę sensoryczną w manifestacji najszczerszej wdzięczności.

          • Mój przyjaciel Miś

          • Przedszkolaki Rybki z okazji Dnia Misia wybrały się do Gminnego Ośrodka Kultury w Przykonie na seans filmowy o Kubusiu Puchatku. Maluchy wzięły także triumfalnie udział w przedszkolnym konkursie plastycznym pt. "Mój przyjaciel Miś".

          • Światowy Dzień Rzucania Palenia

          • Cała społeczność szkolna, wszyscy uczniowie i przedszkolaczki zaangażowali się czynnie w działania w ramach programu Światowego Dnia Rzucania Palenia, w ramach którego odbyły się pogadanki, prezentacje, dzieci wykonały prace plastyczno-techniczne, plakaty.

            W dniu 16 listopada 2023 roku przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia. Pomysł akcji narodził się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 r. zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. I… udało się! Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia. W Polsce ten dzień obchodzony jest od 1991 roku.

            Ideą „Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu” jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na społeczne i ekonomiczne skutki palenia tytoniu, a przede wszystkim na skutki zdrowotne spowodowane paleniem papierosów, a w ostatnich latach również e-papierosów, zachęcanie osób palących do zaprzestania palenia oraz zwrócenie uwagi na fakt, że osoby niepalące (w tym dzieci) mają prawo do przebywania w przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego, bez narażania na tzw. „bierne” palenie.

          • III Charytatywny Jarmark Mikołajkowy

          • W dniu 3 grudnia 2023 roku wolontariusze z klasy VII i VIII naszej szkoły, hołdując dorocznej tradycji, wzięli udział w III Charytatywnym Jarmarku Mikołajkowym w Przykonie.

            Dzięki życzliwości i zaangażowaniu rodziców, uczniów, wychowawców i nauczycieli naszej szkoły, jak i przedszkola, udało się przygotować dekoracje świąteczne, które, ciesząc się dużym wzięciem ze względu na swoje walory artystyczne oraz przedsiębiorczą postawę operatywnej młodzieży naszej szkoły, zostały z sukcesem wyprzedawane podczas jarmarku na pokaźną kwotę 1020 zł!, a dochód w całości przekazano na rehabilitację i koszty leczenia długotrwałych chorób najmłodszych mieszkańców gminy Przykona - Wojtka, Lenki, Tymka, Kacperka i Wojtusia.

          • Mój kot

          • W dniu 5 grudnia 2023 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Turku odbył się finał Powiatowego Konkursu Literacko-Plastycznego  "Co mi w duszy gra". Uczeń klasy siódmej, Przemysław Bryński, otrzymał wyróżnienie w kategorii plastycznej za pracę pt. "Mój kot". Serdecznie gratulujemy młodemu twórcy kreatywnej inwencji, życząc barwnego pasma zdobyczy artystycznych.

          • W uznaniu dla pracy górnika

          • W dniu 4 grudnia 2023 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Sarbicach uczestniczyli w odświętnym spotkaniu z wysoce zasłużonym górnikiem, pracującym przez 25 lat w kopalni węgla kamiennego w województwie dolnośląskim. Pan Wacław Wieczorek ubrany w galowy mundur oraz czako górnicze opowiedział dzieciom wiele zajmujących historii o kopalni, o Świętej Barbarze i o swoim odpowiedzialnym zajęciu. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, z zainteresowaniem zadając mnóstwo pytań, by z zaciekawieniem wsłuchiwać się we frapujące odpowiedzi, będące prawdziwą kopalnią doświadczenia i wiedzy.

          • Dzień Górnika

          • 4 grudnia jest szczególnym dniem każdego roku, kiedy zacne święto przypada górnikom, dla uhonorowania których w naszej szkole został gościnnie podjęty prawdziwy górnik ze Śląska, pan Wacław Wieczorek, ukochany dziadziuś Maksia i Seweryna, uczniów drugiej i czwartej klasy naszej szkoły, dając sposobność wzbogacenia wiedzy na temat jego trudnego zawodu. Padło wiele pytań, na które zasłużony gość odpowiedział wyczerpująco, zadowalając ciekawość dociekliwego audytorium, a na koniec poczęstował wszystkie dzieci cukierkami.

            Przedszkolaczki Tygryski twórczo zainspirowane wyjątkowym spotkaniem, znakomicie podołały pracom plastycznym za pomocą węgla rysunkowego, w wyniku których większość małych artystów przeistoczyła się wizualnie w prawdziwych górników.

          • Mistrzostwa Powiatu w drużynowym tenisie stołowym

          • W dniu 27 listopada 2023 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Mistrzostwach Powiatu w drużynowym tenisie stołowym, które odbyły się w Galewie. Po zaciętej grze dziewczynki uplasowały się na miejscu V-VI, natomiast chłopcy na miejscu II, uzyskując awans do Mistrzostw Rejonu. Trzymamy kciuki za fortunną passę dla zdolnej i ambitnej młodzieży naszej szkoły.

          • Tajemnice Andrzejkowe

          • Przedszkolaczki Tygryski wzięły aktywnie udział w zabawach Andrzejkowych, których celem było budzenie i rozwijanie zainteresowań tradycjami i zwyczajami ludowymi, rozbudzanie pozytywnych emocji, a także integracja dzieci, wspólne uczestnictwo w zabawie, wyzwalanie uczucia radości w trakcie wspólnych zabaw i wróżb.

            Dzieci wspólnie z wychowawcą lały wosk przez baśniowy klucz, uzyskując różnorodne formy na wodzie w inspirującej wizualizacji pogodnej przyszłości, ustawiały buciki we wróżebnym wężyku, rzutem obierką jabłuszka otrzymywały oryginalne kształty, dające upust wyobraźni w ich interpretacji, celowały w papierowe serduszko, losując słowa przyjazne przeznaczeniu.