• Co robisz codziennie dla swojego zdrowia?

     • Ciekawe, nieprzewidywalne, żywiołowe, staranne odpowiedzi usportowionych uczniów naszej szkoły, którzy priorytetowo za cel obierają zdrowy styl życia w trosce o swój organizm oraz środowisko naturalne.

     • Ale w koło jest wesoło

     • Różnorodność zajęć przedszkolnych zachęca tłumnie maluchy do udziału w rozwojowych aktywnościach na świeżym powietrzu w bogato wyposażonych dydaktycznie, rekreacyjnie, sprawnościowo przestrzeniach placów oraz sal zabaw, nauki, gimnastyki przy śpiewie ptaków, szumie rzeczki, pysznej przekąsce stołówkowej, wszechstronnej kolekcji książek i eksponatów, jak i specjalistycznej asyście wychowawców.

     • Dla smaku, zdrowia, pogody ducha oraz radości życia

     • Przedszkolaczki Biedroneczki i Rybki w swoim przytulnym przedszkolu czują się jak w domu, wykonując ulubione czynności, rozwijające kompleksowo umiejętności przydatne każdemu praktycznie, uniwersalnie i ponadczasowo dla smaku, zdrowia, zwinności, błyskotliwości, radości życia oraz pogody ducha.

     • Piknik na trawie

     • Przedszkolaczki Rybki i Biedroneczki z przyjemnością rozsmakowują się w wakacyjnych atrakcjach kompleksu przedszkolnego naszej szkoły, bawiąc się przednie w sali zabaw, na placu zabaw, w sali gimnastycznej oraz na szkolnym boisku w towarzystwie zawsze niezawodnych wychowawczyń.

     • W pełni lata

     • Podczas tegorocznych wakacji uczniowie Szkoły Podstawowej w Sarbicach przyjemnie i pożytecznie wiedli czas w Szklarskiej Porębie i okolicach. Mieszkali w Apartamentach na Uroczysku, skąd roztaczał się malowniczy widok na Karkonosze, a kilkadziesiąt metrów od hotelu rozpoczynały się trasy turystyczne po Górach Izerskich. Uczestnicy wypoczynku letniego zwiedzili Szklarską Porębę i Góry Izerskie z przewodnikiem (dużą atrakcją było dojście do Chybotka i Wodospadu Szklarka), wyjeżdżali do kina w Jeleniej Górze, gdzie oglądali filmy premierowe i kąpali się w  Termach Cieplickich. Grali w kręgle w hotelu Kryształ, brali udział w konkursach plastycznych, quizach związanych zagadnieniowo ze zwiedzanymi miejscami w Szklarskiej Porębie i okolicach, tworzyli tematyczne krzyżówki, które następnie rozwiązywali, wymieniając się nimi. Korzystając z sali gimnastycznej, z radością uczestniczyli w zajęciach rekreacyjno-sportowych i specjalistycznych. Dużą atrakcją dla uczestników była wycieczka rowerowa z przewodnikiem wyznaczoną trasą w Jakuszycah oraz kąpiel w rzece Izerce. Turnus podsumowano ogłaszając wyniki konkursów i wręczając wszystkim uczestnikom wypoczynku atrakcyjne nagrody.

     • Atrakcje w wakacje

     • Przedszkolaczki Biedroneczki i Rybki ochoczo pożytkowały czas przy wakacyjnych grach i zabawach na szkolnym placu zabaw. Po aktywnych zajęciach jakże miło było odpoczywać w zaciszu szkolnego ogrodu, by już kolejnego dnia oddać się pasjom plastycznym pośród kolorowanek ubogaconych żywym kontaktem z naturą. Gry na spostrzegawczość, zagadki, zgadywanki, wyklejanie plażowych klapków plasteliną zajęło dłonie i umysły twórczych maluchów w radosnym oczekiwaniu na pouczające spotkanie z panią dietetyk, które z łatwością pozwoliło dzieciom z zamkniętymi oczami rozpoznawać dotykiem owoce, raczące pełnią witamin i smaków, pożywnie zachęcających do rozśpiewanej zabawy zatytułowanej "Idzie wąż" w słowach: "Idzie wąż ,idzie wąż. Rośnie wciąż, rośnie wciąż. My się węża nie boimy i na spacer z nim chodzimy. Długi jest nasz wąż. Oj długi jest nasz wąż". Wspólnie pogodne dni zwieńczyły urodziny koleżanki Klary, dla której chóralnie rozbrzmiało huczne „Sto lat” oraz najszczersze życzenia, płynące prosto z serca.

     • Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki 🧍🧍‍♂️🧍‍♀️

     • Rozśpiewane Przedszkolaczki Biedroneczki oraz Rybki wykonując z zapałem pracę plastyczną, podrygują rytmicznie do piosneczki zatytułowanej "Dzień i noc, noc i dzień" autorstwa Agaty Dziechciarczyk:

      Raz jest jasno, raz jest cień
      Nasza Ziemia, jak piłeczka
      Świeci na nią żaróweczka
      Tą żarówką nasze Słońce
      Żółte, jasne i gorące
      Daje ciepło, daje światło
      Gdy go nie ma, wszystko zgasło
      Przyszła nocka – ciemna dama
      Lecz się nie bój, nie jest sama
      Złote gwiazdy ma ze sobą
      Które nieba są ozdobą
      Ma też Pani nocka księżyc
      Czasem rożek, czasem w pełni
      Gdy na niebo spojrzysz w nocy
      Jego widok Cię zaskoczy

      Maluchy rozkoszują się także konstruktywnymi przyjemnościami z konceptualnej i planistycznej zabawy klockami, a po wzmożonych aktywnościach relaksujący odpoczynek przynosi seans edukacyjno-bajkowy, zaś pokrzepieniu ciała niewątpliwie służy pyszna degustacja wegańska, której każdy jarosz dziarsko wtóruje słowami:

      Witaminki, witaminki,
      Dla chłopczyka i dziewczynki,
      Wszyscy mamy dziarskie minki,
      Bo zjadamy witaminki.

      Budującej witaminki D dzieci zaczerpnęły z kolei w promieniach wakacyjnego słoneczka podczas wspólnych gier w plenerach szkolnego boiska oraz na kolorowym placu zabaw, gdzie z błyskiem w oku i z uśmiechem na twarzy w przyjaznym towarzystwie letniej aury napawały się szczęściem błogo egzystencjonalnym.

     • Z bożą krówką siedmiokropką 🐞

     • Kiedy nad łąką szkolną beztrosko unoszą się boże krówki siedmiokropki, przedszkolaczki Biedroneczki 🐞 wtórują im wakacyjnymi harcami na szkolnym placu zabaw, w wesołej, letniej atmosferze ćwicząc motorykę dużą i małą oraz prowadząc obserwacje przyrody przy pogodnej aurze, sprzyjającej wygibasom na świeżym powietrzu. Maluchy cieszą się także pobudzającymi wyobraźnię aktywnościami w szkolnej sali zabaw, tworząc spersonifikowane tory przeszkód oraz kreatywne zabawki upostaciowujące kotki, korony i wachlarze.

     • Mistrzostwa Polski w Badmintonie 🏸 🏆 🥇

     • Cztery badmintonistki z naszej szkoły, Julia Łukaszewska, Antonina Zych, Zuzanna Misiak oraz Aleksandra Karbowska, rok szkolny zakończyły udziałem w Mistrzostwach Polski w Badmintonie, które odbyły się w Suchedniowie w dniach 23-25 czerwca 2023 roku. W zawodach wzięło udział ponad 200 zawodników, grających także poza granicami kraju. Dziewczęta mając od startu za rywalki laureatki turnieju, wykazały na korcie kunszt iście mistrzowski w celności i strategii rozgrywek, co zapewniło im czołowe pozycje rankingowe. Gratulujemy niezłomnie walecznej postawy sportowej w słusznie obranym kursie po główne trofeum 🏸 🏆 🥇

     • Poczytnie doborowe towarzystwo 📚📖

     • Biblioteka szkolna przez cały rok zapraszała do wspólnej zabawy z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa, udostępniając materiały promujące czytanie i oswajające dzieci i młodzież z korzystaniem z zasobów. W bibliotece odbyły się wystawy, konkursy czytelnicze; wycieczki edukacyjne do drukarni, księgarni, pobliskich bibliotek oraz warsztaty czytelnicze on-line. Przedszkolaczki i uczniowie szkoły z radością odwiedzali to ustronne i zaciszne miejsce, w którym mogły znaleźć coś dla siebie: ciekawe książki, kąciki czytelnicze, książki sensoryczne, teatrzyki kamishibai, pluszaki-postaci z bajek. Cyklicznie w każdą środę odbywały się dla uczniów zajęcia pt.: "Spotkania z ciekawą książką sensoryczną i terapeutyczną".

      Wielkim zainteresowaniem wśród najmłodszych czytelników klas 1-3 cieszyła się akcja promująca i wyrabiająca nawyk czytania. Zadanie polegało na codziennym czytaniu ulubionej lektury. Uczniowie twórczo zabiegali o 21 podpisów swoich rodziców na osobistej karcie codziennego czytania, które upoważniały do sięgnięcia po zdobycze czytelnicze dla zasłużonego bibliofila.

      Za wyróżniające się zaangażowanie w działania czytelnicze z z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa uczniowie Myroniuk Jana, Ostrowska Zofia, Pacholczyk Aleksandra, Stencel Katarzyna, Idziak Amelia, Maciejewska Amelia, Michalak Katarzyna, Śmigiel Kinga, Nowakowski Bartosz otrzymali dyplomy i nagrody książkowe pt. "Babcia na jabłoni".

      Dyplomy uznania  za osiągnięte wyniki w czytelnictwie otrzymali: Wojciech Warach, Łucja Andrzejewska, Piotr Wieliczko, Ksawery Michalak, Hanna Pajor, Marcelin Zych i Wiktoria Gronowalska.

      Wszystkie przedszkolaczki zostały nagrodzone książkami o zwierzętach z morałem.

     • W wakacyjnym duchu młodego odkrywcy

     • Powitanie lata w gronie najmłodszych przedszkolaczków Biedroneczek 🐞 odbyło się uroczyście we wspólnym gronie wraz z rodzicami i opiekunem, który obdarował każdego malucha pamiątkową niespodzianką książkową, napawającą wakacyjnym duchem młodego odkrywcy na miarę rezolutnych bohaterów przygodowej lektury. Wakacyjne słoneczko, prowadź jasno i ciepło ☀️

     • Ahoj wakacyjna przygodo!

     • W dniu 23 czerwca 2023 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego, podczas którego odczytane zostały sukcesy uczniów z minionego roku, rodzicom uczniów, którzy uzyskali średnią ocen na świadectwie 5.0 lub więcej, wręczono listy gratulacyjne, ogłoszono, kto otrzymuje stypendia za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe, uczniom wręczono świadectwa promocyjne, absolwentom świadectwa ukończenia szkoły, natomiast dzieciom z klas 1-3 odznaki wzorowego ucznia. Za wyróżniające wyniki w nauce oraz wzorowe i bardzo dobre zachowanie uczniowie i absolwenci otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców Szkoły Podstawowej w Sarbicach. Odchodzący uczniowie zaprezentowali część artystyczną, deklamowali wiersze, odśpiewali piosenkę. Siódma klasa pożegnała starszych kolegów, wręczając im pamiątkowe upominki, do nich dołączyła Rada Rodziców, także obdarowując najstarszych uczniów niespodziankami na nową drogę dalszej edukacji. Wychowawca oraz rodzice zaprosili klasy 7 i 8 na wspólny poczęstunek wakacyjny, a pozostali uczniowie wraz z wychowawcami spotkali się w swoich klasach, gdzie zostały wręczone świadectwa i nagrody książkowe za udział w konkursach oraz pracę społeczną. Ahoj wakacyjna przygodo!

     • Oni tworzyli historię Polski w XVIII wieku

     • Uczniowie klasy 6 przedstawili na forum szkoły inscenizację pt: "Postaci, które tworzyły historię Polski w XVIII wieku". Brawurowo wcielili się w takich osiemnastowiecznych bohaterów, jak między innymi: król Stanisław August Poniatowski, Tadeusz Kościuszko, Stanisław Małachowski, Józef Wybicki czy też oponentów carycę Katarzynę i cesarzową Austrii - Marię Teresę. Na oglądających inscenizację uczniach szkoły imponujące wrażenie wywarły epokowe stroje, w których występujący prezentowali się wytwornie. Pokaz szóstoklasistów został gromko nagrodzony przez audytorium spontanicznym aplauzem rozbrzmiałym brawami.

     • Każdy koniec jest nowym początkiem

     • Układanie zdań, liczenie w nich wyrazów, a także urodziny Piotrusia i zabawy na placu zabaw treściwie wypełniły przedszkolaczkom Tygryskom 🐯 ostatnie dni tegorocznej wiosny w naszej szkole, by później wraz z przedszkolaczkami Rybkami 🐟 świętować radośnie nadejście lata, a wraz z nim powitać wakacje w rozkwieconych wonnie akacjach.

     • Niezapominajki 🌸

     • Nie­za­po­mi­naj­ki
      to są kwiat­ki z baj­ki!
      Ro­sną nad po­tocz­kiem,
      pa­trzą ry­bim oczkiem.

      Gdy się pły­nie łód­ką,
      Śmie­ją się ci­chut­ko
      I szep­cą mi skrom­nie:
      „Nie za­po­mnij o mnie”.

      Maria Konopnicka, "Niezapominajki"

     • Na kangurzy skok 🦘

     • Nasza szkoła w bieżącym roku szkolnym po raz kolejny uczestniczyła w rozpowszechnionym międzykontynentalnie Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny”, w którym aktualnie bierze udział około 6 milionów uczestników z najodleglejszych zakątków ziemskiego globu.

      Zdolności matematycznie uczniów naszej szkoły przysporzyły godne tytuły Annie Pietrzak z wynikiem "Bardzo dobrym" oraz Adamowi Łukaszewskiemu z mianem "Wyróżniony" w tym prestiżowym konkursie.

      Gratulacje spłynęły rwącym strumykiem uznania dla młodych talentów z życzeniem eskalującej wiedzy ku dobru wszelakiemu.

     • W hesperyskim sadzie 🌳

     • Oto w dniu 22 czerwca 2023 roku uczniowie klasy 8 z udziałem wychowawczyni, pedagog szkoły oraz młodzieży z klasy 7 w honorującej pieczy pani dyrektor naszej szkoły sadzą uroczyście lipę dla upamiętnienia tego ważnego okresu w życiu, kiedy jako miododajna lipa kształtuje się szlachetnie charakter młodego umysłu, aby prowadził rezolutnie w przyszłość.

       

      Jako, że w naszej szkole już od kilku lat tradycją stoi sadzenie drzewka przez uczniów najstarszej klasy na zakończenie edukacji, także dąb i kasztan w zacisznej strefie szkolnego ogrodu szumią inspirująco wspomnieniami minionych lat wspólnej edukacji.

      "Gościu, siądź pod mym liściem, a odpoczni sobie!
      Nie dojdzie cię tu słońce, przyrzekam ja tobie,
      Choć się nawysszej wzbije, a proste promienie
      Ściągną pod swoje drzewa rozstrzelane cienie.
      Tu zawżdy chłodne wiatry z pola zawiewają,
      Tu słowicy, tu szpacy wdzięcznie narzekają.
      Z mego wonnego kwiatu pracowite pszczoły
      Biorą miód, który potym szlachci pańskie stoły.
      A ja swym cichym szeptem sprawić umiem snadnie,
      Że człowiekowi łacno słodki sen przypadnie.
      Jabłek wprawdzie nie rodzę, lecz mię pan tak kładzie
      Jako szczep napłodniejszy w hesperyskim sadzie".

      Jan Kochanowski, "Na lipę", "Fraszki", XVI wiek

     • Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu "Orzeł Matematyczny"

     • Utalentowani matematycznie uczniowie naszej szkoły, uczestnicząc w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Orzeł Matematyczny", wykazali się dużą wiedzą. Uzyskując bardzo wysokie wyniki, sięgnęli po zaszczytne tytuły laureatów. Wyrażając uznanie wobec wszystkich uczestników konkursu za eksplozję wiedzy w analitycznym wyzwaniu matematycznym z możliwością weryfikowania posiadanej wiedzy wespół z rówieśnikami z całej Polski, życzymy kolejnych zdobyczy intelektualnych, otwierających szeroko na świat chłonne wiedzy umysły.

     • Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga

     • W dniu 20 czerwca 2023 roku uczniowie klas 7 oraz 8 naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Warszawy, mając w programie zwiedzanie Tarasu Widokowego Pałacu Kultury i Nauki, pobyt w Centrum Nauki Kopernik, a największym zainteresowaniem cieszyła się wizyta w Sejmie i Senacie Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie młodzież pod bacznym okiem przewodnika przemierzała korytarze sejmowe niczym posłowie, z zainteresowaniem przysłuchiwała się obradom komisji senackich oraz rzeczowo odpowiadała na pytania przewodnika. Frapujący czas zwiedzania zwieńczyły ciekawe gadżety, wśród których znalazły się między innymi zakładki, plany lekcji i książeczki "Historia parlamentu". Uczniowie powrócili z wyprawy do stolicy w zadowoleniu, dzierżąc w pamięci ubogacającą skarbnicę wrażeń.

     • Z kopalni soli po kopalnię wiedzy

     • Realizując szczytne założenia Ministerstwa Edukacji Narodowej z cyklu "Poznaj Polskę" edycji 2023 roku ("Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań, mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pozwoli urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stworzy uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym") uczniowie naszej szkoły odbyli wycieczkę krajoznawczą po Małopolsce, mając na trasie swej ekscytującej ekspedycji:
      1. Zamek Królewski na Wawelu -  Państwowe Zbiory Sztuki w Krakowie;
      2. Muzeum etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie;
      3. Krajobrazowy zespół manierystycznego parku pielgrzymkowego w Kalwarii Zebrzydowskiej;
      4. Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach;
      5. Kopalnię Soli w Wieliczce;
      6. Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.

      3-dniowa wyprawa rozpoczęła się w dniu 12 czerwca 2023 roku we wczesnych godzinach porannych. Po kilkugodzinnej podróży wycieczkowicze zakwaterowali się na terenie Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej, by po pożywnym obiedzie w pielgrzymkowej jadłodajni mogli posileni wybrać się na zwiedzanie Wadowic jako rodzinnego miasta papieża Jana Pawła II, gdzie trasa z przewodnikiem obejmowała barokową Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny i  Dom Rodzinny Ojca Świętego, w którym obecnie mieści się muzeum. Nie mogło obyć się bez regionalnych kremówek wadowickich, stanowiących przysmak papieża Polaka.

      Następnego dnia po porannym śniadaniu przewodnik oprowadził wojażerów po Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, zwanej Polską Jerozolimą, tudzież miejsca zakwaterowania, osiągając kolejny cel wycieczki. Po krzepiącym obiedzie wszyscy wyruszyli w drogę do dawnej stolicy Polski czyli królewskiego Krakowa na Wzgórze Wawelskie i z przewodnikiem penetrowali Skarbiec.

      Trzeciego dnia wczesnym rankiem po wykwaterowaniu z domu pielgrzymkowego podróżnicy ruszyliśmy w stronę Wieliczki, aby wspólnie z przewodnikiem zwiedzać tamtejszą kopalnię soli, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

      Powrót do domu umiliła przerwa na ożywczy posiłek i zwiedzanie Jasnej Góry, stanowiącej religijnie duchowe Centrum Maryjne w Polsce.

      Zdaniem uczestników wędrówki kulturalnej czas jej przeznaczony został spożytkowany wysoce pożytecznie. Udało się zwiedzić urokliwe zakątki Polski, odwiedzić miejsca pielgrzymkowe kultu chrześcijańskiego, degustować potrawy regionalne. Wycieczka pozostawiła po sobie przyjemne wspomnienia oparte na nowych doświadczeniach i kopalni wiedzy.