• Audycja muzyczna "Rozmaitości z całego świata" 🎸

     • W dniu 24 marca 2023 roku odbyło się kolejne spotkanie uczniów z muzyką, którzy tym razem zostali zabrani w świat różnych gitar. Jako pierwsza wystąpiła gitara klasyczna, pochodząca z Hiszpanii. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać utworu w rytmie flamenco, poznać budowę i żywiołowe brzmienie instrumentu, słuchając muzyki z filmu "Desperado".

      Następnie dla kontrastu została przedstawiona w wersji instrumentalnej piosenka brytyjskiego muzyka Stinga "Shape of My Heart".Kolejny, zagadkowy instrument to gitara rezofoniczna, pochodząca z Ameryki. Najważniejszym elementem różniącym gitarę rezofoniczną od zwykłej gitary klasycznej jest obecność drgającej, metalowej membrany (przypominającej durszlak), będącej dodatkowym rezonatorem akustycznym. Artyści na tej gitarze zaprezentowali  piosenkę z familijnego filmu animowanego "Toy story", jak również uczniowie zostali zaangażowani do ćwiczeń rytmicznych. Gitara elektryczna wyzwoliła wśród uczestników duże ożywienie za sprawą ostrego, głośnego brzmienia.

      Zasada działania gitary opiera się na przetwornikach elektromagnetycznych. Całość umieszczona jest tuż pod strunami. Wskutek drgań metalowych strun znajdujących się w stałym polu magnetycznym magnesów przetwornika w cewce indukuje się napięcie, które jako sygnał wyjściowy z gitary przekazywany jest do wzmacniacza gitarowego. Skomplikowanie to wygląda, ale instrument jest bardzo popularny i sprawdza się w muzyce rockowej, rozrywkowej. Usłyszeliśmy utwór pochodzący z filmu "Pogromcy Duchów". Uczestnicy mieli okazję również zagrać na gitarze elektrycznej. Na koniec audycji chętni uczniowie wykonali improwizacje taneczne w rytmie rock’n’rolla.

      Dziękujemy artystom za różnorodne, interesujące  brzmienia gitar, za żywą lekcję muzyki! 🎸

     • Mistrzynie z Wielkopolski 🏸 🏅 🏆

     • W dniach 24-26 marca b.r. na obiektach sportowych Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego nr 3 w Białymstoku rozegrane zostały Ogólnopolskie Igrzyska Dzieci i Młodzieży oraz Licealiada w Badmintonie. W zawodach wzięło udział 78 drużyn z 14 województw.

      Uczennice Szkoły Podstawowej w Sarbicach: Zuzanna Misiak, Julia Łukaszewska, Antonina Zych i Aleksandra Karbowska wzięły udział w Igrzyskach Dzieci rywalizując z 14 innymi drużynami.

      Zawody rozpoczęły się od rywalizacji w grupach. Zawodniczki z Sarbic: Julia Łukaszewska oraz Antonina Zych pokonały na tym etapie kolejno ZSP Ryn (woj. Warmińsko-Mazurskie), SP 10 Suwałki (woj. Pomorskie) oraz SP 80 Warszawa.

      Wszystkie mecze zakończyły się wynikiem 5:0 dla SP Sarbice, która zajęła I miejsce w grupie IV z kompletem 15 punktów, 30 wygranych setów bez porażki z bilansem małych punktów 330-95.

      Nasze zawodniczki bez problemów odprawiły w ćwierćfinale również SP Szczucin (woj. Małopolskie), pokonując dziewczęta z tej szkoły 3:1, tym samym kwalifikując się do czwórki najlepszych drużyn zawodów.

      Pasmo zwycięstw zostało niestety przerwane, ponieważ z udziału w zawodach musiała zrezygnować wskutek urazu Julia Łukaszewska. Drużyna z udziałem, doskonale grającej, ale jednak 2 lata młodszej zawodniczki rezerwowej Zuzanny Misiak, nie zdołała pokonać ani SP 15 Kędzierzyn-Koźle, ni SP 1 Sulęcin.

      Zwycięzcą zawodów w kategorii Igrzyska Dzieci Dziewcząt został ZSOMS 3 Białystok, a nasze dziewczęta zajęły ostatecznie IV miejsce w turnieju 🏸 🏅 🏆

     • Światowy Dzień Zdrowia

     • W dniu 7 kwietnia 2023 roku ustanowionym "Światowym Dniem Zdrowia" Światowa Organizacja Zdrowia obchodzi swoje 75 urodziny. W 1948 roku kraje świata połączyły się w WHO, oficjalnie uznające się za  promotora zdrowia, dbającego o bezpieczeństwo świata w służbie bezbronnym, aby każdy wszędzie osiągnął najwyższy poziom zdrowia i dobrego samopoczucia. 

     • Trimino językowe

     • Wszystkie klasy 1-8 naszej szkoły grupami testowały rozległe zasoby wiedzy na niemieckim "Trimino językowym", czyli trójkątnym odpowiedniku domino, układance powtórzeniowej do utrwalenia materiału, w której zabawa polega na łączeniu słówek polskich z niemieckimi.

     • Moda cebulkowa 🧅

     • Przedszkolaczki Tygryski poznały literkę "C, c" na podstawie pojęcia cebula, która zdrowotnie doprowadziła do łez skorych amatorów cebulowego aromatyzowania. Dzieci odkryły też zapis cyfry zero, utrwaliły poznane dotąd literki, zaś korzystając z łaskawości aury, empirycznie doświadczały, co oznacza powiedzenie: "W marcu jak w garncu". Podczas warsztatów artystycznych maluchy wykonały imponujące palmy wielkanocne, pośród których obchody urodzinkowe małej jubilatki smakowały szczególnie słodko i dostojnie.

     • Symfonia barw 🌈

     • Przedszkolaczki Biedroneczki też były w Sali Doświadczania Świata i w kolorach tęczy przemierzały go od krańca do krańca 🌈

     • Gofrowe święto

     • Starożytny przysmak doczekał się swojego święta w dniu 25 marca, kiedy odsłania się apetycznie w wielu smakowych aspektach, jak u Przedszkolaczków Rybek, które osobiście podjęły się wypiekania gofrów według skrzętnie chowanej receptury w słodkościach barwnej konfitury.

     • Sala Doświadczania Świata

     • Przedszkolaczki Rybki odwiedziły Salę Doświadczania Świata w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Turku z projektorem kolorowych obrazów, emiterem zapachów, panelami sensorycznymi, sensorycznym podświetlanym stolikiem wodnym, światłowodami, kolumną wodną, urządzeniem nagłaśniającym oraz magiczną kulą UV, które mają służyć dzieciom z ich atmosferą i możliwościami oddziaływania na wszystkie zmysły wyciszająco, a jednocześnie delikatnie je stymulująco światłem, dźwiękiem, zapachem, dotykiem.

     • Udane utrwalanie wiedzy nowo poznanej

     • "Mamy różne charaktery", "Nasze uczucia i emocje" - to hasła, pod którymi uzdolnione przedszkolaczki Tygryski uczestniczyły w udanych zajęciach edukacyjnych, poznając literkę "U, u", rozpoznając stany emocjonalne, zapoznając się ze sposobem ich kontroli oraz radzenia sobie w stresowych okolicznościach. Utrwalały zwroty grzecznościowe: "proszę, przepraszam, dziękuję", a także pojęcia: "dobry uczynek, kłamstwo". Wykonały prace plastyczne ze świata emocji przedszkolaka, a także przywitały wiosnę, wypatrując bacznie jej zwiastunów. Na sali gimnastycznej dzieci odbyły ćwiczenia i zabawy sportowe oraz wzięły czynny udział w audycji muzycznej.

     • Radosna Pani Wiosna 🌷🌞🌺🌸🌹🌼

     • Przedszkolaczki Biedroneczki 🐞 rozkładają ochoczo skrzydełka do wiosennego słoneczka 🌞

       

      "Leci plisz­ka spod ka­mycz­ka:

      Jak się ma­cie dzie­ci!

      Już przy­by­ła wio­sna miła,

      Już sło­necz­ko świe­ci!

      Po­szły rze­ki w świat da­le­ki,

      pły­ną het do mo­rza;

      A ja śpie­wam, a ja lecę,

      gdzie ta ran­na zo­rza!"

       

      Maria Konopnicka

     • XXVIII Konkurs Recytatorski "Czerwieńcie, zieleńcie się słowa..."

     • W dniu 22 marca 2023 roku uczniowie klas 1-8 naszej szkoły wzięli udział w XXVIII Konkursie Recytatorskim "Czerwieńcie, zieleńcie się słowa..." eliminacji gminnych. Dzieci z młodzieńczym zaangażowaniem czarująco deklamowały wybrane przez siebie wiersze. W kolejnej odsłonie konkursu w powiecie tureckim na scenie poetyckiej recytować będą dziewczęta Amelia Idziak, Anna Pietrzak i Lena Michalak, świat malując kolorowo słowami.

      "Gdy wiem, że wiersz powstanie, w klamrę nawiasu zamykam świat" Julian Tuwim

      "Nie wiem, co to poezja, nie wiem, po co i na co, wiem, że czasami ludzie czytają wiersze i płaczą" Władysław Broniewski

     • Pozdrawiamy z Białegostoku 🏸

     • Cztery uczennice Szkoły Podstawowej w Sarbicach, Julia Łukaszewska, Antonina Zych, Zuzanna Misiak i Aleksandra Karbowska, jako tegoroczne mistrzynie Wielkopolski, reprezentują Szkołę Podstawową w Sarbicach, Gminę Przykona, Powiat Turecki oraz Województwo Wielkopolskie w Ogólnopolskich Igrzyskach Dzieci w Badmintonie, które odbywają się w dniach 24-26 marca 2023 roku w Białymstoku pod hasłem: "Zdrowie szanuję - badminton trenuję".

      Organizatorami wydarzenia są:

      🏸 Podlaski Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy,
      🏸 Podlaski Okręgowy Związek Badmintona,
      🏸 UKS „Hubal” Białystok,
      🏸 MD Sport

      Cele i zadania igrzysk:

      🏸 wyłonienie najlepszych reprezentacji szkolnych w badmintonie w kraju,
      🏸 popularyzacja badmintona i sportu szkolnego,
      🏸 propagowanie zdrowego stylu życia,
      🏸 przeciwdziałanie rozwijaniu się zachowań patologicznych wśród młodzieży szkolnej.

      Zawodnikom zostaną przyznane następujące nagrody:

      🏸 dyplomy – wszystkie zespoły,
      🏸 puchary – 6 pierwszych zespołów
      🏸 medale – 3 pierwsze zespoły

     • Uroczyste Pasowanie Uczniów Klasy Pierwszej na Czytelnika Biblioteki Szkolnej w Sarbicach 📖

     • Dla najmłodszych stażem uczniów nadszedł szczególnie ważki dzień, w którym wszyscy śmiało pretendowali do godnego miana prawdziwego czytelnika naszej szkolnej biblioteki.

      Wiodącym założeniem uroczystości jawiło się zachęcenie czytelniczo inicjacyjne do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania z pasją i ze zrozumieniem.

      Po wprowadzeniu w tajniki książki, biblioteki i rozwiązaniu zawiłych czytelniczo zadań uczniowie w obecności wychowawczyni złożyli uroczyste przyrzeczenie, którym zadeklarowali szczerą gotowość kochać i szanować książki oraz korzystać z ich mądrości, a także sumiennie wypełniać zobowiązania czytelnicze:

      "My uczniowie pierwszej klasy,

      Uroczyście przyrzekamy,

      Że będziemy książki kochać,

      Krzywdy zrobić im nie damy

      I wskazówek i rad książek

      Będziemy słuchać z uwagą,

      Obowiązki czytelnika

      Traktować z wielką powagą!

      Przyrzekamy"

      Po deklamacji nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika, podczas którego uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, mające przypominać im o tym wzniosłym wydarzeniu, kiedy otwarte zaciekawieniem serca przyjęły szkolne przyrzeczenia w płynnie weryfikującym aspekcie wolnej woli, skłaniającej suwerenne decyzje do tego, co najlepsze.

      Szeroko niosącym się echem pilności rozbrzmiewa konkurs dla wszystkich uczestników szkolnej uroczystości, których zadaniem jest codzienne co najmniej 10-minutowe zaczytanie przez kolejne 21 dni, a za każdy podpis honorowy Rodzica w albumie dumnego czytelnika, w poświadczeniu ubogacenia tego czasu z książką, nauczyciel bibliotekarz przyznaje autorską nagrodę – naklejkę niespodziankę 📖

     • Muzyka łagodzi obyczaje 🎵🎼🎶

     • Przedszkolaczki Tygryski 🐯 w myśl przesłania: "Muzyka jest wszędzie" poznały instrumenty muzyczne, wygląd gamy i nazwy solmizacyjne nut oraz rysowały klucz wiolinowy.

      Budując strzelisty zamek z klocków sensorycznych, maluchy znakomicie zapoznały się z zieloną literką "z, Z".

      W dniu 17 marca 2023 roku z okazji obchodów Dnia Świętego Patryka, patrona Irlandii oraz Nigerii, inżynierów, fryzjerów, bednarzy, kowali, górników, upadłych na duchu oraz opiekuna zwierząt domowych, dzieci poznały legendę o nim pod znakiem czterolistnej koniczynki na szczęście, a także zbudowały miniaturę Pałacu Kultury i Nauki, który wraz z ambasadą Irlandii przyłączył się do projektu Global Greening, by w tym dniu mienić się światłem intensywnie zielonym 🎵🎼🎶

     • Endemiczny kangur matematyczny 🦘

     • W dniu 16 marca 2023 roku 14-cioro uczniów Szkoły Podstawowej w Sarbicach wzięło udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym "Kangur Matematyczny 2023", któremu patronują Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Polskie Towarzystwo Matematyczne.

      Głównym organizatorem konkursu na świecie jest Stowarzyszenie "Kangourou Sans Frontières", natomiast w Polsce Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych.

      Każdy uczestnik Konkursu "Kangur Matematyczny 2023" otrzyma układankę przestrzenną w postaci ostrosłupa ściętego albo inny wariant układanki przestrzennej.

      Konkurs wywodzi się z Australii, gdzie został zainaugurowany w latach osiemdziesiątych XX wieku przez matematyka Petera O'Hallorana, natomiast w 1990 roku został po raz pierwszy zorganizowany w Europie na terenie Francji, gdzie również zyskał imponującą popularność. Z inicjatywy matematyków francuskich konkurs ogarniał stopniowo coraz więcej krajów na całym świecie, stając się najbardziej rozpowszechnionym wydarzeniem matematycznym w skali globalnej.

      W 1994 roku zostało utworzone towarzystwo "Kangourou Sans Frontières", skupiające organizatorów konkursu wszystkich krajów, by corocznie ustalać wspólnie szczegóły najbliższej edycji konkursu oraz spośród propozycji nadesłanych przez poszczególne kraje dokonać wyboru ostatecznych zestawów zadań konkursowych 🦘

     • Orkiestra grzechotciana 🎵🎼🎶

     • Spotkawszy niewymienny pojemnik zamiast wyrzucać go na śmietnik możesz tchnąć weń nowe życie na strunie iście muzycznej, tak jak uczyniły to uzdolnione przedszkolaczki Rybki 🐟, zamieniając buteleczki po jogurcie w dźwięcznie brzmiące grzechotki, urządziwszy przy tym synchronicznie spektakularny przedszkolny koncert instrumentalny 🎵🎼🎶

     • Dziatwa ruchem rozigrana toczy śnieżnego bałwana ☃️

     • Przedszkolaczki Tygryski 🐯 po raz pierwszy tej zimy, korzystając z łaskawości natury, ulepiły śniegowego bałwana.

      Prosta i pokojowa literka "P, p" dała się poznać podczas postępów plastycznych, a wszystkie inne przyswojone wcześniej jej alfabeciane towarzyszki utrwaliły się pilnym przypomnieniem.

      Przedszkolny zegar wybijał donośnie godziny, aby utrwalić się nimi w pamięci dzieci, zgłębiających jego tajniki, jak odczytywać na nim czas. Maluchy przestudiowały przy tym znaczenia pojęć: "wczoraj, dziś, jutro", a także wszystkie pory dnia.

      Dziewczynki obchodziły także swoje dziewczęce święto, podczas którego chłopcy odśpiewali im gromko "Sto lat!", by następnie zajadać się wspólnie pysznym obiadkiem w szkolnej stołówce oraz wziąć później udział w przedszkolnym przyjęciu tak maleńkim jako i maleńkie były jego bohaterki.

      Kształcącym treningiem dla małych eksploratorów stały się kropelki deszczu, przenoszone skrzętnie w skupieniu za pomocą słomki w ramach zajęć logopedycznych.

      Malowanie plamą przyczyniło się do powstania pomysłowych prac z pędzla pojętnej plejady przedszkolaczków  ☃️👩‍🎨🥗🎨🩰

     • Kolorowe słodkości w imię barwnej kobiecości 🌹🌷💐

     • Chybkie Przedszkolaczki Rybki w kolorach szczęścia i pomysłowości na słodko świętowały dzień żeńskiej mocy, delikatności, mądrości i zaradności 🐟

      Symbolicznie świąteczny Dzień Kobiet wywodzi się z czasów starożytnych, gdy Rzymianie obchodzili święto zwane Matronaliami, a przypadało ono na dzień 1 marca i związane było z końcem zimy oraz płodnością Matki Ziemi, uosabianej przez kobietę. W ów dzień kobiety rządziły domami i ulicami Rzymu, spotykały się gromadnie w świątyniach, wzajemnie obdarowywując się prezentami i upominkami. W świątyniach Junony (która utożsamiana jest z grecką boginią Herą), modliły się o szczęście w małżeństwie i przychylność innych bogów. Tego dnia mężczyźni obdarowywali kobiety kwiatami i drobnymi prezentami, a niewolnicy częstowani byli jadłem ze stołów Rzymian.

      W Polsce pierwszy dzień kobiet obchodzono w dniu 24 marca 1924 roku, natomiast w roku 1993 Dzień Kobiet przestał być w Polsce świętem państwowym.

      W Wietnamie Dzień Kobiet obchodzi się dwa razy – 8 marca i 20 października.   

      W Rumunii i Portugalii kobiety obchodzą swoje święto we własnym gronie.

      W Wielkiej Brytanii Dzień Kobiet przypada 8 kwietnia, lecz wszelkie uroczystości z nim związane organizuje się przeważnie 10 kwietnia. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, spotykają się na wystawach i wykładach o roli kobiety w życiu społecznym, kulturalnym i naukowym, organizuje się spotkania z zasłużonymi kobietami i rozmawia o godnej roli kobiet na świecie 🌹🌷💐

     • W odświętnym ukłonie przy Międzynarodowym Dniu Kobiet 🌹🌷💐

     • Jak najwdzięczniej wyrazić szacunek, uznanie, podziw i szczęście wspólnych zabaw w przedszkolnym królestwie, wie każdy chłopczyk z grupy Biedroneczek 🐞, obdarowując w Dniu Kobiet swoje koleżanki przyjaznym uśmiechem. Wszystkie dzieci bawiły się jak zawsze w uciesze wspólnie pożytecznych zadań, ciesząc się plejadą podarunków i malunków, wyrażających te chwile odświętne 💐

      Nowożytnie pierwsze obchody Dnia Kobiet zostały zainicjowane upamiętniająco przez wydarzenia protestacyjne pracownic fabryki przemysłu odzieżowego w Nowym Jorku w dniu 8 marca 1908 roku, natomiast w roku 1910 podczas konferencji w Kopenhadze Międzynarodówka Socjalistyczna ustanowiła Dzień Kobiet, który nabrał charakteru międzynarodowego, służąc krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet, zaś od 1975 roku ONZ celebruje Międzynarodowy Dzień Kobiet, zachęcając do "refleksji nad postępem dokonanym w dziedzinie praw kobiet" 🌹

      We Włoszech kobiety obdarowywane są gałązkami akacji srebrzystej, podobnie akacje srebrzyste, ale też czekolada, są najczęstszym prezentem w Rosji, zaś w Tunezji Święto Kobiet obchodzone jest 13 sierpnia 🌷

     • Prehistoryczne spotkanie 🦖🦕🦎🦜🦤🦩🐓

     • Ich najbliższymi współcześnie krewnymi są ptaki i krokodyle. One same pojawiły się w triasie około 237 milionów lat temu, żyjąc na ziemi aż do kredy 66 milionów lat temu. Ich takson został formalnie wprowadzony w 1842 przez paleontologa Richarda Owena, który nadał im imię, pochodzące od greckich słów δεινός (deinos, czyli „potężny”, „wzbudzający lęk”) oraz σαῦρος (sauros, oznaczającego „jaszczurkę” lub „gada”), aby podkreślić rozmiary oraz majestat tych stworzeń.

      Wiedza o nich pochodzi z badań szczątków kopalnych, takich jak sfosylizowane kości, tropy, gastrolity, pióra, odciski skóry, tkanki miękkie, a do ich opisania przyczynia się wiele dziedzin nauki, jak fizyka, biomechanika, chemia, biologia, nauki o Ziemi, do których zalicza się też paleontologia.

      Najokazalsze z nich były roślinożercami, z których większość odkryto w latach siedemdziesiątych XX wieku. Zalicza się doń masywny argentynozaur, który mógł ważyć od 80 do 100 ton, dorównując swymi rozmiarami największym obecnie na ziemi zwierzętom, jakimi są ssaki wieloryby.

      Przedszkolaczki Biedroneczki 🐞 spotkały się z nimi oko w oko, ramię w ramię, naocznie i dotykowo odkrywając ich kształty, wygląd, cechy, by wymalować ich świat kolorowo barwami, w jakich one same postrzegają go przez samodzielnie stworzone okulary. Tak oto dinozaury ożyły na nowo - czy aby tylko wspomnieniowo? 🦖🦕🦎🦜🦤🦩🐓

  • Nagłówek

   • Szkoła Podstawowa w Sarbicach
   • sekretariat@spsarbice.pl
   • +48 63 279 11 78
   • 62-731 Sarbice 4 Poland
   • spsarbice.pl